desen

8
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Scoala cu clasele I-VIII, Nr.4, Sibiu Propunător: Lamba Evelin Data: 16. 05. 2013 Clasa: a II-a Aria curriculară: Arte Obiectul de învăţământ: Educatie plastica Tema lecţiei: Culori calde si reci “Printesele culorilor” Tipul lecţiei: de formare de deprinderi si abilitati plastice Obiectivele operaţionale: La sfarsitul lecţiei elevii vor fi capabili să: O 1 - sa precizeze care sunt culorile primare, binare, calde si reci; O 2 - sa picteze, respectand indicatiile invatatoarei; O 3 - sa lucreze curat, ordonat si ingrijit; O 4 - sa analizeze lucrarile celorlalti colegi. Strategia didactică: Sistemul metodologic: conversaţia, explicaţia, demonstratia, munca independenta Sistemul mijloacelor de învăţământ: bloc de desen, acuarele, pensule, pahar, apa, imagini cu printese, povestea” Printesele culorilor” Formele de organizare a activităţii elevilor: frontal, individual

Transcript of desen

Page 1: desen

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Scoala cu clasele I-VIII, Nr.4, Sibiu

Propunător: Lamba Evelin

Data: 16. 05. 2013

Clasa: a II-a

Aria curriculară: Arte

Obiectul de învăţământ: Educatie plastica

Tema lecţiei: Culori calde si reci “Printesele culorilor”

Tipul lecţiei: de formare de deprinderi si abilitati plastice

Obiectivele operaţionale:

La sfarsitul lecţiei elevii vor fi capabili să:

O1 - sa precizeze care sunt culorile primare, binare, calde si reci;

O2 - sa picteze, respectand indicatiile invatatoarei;

O3 - sa lucreze curat, ordonat si ingrijit;

O4 - sa analizeze lucrarile celorlalti colegi.

Strategia didactică:

Sistemul metodologic: conversaţia, explicaţia, demonstratia, munca independenta

Sistemul mijloacelor de învăţământ: bloc de desen, acuarele, pensule, pahar, apa, imagini

cu printese, povestea” Printesele culorilor”

Formele de organizare a activităţii elevilor: frontal, individual

Page 2: desen

Secvenţele lecţiei

Doz

are

Ob

. op

.

Conţinutul ştiinţific al lecţiei

Strategia didacticăEvaluarea/

feed-back-ulMetode MijloaceForme de

organizareC G I

1. Momentulorganizatoric

1’ Se stabileste linistea in sala de clasa. Se pregateste materialul didactic necesar bunei desfasurari a lectiei.

- conversatia C

2. Reactualizarea cunostintelor insusite anterior

2’

O1

Ce lucrare ati realizat data trecuta la educatie plastica?Cine imi spune care sunt culorile primare?Dar culorile binare?Care sunt culorile calde? Dar culorile reci?

- conversatia C

3. Captarea atentiei

5’ Jocul “Cald- rece”- Elevii vor forma un cerc. Fiecare elev va fi invitat să spună un cuvânt potrivit cu numele jocului. Ceilalţi vor decide, în cor, cu care dintre ele se potriveşte mai bine. (ex. cuptor- cald, brumă- rece) Vor citi în perechi “Printesele culorilor” (Anexa 1) si vor colora ilustratile.

- joc didactic

- povestea tiparita

C - aprecieri verbale

4. Anuntarea temei

1’ Se anunţă elevii că astăzi la ora de educatie plastica vor picta pe cele doua printese din poveste.

- conversatia C

5. Dirijarea invatarii

6-7’

Invatatoarea le arata copiilor mai multe imagini cu printese. Se explică modul în care se va realizeaza lucrarea. Fiecare elev va împărţi foaia în două şi va picta pe fiecare jumătate câte o prinţesă. Rochia primei prinţese va avea culori calde ( rosu,

- explicatia-demonstratia

-explicatia

C

Page 3: desen

portocaliu, galben), iar rochia celei de-a doua va avea culori reci ( albastru, verde, violet).

6. Obtinerea performantei

23-25’

O2

O3

Elevii realizeaza lucrarile, respectand indicatiile invatatoareiInvatatoarea urmareste activitatea independentă a elevilor şi, dacă va fi necesar, va interveni cu indicaţii şi explicaţii suplimentare, va corecta unele greşeli depistate.

-munca independenta

I - observarea sistematica

7. Evaluarea lucrarilor

5’ O4 Un grup de copiii ( randul de la usa) vor iesi in fata clasei cu lucrarea realizata, ceilalti vor analiza produsele lor. Cine a realizat cel mai bine lucrarea? De ce? Apoi va urma randul din mijloc si randul de la geam.

-analiza lucrarilor

G

8. Incheierea activitatii

1’ Voi aprecia activitatea întregului colectiv de elevi, voi face unele precizări şi observaţii unor elevi

- conversatia C

Page 4: desen
Page 5: desen

Anexa 1

Printesele culorilor

Demult, tare demult, în Împărăţia Culorilor trăiau fericite două

prinţese. Erau gemene şi semănau una cu cealaltă ca două de apă.

Fetele se jucau mereu împreună.

Timpul a trecut, copilele au crescut şi au început să nu se mai

înţeleagă. Una prefera verde, cealaltă dorea un galben, prima vroia

să vadă pe cer doar albaştri, a doua vroia roşii. Dar cel mai

rău a fost atunci când au dorit să vopsească tot castelul: prima a vrut un

violet, a doua a susţinut că trebuie să fie un oranj.

Necăjit din cale-afară, Împăratul culorilor le-a alungat pe cele două

prinţese, permiţându-le să ia cu ele doar trei culori fiecare. Prima a luat

culorile , iar a doua a ales

Din acest motiv cea dintâi prinţesă a fost numită PRINŢESA

CULORILOR RECI, iar a doua PRINŢESA CULORILOR CALDE.

A trecut mult timp de atunci. Cele două surori şi-ar dori acum

tare mult să se reîntâlnească. Cine oare ar putea să le ajute?