Dana- Proiect de Lectie

8
PROIECT DE LECŢIE Data: 17.01.2014 Şcoala: Scoala cu clasele I-VII Nr.24 „Sf. Gheorghe”,Craiova Clasa: a VIII a Profesor: Iosub Mihaela - Daniela Disciplina: Cultură civică Aria curiculară: Om şi societate Unitatea de învăţare: Proprietatea Titlul lecţiei: Proprietatea privată şi economia de piaţă Tipul lecţiei: mixtă Timp: 50 minute Obiectivul fundamental: formarea de priceperi şi deprinderi în vederea dobândirii de noi cunoştinţe privind propietatea privată şi economia de piaţă. Obiective operaţionale: pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1 – să compare economia de piaţă cu economia planificată;

description

proiect

Transcript of Dana- Proiect de Lectie

Page 1: Dana- Proiect de Lectie

PROIECT DE LECŢIE

Data: 17.01.2014

Şcoala: Scoala cu clasele I-VII Nr.24 „Sf. Gheorghe”,Craiova

Clasa: a VIII a

Profesor: Iosub Mihaela - Daniela

Disciplina: Cultură civică

Aria curiculară: Om şi societate

Unitatea de învăţare: Proprietatea

Titlul lecţiei: Proprietatea privată şi economia de piaţă

Tipul lecţiei: mixtă

Timp: 50 minute

Obiectivul fundamental: formarea de priceperi şi deprinderi în vederea dobândirii de noi cunoştinţe privind propietatea privată şi

economia de piaţă.

Obiective operaţionale: pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1 – să compare economia de piaţă cu economia planificată;

O2 – să enumere caracteristicile economiei de piaţă;

O3 – să precizeze avantajele economiei de piaţă pentru cetăţeni;

O4 – să înţeleagă mecanismul de funcţionare al economiei de piaţă.

Page 2: Dana- Proiect de Lectie

Strategii didactice:

a) metode şi procedee: conversaţia euristică, expunerea, demonstraţia, descoperirea, comparaţia, modelarea, metoda

ciorchinelui.

b) forme de organizare a activităţii: activitate individuală, frontală şi lucrul în perechi.

c) mijloace didactice: manualele alternative, tabla, creta, fişe de lucru.

Evaluare: ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?

a) de conţinut: răspunsurile la întrebări, completarea ciorchinelui;

b) de utilizare a operaţiilor gândirii: efectuarea comparațiilor, argumentarea răspunsurilor;

c) evaluarea realizată de profesor: observarea sistematică, stimularea participării elevilor la demersul didactic, deschiderea

spre dialog atât între elevi cât și între elevi și profesor, analiza răspunsurilor, aprecierea răspunsurilor corecte, notarea

elevilor la sfârșitul orei.

Bibliografie:

1. Ştefan Păun, Didactica Istoriei, Ed. Corint, Bucureşti, 2007

2. Cultură civică, manual pentru clasa a VIII – a, Editura Corint, București.

Page 3: Dana- Proiect de Lectie

Structura organizatorică şi metodică

Etapele lecției ObiectiveConținut

informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilorStrategii didactice Evaluare

1.Organizareaclasei

(2 minute)

Asigurarea condițiiloroptime pentru desfășurarea activității

Realizarea unui climat cooperant

Verifică prezența elevilor, prezența mijloacelor didactice, tabla etc.

Pregătesc materialele pentru lecție. Conversație frontală

Apreciere orală Atenţionare

2.Reactualizarea cunoștințelor(10 minute)

Asigurarea legăturii cu lecția anterioară.

Titlul lecției anterioare: Dreptul la proprietate

Adresează frontal întrebări elevilor din lecţia anterioară: 1. Enumeraţi câteva sinonime sau atribute pentru termenul de proprietate.2. Ce este uzufructul?

3. Ce este dreptul la proprietate?

4. Cum poate obţine omul calitatea de proprietar?

5. Care sunt drepturile proprietarilor?

6. Cum poate fi încălcat

Sunt atenţi şi formulează răspunsurile aşteptate de profesor: 1. Stăpânire, posesiune, utilizare, administrare, dispoziţie şi uzufruct.

