Educatia Pentru Cariera

9
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învătămînt: Liceul Teoretic ,,Mihai Veliciu” Chisineu Cris Profesor: Bibart Bianca Clasa - a XII-a Disciplina - Educaţie civică Unitatea de învăţare: Creşterea personală şi orientarea pentru carieră Subiectul lecţiei: Educaţia pentru carieră. Egalitatea de şanse pentru creşterea în carieră Tipul lecţiei: mixtă Timp alocat – 45 min. Subcompetenţe: argumentarea importanţei vocaţiei şi a muncii pentru creştere personală şi succesul în carieră. Obiectivele lecţiei. Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: 1. Să identifice aspectele identităţii vocaţionale; 2. Recunoaşterea necesităţii şi implicaţiilor managementului carierei pentru reuşita personală şi profesională; 3. Să stabilească în cooperare cu membrii grupului, a rolurilor proprii, actuale şi de perspectivă, în alegerea unei profesii; 4. Să analizeze critic comportamentul în alegerea traseului profesional; Strategii didactice: a) Metode şi procedee didactice: expunerea, explicaţia, conversaţia euristică, grafitele, brainstorming, instruirea asistată de calculator, discuţia cu elemente de dezbatere,analiza SWOT; 1

description

pedagogie

Transcript of Educatia Pentru Cariera

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvtmnt: Liceul Teoretic ,,Mihai Veliciu Chisineu Cris

Profesor: Bibart Bianca

Clasa - a XII-a

Disciplina - Educaie civic

Unitatea de nvare: Creterea personal i orientarea pentru carier

Subiectul leciei: Educaia pentru carier.

Egalitatea de anse pentru creterea n carier

Tipul leciei: mixt

Timp alocat 45 min.

Subcompetene:

argumentarea importanei vocaiei i a muncii pentru cretere personal i succesul n carier.

Obiectivele leciei. Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:

1. S identifice aspectele identitii vocaionale;

2. Recunoaterea necesitii i implicaiilor managementului carierei pentru reuita personal i profesional;

3. S stabileasc n cooperare cu membrii grupului, a rolurilor proprii, actuale i de perspectiv, n alegerea unei profesii;

4. S analizeze critic comportamentul n alegerea traseului profesional;

Strategii didactice:

a) Metode i procedee didactice: expunerea, explicaia, conversaia euristic, grafitele, brainstorming, instruirea asistat de calculator, discuia cu elemente de dezbatere,analiza SWOT;

b) Mijloace de nvmnt:fie de lucru (individual, n grupuri), calculator, proiector, suport didactic,,Educaia pentru carier;

c) Forme de organizare a activitii : frontal, individual , n grupuri.

Surse bibliografice:

1. Revista ProDidactica.

2. Revista Alternativa, nr. 4/2003, nr. 2/2009

3. ,,Educaie antreprenorial manual cl. a X-a, ed. Corint, Bucureti

4. Metodologia lecturii i scrierii pentru dezvoltarea gndirii critice, 2001

Scenariul leciei

a) Moment organizatoric - 2- 3 min, verificarea prezenei, a materialului didactic, a cureniei clasei, a atitudinii elevilor.

b) Verificarea cunotinelor frontal i individual 10 min.

c) Comunicarea noilor cunotine - 25 min:

Etapele

leciei

Ob.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice

Evaluare

I. EVOCAREA

1. Organizarea

clasei (1 min).

Verific prezena elevilor, prezena mijloacelor didactice,etc.

Pregtesc materialele pentru lecie.

Conversaie frontal.

Apreciere oral.

2.Reactualizarea cunotinelor (10 min).

Se face sumar prin adresarea a cteva ntrebri.

Elevii rspund, completeaz rspunsurile elevilor, exprim judeci de valoare

Conversaie euristic

Apreciere oral a corectitudinii rspunsurilor.

3.Captarea ateniei (3 min).

Propune elevilor s comenteze mottoul leciei.

Fr pregtire nu poi ncerca,

Fr ncercare nu exist progres,

Fr progres nu exist perfeciune, Fr perfeciune nu exist satisfacie.

(Sri Chinmoy )

Cum credei ce subiect vom aborda astzi la lecie?

ncercai i formulai 2 obiective ale leciei.

Sunt ateni, reflecteaz, exprim opinii argumentate cu privire la mesajul ce deriv din mottou.

Se expun cu privire la subiectul leciei. Propun formularea unor obiective

Expunere frontal.

Suport didactic

pag.2

Dialogul.

Comentarea maximei

Apreciere oral a corectitudinii rspunsurilor.

4.Evocarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale

(1 min).

Scrie subiectul leciei pe tabl i enun obiectivele.

