Deac Roxana Ancuta Gaseste-mi Casuta
-
Upload
maria-popescu -
Category
Documents
-
view
12 -
download
0
description
Transcript of Deac Roxana Ancuta Gaseste-mi Casuta
1
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ INTEGRATĂ – GĂSEŞTE-MI CĂSUŢA -
Deac Roxana Ancuţa, educatoare, Grădiniţa cu P.P „Floare de Iris” Cluj-Napoca
Grupa: Mijlocie - Furnicuţe
Data: 21 februarie 2013
Tema anuală: Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ?
Tema proiectului: Lumea animalelor
Subtema săptămânală: Prietenii noştri, necuvântătoarele
Tema zilei: Găseşte-mi căsuţa!
Forma de realizare: Activitate integrată
Durata : o zi
Modul de realizare: activitate frontală, individuală (ADE), pe centre de interes (ALA),
Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe, formare de priceperi şi deprinderi;
Strategii didactice:
Metode: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, tehnica „Masa rotundă”, jocul didactic, demonstraţia, turul galeriei
Mijloace: calendarul naturii , „Mieunica” (jucărie de pluş), buline colorate (portocaliu, verde, albastru), ce corespund celor
trei centre în care se vor împărţi copiii la ALA; enciclopedii, cărţi, reviste, atlase, piese de lego de diferite mărimi, puzzle
(ALA); postere pe care se vor lipi animalele confecţionate (care vor fi de trei culori în funcţie de mediul de viaţă al
animalului), buline (care le vor aşeza pe lucrarea apreciată de ei), jetoane cu animale, săculeţ, fluier, lipici, material sintetic,
ochişori mobili, planşe imprimate (diferite modele în funcţie de grupul la care se află – lup, pui, peşte ) animale de pluş,
medalii, culoarea portocalie (pentru pui), sclipici cu lipici (pentru peşte), „copaci” (realizaţi din polistiren pentru animalele
sălbatice), căsuţă (din polistiren pentru animalele domestice), ferma de animale, „oceanul” (pentru a aşeza animalele
marine).
Scopuri ale activităţii:
Verificarea cunoştinţelor copiilor referitoare la animalele sălbatice, domestice şi cele marine.
Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrări practice.
Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în
scopul realizării unor produse simple.
ACTIVITĂŢI INTEGRATE PROPUSE:
1. Activităţi de dezvoltare personală – Întâlnirea de dimineaţă „Ce animal îţi place? Tranziţii: „Frumuşel ne ridicăm /
Centrele le vizităm ”, „Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Centrele le
părăsim/ Şi la baie ne pornim”.
2. Activităţi alese pe centre de interes:
- Bibliotecă: Citim imagini din enciclopedii, cărţi, reviste, atlase cu vieţuitoarele pământului;
- Construcţii: „Grădina Zoologică” (din lego de diferite mărimi şi forme)
- Ştiinţă : Puzzle – „Animale acvatice”, „Animale sălbatice”, „Animale domestice”
3. Domenii experienţiale:
- Domeniul ştinţe: „Găseşte-mi căsuţa!” - joc didactic (consolidarea cunoştinţelor despre animalele domestice, sălbatice şi
cele marine)
- Domeniul om şi societate: „Lupul”, „Puiul”, „Peştele” (lipire)
4. Jocuri şi activităţi recreative:
- „Iepuraşii veseli” – joc de mişcare
- „Cursa broscuţelor ” - joc de mişcare
- „Păsărică mută-ţi cuibul!” – joc de atenţie şi mişcare
2
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Borţeanu, S., Brănişteanu, R., Breben, S., “Curriculum pentru învăţămantul preşcolar –
Prezentare şi explicitări”, Ed. DPH, Bucureşti, 2009;
- Botez Georgeta, Solovăstru Dana, 2007- Atlas cu elemente de limbaj plastic- Îndrumător pentru educatoare, Ed.Aramis
- Culea, L., “Aplicarea noului Curriculum”, Ed. Diana, 2009;
-Culea Lucreţia, coord- Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie -o provocare?, Ed. Diana
- Curriculum pentru învăţămantul preşcolar, 2008;
- Grama Filofteia şi colab, 2009 -Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar-Ghid pentru cadrele
didactice, vol I, Ed. DPH
- Munteanu C., Munteanu E.N, 2009- Ghid pentru învăţământul preşcolar- O abordare din perspectiva noului curriculum,
Ed. Polirom
- Preda, V., Pletea, M., Călin, M., „Ghid pentru proiecte tematice”, Bucureşti, 2007;
-Silvia Breben, Elena Grongea, Mihaela Fulga,Georgeta Ruiu- Metode interactive și de grup, Ed,. Arves
- Toma, G., Ristoiu, M., Anghel, M., „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” Ed. Delta
Cart Educaţional, Piteşti, 2009.
