DȘ+DOS -Chipul mamei

download DȘ+DOS -Chipul mamei

of 12

description

DȘ+DOS -Chipul mamei

Transcript of DȘ+DOS -Chipul mamei

Proiect de activitateUnitatea de nvmnt: Grdinia Bambi Cluj-NapocaData : 09.03.2013Educatoare : Guzu Elisabeta

Grupa : MareTema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim

Tema sptmnii: Mama mea e cea mai dragTema zilei: Chipul mamei

Tipul activitii: consolidare de cunotine i deprinderiForma de activitate: activitate integrat

Categorii de activiti:ADP:

Rutine: ntlnirea de diminea Chipul mamei mele mi este cel mai dragSalutul, Prezena, Calendarul naturii,

Servirea micului dejun, deprinderile de igien i autoservire deprinderea de a mnca frumosTranziii: - La cules de ghiocei joc de micare - Aceasta este mama mea cntec

ADE:

D - Activitate matematic Adunarea i scderea cu 1-2 uniti n limitele 1-8 Exerciiu cu material individual

DOS Activitate practic Chipul mamei tiere, lipire de fire ntr-un contur dat

ALA I:

Bibliotec : Citim imagini despre activitatea mamei

Scriem semne grafice Chipul mamei i trasm cuvntul MAMA Construcii : Casa Scufiei Roii alturare, mbinare, suprapunere

Joc de mas : Puzzle Chipul mamei Mozaic Chipul mamei

ALA II:Joc distractiv Statuile i sculptorul

Joc de micare Cursa florilor

Joc de atenie Ghicete ce s-a schimbat

SCOP:

S1- consolidarea capacitii de a efectua operaii simple de calcul oral, de adunare i scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-8; - dezvoltarea operaiilor gndirii ( comparaia, analiza, sinteza, generalizarea)

S2- consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric;

- dezvoltarea simului estetic i practicOBIECTIVE DE REFERIN:D - S numere de la 1 la 8 recunoscnd grupele cu 1-8 obiecte i cifrele corespunztoare;

- S efectueze operaii de adunare i scdere cu 1-2 uniti, n limitele 1-8

DOS S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice;

- S efectueze operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice

OBIECTIVE OPERAIONALE:ADE:

D Activitate matematic Adunarea i scderea n limitele 1-2 uniti n limitele 1-8 - s numere corect, cresctor i descresctor, n limitele 1-8;

- s denumeasc cifra care lipsete din irul 1-8;- s denumeasc vecinii numerelor naturale n limitele 1-8;

- s rezolve sarcini simple de compunere i descompunere a numerelor n limitele 1-8;- s realizeze corespondena cifr cantitate de obiecte;

- s efectueze operaii simple de adunare i scdere cu 1-2 uniti n limitele 1-8;- s utilizeze corect simbolurile +, i =

- s utilizeze un limbaj matematic adecvat

DOS Activitate practic Chipul mamei tiere, lipire de fire ntr-un contur dat

- s denumeasc materialele puse la dispoziie ( carton, fire de a, lipici, foarfece);

- s execute exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii;

- s taie aa respectnd tehnica;

- s lipeasc aa n conturul dat utiliznd corect pasta de lipit;

-s-i exprime prerea despre lucrarea proprie i despre lucrrile colegilor utiliznd criteriile de evaluare date

ALA IBibliotec :

- s citeasc imagini despre activitatea mamei;- s traseze semne grafice n spaiul dat pentru a realiza un chip al mamei;

- s traseze litere mari de tipar pentru a forma cuvntul MAMA;

- s respecte dispunerea n spaiu a semnului grafic respectiv;

- s pstreze o inut corect a corpului n timpul scrisului.

Construcii:

- s denumeasc materialele puse la dispoziie ( cuburi din lemn, din spum, Lego, flori, grdule din plastic, iarb din hrtie creponat);- s construiasc individual sau colectiv o cas, folosind operaiile alturare, mbinare, suprapunere;

- s comunice liber i civilizat cu partenerii de joc

Joc de mas:

- s mbine piesele de Puzzle pentru a construi un chip de femeie;

- s fixeze piesele de Mozaic pentru a realiza chipul unei mame;

ALA II:

- s respecte regulile de joc;- s execute corect deprinderile motrice nvate : mers,alergare;

