DEC Dactilopictura
-
Upload
salomefilipan -
Category
Documents
-
view
10 -
download
0
description
Transcript of DEC Dactilopictura
DESFASURAREA ACTIVITATII
PROIECT DIDACTIC
DATA: 25.II.2015GRADINIA: Grdinia cu Program Prelungit nr.30(structur), OradeaGRUPA: mareEDUCATOARE: Filipan SalomeaTEMA DE STUDIU: Cum este, a fost i va fi pe pmnt?
TEMA SPTMNAL: Animalele de la Polul Nord
TEMA ACTIVITII: Ursul polarDOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul estetic si creativTIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi i deprinderi
Forma de realizare: dactilopicturSCOPUL ACTIVITATII:
Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare (ursul polar) prin tehnica dactilopicturii
Educarea spiritului de ordine i al acurateii n realizarea lucrrii.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - s denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie
(hartie, past de dini, servetel,);
O2 - s realizeze lucrarea utiliznd tehnica dactilopicturii;
O3 - s aplice corect cu degetul arttor pe suprafaa dat, respectnd indicaiile primite;
O3 - s-i dezvolte ncrederea n forele proprii i s manifeste stabilitate i perseveren n activitate;
O4 - s-i exprime opinia fa de lucrarea proprie i a colegilor, motivandu-i prerea.
METODE SI PROCEDEE:
M1 conversaia
M2 explicaia
M3 demonstraia
M4 exerciiul
M5 munca independent
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:
m1 modelul educatoarei
m2 material de lucru pentru copii: hartie pe a carei suprafee
este trasat conturul ursului polar, past de dini, erveele m3 recompense DURATA ACTIVITATII: 30 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Botez S., Solovastru D., Atlas cu elemente de limbaj plastic:
indrumator pentru educatoare, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2007
Programa acivitatilor instructiv- educative in gradinita de copii,(2005),Ed. V&I Integral, BucurestiDESFURAREA ACTIVITII
Nr.
crt.EVENIMENTUL
DIDACTICCONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE
( instrumente si indicatori)
1.Moment organizatoric Voi asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a activitatii:
aerisirea salii de grupa;
aranjarea mobilierului si distribuirea materialului didacticObservarea comporta-mentului copiilor
2.Captarea atentiei Introducerea n activitate se va realiza printr-o scurt convesaie despre animalele de la Polul Nord. M1M2
Evaluare orala
3.Enuntarea temei si a obiectivelor - Azi la activitate noi vom picta cu ajutorul degetelor ursul polar. Voi repeta tema activitii cu 2-3 copii pentru fixarea ei.M2Observarea comporta-mentului copiilor
4.
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
Voi cere copiilor sa denumeasc ustensilele de lucru de pe mese. Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine insistnd asupra tehnicilor de lucru i ordinea efecturii lor.
Explic i demonstrez modul de lucru: mai nti pun degetul arttor n pasta de dini cu care voi dactilopicta ursul polar i iglul. Trebuie s avei mare grij cnd vei aplica pasta , s nu depii conturul de la urs/iglu i s nu punei prea mult past sau s murdrii foaia pentru c nu va mai fi la fel de frumoas lucrarea.M1m2m1M2M3
Evaluare oralaO1
5.
Obinerea performanei
Voi realiza cu copiii cteva exerciii de nclzire a muchilor mici ai mainilor: Umerii i vom mica/Spatele vom ndrepta/Sus,jos ca s desenm frumos etc
Urez copiilor Spor la lucru!dup care se va trece la realizarea temei de ctre copii. Voi supraveghea ndeaproape activitatea copiilor, voi trece pe rnd pe la fiecare copil i voi da explicaii suplimentare acolo unde este nevoie.M4
Stimulare verbalaAnaliza actiunilor
O2
O3O4
6.
Retenia Voi cere copiilor s explice tehnicile de lucru i materialele pe care le-au folosit pentru realizarea temei.M1M2
Aprecieri verbale
7.Evaluarea performantei O voi face prin aprecieri verbale privind modul de realizare al temei. Vom expune lucrrile, copiii vor fi antrenai n analiza lucrilor proprii i ale colegilor.
Cei care au lucrat corect, frumos si ordonat vor fi aplaudati.M1Evaluare prin expozitieAprecieri verbaleO5
8.Incheierea activitatii Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul activitii.
Copii vor fi recompensai.
M1M3Recompensa