Conservarea Biosferei Proiect Didactic

6
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE SCOALA GIMNAZIALA, COMUNA GURA VITIOAREI PROFESOR CONSTANTINESCU CATALIN DATA: 8.05.2014 CLASA a V -a OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA SUBIECTUL LECTIEI – Zonele biogeografice TIPUL LECTIEI - de recapitulare COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice. 3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru. 6. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiului geografic. 8. Elaborarea unor modele şi soluţii de organizare a spaţiului geografic din perspectiva dezvoltării durabile COMPETENTE SPECIFICE: 1.2 Precizarea in cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici 3.5 explicarea legaturilor dintre realitatea observata si fenomene din domeniul stiintelor naturii 6.1 explicarea importantei mediului geografic pentru om si societate 6.2 explicarea diversitatii naturale si umane a lumii crealizand corelatii cu informatile dobandite la alte discipline scolare 8.1. Identificarea soluţiilor de protecţie a mediului geografic din orizontul local sau îndepărtat OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O 1 - sa explice rolul si influenta omului asupra biodiversitatii planetei O 3 - sa defineasca notiunile de mediul antropic, poluare,conservare aducand exemple in acest sens din viata de zi cu zi pe baza notiunilor din textul lectiei O 3 - sa enumere modificarile aduse biosferei de catre societatea umana.

description

PROIECT DIDACTIC GEOGRAFIE

Transcript of Conservarea Biosferei Proiect Didactic

Page 1: Conservarea Biosferei Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

SCOALA GIMNAZIALA, COMUNA GURA VITIOAREIPROFESOR CONSTANTINESCU CATALINDATA: 8.05.2014CLASA a V -aOBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALASUBIECTUL LECTIEI – Zonele biogeografice TIPUL LECTIEI - de recapitulare

COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice.3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru.6. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilorspaţiului geografic.8. Elaborarea unor modele şi soluţii de organizare a spaţiului geografic din perspectivadezvoltării durabile

COMPETENTE SPECIFICE:1.2 Precizarea in cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici 3.5 explicarea legaturilor dintre realitatea observata si fenomene din domeniul stiintelor naturii6.1 explicarea importantei mediului geografic pentru om si societate 6.2 explicarea diversitatii naturale si umane a lumii crealizand corelatii cu informatile dobandite la alte discipline scolare8.1. Identificarea soluţiilor de protecţie a mediului geografic din orizontul local sau îndepărtat

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :O1 - sa explice rolul si influenta omului asupra biodiversitatii planetei O3- sa defineasca notiunile de mediul antropic, poluare,conservare aducand exemple in acest sens din viata de zi cu zi pe baza notiunilor din textul lectiei O3- sa enumere modificarile aduse biosferei de catre societatea umana. O4 –sa indentifice 2-3 actiuni pentru protejarea biodiversitatii pe baza explicatiilor primite in timpul lectiei O5 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare.

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristicaMETODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta si manualul.MATERIALUL DIDACTIC - reprezentari grafice,

- manualul, - fisa de lucru.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografie generala” cls. V, autori Jana Ionascu

- “Didactica geografiei” – N. Ilinca - “ Geografie fizica generala” – M. Ielenicz

Page 2: Conservarea Biosferei Proiect Didactic

DESFASURAREA LECTIEI

Ob.

Ope

rt.

Doz

are

Momentele lectiei

Activ. de predare - invatare Strategii didactice

Evaluare

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. clasei - verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectiei

Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Observarea AtentionareAprecieri

10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “Vegetatia si animalele din orizontul local si apropiat” prin intreb. scurte

Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anteriorSe desfasoara frontal pebaza unor întrebari careviza principaleleelemente geografice aleorizontului local:

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.

Dialogul Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

1 -2’ Pregatirea aperceptiva

Cere elevilor sa isi reaminteasca din lectiile anterioare ce este biosfera

Reflecteaza si raspund:invelisul de viata al terrei

Conversatia euristica

Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

1 Anuntarea temei Precizează obiectivele şistrategia de rezolvare,condiţiile de lucru. Scrie titlul lecţiei pe tablă Conservarea biosferei

Ascultă, acceptă, se mobilizează, participă,scriu titlul lecţiei în caiet

Expunere,lucrul la

tablă

Observarea comportamentuluielevilor;

O1

20’ –

25‘Dirijarea predarii - invatarii

Sa indentificam ce rol are omul in biosfera citind informatiile din manual Numit 2 actiuni asupra mediului natural

Citesc din manual si formuleaza raspunsul sub indrumarea prof.Elevii reflecteaza si raspund sub indrumarea peofesorului

Descoperirea

Observarea

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze

O2

Sa citim textul din manual si sa definim notiunile de poluare , conservarea mediului, mediu antropic . -sa dam exemple de polare a biosferei, medii antropice ,

-Elevii gandesc si dau raspunsul solicitat Elevii sunt atenti si noteaza in caiete

Conversatia

Explicatia Idem

O3

Sa dam 2 exemle de actiuni de modificarea mediului natural observate de voi in excuriile in care ati fost

Elevii gandesc si raspund la intrebarile adresate de profesor Exemplificad -. Defrisrea padurii, poluarea apelor , vanatul exccesiv

Idem

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze

Page 3: Conservarea Biosferei Proiect Didactic

raspunsurile date de alti colegi.

O4 Sa indentificam 2-3 moduri de protejarea mediului si a biosferei

- sunt atenti si raspund sub indrumarea profesorului

Analiza , Explicatia Conversatia

euristica

Idem

3’ - 4‘

Atingerea feed- backului

Ce trebuie sa facem ca sa avem un mediu verde si nepoluat ?

Analizeaza notitele si raspund: inpaduriri, recicarea hartiei

Descoperirea

Conversatia

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

O6

10’ Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor

Completati fisa de lucru cu informatiile corespunzatoare.

Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor.

Interogatiile de control si

dialogul.

Evaluarea finala

1’ - 2‘ Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.Tema pentru acasa.

Asculta si noteza. Explicarea

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va nota pe tabla

CONSERVAREA BIOSFEREI

Omul este o fiinta superiora care se foloseste de animale si care se adapteaza usor la conditiile de mediu In natura el are un rol activ si constient. De aceea inainte de aparitia omului Terra evolua in sub influenta fenomenelor naturale dupa aparitia sa mediul a inceput sa fie modificat de om prin activitatie sale Acolo unde mediul a fost complet transformat de om in locul mediului natural a aparut un nou mediu numit mediu antropic Mediul antropic –este acel mediu de unde plantele si animalele au fost indepartate ( ex orasele ) Modificarile aduse de catre om biosferei a inceput cu domesticirea animalelor si cultivarea plantelor Pentru a mari suprafetele cultivate au fost defrisate mari suprafete de padure si destelenite savanele si stepele Conservarea biosferei Omul este vinovat de disparitia unor specii de animale si plante si totodata sunt sunt numeroase specii pe cale de disparitie .

Page 4: Conservarea Biosferei Proiect Didactic

In ultimul timp omul a devenit constient de puterea de distruggere a sa si a pornit o actiune de conservare a a biosferei si biodiversitatii unor regiuni paterni afectate de activitatea omului.Masurile pentru protejarea biosferei sunt : - oprirea defrisarii -reducerea poluarii apelor - reduce rea poluarii aerului si solului - declararea de parcuri si rezervatii naturale In Romania primul parc a fost infinta in 1935 la iniziativa lui Emil Racovita – Parcul National Retezat . Alte rezervatii : rezervatia Biosferei Delta Dunarii ¸Lacul Rosu si Cheile Bicazului, Lacul Sf Ana etc.