Cunoasterea Mediului Gradinita

download Cunoasterea Mediului Gradinita

of 4

Transcript of Cunoasterea Mediului Gradinita

  • 7/21/2019 Cunoasterea Mediului Gradinita

    1/4

    PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

    Data:Grupa: mareDomeniul experienial: Domeniul tiineTema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl?Tema saptamanii: Sunt mic, dar tiu i eu cte cevaTema ilei: !nde este locul meu " poitii spatiale#arianta de realiare: $oc didactic

    Scopul %ocului: &ecunoasterea si denumirea poitiilor spatiale'&e(ulile %ocului:

    )' Sa se asee o*iectele in poitia indicata si sa se ver*aliee actiunea' +iecare copil care reuseste sa aca aceste lucruri in mod corect va primiaplaue din partea cole(ilor, iar daca nu reuseste acestia vor *ate cu palmele pe (enunc-i'.' Sa diri%ee %ocul cu a%utorul *a(-etei ma(ice' !nul dintre copii va atin(e cu *a(-eta ma(ica un alt copil pe umar si ii va spune unde sa seasea' Daca acel copil se aseaa in mod corect va i aplaudat , iar daca nu reuseste cole(i vor *ate cu palmele pe (enunc-i /varianta decomplicare0'1lemente de %oc: aplaue, *a(-eta

    2*iective operaionale:

    2)' S preciee poiia unor o*iecte n spaiu2.' S utiliee corect expresiile care indic locul / pe, su*, ln(, naintea, napoia, stn(a, dreapta 0324' S sortee o*iecte dup dierite criterii325' S se plasee nsui n raport cu un reper dat3

    Strate(ia didactic6etodolo(ia didactic: : exerciiul, explicaia, conversaia, comparaia, %ocul didactic,6i%loace de nvamnt: *rad, coulee cu (lo*uri de diverse mrimi i culori, %ucrii, cadouri, stea, ima(ini care preint poiia unui o*iect ade un punct dat, co cu %ucrii, ppui, *a-eta+orme de or(aniare: +rontal, individual

  • 7/21/2019 Cunoasterea Mediului Gradinita

    2/4

    Tipul leciei: insusire de noi cunostinte

    6etode de evaluare: oral

    Demersul didactic

    Nr.crt. Momentele

    activitiididactice

    O!iectiveleo"eraionale

    Coninuturile eseniali#ate ale activitii $trate%ia didactic Metoda deevaluare

    )' 6omentulor(aniatoric

    Se asi(ur condiiile optime pentru realiareaactivitii/ aerisirea slii de clas, aran%area mo*ilierului in

    semicerc0' Se pre(tesc cele necesare pentru o *un desurare a activitii' Se realiea introducerea or(aniat a copiilor n sala de (rup'

    .' Captarea ateniei #oi asea in sala de clasa urmatoarele o*iecte: un *rad, couleecu (lo*ulee, vr pentru *rad, %ucarii si cadouri sunt aeate ndiverse locuri'

    1xpunerea,2*iectele+rontal

    7

    4' &eactualiareacunotinelor

    anterioare

    8i voi intre*a pe copii:

    7Ce o*iecte se al pe mas? /un *rad, cadouri i %ucri0

    7Dar su* mas ce se al?/ coulee cu (lo*ulee, vr pentru*rad07Dar unde se al masa: n dreapta sau n stn(a?

    Conversatia,2*iectele,

    +rontal

    2ral

    5' 9nunarea temeii a o*iectivelor

    9sti, vom desura %ocul !nde este locul meu?;' #oi va tre*uis aeai iecare o*iect la locul lui, s v orientai n clasdeplasndu7v spre locul indicat ca la sritul leciei s neorientm corect n spaiu'

    Conversatia,explicatia,

    7,+rontal

  • 7/21/2019 Cunoasterea Mediului Gradinita

    3/4

  • 7/21/2019 Cunoasterea Mediului Gradinita

    4/4

    A' 2*inereaperormanei

    24 #oi propune elevilor sa despo*easca *radul dupa

    urmatoarele criteii: sa se adune toate (lo*uletele din partea de sus

    a *radului, sa se adune cadourile de su* *rad, sa se adune

    (la*uletele mari'

    1xercitiul,7,

    +rontal,8ndividual

    2rala

    B' 9si(urareaeed*ac7ului

    Se realieaa prin %ocul ;>ntrea* cole(ul;' Se scoate n a uncopil care adresea unui cole( o ntre*are despre locul unuio*iect sau al unei persoane din clas' Dac rspunde corect aceastaiese la rndul lui n a i adresea ntre*ri'

    $oc didactic7,

    +rontal,8ndividual

    2rala

    ' 1valuarea 7Ce am nvat noi asti?

    Se preint o i de evaluare' Se va cere s ndeplineascsarcina cerut'

    1xercitiul,+isa de evaluare,

    8ndividual

    2rala,Scrisa

    N&ME'E:((((((((..

    Colorai %lo!uleele res"ect)nd "o#iias"aial.