- s execute corect micrile sugerate de coninutul jocurilor;- s atepte cu rbdare rolul care i se cuvine n joc;- s manifeste atitudini de cooperare, spirit de echip, de competiie i fair-play.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, jocul, lucrul individual sau n grupuri mici, turul galeriei

Mijloace de nvmnt: creioane, fie de munc independent,imagini cu munca mamei, fire de a colorate, foarfece, lipici, jetoane cu cifre, jetoane cu flori i animale, jetoane cu semne, tabl magnetic, cuburi de lemn, spum, Lego, flori din hrtie, grdule din plastic, Puzzle, Mozaic, ghivece pentru flori, jucrii, flori artificialeMATERIAL BIBLIOGRAFIC:

***Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008 Laborator precolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureti 2002

*** Revista nvmntului precolar 1-2/2009

***Revista nvmntului precolar 3-4/2010

***Activitatea integrat n grdini,DPH Bucureti,2008

***Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaional, 2008

***Hristu Barbu, Eugenia Popescu, Filofteia Serban, Activiti de joc i recreativ-distractive. E.D.P., Bucureti, 1993

www.didactic.rowww.educatoarea.roSCENARIUL ACTIVITIIntlnirea de diminea:

Este o zi deosebit. Sala de grup este pregtit i-i atept PITICII. Acetia nu sunt altcineva dect copiii de la grupa pregtitoare care s-au mbrcat frumos i au venit la grdini curioi s vad ce surprize le mai ofer i aceast zi, dar poate i emoionai tiind c vor avea musafiri.

Salutul:Dimineaa a sositToi copiii au venit

n cerc s ne adunm

Pe covor ne aezm

Cu toi s ne salutm

-Bun dimineaa, dragii mei!

-Bun dimineaa!

Ne salutm unii pe ceilali rostindu-ne numele.

Prezena :

Un copil merge la panou i va retrage de acolo pozele copiilor care nu sunt prezeni, dup care va spune ci copii sunt prezeni. Pentru a realiza prezena numeric n funcie de genul copiilor, un bieel va numra fetele, iar o feti va numra bieii. Se va numi grupa care are cei mai muli copii.

Calendarul naturii: Se va completa mpreun cu copiii ajutai de ntrebrile: "Ce zi este astzi", "n ce lun ne aflm", "n ce anotimp", "Cum este vremea" Care este tema sptmnii?. Se poart o scurt discuie despre evenimentul ce a avut loc n data de 8 Martie i despre semnificaia lui. Noutatea zilei: Doi copii povestesc o ntmplare petrecut n ziua precedent, dup plecarea de la grdini, iar ceilali copii le adreseaz ntrebri.Urmeaz momentul de nviorare: respirm, minile n fa, pe umeri, pe cap, jos, srim ca mingea etc.Cer copiilor s se ntoarc cu faa spre cortin unde vor avea o surpriz. Acolo va avea loc un scurt teatru de ppui. Va aprea Scufia Roie.

Bun dimineaa, copii! tiu c voi m cunoatei foarte bine din povestea Scufia Roie i tii ce mi s-a ntmplat. Dar voi nu tii ce s-a ntmplat cu mine dup ce am fost salvat din burta lupului. Trebuie s va spun acum deoarece am nevoie de ajutorul vostru.

Dup mi-am luat rmas bun de la vntor i bunicu, am plecat pe crarea din pdure pentru a m ntoarce la mama mea, care sigur era ngrijorat pentru c am ntrziat.

tiam c este ziua mamei mele, doar era 8 Martie. Am hotrt s-i duc un cadou. Pentru a oferi un cadou ct mai frumos am nevoie de ajutorul vostru de aceea am pregtit la fiecare centru cte o surpriz.

V rog s m ajutai s realizm cadourile pentru mama mea.

Abia atept s i le ofer!

Tranziie La cules de ghiocei joc de micareSe face intuirea materialelor pregtite la fiecare centru.

La centrul Bibliotec se vor citi imagini despre munca mamei, vor completa chipul mamei cu semne grafice, vor scrie numele MAMA nti dup puncte, apoi liber pe 8 rnduri.

La sectorul Art copiii vor realiza chipul mamei din fire de a. Ei vor trebui s taie aa i s o lipeasc astfel nct s realizeze ochii, prul, buzele, pielea.

La sectorul tiin copiii vor numra de la 1-8 cresctor i descresctor, vor numi vecinii numerelor date, vor compune i descompune numere n limitele 1-8, vor efectua operaii de adunare i scdere cu 1-2 uniti, n limitele 1-8.