SCENARIUL ZILEI
Ziua începe cu întâlnirea de dimineaţă, respectiv salutul: „Bună dimineaţa, copii prieteni ai animalelor!”, urmat de
împărtăşirea cu ceilalţi. Se va utiliza tehnica „Masa rotundă”, în varianta de cerc, prin care fiecare copil, de la dreapta spre
stânga va răspunde la întrebarea: „Ce animal îţi place?”,iar copiilor cărora le mai place acest animal să spună „şi mie”. Apoi
tot în cadrul activităţii de grup se va completa calendarul naturii şi se va realiza prezenţa copiilor cu ajutorul educatoarei,
după care se va realiza momentul de înviorare prin jocul muzical „Iepuraşul Ţup”. Ei vor fi recompensaţi cu buline colorate:
verzi, portocalii, albastre, prin care se vor împărţi copiii pe cele trei centre la ALA.
La noutăţile zilei se va prezenta „Mieunica”, personajul ce declanşează acţiunea zilei, şi care doreşte să ajung la căsuţa
ei deoarece s-a rătăcit. Le cere copiilor să o ajute să cunoască şi alte animale iar mai apoi să o ajute să ajungă la căsuţa ei,
dar pentru aceasta trebuie să rezolve câteva sarcini care se găsesc în coşuleţul ei. Se va anunţa şi tema zilei „Găseşte-mi
căsuţa!”. Va fi introdusă tranziţia „Frumuşel ne ridicăm / Centrele le vizităm ”, iar apoi copiii se vor îndrepta către centrele
de interes pregătite: Bibliotecă, unde vor căuta şi citi imagini cu animale sălbatice, domestice şi marine din diferite
enciclopedii, reviste, cărţi, atlase; Ştiinţă, unde au ca şi sarcină rezolvarea diverselor puzzel-uri cu animele sălbatice,
domestice şi marine şi Construcţii unde se vor realiza cuşti pentru animale, din piese de lego de diferite dimensiuni şi
modele, urmând ca după activitatea pe aceste centre de interes să se treacă la activitatea pe domenii , prin tranziţia: „Bat din
palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Centrele le părăsim/ Şi la baie ne pornim”.
Din activităţile pe domenii experienţiale fac parte : Domeniul ştiinţă: consolidarea cunoştinţelor despre animalele
sălbatice, domestice şi cele marine, şi Domeniul om şi societate: unde copiii trebuie să realizeze, prin lipire, pui, peşti, lupi
pe care le vor duce la căsuţa lor. Copiii vor lucra individual iar la final fiecare copil va avea posibilitatea de a „vota” cu o
bulină lucrarea care după părerea lui este cea mai reuşită. Cei care vor obţine cele mai multe buline pe foaia lor vor fi
premiaţi cu medalii. Se va reveni în acest mod cu domeniul ştiinţă, unde vor descrie animalele rătăcite şi le vor ajuta să
ajungă la căsuţa lor. Copiii o vor ajuta şi pe Mieunica să ajungă la căsuţa ei iar aceasta îi va recompensa cu stikere cu
animale și le va mulţumi frumos de ajutor.
