Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru...

13
PROIECT DIDACTIC Disciplina: Informatică și T.I.C. Clasa: a VI-a Lecția: Mesaje electronice. Operatii specifice Tipul lecției: Lectie mixta Competențe specifice: Aprofundarea cunostintelor specifice mesajului electronic; Utilizarea eficientă a unor aplicații software; Utilizarea unor instrumente specializate pentru obtinerea unor materiale digitale; Aplicarea operațiilor specifice pentru comunicarea prin internet; Utilizarea unor instrumente specializate pentru obținerea unor produse utile. Competențe derivate: C1 - Utilizarea operațiilor specifice unui program de poștă electronică: scrierea, trimiterea, citirea unui e-mail, stergerea, sortarea/gruparea mesajelor; C2 – Imbinarea armonioasa si creativa a cunostintelor invatarii acumulate pana in prezent. Strategii didactice: - Metode și procedee didactice: Conversația, explicația, algoritmizarea, observarea, exercițiul, invățarea prin descoperire. - Resurse materiale: Laptop; Fișe de lucru, chestionare; Videoproiector; Imprimanta, dispozitiv de stocare; Imagini. - Forme de organizare: Frontală, individual, in grup.

Transcript of Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru...

Page 1: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

PROIECT DIDACTICDisciplina: Informatică și T.I.C.Clasa: a VI-aLecția: Mesaje electronice. Operatii specificeTipul lecției: Lectie mixta

Competențe specifice:• Aprofundarea cunostintelor specifice mesajului electronic;• Utilizarea eficientă a unor aplicații software;• Utilizarea unor instrumente specializate pentru obtinerea unor materiale digitale;• Aplicarea operațiilor specifice pentru comunicarea prin internet;• Utilizarea unor instrumente specializate pentru obținerea unor produse utile.

Competențe derivate:C1 - Utilizarea operațiilor specifice unui program de poștă electronică: scrierea, trimiterea, citirea unui e-mail, stergerea, sortarea/gruparea mesajelor;C2 – Imbinarea armonioasa si creativa a cunostintelor invatarii acumulate pana in prezent.

Strategii didactice:- Metode și procedee didactice: Conversația, explicația, algoritmizarea, observarea, exercițiul, invățarea prin descoperire.- Resurse materiale:

• Laptop;• Fișe de lucru, chestionare;• Videoproiector;• Imprimanta, dispozitiv de stocare;• Imagini.

- Forme de organizare: Frontală, individual, in grup.

Bibliografie:• Internet – Ghid, de A. Kiraly, H. Ilea• Internet pe înțelesul tuturor, de I. Pătruț• Competențe digitale pentru tablete, de Mariana I. Dindelegan, Asociația Cartea Daliei

Page 2: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

SCENARIU DIDACTIC

Page 3: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

Nr. Crt.

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp alocat

Metode si mijloace didactice

1. Momenul organizatoric Verifica prezenta, asigura/pregateste cele necesare pentru desfasurarea lectiei (fise de lucru, PC, videoproiector, imprimanta, dispozitiv de stocare)

Pregatesc cele necesare pentru desfasurarea lectiei (caiete, manuale)

2 minute

Conversatia

2. Actualizarea cunostintelor/deprinderilor din lectiile anterioare

Verificarea temei. Adreseaza intrebari din lectiile anterioare in scopul actualizarii cunostintelor necesare noii lectii.Au loc discutii generate in urma verificarii temei.

Raspund la intrebari 10 minute

Conversatia

3. Captarea atentiei si legatura cu lectia noua

Proiectează o imagine a simbolului @ (sau desenează simbolul pe tablă) și provoacă elevii să identifice simbolul și să specifice în ce context au utilizat acest simbol

Raspund la intrebari 3 minute

Conversatia, explicatia

4. Dirijarea invatarii Elevii sunt impartiti in grupe eterogene, fiecare grupa urmand sa primeasca anumite sarcini de lucru. C2. Profesorul comunica noile cunostinte. Anexa 1 (Comunicarea noilor cunostinte este urmata de exemple concrete, in vederea intelegerii mesajului didactic)Profesorul explica pasii de urmat in primirea/trimiterea unui mesaj electronic cu/fara fisier atasat. Acest lucru va fi evidentiat prin trimitea de mesaje liderilor grupurilor formate. Mesajele contin fisele de lucru necesare in activitatile ce urmeza a fi desfasurate de catre elevi. C3. Dirijeaza invatarea prin stabilirea unor momente de comunicare cu toata clasa.Urmareste sistematic activitatea elevilor si ii indruma individual pentru realizarea sarcinilor din fisa de lucruElevii care lucreaza mai incet sunt indrumati de profesor, acesta explicandu-le notiunile noi, astfel incat ei sa poata realiza sarcinile de lucruIn urma rezolvarii sarcinilor de lucru grupele isi vor acorda note, acestea vor fi trecute pe table/foia de flipchart.Observa activitatea elevilor si noteaza in fisa de

- Noteaza in caiete notiunile invatate

-Urmaresc demonstratia profesorului

-Lideriii grupelor deschis mesajele primite si imprima fisele de lucru, multiplicandu-le pentru a putea fi distribuite membrilor grupelor pe care acestia le reprezinta.Rezolva sarcinile din fisa de lucru, consultandu-se in ehipa, iar apoi prezinta raspunsurile utilizand/neutilizand PC-ul, in functie de complexitatea sarcinii primite

30 minute

Conversatia, explicatia, demonstratia practica, exercitiul, aplicatia practica, algorimizarea, invatarea prin descoperire, observarea sistematica

Page 4: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

Chestionarele au fost folosite in vederea obtinerii de feedback din partea elevilor cu privire la modul in care s-a desfasurat ora de Informatica si T.I.C.