Ascult, recepteaz i noteaz n caiete titlul leciei noi.

Expunere frontal

Suport didactic p.3

Observarea comportamentu-lui elevilor.

II. REALIZAREA SENSULUI 1.Dirijarea nvrii i dobndirea de noi cunotine

(20 min.)

O 1

O 2

O 2

O 3

O 4

1. Explicarea termenilor cheie

2. Propune elevilor s identifice prin discuia n grupuri i s noteze pe poster Aspectele identitii vocaionale

3. Confruntarea ideilor expuse de elevi cu cele incluse n Glusteringul Aspectele identitii vocaionale

4. Expune care sunt fazele dezvoltrii vocaionale.

5. Iniiaz un asalt de idei cu privire la factorii care influieneaz orientarea vocaional.

6. Repartizeaz sarcinile de lucru n grupuri.

Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de informare.

Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de autocunoatere.

Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de relaionare (relaii semnificative)

Discut n perechi. Explic termenii

Noteaz n caiete.

Discut n grupuri.

Noteaz pe postere toate ideile

Ascult i noteaz n caiete informaiile precizate de profesor.

Expun , numesc factorii. Un elev noteaz toate ideile colegilor pe tabl.

Discut n grupuri.

Prezint rezultatul final. Formuleaz concluzii

Conversaie G.P.P.

Instruirea asistat de calculator.

Suport didactic p.4

Activitate n grupuri

Grafiti

Suport didactic p.5

Suport didactic

Pag. 6 - 12

Expunerea sistematic.

Brainstorming

Suport didactic

Pag. 13

Lucru n grup

Conversaie frontal.

Suport didactic

Pag. 14

Provocarea participrii tuturor elevilor la demersul didactic.

Observarea comportamentu-lui elevilor.

Apreciere oral a corectitudinii rspunsurilor.

Observarea comportamentu-lui elevilor.

Posterul

Atanionarea n legtur cu unele neclariti

III.REFLECIA

1.Fixarea cunoitinelor i atingerea fedd-back-ului (3 min.) 2.Evaluarea final

(4 min.)

3. Extinderea

(2 min.)

O 4

1. Iniiaz cu elevii o discuie la tema Cutarea unui loc de lucru: strategie sau aventur.

2. Propune elevilor s completeze rspunsurile n Fia nr. 2

Apreciaz activitatea elevilor n timpul leciei, noteaz elevii.

Adreseaz frontal ntrebri elevilor din lecia predat

3.Tem:Stabilii planul personal de carier

Sunt ateni, reflecteaz i rspund la ntrebri.

Completeaz cadranele cu privire la alegerea carierei.

Ascult i noteaz.

Discuie cu elemente de dezbatere.

Explicaia.

Observarea comportamentu-lui elevilor.

Analiza rspunsurilor. Stimularea participrii elevilor.

NOT: Fixarea noilor cunotine, realizarea feed-back-ului s-a fcut pe parcursul leciei i prin intermediul fiei de evaluare.

Termeni cheie:

Cariera reprezint totalitatea profesiilor, meseriilor, ocupaiilor, rolurilor sociale, familiale funciilor etc. realizate de-a lungul vieii.

Managementul carierei presupune o serie de procese care vizeaz cunoaterea propriilor posibiliti, deciziile care se impun n privina parcursului colar, profesional i ocupaional (toate acele procese care ne permit un control asupra propriei viei).

Educaie vocaional/ profesional, ca dimensiune specific educaiei aplicative/tehnologice , proiecteaz un ansamblu de actiuni de dirijare i autodirijare a procesului de formare-dezvoltare a personalitii elevului, integrate n activitatea de consiliere i orientare colar profesional, organizat progresiv, formal sau neformal, n cadrul sistemului de nvmnt i ca resurs de evoluie a carierei, individual i social, psihologic i comunitar pe tot parcursul vieii ;

Fia de lucru nr. 1

Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de informare.

Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de autocunoatere.

Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de relaionare (relaii semnificative)

Fia de lucru nr. 2

Egalitatea de anse pentru creterea n carier

Completai spaiul din interiorul chenarului, respectnd cu exactitate cerina formulat n fiecare caz n parte. Folosii ntrebrile dintre paranteze, acestea avnd rolul s v ajute pentru a nelege mai bine la ce trebuie s facei referire.

Aspecte pozitive

(Care sunt avantajele unei cariere de succes?)

Aspecte negative

(Care sunt dezavantajele faptului c suntem indecii n viitoarea profesie?)

Oportuniti

(Care din aciunile pe care le facem zilnic n favoarea viitoarei profesii / carierei?)

Ameninri

(Care din aciunile pe care le facem zilnic pun n pericol viitoarea carier?)

PAGE

2