La încheierea activităţii se vor realiza două – trei activităţi recreative: „Iepuraşii veseli” – joc de mişcare, „Cursa
broscuţelor ” - joc de mişcare, „Păsărică mută-ţi cuibul!” – joc de atenţie şi mişcare
Desfăşurarea activităţii pe centre de interes (ALA)
Centrul de interes Obiective / sarcini de lucru Strategii didactice
1. Bibliotecă - să caute imagini cu diferite animale
salbatice, domestice, marine în enciclopedii,
reviste, cărţi, atlase;
- să descrie imaginile folosind propoziţii
simple şi dezvoltate;
- să colaboreze cu colegii şi să împartă
materialele primite.
Metode: lectura după imagini, conversaţia,
explicaţia
Mijloace: enciclopedii, reviste, cărţi, imagini,
atlase
3
2. Construcţii - să sorteze piesele de lego după mărime
pentru a realiza cuşti pentru animale de
diferite dimensiuni;
- să interacţioneze pozitiv cu colegii
împărţind materialele puse la dispoziţie;
- să-şi aprecieze reciproc lucrările realizate
conform cerinţei primite.
Metode: exerciţiul, munca pe grupe;
Mijloace: piese de lego de diferite mărimi şi
forme
3. Ştiinţă - să asambleze piesele de puzzle pentru a
realiza imaginea cerută;
- să urmărească modelul de pe cutia
puzzleul-ui;
- să interacţioneze pozitiv în perechi cu
colegii de grupă.
Metode: explicaţia, demon- straţia, exerciţiul
Mijloace: puzzle cu diferite animale sălbatice,
domestice şi marine
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ PE DOMENII EXPERIENŢIALE
Domeniile experienţiale: Domeniul ştiinţe
Domeniul om şi societate
Tema activităţii: Găseşte-mi căsuţa!
Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe şi formare de priceperi şi deprinderi
Forma de organizare: frontală, individuală
Obiective operaţionale:
să recunoască animalele sălbatice, domestice şi marine pe baza jetoanelor
să clasifice animalele realizate după mediul de viaţă, aşezându-l la locul potrivit
să categorizeze animalele după mediul de viaţă şi hrană
să descrie animalul ales din lădiţă după mediul de viaţă, familie, hrană
să aplice materialele prin lipire şi apăsare pe suprafaţa dată, conform indicaţiilor primite
să aprecieze lucrările pe baza unor criterii date (acurateţea lucrării, aşezarea în pagină, finalizarea în timp a lucrărilor)
Strategii didactice:
Metode: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, turul galeriei;
Mijloace: „Mieunica” (jucărie de pluş); postere pe care se vor lipi animalele confecţionate (care vor fi de trei culori în
funcţie de mediul de viaţă al animalului), buline (care le vor aşeza pe lucrarea apreciată de ei), jetoane cu animale, săculeţ,
fluier, lipici, material sintetic, ochişori mobili, planşe imprimate (diferite modele în funcţie de grupul la care se află – lup,
pui, peşte ) animale de pluş, medalii, creioane portocalii (pentru pui), sclipici cu lipici (pentru peşte), „copaci” (realizaţi din
polistiren pentru animalele sălbatice), căsuţă (din polistiren pentru animalele domestice), ferma de animale, „oceanul”
(pentru a aşeza animalele marine).
Durata: 40-45 minute
Evenimentul
didactic
Conţinutul ştiinţific Strategia
didactică
Evaluare
1.Organizarea
grupei
Scăunelele sunt aşezate sub formă de cerc.
Se pregătesc materialele necesare activităţii.
2. Captarea
atenţiei şi
anunţarea temei
Pentru a trezi interesul copiilor pentru activitate se
reintroduce în atenţia acestora „Mieunica”, care s-a
rătăcit şi cere ajutor copiilor să o ajute să ajungă acasă
deoarece îi este foarte dor de casă. Dar pentru aceasta
trebuie să o ajute să își amintească animalele care se
mai găseau pe unde locuia ea.
Se anunţă tema: Azi vom face animalele fericite
deoarece le vom ajuta să ajungă fiecare la căsuţa lor.