GRUPA NR. 1

1. Rezolvati urmatoarea sarcina de lucru:

- Folosind aplicatia de e-mail trimiteti, tuturor colegilor vostri din Grupa Nr 4, fisa de lucru primita si instiintati-l pe

profesor de acest lucru. Mesajul va avea ca subiect: “Succes!”

2. Rezolvati urmatoarea sarcina de lucru:

- Accesati o adresa de e-mail!

- Concepeti un mesaj avand ca titlu “Dezavantajele utilizarii postei electronice”, specificand cel putin trei astfel de dezavantaje. Mesajul va avea ca subiect: “Grupa Nr. 1. Rezolvare”.

- Trimiteti mesajul unui prieten de al vostru din Grupa nr. 3, care nu doreste ca adresa lui sa devina publica! Rugati-l sa analizeze , in grup, dezavantajele utilizarii postei electronice specificate de voi, sa adauge altele in lista acestora, daca este nevoie si sa va acorde o nota!

Page 5: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

GRUPA NR. 2

1. Rezolvati urmatoarea sarcina de lucru:

- Accesati o adresa de e-mail!

- Redirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg din grupa voastra.

2. Grupati mesajele primite de la profesor pentru a le gasi cu usurinta atunci cand veti avea nevoie de ele, parcurgand urmatorii pasi:

- Cautati numele dorit, cu ajutorul casetei “Search Mail”;- Selectati toate mesajele primite de la profesor;- Alegeti din meniu optiunea “Move”;- Creati un Folder cu numele dorit;- Apasati tasta “Enter”.

Page 6: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

3. In urma rezolvarii exercitiului 2, un reprezentant al grupei va fi nevoit sa mearga la Grupa nr.1 si sa faca acelasi lucru aratandu-le membrilor grupei pasii necesari sortarii mesajelor. Spuneti-le colegilor din Grupa nr. 1 sa va trimita un mesaj in care sa va acorde o nota pentru felul in care v-ati descurcat!

GRUPA NR. 3

1. Care dintre urmatoarele aplicatii, pot fi considerate aplicatii de e-mail?

2. Rezolvati urmatoarea sarcina de lucru:

- Accesatati o adresa de de e-mail!

- Concepeti un mesaj avand ca titlu “Avantajele utilizarii postei electronice”, specificand cel putin trei astfel de avantaje. Mesajul va avea ca subiect: “Grupa Nr. 3. Rezolvare”.

Page 7: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

- Trimiteti mesajul unui prieten de al vostru din Grupa nr. 4, rugandu-l sa analizeze, in grup, avantajele utilizarii postei electronice specificate de voi, sa adauge altele in lista acestora, daca este nevoie si sa va acorde o nota!

GRUPA NR. 4

1. Asociati corect imaginile din prima coloana cu semnificatiile corespunzatoare din coloana a doua:

2. a. Deschideti aplicatia Power Point si creati un diapozitiv cu titlul: “Mesaje electronice. Operatii specifice. “

Page 8: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

b. Inserati in prezentare imaginea existenta pe desktop rezolvare.png (imaginea este cea de mai sus);Folosindu-va de sageti, copiati in calculator rezolvarea exercitiului 1.Salvati prezentarea pe un dispozitiv de stocare, cu titlul: Mesajul electronic

c. Trimiteti prezentarea unui prieten din Grupa nr. 5 rugandu-l sa va raspuna la mesaj, dandu-va o nota!

GRUPA NR. 5

1. Rezolvati urmatoarea sarcina de lucru:

a. Deschideti o adresa de e-mail!

b. Realizati o scurta descriere asupra celor invatate in ultimele doua ore de Informatica si T.I.C., utilizand cuvintele: “posta electronica”, “mesaj”, “adresa de e-mail”, “internet”, “comunicare”. (Descrerea este facuta in “corpul” e-mail-ului)

c. Trimiteti mesajul unui coleg din Grupa nr. 2 si rugati-l sa analizeze, in grup, mesajul primit de la voi, apoi sa va acorde o nota.

2. Deschideti o alta adresa de e-mail si mesajul primit de la profesor, numit “Chestionar”. Descarcati in calculator fisierul atasat, apoi copiati-l pe un dispozitiv de stocare a datelor si imprimati-l. Distribuiti chestionarele tuturor elevilor din clasa!

Page 9: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

Temă: Răspunde la întrebările: „Care dintre facilitățile e-mail-ului este cea mai importantă pentru tine? De ce?”;

Raspunsurile pot fi trimise pe adresa de e-mail a profesorului tău cu subiectul tema_nume și prenume , sau pot fi scrise pe o coala A4 pe care o vei anexa la portofoliul personal.

Page 10: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

Chestionar – feedback obtinut din partea elevilor in urma desfasuraraii activității din data de …………………………………………

1. Ce moment al activității de astăzi v-a plăcut cel mai mult?

2. Ce v-ați clarificat prin activitățile desfasurate în cadrul acestei ore?

3. Cum va simtiti la finalul acestei activități?

Page 11: Digitaliada€¦ · Web viewRedirectionati mesajul primit de la profesor unui coleg de al vostru care face parte din Grupa nr.5, rugandu-l sa faca si el acelasi lucru pentru un coleg

Nume si prenume elev: ………………………………………………………………………