dirigentie1

14
PROIECT DE LECŢIE Şcoala cu clasele I-VIII ,,Hatmanul Şendrea” Dolheştii Mari Disciplina: Dirigenţie Clasa a V-a Diriginte: prof. Iordache Alina Elena Tema: De ce învăţăm? Obiective: a) cognitive: O1: Să cunoască importanţa învăţăturii în evoluţia intelectuală O2: Să prezinte ideile principale ale textelor citite/interpretate O3: Să exerseze comportamentul asertiv O4: Să exemplifice, în cazuri concrete, cum îşi pot împunătăţi metodele de învăţare O5: Să aprecieze activitatea desfăşurată, prin completarea fişei de evaluare b) afective: O6: să recepteze noile informaţii ca relevante şi folositoare; O7: să manifeste grijă pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile O8: să participe cu interes la lecţie; O9: să fie dispuşi să rezolve sarcinile prezentate; Timp alocat: 50' METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea, brainstorming. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: a) materiale didactice: fişe de lucru, tabla, fişe de (autoe)valuare;

description

proiect

Transcript of dirigentie1

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE coala cu clasele I-VIII ,,Hatmanul endrea Dolhetii Mari

Disciplina: Dirigenie

Clasa a V-a

Diriginte: prof. Iordache Alina Elena

Tema: De ce nvm?

Obiective:a) cognitive:

O1: S cunoasc importana nvturii n evoluia intelectual

O2: S prezinte ideile principale ale textelor citite/interpretateO3: S exerseze comportamentul asertiv

O4: S exemplifice, n cazuri concrete, cum i pot mpunti metodele de nvare

O5: S aprecieze activitatea desfurat, prin completarea fiei de evaluare

b) afective:

O6: s recepteze noile informaii ca relevante i folositoare;

O7: s manifeste grij pentru felul n care i construiesc rspunsurile

O8: s participe cu interes la lecie;

O9: s fie dispui s rezolve sarcinile prezentate;Timp alocat: 50'

METODE I PROCEDEE: conversaia, nvarea prin descoperire, problematizarea, brainstorming.

MIJLOACE DE NVMNT:

a) materiale didactice: fie de lucru, tabla, fie de (autoe)valuare;

b) materiale bibliografice:

S educm prin pilde i povestioare, culese de fr. Daniel Ciobanu F.S.C, Editura Presa Bun, Iai, 1999

FORME DE EVALUARE: oral (ntrirea rspunsurilor, observaia sistematic).Observaie: la or particip elevii clasei, prini i cadre didactice

SCENARIU DIDACTIC

MOMENTELE LECIEIELEMENTE ESENIALE DE CONINUTOBIECTIVEDURATASTRATEGII DIDACTICEOBS.

METODE I PROCEDEEMIJLOACE DE NVMNT

0123456

1. Moment organizatoric Asigurarea condiiilor necesare bunei desfurri a leciei 2' conversaia tabla

instrumente de scris

cret

burete plane

2. Captarea ateniei profesorul citete Binecuvntarea muncii (Anexa 1)O2O6O7O8O9

10

discuia frontal

analiza pe text

conversaia

3. Anunarea temei i a obiectivelor se anun tema i obiectivele propuse;

se scrie pe tabl titlul leciei2 conversaia- tabla

4. Transmiterea i nsuirea noilor cunotine

- se prezint o mic scenet cu titlul: Povestea celor dou cuite (Anexa 2)- se discut pe marginea textului prezentat

- elevii citesc i lipesc cte un vers din poezia nva pe o plan expus anterior (Anexa 3)

- elevii semneaz pe o plan urmtoarea promisiune:

1. Voi dedica 10 minute din timpul meu pentru o lectur bun. Precum hrana e necesar pentru viaa trupului, la fel i lectura bun e necesar pentru viaa sufletului

2. M voi ngriji cu atenie n vederea ieirii mele n public, ndeosebi n purtarea mea; nu voi critica pe nimeni; da, nu voi ncerca niciodat s corectez pe cineva, ci doar pe mine nsumi.

3. Voi stabili un program precis. Poate nu-l voi respecta ntru totul, dar l voi pune n practic. M voi feri de dou rele: de grab i de indecizie

- elevii, prinii i profesorii sunt rugai s noteze trei lucruri pe care ar dori s le fac pentru mbuntirea procesului de nvare al lor/ al copiilor/al elevilor- dirigintele clasei traseaz pe tabl un tabel cu trei coloane (msuri propuse de elevi/prini/profesori) pe care l completeaz cu rspunsurile celor vizaiO1

O2

O3

O4

O5

O6

O7

O8O9

16

10

discuia frontal

conversaia

dezbaterea

observaia- tabla

- fie de lectur

- manual

6. Asigurarea feed-back-ului- elevii selecteaz soluiile notate pe tabl pe care le-ar putea pune n aplicare- prezint fia de auto(evaluare) (Anexa 4)O4

O5

O6

O7

O8 O97- conversaia- fie de lucru

7. Tema pentru acas- tem: completai fia de auto(evaluare)

- se anun tema pentru ora urmtoare Notiele mele 3 explicaia

conversaia- fie de evaluareAceast fi urmrete contienti-zarea rolului pe care-l ndeplinete fiecare elev n evoluia proprie

Anexa 1Binecuvntarea muncii

Grul veni la Creatorul su i-i spuse: ,,Creator al universului, dac m-ai fcut pentru oameni, de ce nu m-ai fcut ca s m mnnce aa cum sunt? Acum ei trebuie s m treiere, s m macine, s m prelucreze n aluat i, n sfrit s m coac. Nu consideri c este prea nepractic?"

