culoriletoamnei_proiectdeactivintegrata.doc

20
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ GRUPA MARE TEMA: CULORILE TOAMNEI EDUCATOARE: DINTE ELENA GRĂDINIŢA BALTA-VERDE

Transcript of culoriletoamnei_proiectdeactivintegrata.doc

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRUPA MARE

TEMA: CULORILE TOAMNEI

EDUCATOARE: DINTE ELENA

GRĂDINIŢA BALTA-VERDE

PROIECT DIDACTIC

-activitate integrată-

GRĂDINIŢA: BALTA VERDE

NIVEL: II

EDUCATOARE: DINTE ELENA

TEMA ANUALĂ: „Când , cum și de ce se întâmplă ?„

TEMA PROIECTULUI: SURPRIZELE TOAMNEI

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: CULORILE TOAMNEI

SCOP: - consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor

însuşite în legătură cu diferite aspecte ale anotimpului toamna

MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi

deprinderi

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: - Cunoaşterea mediului

- Educaţie plastică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să descrie succint muncile care se desfăşoară în anotimpul

toamna

- să precizeze modul în care diferite vieţuitoare se pregătesc pentru

anotimpul rece

- să formeze grupe de fructe după anumite criterii (culoare,

mărime)

- să coloreze florile care înfloresc toamna

- să aplice pete de culoare difertă pentru procedeele de fuzionare la

margine şi în masă

- să obţină efecte plastice prin combinarea culorilor

- să utilizeze corect instrumentele şi materialele specifice picturii

ACTIVITĂŢI PE ARII DE STIMULARE:

Comportamente urmărite:

BIBLIOTECĂ: - să „scrie” etichetele folosind simbolurile

fructelor din borcan

- să realizeze o carte cu titlul „CULORILE

TOAMNEI”

ARTĂ: - să pregătească materialul de modelat şi să modeleze prin

combinarea culorilor şi prin folosirea mai multor tehnici de

modelare

ŞTIINŢĂ: - să cerceteze, să analizeze, să descrie şi să compare

frunzele, clasificându-le după culoare, formă, mărime

- să pună frunze la presat pentru a alcătui un ierbar şi

pentru a decora sala de grupă

- să descrie, să compare şi să cântărească fructe

CONSTRUCŢII: - să folosească piese din diferite truse pentru

realizarea unor lădiţe în care să aşeze fructele modelate

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: - conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul de

rol, demonstraţia, munca independentă, discuţia colectivă,

povestirea, expunerea, ...

Mijloace didactice: imagini ilustrând anotimpul toamna, zâna

Toamna, piese lego, cuburi, bastoane, etichete, şabloane fructe şi

legume, fructe şi legume naturale, hârtie, imagini pentru carticică,

frunze, cântar, recompense (măr vesel, pară veselă), ruleta

hărniciei, zar, imagini animale, coş, fişă de lucru (flori de toamnă),

fişă de lucru (covor în culorile toamnei), acuarela, apă, şerveţele,

auxiliar cu cântece şi poezii despre toamnă.

MOMENTELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

ANTERIOR DOBÂNDITE

Copiii participă la întâlnirea de dimineaţă:- salutul- prezenţa- stabilirea coordonatelor temporale- completarea calendarului naturii- aspecte caracteristice toamnei (legume, fructe, flori, munci specifice, pregătirea vieţuitoarelor pentru anotimpul rece) (Anexa 1)

Întâlnirea de dimineaţă

Conversaţia

Discuţia colectivă

Evidenţierea de către copii a aspectelor specifice

anotimpului toamna

2. CAPTAREA ATENŢIEI

Copiii ascultă o poveste care scoate în evidenţă paleta largă de culori în care se îmbracă natura şi bogăţia de fructe şi legume care se coc toamna.În grupă sunt expuse imaginile care ilustrează conţinutul povestirii.După terminarea povestirii apare o fetiţă costumată în Zâna Toamnă. În mână are un coşuleţ cu fructe şi legume. Ea recită poezia:„Regină mândră în culoare,Aduc rugină în frunzareRotunde, înroşite mereŞi galben-parfumate pere,

Povestirea

Jocul de rol

Observarea comportamentulu

i non-verbal

Brumate pruneŞi cât puiiSunt rotunjimile gutuii...”

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A

OBIECTIVELOR

Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la culorile costumului, la podoabele Toamnei şi la conţinutul coşului adus de ea, anunţându-se astfel tema activităţii.

