diftong
-
Upload
111clau111 -
Category
Documents
-
view
990 -
download
0
Transcript of diftong
![Page 1: diftong](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022081803/5571f8b049795991698de3bc/html5/thumbnails/1.jpg)
Plan de lecţie
Sc.Gimn.Zauan
Jud.Salaj
Data: 05.11.2009
Clasa: a V- a
Profesor: Claudia Hintea
Durata: 50 minute
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Diftong. Triftong. Hiat.
Tipul lecţiei: acumulare de noi cunostinte
Scopul: cunoaşterea noţiunilor de fonetică a limbii române
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor putea:
o Să distingă vocalele de semivocale
o Să recunoască diftongii, triftongii şi vocalele în hiat
o Să descopere cuvinte care conţin diftongi, triftongi şi vocale în hiat
Strategii didactice:
![Page 2: diftong](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022081803/5571f8b049795991698de3bc/html5/thumbnails/2.jpg)
Metode: exerciţiul, explicaţia, nobservaţia, expunerea, conversaţia, învăţare prin descoperire
Mijloace: manualul, tabla, fişe
Forma de organizare: munca pe grupe
![Page 3: diftong](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022081803/5571f8b049795991698de3bc/html5/thumbnails/3.jpg)
Scenariu didacticEtape Activitatea
profesoruluiActivitatea
elevilorMetode
şi procedee 1. Moment organizatoric Salută elevii şi notează
absenţele.
Le cere elevilor să se
pregătească pentru lecţie.
(1 min.)
Răspund la salutul
profesorului;
Se pregătesc pentru lecţie.
Observarea
comportamentului verbal
şi non-verbal
Conversaţia
2. Reactualizarea
cunoştinţelor
Propune elevilor şapte
ghicitori ale căror
răspunsuri sunt vocalele
limbii române.
Anexa 1
Notează cele şapte vocale
pe tablă şi le cere elevilor
să grupeze câte două
vocale într-un cuvânt.
Elevii ghicesc răspunsurile
corecte.
Răspund cerinţei
profesorului. Exerciţiul
![Page 4: diftong](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022081803/5571f8b049795991698de3bc/html5/thumbnails/4.jpg)
Propune elevilor să
sublinieze semivocalele.
3. Anunţarea temei noi şi a obiectivelor
Anunţă că vor continua să
studieze noţiunile de
fonetică.
Receptează informaţia
transmisă de către profesor Expunerea
4. Dirijarea învăţării Le spune elevilor că
grupurile de sunete
subliniate de ei, alcătuite
dintr-o vocală şi o
semivocală, formează un
diftong. Scrie definiţia
diftongului pe tablă.
Cere elevilor să găsească
cuvinte în care să existe o
vocală şi două semivocale
alăturate, în aceeaşi silabe.
Defineşte triftongul.
Propune elevilor să
Ascultă explicaţiile
profesorului şi notează
definiţia diftongului.
Notează în caiete trei
cuvinte în care există o
vocală şi două semivocale
alăturate, în aceeaşi silabă.
Notează definiţia
Explicaţia
Exerciţiul
![Page 5: diftong](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022081803/5571f8b049795991698de3bc/html5/thumbnails/5.jpg)
sublinieze vocalele din
următoarele cuvinte: poet,
biologie, poliţie, aviaţie,
conotaţie, zoologie, alee,
hiat şi să le despartă în
silabe.
Le cere să observe că, în
anumite situaţii, două
vocale alăturate fac parte
din silabe diferite.
Menţionează că un
asemenea grup formează
un hiat.
triftongului în caiete.
Despart cuvintele în silabe
şi subliniază vocalele pe
care acestea le conţin.
Notează explicaţiile
profesorului şi definiţia
hiatului.
Învăţarea
prin descoperire
Explicaţia
5. Fixarea noilor cunoştinţe
Cere elevilor să noteze
numele a cinci ţări în care
să existe vocale în hiat, a
cinci meserii în care să
Rezolvă sarcina propusă de
către profesor. Exerciţiul
![Page 6: diftong](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022081803/5571f8b049795991698de3bc/html5/thumbnails/6.jpg)
existe diftongi, precum şi
cinci verbe în care să
existe triftong.
Organizează clasa în trei
grupe şi le stabileşte
sarcinile de lucru.
Anexa 2
Verifică efectuarea
sarcinilor de lucru.
Se organizează pe grupe şi
rezolvă sarcinile de lucru.
Intervin cu observaţii.
Conversaţia
Activitate
pe grupe
6. Tema pentru acasă
Propune ca temă pentru
acasă copierea unui scurt
text din care să selecteze
cuvintele în care există
vocale în hiat, diftongi şi
triftongi şi să le grupeze pe
trei coloane.
Notează tema pentru acasă
Conversaţia
Schiţa tablei
![Page 7: diftong](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022081803/5571f8b049795991698de3bc/html5/thumbnails/7.jpg)
Diftong. Triftong. Hiat.
Vocalele: a, ă, â, î, e, i, o, u.
ia- iarnă, iarbă, crăiasă, iarăşi, măiastră
ou- bou, erou, tablou, ecou, cadou
ea- seară, teatru, mea, stea, lalea
Definiţia diftongului: grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală, alăturate în aceeaşi silabă.
Ceai, chinezoaică, rusoaică, leoaică
Definiţia triftongului: grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale, alăturate în aceeaşi silabă.
Po-et, bi-o-lo-gi-e, po-li-ţi-e, a-vi-a-ţi-e, co-no-ta-ţi-e, zo-o-lo-gi-e, a-le-e, hi-at
Definiţia hiatului: de două vocale alăturate în silabe diferite.
Anexa 1
![Page 8: diftong](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022081803/5571f8b049795991698de3bc/html5/thumbnails/8.jpg)
A – Ne-ajută să ne mirăm Ă – Când nu ştim, o folosim
Pe ea, prima o-nvăţăm. Şi urât ne bâlbâim.
E – Trei linii paralele pe orizontală Â – În român ea ne apare
Şi una doar pe verticală. Şi vă zic: şi-n întâmplare.
I – Liniuţă, punctuleţ
Pare un sunet glumeţ.
O – E închis şi e oval,
Sunet grav şi abisal.
U – Ureche, util, umplut,
În toate e la-nceput.
Anexa 2
![Page 9: diftong](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022081803/5571f8b049795991698de3bc/html5/thumbnails/9.jpg)
Exerciţii:
1. Găsiţi câte cinci cuvinte în care să existe următorii diftongi: oa, ei, io, au.
2. Subliniaţi vocalele în hiat din cuvintele: glie, vie, viaţă, soare, piatră, liant, hiat, pliant, coagulant, foame.
3. Formaţi femininul următoarelor substantive şi subliniaţi triftongii din cuvintele obţinute: neamţ, leu, chinez,
grec, tigru, lup.
4. Concepeţi câte o reclamă pentru cele trei noi noţiuni dobândite (hiatul, diftongul şi triftongul).
5. Grupează pe trei coloane cuvintele care conţin vocale în hiat, diftongi şi triftongi din următorul text:
“Chinezoaicele au un adevărat ritual al servirii ceaiului. Fiecare ceaşcă este pusă înaintea persoanei invitate pe o
tavă de aluminiu. Licoarea este turnată dintr-un ceainic de către o gheişă. Textul ar putea continua, dar se
apropie pauza şi trebuie să verificăm modul în care aţi efectaut sarcinile de lucru. Nu pierdeţi timpul şi lucraţi cu
atenţie.”