Decalogul - Datoriile Față de Dumnezeu
-
Upload
mihai-alexandra -
Category
Documents
-
view
83 -
download
10
description
Transcript of Decalogul - Datoriile Față de Dumnezeu
PROIECT DE LECȚIE
I. Date generale:Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială sat PloieștioriProfesor: Mihai Alexandra GeorgianaData: 03.12.2015Clasa: a IV-a AAria Curriculară: Om și societateDisciplina: Religie - Cultul Ortodox Unitatea de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile SaleSubiectul lecţiei: Decalogul – datoriile noastre față de DumnezeuTipul lecţiei: mixtScopul lecţiei: însușirea învățăturilor și comportamentului morale cuprinse în Decalog; cultivarea dragostei față de Dumnezeu
Obiective operaționale:La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să explice semnificația creștină a primelor patru porunci;O2 – să redea poruncile date de Dumnezeu;O3 – să identifice în situații de viață cazuri de respectare\ nerespectare a poruncilor divine;O4 – să argumenteze necesitatea respectării tuturor poruncilor pentru viaţa individuală şi de grup ( pentru societate);
Obiective formativ-educative:La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O5 – să înțeleagă că prin respectarea poruncilor ne arătăm iubirea față de Dumnezeu
Strategia didactică:1. Metode și procedee: explicația, lectura, conversația, argumentarea, expunerea, observarea dirijată, studiul de caz;2. Mijloace de învățare: Sfânta Scriptură, fișa de lucru, imagini;3. Forme de organizare: activitate individuală, pe grupe, frontalăResurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie, cls. a IV-a; - Planificarea calendaristică orientativă, cls. a IV-a; - Proiectarea unităţii de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile Sale.2. Temporale: nr. de lecții: 1
durata: 45 min3. Bibliografice:1.*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2002;2. Sf. Nicolae Velimirovici, Credința Sfinților. Catehismul Bisericii Ortodoxe, Ed. Sophia, București, 2004;3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;4. Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, Caiet pentru elevi: clasa a IV-a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2012;5. Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
II. Desfășurarea lecției
Nr. crt.
Etapele lecției Ob. op.
Timp(min)
Activitate profesorului Activitatea elevului Metode și procedee
Mijloace de învățare
Forme de organizare
Evaluare
1. Momentul organizatoric
1 SalutulRugăciuneaNotarea absențelor
SalutulRugăciuneaPrecizarea absenților
Exercițiul Icoana din clasă
Activitate frontală Observare
sistematică2. Verificarea
cunoștințelor anterioare
5 Profesorul adresează următoarele întrebări:„- Ce înseamnă Decalog?”„- Ce înseamnă poruncă?”„- De cine au fost lăsate?”„- Cui au fost lăsate?”„- Unde și când a dat Dumnezeu lui Moise cele 10 porunci?”Profesorul le prezintă elevilor imaginea cu Moise primind Tablele Legii, precum si imaginea cu Chivotul în care acestea au fost păstrate.
Elevii răspund:
„... cele 10 porunci”„... regulă ce trebuie respectat㔄... de Dumnezeu”„... lui Moise”„... pe Muntele Sinai, după eleberarea poporului evreu din sclavia egipteană”Elevii observă imaginile
Conversația
Observarea dirijată
Imaginile
Activitate frontală
Aprecieri verbale
3. Pregătirea elevilor pentru
receptarea O4
2 Profesorul întreabă:„- Care este rolul acestor reguli în viața noastră?”
Elevii răspund:„.... ne îndrumă să facem binele și să ne apropiem de Dumnezeu și de semeni”
Conversația Activitate frontală
Aprecieri verbale
noilor cunoștințe
„- Ce cuprind aceste porunci?”
Precizare: Poruncile dumnezeiești cuprind dragostea lui Dumnezeu față de oameni, Care dorește ca toți oamenii să Îl cunoască și să Îl iubească. Însuși Mântuitorul Iisus Hristos ne învață că cele mai mari porunci sunt dragostea față de Dumnezeu cu toată ființa noastră și dragostea față de aproapele. Această iubire se manifestă prin faptele sugerate de cele 10 porunci.
„... datoriile față de Dumnezeu și datoriile față de semeni”Elevii ascultă. Explicația
4. Anunțarea tilului lecției și a obiectivelor
1 Azi vom discuta despre primele patru porunci prin care ni se arată datoriile noastre față de Dumnezeu.Profesorul notează titlul lecției pe tablă:Decalogul – datoriile noastre față de DumnezeuProfesorul prezintă elevilor imaginea cu cele patru porunci
Elevii ascultă.