La sectorul Construcii vor realiza individual sau n grup csua Scufiei Roii utiliznd obiectele puse la dispoziie i tehnicile cunoscute.La sectorul Joc de mas vor realiza un puzzle cu chipul mamei i un mozaic tot cu aceeai tem.Demersul didactic

Evenimente didacticeConinut tiinificStrategii didacticeEvaluare

( instrumente i indicatori)

Metode i procedee

Mijloace

de nvmnt

MomentorganizatoricSe vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a activitii

- aerisirea slii de grup

- mijloacele de nvmnt vor fi distribuite pe sectoare

ntlnirea de diminea: Sala de grup este pregtit de srbtoare

Salutul: Bun dimineaa.

Prezena, Calendarul naturii:Cum este vremea astzi?Care este tema sptmnii?

ConversaiaPanou de prezen

Calendarul naturiiObservarea comportamentului iniial

Rspunsurile copiilor

Captarea atenieiSe realizeaz printr-un scurt teatru de ppui n care apare Scufia Roie. Aceasta le cere s o ajute s-i duc mamei ei un cadou.

Povestirea

Explicaia Ppu

Observarea comportamentului verbal si nonverbal al copiilor

Anunarea temelor i a obiectivelorSe prezint tema zilei Chipul mamei. Se vor anuna tema, obiectivele,modul de desfurare a activitii, se face intuirea materialelor din fiecare centru.Observarea

Explicaia

Conversaia

Materialele pregtite n fiecare centru

Reactualizarea cunotinelorADE

D- AMLa centrul tiin unde are loc activitatea matematic , educatoarea cere unui copil s numere cresctor de la 1-8 i s aeze la tabla magnetic cifrele de la 1-8. Alt copil va numra descresctor de la 8 la 1 i va aeza la tabl cifrele . Educatoarea cere copiilor s nchid ochii i va lua de pe tabl o cifr. Copiii vor trebui s recunoasc i s denumeasc cifra care lipsete. Va proceda n mod asemntor de dou ori.

Educatoarea cere unui copil s denumeasc vecinii numrului 5 i altui copil vecinii numrului 7.

Doi copii vor descompune numrul 8, iar doi copii vor compune numrul 8.

n timp ce sunt rezolvate sarcinile la tabl, ceilali copii lucreaz individual cu materialul propriu.ConversaiaExplicaia

Exerciiul

Problematizarea Jetoane cu cifre

Jetoane cu diferite obiecte

Tabl magneticObservarea comportamentului copiilor

Analiza rezolvrii sarcinilor propuse

Dirijarea nvrii D Activitate matematic

DOS Activitate practicLa activitatea matematic educatoarea cere copiilor s denumeasc semnele +, - i =, s explice rolul lor, ce operaie se realizeaz cu fiecare, apoi cere fiecrui copil s efectueze cte o operaie de adunare i una de scdere utiliznd materialele individuale puse la dispoziie .La centrul Art se desfoar activitatea practic. Se intuiesc materialele i este explicat sarcina de lucru.

Copiii trebuie s realizeze chipul mamei Scufiei Roii utiliznd firele de a. Ei trebuie s aleag culoarea potrivit fiecrui element al chipului, s taie i s lipeasc aa.

Se va face nclzirea mnuelor i se vor respecta etapele de lucru.

ExplicaiaConversaia

Exerciiul

Problematizarea

Explicaia

Exerciiul

Lucrul individual

Jetoane cu cifreJetoane cu semnele +, -i =,

Jetoane cu diferite obiecte

Fi de lucru

Lipici

Fire de a

Foarfece

Analiza rezultatelor

Aprecierea rspunsurilor copiilor

Proba practic individual

Obinerea performaneiCopiii de la centrul tiin primesc fie de munc independent. Ei trebuie s efectueze operaii de adunare i scdere.Dup finalizarea lucrrilor de la centrul Art se va organiza o expoziie i se va face analiza lucrrilor copiilor.

ExplicaiaExerciiul

Lucrul individual

conversaiaFie de munc independent

Creioane

Lucrrile copiilorAnaliza rezolvrii sarcinilor

Observarea comportamentului copiilor la proba practic

Analiza produselor activitii

Dirijarea nvrii

ALA I

Bibliotec

Joc de mas

Construcii

Copiii trebuie s citeasc imagini despre munca mame, apoi trebuie s completeze chipul mamei cu semne grafice, dup care trebuie s scrie cuvntul MAMA pe opt rnduri.