2. Uzufructul reprezintă dreptul acordat unei persoane de a se folosi pe deplin de un bun care aparţine altei persoaneşi pe care trebuie să-l restituie la încetarea acestui drept.

3. Dreptul la proprietate este dreptul unei persoane de a poseda bunuri, a le utiliza şi a hotărâ în legătură cu rezultatele obţinute.

4. Omul poate obţine calitatea de proprietar prin: moştenire, donaţii şi cumpărare.

5. Drepturile proprietarilor sunt: de a folosi şi a dispune de proprietatea, de a beneficia de pe urma exlpoatării proprietăţii şi dreptul de a lichida sau distruge proprietatea.6. Dreptul de proprietate poate fi încălcat prin

Conversație frontală

Apreciere orală a corectitudinii răspunsurilor

Analiza răspunsurilor

Observarea sistamatică

Atenţionarea răspunsurilor greşite

Page 4: Dana- Proiect de Lectie

dreptul de proprietate? furt, tâlhării sau abuz în administrarea unor bunuri.

Etapele lecției ObiectiveConținut

informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilorStrategii didactice Evaluare

3.Captarea atenției

(7 minute)

Asigurarea atenției și interesului O1 O2

Stabilirea caracteristicilor economiei României din erioada comunstă.

Comparaţi economia Românie din perioada comunistă cu cea din perioada actuală. Realizaţi acest lucru printr-un organizator grafic de tip ciorchine.

Sunt atenţi la indicaţiile profesorului şi lucrează în perechi pentru a realiza un organizator grafic în vedera comparării economiei planificate din perioada comunistă cu economia de piaţă din perioada postdecembristă.

Expunere frontală. Lucrul cu manualul. Dialogul. Metoda corchineluiLucrul în perechiActivitate frontală

Observarea sistematică. Apreciere orală a corectitudinii răspunsurilor.

4.Anunțarea lecției noi și a obiectivelor operaționale(2 minute)

Dirijarea atenției și pregătirea pentru noua activitatea.

Titlul lecției: Propietatea privată şi economia de piaţă

Scrie titlul lecției pe tablă și enunță obiectivele.

Ascultă, receptează și notează în caiete titlul lecției noi.

Expunere frontală

Observarea comportamentului elevilor.

5.Dirijarea învățării și dobândirea

de noi cunoștințe

(25 minute)

O3

O4

Evidenţiereaavantajelor economiei de piaţă

Înţelegera fuclăonării mecanismului

Având în vedere situaţia economică a României în două sisteme politice total diferite puteţi descoperi câteva avantaje ale economiei de piaţă pentru cetăţeanul de rând?

Explică elevilor cum şi în ce condiţii funcţionează economia de piaţă.

Se gândesc, sunt atenţi la explicaţiile profesorului şi analizaează din prisma cetăţeanului avantajele economiei de piaţă.

Ascultă şi notează în caiete informaţiile precizate de profesor.

Expunerea sistematică.

Conversație frontală.

Explicaţia

Observarea comportamentului elevilor. Provocarea participării tuturor elevilor la demersul didactic.

Page 5: Dana- Proiect de Lectie

economiei de piaţă

Etapele lecției ObiectiveConținut

informativ Activitatea profesorului Activitatea elevilorStrategii didactice Evaluare

6. Fixarea cunoştinţelor şi atingerea feed-

back-ului(3 minute)

Evaluarea finală

Itemi pe bază de întrebări.

Adresează frontal întrebări elevilor din lecția predată.

Sunt atenți, reflectează și răspund la întrebări.

Activitatea frontală.

Observarea comportamentului elevilor. Analiza răspunsurilor. Stimularea participării elevilor.

7. Tema pentru acasă

(1 minut)

Precizarea activităților pe care elevii le vor desfășura acasă

De pregătit lecția.Realiţaţi un tabel în care să precizaţi argumente pro şi argumente contra pentru economia planificată şi pentru economia de piaţă.

Ascultă și notează. Explicația. Atenționarea.Aprecierea.

Page 6: Dana- Proiect de Lectie