Elevii notează în caiete titlul lecției
Elevii observă imaginea
Explicația
Observarea dirijată
Imaginea
Activitate frontală
5. Comunicarea/ însușirea
noilor cunoștințe
O4
O2
O1
20 Precizare: Primele patru porunci ale Decalogului precizează cum trebuie să-L cinstim pe DumnezeuProfesorul le cere elevilor să citească poruncile de pe fișa de lucru.Profesorul explică cele 4 porunci astfel:1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, să nu ai alți dumnezei afară de MineAceastă poruncă ne arată că este un singur Dumnezeu adevărat, Cel Care este Creatorul lumii şi numai Lui trebuie să ne închinăm. Ne putem închina lui Dumnezeu prin rugăciunea noastră zilnică şi prin participarea noastră la slujbele
Elevii ascultă
Un elev citește cele patru porunci
Elevii ascultă
Explicația
Lectura
ExpunereaExplicația
Fișa de lucru
Imaginea cu cele 4 porunci
Activitate frontală
Aprecieri verbale
O3
Bisericii. Împotriva acestei porunci greșesc cei care se declară atei, necrezând în niciun Dumnezeu, cei care se închină altor dumnezei, precum și cei care consideră alte lucruri mai importante decât Dumnezeu.Exemplu: Cei care sunt dependenți de alcool sau cei care petrec foarte mult timp în fața computerului sau a televizorului neglijând rugăciunea. Credința în astrologie (zodiac) sau magie conduce la încălcarea acestei porunci.Această poruncă nu ne împiedică să ne închinăm Fecioarei Maria sau sfinților. Acestora le acordăm cinstea cuvenită, fiind cei care prin viața lor și-au arătat dragoste mare față de Dumnezeu. Pentru viața lor curată, Dumnezeu le-a oferit cununa sfințeniei, devenind mijlocitori pentru noi.2. Să nu-ți faci chip cioplit și nici vreo asemănare a vreunui lucru, să nu te închini lor, nici să le slujești.Prin această poruncă este întărită cinstirea Dumnezeului celui adevărat. În vechime unii oameni se închinau la soare, la lună, la stele, la animale. Alții își închipuiau dumnezei cărora le ridicau statui pe care le cinsteau. Astăzi, idolii sunt banii, alcoolul, violența, chiar și propria noastră persoană, etc. Această poruncă nu oprește cinstirea icoanelor. Noi cinstim icoanele ca pe reprezentări binecuvântate ale Unicului Dumnezeu celui Viu, ale îngerilor Săi, ale sfinților, care sunt
O3
O4O5
prieteni și mijlocitori pentru noi. Noi ne rugăm sfântului reprezentat de icoană, nicidecum materiei din care este făcută icoana.3. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deșert.Porunca ne îndeamnă la folosirea cuviincioasă a numelui lui Dumnezeu, interzicându-ne necinstirea numelui Acestuia prin înjurături, blesteme, încălcări ale jurămintelor făcute față de El. De asemenea, necinstirea obiectelor sfinte este un mare păcat. Trebuie să vorbim despre Dumnezeu, despre persoanele sfinte, despre obiectele sfinte și sfințite cu mare evlavie, cuviincioșie și respect.4. Adu-ți aminte de ziua odihnei ca să o sfințești.Porunca ne îndeamnă să respectăm ziua lui Dumnezeu, duminica. Noi prăznuim ca zi de odihnă duminica, deoarece în această zi a înviat Mântuitorul Iisus Hristos.„- Ce presupune această odihnă?”- să mergem la Biserică;- să petrecem ziua în rugăciune, citind cărți de învățătură religioasă;- să ne reținem de la treburile casnice;- să facem fapte bune.Respectând acete porunci, creștinii își arată dragostea și recunoștința față de Dumnezeu.Sunt scrise ideile principale Elevii notează ideile principale
6. Fixarea și sistematizarea cunoștințelor
O1 7 Profesorul împarte clasa pe grupe și le cere elevilor să rezolve exercițiul 1 de pe fișa de lucru, apoi îi roagă să prezinte oral modul de soluționare.
Elevii rezolvă exercițiul, apoi prezintă oral soluția exercițiului.
ExercițiulConversația
Fișa de lucru Activitate pe grupe
Aprecieri verbale
Profesorul întreabă:„- Care sunt dumnezeii falși din zilele noastre?”„- În ce moduri este luat în deșert numele lui Dumnezeu?”