ObservareaExerciiul

Lucrul individualImagini despre munca mameiFie de munc independent

creioaneObservarea comportamentului copiilorAnaliza produselor activitii

Copiii vor mbina piese de puzzle i piese de mozaic pentru a realiza chipul mamei.

ExplicaiaLucrul individualPuzzleMozaicAnaliza produselor activitii

Copiii vor construi prin alturare,suprapunere, mbinare casa Scufiei Roii.

Educatoarea le propune precolarilor alegerea unui centru n care ar dori s lucreze cu specificaia c se pot roti n ordinea preferinelor

ExplicaiaExerciiul

Lucrul individual sau n grup

Cuburi diferite

Lego

Gard din plastic

Floricele din hrtie Analiza produselor activitiiObservarea comportamentului copiilor

Obinerea performaneiEducatoarea va supraveghea activitatea n centre i i va ajuta acolo unde este cazul.

Dup finalizarea lucrrilor, copiii le vor afia( acolo unde este cazul).

Observarea comportamentului copiilor

EvaluareaAprecierea rezultatelor se va face prin metoda "Turul Galeriei".

Copiii vor trece pe rnd pe la fiecare grup de lucru s vad i s aprecieze cum au fost realizate lucrrile i se va organiza o mic expoziie.ConversaiaTurul galerieiLucrrile copiilorAnaliza produselor activitiiAprecieri verbale

ADP Tranziie Aceasta este mama mea cntec

Exerciiul

ALA II

Captarea ateniei copiilorScufia Roie este foarte mulumit de cadourile realizate de copii, de aceea le propune s se joace diferite jocuri.Explicaia

Anunarea temei i obiectivelorEducatoarea anun jocurile ce se vor desfura:Joc distractiv Statuile i sculptorul

Joc de micare Cursa florilor

Joc de atenie Ghicete ce s-a schimbatExplicaia Conversaia

Prezentarea optim a coninutului

Prezentarea jocurilor i a regulilor de joc.

1.Statuile i sculptorii

Copiii stau doi cte doi, inndu-se de mini. Cel din dreapta este statuie, iar din stnga sculptor.

La semnalul de ncepere a jocului, copiii alearg cu pai mruni pn ce aud comanda educatoarei : Statui!. Copiii se opresc brusc i du drumul la mna perechii; copilul din dreapta ia poziia unei statui, ct mai artistic i rmne nemicat n timp ce sculptorul i admir statuia.

Educatoarea apreciaz statuia cea mai bine realizat. Jocul continu cu schimbarea rolurilor ntre statuie i sculptor.

2. Cursa florilorGrupa va fi mprit n dou echipe care vor purta nume de flori. Fiecare copil de la fiecare echip va lua cte o floare dintr-un co, va alerga printre obstacole, va aeza floarea ntr-un ghiveci i prin alergare pred tafeta urmtorului copil din echipa sa.

Va fi declarat ctigtoare echipa care a terminat cel mai repede.

3. Ghicete ce s-a schimbat!

Pe o mas, plasat n mijlocul cercului fcut de copiii care stau pe scunele mpreun cu educatoarea, se afl cteva jucrii cunoscute de ei.

Un copil ales de conductorul jocului trebuie s priveasc cteva secunde jucriile, apoi este scos din ncpere. ntre timp, se fac cteva modificri, se schimb locul unui obiect, sau un obiect este nlocuit cu un altul, sau se adaug unul.

Conductorul jocului poate nlocui toate obiectele cu jucrii mrunte-cuburi, figuri, etc.

ExplicaiaJocul

Jocul de micare

Jocul

Flori artificiale

Co

Ghivece

Popice

Jucrii

Observarea comportamentului copiilor

Colaborarea dintre copii din timpul jocului

Respectarea regulilor de joc, aplauze, aprecieri verbale

Obinerea performaneiDup explicarea regulilor jocului se va trece la realizarea jocului de prob, apoi la jocul propriu-zis.

n desfurarea jocurilor de ctre copii se va pune accent pe respectarea regulilor de joc.

DemonstraiaJoculRespectarea regulilor de joc, aplauze, aprecieri verbale.

Evaluarea

Sunt emise aprecieri asupra desfurrii activitii i asupra respectrii regulilor jocului, asupra comportamentului individual i colectiv al precolarilor.

Copiii primesc stimulente.

Conversaia

Explicaia

PAGE 2