Conversaţia

Aprecierea răspunsurilor date

de copii

4. PREZENTAREA OPTIMĂ A

CONŢINUTULUI

Prezentarea centrelor de activitate cu materialele şi sarcinile specifice.Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă cerinţele educatoarelor şi sarcinile ce trebuie îndeplinite; fiecare copil ţşi alege semnul individual şi îl aşază în compartimentul corespunzător zonei în care vor să lucreze.

Explicaţia

Demonstraţia

Intuirea mateialelor cu

care urmează să opereze

5. OBŢINEREA PERFORMANŢELOR

Activităţi pe arii de stimulare:BIBLIOTECĂ: - copiii realizează etichete folosind simbolurile fructelor. Tot aici realizează o carte cu fructe; fiecare pagină cuprinde o imagine în care ei plasează fructele în funcţie de culoare. La sfârşit paginile sunt unite obţinându-se astfel o carte despre fructe. (ANEXA 2)

Munca în echipă

Exerciţiul

Confecţionarea etichetelor şia

cărţii

Realizarea lucrărilor

ARTĂ: - copiii modelează fructe care vor fi aşezate în lăzile pe care le construiesc copiii de la sectorul construcţii şi pe care le vor folosi în jocul „De-a piaţa”.ŞTIINŢĂ: - copiii clasifică frunzele şi le pun la presat pentru a le putea folosi la decorarea sălii de grupă sau pentru realizarea unor lucrări. Tot la acest sector copiii cercetează, compară şi cântăresc fructe.CONSTRUCŢII: - copiii îmbină piese, le suprapun, le aşează după reguli stabilite de ei şi le plasează în diferite locuri în sală pentru a obţine imaginea unei pieţe. Alţi copii construiesc lădiţe pentru depozitarea fructelor şi legumelor. (ANEXA 3)

După încheierea activităţilor la centre, copiii trec în grup pe la fiecare sector şi apreciază activitatea proprie şi pe cea a colegilor, acordând câte un măr sau o pară veselă în funcţie de corectitudinea cu care au realizat sarcinile.

Exerciţiul

Rezolvarea sarcinilor

În felul acesta s-au format două echipe: echipa merelor roşii şi echipa perelor gablene.CUNOAŞTEREA MEDIULUI: - copiii vor participa la un concurs.Proba 1 – „Ruleta hărniciei”Rotesc ruleta şi descriu succint activitatea observată pe jetonul în dreptul căruia s-a oprit. (ANEXA 4)Proba 2 – „Aruncă zarul”Numesc animalul observat pe faţa unde s-a oprit zarul, precizând modul în care acesta se pregăteşte pentru iarnă. (ANEXA 5)Proba 3 – „Coşul cu mere”Sortează fructele după culoare şi mărime. (ANEXA 6)Proba 4 – „Flori surori”Primesc fişe de lucru; taie cu o linie florile care nhuînfloresc în anotimpul toamna. Le colorează pe cele care înfloresc toamna. (ANEXA 7)Echipa care rezolvă corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primeşte la sfârşitul probei câte o frunză. Câştigă echipa care la sfârşitul

Exerciţiul

Demonstraţia

Munca independentă

Îndeplinirea sarcinilor

Amprentarea covorului în

culorile toamnei

concursului are cele mai multe frunze.EDUCAŢIE PLASTICĂ: - „Covor în culorile toamnei” (ANEXA 8)După încheirea activităţilor propuse copiii primesc o fişă care ilustrează un covor. Copiii sunt rugaţi să decoreze acest covor utilizând numai paleta de culori specifice toamnei. Tehnica abordată pentru efectuarea lucrărilor este este tehnica de pictură cu amprente şi prin fuzionare de culori.

6. EVALUAREA PERFORMANŢELOR/

EVALUAREA PERFORMANŢELOR

Zâna Toamnă apreciază activitatea desfăşurată de copii şi le dă drept recompensă ecusoane în culorile toamnei şi câte un fruct din coşul toamnei.Lucrările vor face obiectul unei expoziţii dedicate Zânei Toamna

Conversaţia

Expunerea

Acordarea recompenselor

Evaluarea lucrărilor realizate

7. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

Aşezaţi în semicerc, copiii cântă cântece despre toamnă şi recită poezii pentru a-i mulţumi Zânei Toamnă pentru darurile primite.

Recitarea poeziilor şi

interpretarea cântecelor

ANEXA 4RULETA HĂRNICIEI

ANEXA 5ZAR CU ANIMALE

ANEXA 6COŞUL CU FRUCTE

ANEXA 7FIŞĂ DE LUCRU – CRIZANTEMA

ANEXA 8COVOR ÎN CULORILE TOAMNEI