„- Care este ziua de odihnă?”„- Ce activități putem desfășura pentru a cinsti această zi?”
Elevii răspund:„... alcoolul, drogurile, dependența de jocurile video”„... înjurături, cuvinte urâte, nerespectarea jurămintelor, necinstirea obiectelor sfinte...” „... duminica”„.... mergem la Biserică, ne rugăm, citim cărți sfinte, facem fapte bune...”
Conversația Activitate frontală
Aprecieri verbale
7. Asocierea, sistematizarea, generalizarea
O3
6 Profesorul cere elevilor:„Dați exemple de fapte bune pe care le putem face pentru a cinsti ziua de odihnă”Profesorul împarte clasa pe grupe și îi solicită să rezolve exercițiul 2 de pe fișa de lucru. Apoi le cere să prezinte oral modul de soluționare.
Elevii oferă diferite exemple
Elevii rezolvă exercițiul 2, apoi prezintă oral soluția
ConversațiaMeditația religioasă
Studiul de caz Fișa de lucru
Activitate frontală
Activitate pe grupe
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
8. Aprecierea activităţii elevilor
1 Se fac aprecieri generale şi individuale privind implicarea elevilor în desfăşurarea lecţiei.Se notează elevii care au participat la lecţie.
Elevii ascultă cu atenţie aprecierile profesorului.
Explicația
9. Precizarea şi explicarea
temei pentru acasă
1 Se anunţă, se explică şi se notează tema:Memorează primele 4 porunci ale Decalogului și încearcă să le aplici în viață
Elevii ascultă cu atenţie şi notează tema în caiete.
Explicaţia
10. Încheierea activităţii
1 Rugăciunea Salutul
RugăciuneaSalutul
Exercițiul Icoana din clasă
Activitate frontală
OGLINDA TABLEI/ CAIETULUI
03.12.2015
Decalogul – datoriile față de Dumnezeu
- Porunca 1: Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, să nu ai alți dumnezei afară de mine – ne arată că există un singur Dumnezeu, Creatorul lumii, și că Lui trebuie să ne închinăm;- Porunca 2: Să nu-ți faci chip cioplit, și niciun fel de asemănare a vreunui lucru, să nu te închini lor, nici să le slujești – oprește crearea unor idoli din lumea materială și închinarea la aceștia;- Porunca 3: Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deșert – ne îndeamnă la folosirea cuviincioasă a numelui lui Dumnezeu, a persoanelor sfinte și la cinstirea obiectelor sfinte;- Porunca 4: Adu-ți aminte de ziua odihnei, ca să o sfințești – ne îndeamnă să cinstim ziua de duminică prin faptele credinței.
Fișă de lucru – Clasa a IV-a
Aplicații:
1. Scrie învățătura morală care se desprinde din fiecare poruncă.
Datoriile față de Dumnezeu Învățăturile morale1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, să nu ai alți dumnezei afară de Mine.
2. Să nu-ți faci chip cioplit și niciun fel de asemănare a vreunui lucru, să nu te închini lor, nici să le slujești.3. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deșert.
4. Adu-ți aminte de ziua odihnei, ca să o sfințești.
2. Identifică poruncile divine încălcate/ respectate în situațiile de mai jos:
a) Este duminică dimineață. Victor, împreună cu fratele său, se îndreaptă cu pași grăbiți spre biserică. În același timp, Sorin împreună cu prietenii săi joacă fotbal pe terenul din spatele blocului.
b) De când are propria afacere, tatăl lui Mihai nu a mai trecut pragul bisericii. Zi și noapte se îngrijește să adune cât mai multă avere.
c) În timp ce Moise era pe Muntele Sinai pentru a vorbi cu Dumnezeu, evreii au strâns aur și au făcut din el un vițel de aur căruia i se închinau ca unui dumnezeu adevărat.
d) Dan și Alin sunt colegi. Când vin de la școală, ei trec pe lângă o Troiță. În timp ce Alin își face cuviincios semnul Sfintei Cruci, Dan râde și îl imită pe Alin, strâmbându-se.
Decalogul – datoriile față de Dumnezeu
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, să nu ai alți dumnezei afară de Mine.
2. Să nu-ți faci chip cioplit și niciun fel de asemănare a vreunui lucru, să nu te închini lor, nici să le slujești.
3. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deșert.
4. Adu-ți aminte de ziua odihnei, ca să o sfințești.