DLC+DEC -Iată, vin colindători!

6
Proiect didactic de activitate integrată Grădiniţa: ,,Bambi” S1 Educatoare:Guzu Elisabeta Florentina Data: 10.12.2012 Grupa: Mare – Iepurasii Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ? Tema săptămânii: E vremea colindelor Tema activităţii: Iata, vin colindatori! Tipul de activitate: predare şi consolidare de cunoştinţe Forma de realizare: activitate integrată Categorii de activităţi: Activităţi pe domenii experienţiale: - domeniul limbă şi comunicare - domeniul estetic şi creativ Scopul activităţii: Convorbiri despre semnificatia colidelor Repetarea colidei „La Viflaim colo-n jos” Obective operaţionale:

description

DLC+DEC -Iată, vin colindători!

Transcript of DLC+DEC -Iată, vin colindători!

Page 1: DLC+DEC -Iată, vin colindători!

Proiect didactic de activitate integrată

Grădiniţa: ,,Bambi” S1Educatoare:Guzu Elisabeta FlorentinaData: 10.12.2012Grupa: Mare – IepurasiiTema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?Tema săptămânii: E vremea colindelorTema activităţii: Iata, vin colindatori!Tipul de activitate: predare şi consolidare de cunoştinţeForma de realizare: activitate integrată

Categorii de activităţi:Activităţi pe domenii experienţiale:

- domeniul limbă și comunicare- domeniul estetic și creativ

Scopul activităţii: Convorbiri despre semnificatia colidelor Repetarea colidei „La Viflaim colo-n jos”

Obective operaţionale:

Domeniul Limbă și comunicare Să identifice momentul din an in care se canta colindele Să recunoască semnificatia colindelor Să enumere tipurile de colinde

Page 2: DLC+DEC -Iată, vin colindători!

Domeniul estetic și creativ Să interpreteze corect și expresiv cântecul Să recunoască cântecul după un vers, după linia melodică Să execute corect jocul ritmic

Strategii didactice: a) Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicatia, exercitiul, repetitia, jocul didacticb) Material didactic: planșe cu colindatoric) Forma de organizare: frontală, pe grupuri

Desfăşurarea activităţii

Page 3: DLC+DEC -Iată, vin colindători!

EVENIMENTULDIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

Momentul organizatoric

Se pregăteşte sala pentru activitate: aerisirea sălii de grupă, aranjarea scăunelelor şi a măsuţelor pentru activitate.

Captarea atenţiei Voi capta atenția copiilor cântând o strofă dintr-o colindă și voi ține ritmul cu ajutorul unui clopoțel. Conversaţia

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Voi anunța tema zile: semnificația colindelor și scopul lor. Explicația Observarea comportamentului copiilor

Dirijarea învăţării

Voi deschide conversația cu legenda colindelor și vom vorbi despre semnificația lor în viața noastră religioasă, scopul lor, ocazia cu care se cântă etc. Vom vorbi de asemenea despre lait-motivul colindelor, refrenul specific, tema lor. Ne vom pregăti pentru colinde. Urmează exercițiul ritmic, cu bătăi din palme :

”Neaua peste tot s-a pus A venit iarna draguta Hai copii pe deal in sus Sa ne dam cu saniuta...”

Urmează exercițiile pregătitoare muzicale (ma, me, mi, mo, mu – după linia melodică a cântecului ”Săniuța fuge”, cunoscut deja de copii) exemplificate de educatoare și repetate de copii.Voi împărți copiii pe 4 grupe. Urmează executarea cântecului împreună cu copiii: voi cânta împreună cu toți copiii, apoi se trece la

ConversaţiaRepetitiaExercitiulJocul didactic

Se stimulează participarea copiilor prin aprecieri verbale sau aplauze

Page 4: DLC+DEC -Iată, vin colindători!

repetarea cântecului cu fiecare grupă de copii. La sfârșit copiii vor cânta cântecul în cor de 2 ori, și voi face aprecieri verbale asupra interpretării.

Vom incheia printr-un joc numit „Mergi cum bat!” Voi cânta un cântecel. Atunci când cânt lent, copiii vor merge încet, iar atunci când voi cânta repede, vor merge repede.

Obţinerea performanţei

Voi ruga copiii să se reașeze în semicerc pentru a ne aminti câteva dintre cele mai importante informații despre colinde. Copiii vor răspunde cu adevărat sau fals la afirmații.

Exerciţiul

Încheierea activităţii

La sfârşitul activităţii voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului de lucru.

Buline colorate