Metode:
Explicaţia
Conversaţia
Mijloace:
„Mieunica ”
Observarea comporta-
mentului verbal şi
nonverbal al copiilor la
prezentarea temei de
activitate.
4
3. Dirijarea
învăţării şi
obţinerea
performanţei
După introducerea în activitate şi captarea atenţiei
copiilor se trece la prezentarea variantelor de joc.
Varianta 1
Prima sarcină se găseşte în săculeţul adus de pisicuţă.
Copiilor li se va spune că nu trebuie să desfacă
săculeţul ci trebuie să îl dea din mână în mână până
când vor auzi fluierul. În acel moment săculeţul se
opreşte, iar copilul care îl are va trebui să scoată un
jeton şi şi să numească animalul şi enunţe onomatopeea
potrivită.
Se va realiza jocul de probă.
Jocul se va realiza până când în săculeţ nu va mai fi nici
un jeton.
Varianta 2
Li se va spune copiilor că toate animalele de pe jetoane
au fost gata realizate şi dacă îşi doresc să confecţioneze
ei un animal.
Le voi reaminti că fiecare are în piept un ecuson pe
care e reprezentat un animal. Acesta‚ îi va arata din ce
grupă face parte.
Prin tranziţia :
Acum ne vom ridica
Ca broscuţa vom sălta
La măsuţe ne-aşezăm
Animale realizăm.
După ce copiii se vor aşeza la măsuţe copiii vor fi
familiarizaţi cu modelul pe care ei trebuie să-l realizeze
şi modul în care să procedeze. Li se va comunica că:
- trebuie să înceapă de sus în realizarea lucrării
- lipiciul trebuie aplicat pe porţiuni mici a foii de lucru
după care aplică materialul primit, apăsându-l
- la sfârşit trebuie lipit ochiul
- lipiciul se aplică direct pe ochi şi apoi se va lipi la
locul lui.
Se va realiza prin intermediul cântecului „Degetele”
Copiii vor confecţiona animalul sub îndrumarea
educatoarei după care vom discuta despre: foloasele
care le avem de la aceste animale, să ducă animalul la
căsuţa lui, să spună ce formează mai multe animale de
acel fel.
Se va realiza metoda „Turul galeriei” pentru a observa
fiecare lucrările colegilor săi şi pentru a face aprecieri
asupra modului în care au realizat sarcina cerută.
Fiecare va primi câte o bulină pe care trebuie să o
lipescă pe lucrarea care este realizată conform cerinţei.
Lucrarea care va avea cele mai multe buline va primi o
medalie.
Varianta 3
Pisicuţa îl roagă să o înveţe cât mai multe lucruri despre
prietenii ei, animalele. Îi roagă să spună cât mai multe
lucruri despre animalele cu care ea s-a întâlnit.
Copiii vor lua un animal din lădiţă şi vor spune tot ce
ştiu despre acel animal.
Se va realiza jocul de probă.
Copiii vor spune tot ceea ce ştiu despre animalul ales
din lădiţă.
Metode:
Conversaţia
Explicaţia
Jocul didactic
Mijloace:
- săculeţ
- jetoane
- fluier
Metode:
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Turul galer
Mijloace:
- contur de
animale
- materiale
sintetice
- lipici
- sclipici cu lipici
- creioane
portocalii
- ochi mobili
- medalii
Metode:
Demonstraţia
Conversaţia
Mijloace:
-animale de pluş
- lădiţa
Evaluarea şi aprecierea
individuală a fiecărui
copil care răspunde
corect în faţa grupei;
Aprecierea modului de
implicare în rezolvarea
cu succes a sarcinii;
Evaluarea modului în
care copiii cooperează
la evaluarea lucrărilor
realizate de colegi.
Aprecierea
răspunsurilor primite
la diversele cerinţe;
5
4. Încheierea
activităţii
Se fac aprecieri globale şi individuale asupra
modului de lucru şi comportare al copiilor pe parcursul
activităţii.
Se împart recompense.
Metode:
Explicaţia
Conversaţia
Mijloace:
recompense
Aprecierea verbală,
stimulativă a copiilor;
Acordarea de
recompense.