Creatorul rspunse: ,,Este bine pentru tine i pentru oameni s fii aa cum v-am fcut. S vorbim mai nti despre tine. Acum tu nu poi s te lauzi: . Oamenii nu pot mnca nicio bucic de pine dac nu e gtit. i pentru asta au nevoie de ap, de foc i de minile lor. Deci nu depinde numai de tine i nu poi merge s spui cu mndrie: . Acum s vorbim despre oameni: Nu ar fi bine pentru oameni dac s-ar trezi dimineaa i ar gsi mncarea de-a gata. De aceea, trebuie s lucreze: s semene, s planteze, s recolteze, s treiere, s macine, s frmnte, s coac pentru ca mai apoi s se bucure de rezultat. Anexa 2Povestea celor dou cuite

Personaje:

Gospodina

Vecina

Vnztorul de cuite(Pe strad gospodina se ntlnete cu vecina sa)

Gospodina: Mergi la pia?Vecina: Da, mergem mpreun?Gospodina: Sigur!

(Merg ; ajung n faa unui meter care face cuite)

Gospodina: Privete ct de frumoase i lucioase sunt... mi voi lua i eu unulVecina: Cred c e o idee bun; (se adreseaz vnztorului) Dai-mi i mie unul, chiar dac nu prea am nevoie, sunt prea frumoase!

(se ntorc acas: gospodina folosete zilnic cuitul; vecina l pune ntr-un dulap)

Dup un an, gospodina merge la vecina sa

Gospodina: Vecin, mprumut-mi, te rog, maina de tocat pentru o jumtate de or.Vecina: Sigur, doar c am s te rog pe tine s te apleci la dulap, pe mine m cam supr spatele.

Gospodina (uimit): Acesta nu este cuitul cumprat anul trecut, odat cu al meu? Erau la fel de frumoase!

Vecina: Cred c da... Gospodina: Dar...e ruginit?! Al meu e la fel de strlucitor, chiar dac l-am i ascuit de cteva ori. Vecina: Pi...nu l-am folosit deloc.Vnztorul: ,,Cine st i lenevete ncet-ncet ruginete!"Anexa 3nva,,nva de la ap s ai statornic drum,nva de la umbr s treci i s veghezi,

nva de la stnc cum neclintit s crezi.

nva de la piatr ct trebuie s spui,

nva de la vntul ce-adie pe poteci

Cum trebuie prin lume de linitit s treci,

nva de la toate, cci toate-i sunt surori,nva de la vierme c nimeni nu-i uitat,

nva de la nufr s fii mereu curat,

nva de la ape s nu dai napoi,

nva de la umbr s fii smerit ca ea,

nva de la stnc s-nduri furtuna grea,

nva de la greier,cnd singur eti, s cni,

nva de la lun s nu te nspimni,

nva de la vulturi, cnd umerii i-s grei,

i du-te la furnic s-i vezi povara ei.

nva de la floare s fii ginga ca ea,

nva de la miel s ai blndeea sa,

nva de la psri s fii mereu n zbor"

nva s nvei

1. Voi dedica 10 minute din timpul meu pentru o lectur bun. Precum hrana e necesar pentru viaa trupului, la fel i lectura bun e necesar pentru viaa sufletului

2. M voi ngriji cu atenie n vederea ieirii mele n public, ndeosebi n purtarea mea; nu voi critica pe nimeni; da, nu voi ncerca niciodat s corectez pe cineva, ci doar pe mine nsumi.

3. Voi stabili un program precis. Poate nu-l voi respecta ntru totul, dar l voi pune n practic. M voi feri de dou rele: de grab i de indecizie

Fi de (auto)evaluareDe ce nvm?I. Crezi c nvei ct trebuie?

a) da b) nu

II. Ai putea ncerca s nvei mai mult?

a) da b) nu c) nu tiu

III. Pentru cine nvei?

a) pentru mine b) pentru prini c) aa trebuie

IV. Exist persoane n viaa ta (prini, bunici, prieteni) care te recompenseaz material dac ai rezultate bune la coal?

a) da (rspunde la ntrebrile V.1) b) nu (rspunde la ntrebrile V.2.)V.1. Crezi c acest lucru e singurul care te motiveaz?

a) da b) nu

2. Te-ar motiva astfel de recompense?

a) da b) nu

VI. Care este lucrul pe care l faci doar pentru tine?

........................................................................

VII. Fiecare om evolueaz n felul su. Tu ce crezi c vei face peste zece ani?

Not: Trebuie s rspunzi la toate cele apte ntrebri

Fi de (auto)evaluare

De ce nvm?I. Crezi c nvei ct trebuie?

a) da b) nu

II. Ai putea ncerca s nvei mai mult?

a) da b) nu c) nu tiu

III. Pentru cine nvei?

a) pentru mine b) pentru prini c) aa trebuie

IV. Exist persoane n viaa ta (prini, bunici, prieteni) care te recompenseaz material dac ai rezultate bune la coal?

a) da (rspunde la ntrebrile V.1) b) nu (rspunde la ntrebrile V.2.)V.1. Crezi c acest lucru e singurul care te motiveaz?

a) da b) nu

2. Te-ar motiva astfel de recompense?

a) da b) nu

VI. Care este lucrul pe care l faci doar pentru tine?

........................................................................

VII. Fiecare om evolueaz n felul su. Tu ce crezi c vei face peste zece ani?Not: Trebuie s rspunzi la toate cele apte ntrebriSoluii pentru mbuntirea procesului de nvare al elevilorpropuse de:

EleviPriniCadre didactice

PAGE 2