Completiva Directa Bun Insp

10
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială S.V.Cantacuzino Propunător: Manolache Corina Clasa a VIII-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Genul epic. Romanul Tema: PROPOZITIA SUBORDONATĂ COMPLETIVA DIRECTA (CD) Tipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare Scopul lecţiei: însuşirea şi utilizarea corectă a limbii române literare Locul de desfăşurare: sala de clasă COMPETENŢE GENERALE 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse VALORI ŞI ATITUDINI: Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural COMPETENŢE SPECIFICE CONTINUTURI ASOCIATE 2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii; - enunţul, fraza; relaţionarea părţilor de propoziţie în propoziţii şi a propoziţiilor în fraze, în funcţie de intenţionalitatea comunicării; rolul elementelor de legătură în frază; contragerea unor propoziţii subordonate completive directe în părţile de propoziţie corespunzătoare sau expansiunea unor părţi de propoziţie (complemente directe) în 1

description

completiva directa

Transcript of Completiva Directa Bun Insp

Page 1: Completiva Directa Bun Insp

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială S.V.CantacuzinoPropunător: Manolache CorinaClasa a VIII-a Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: Genul epic. RomanulTema: PROPOZITIA SUBORDONATĂ COMPLETIVA DIRECTA (CD)Tipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare Scopul lecţiei: însuşirea şi utilizarea corectă a limbii române literareLocul de desfăşurare: sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de

comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

VALORI ŞI ATITUDINI: Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru

dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural

COMPETENŢE SPECIFICE CONTINUTURI ASOCIATE2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;

- enunţul, fraza; relaţionarea părţilor de propoziţie în propoziţii şi a propoziţiilor în fraze, în funcţie de intenţionalitatea comunicării; rolul elementelor de legătură în frază; contragerea unor propoziţii subordonate completive directe în părţile de propoziţie corespunzătoare sau expansiunea unor părţi de propoziţie (complemente directe) în propoziţiile corespunzătoare.

3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor semantice studiate

- corectitudinea şi expresivitatea părţilor de propoziţie şi a propoziţiilor într-un text dat; rolul părţilor de propoziţie şi al propoziţiilor în funcţie de intenţia şi specificul comunicării într-un text dat; cuvinte şi construcţii incidente.

COMPETENTE DERIVATE:1

Page 2: Completiva Directa Bun Insp

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa:- sa defineasca propozitia subordonata completiva directa;- sa identifice subordonate completive directe in diferite texte ;- sa sesizeze pe langa ce elemente din propozitia regenta apare completiva directa;- sa identifice elementele de relatie (introductive );- sa recunoasca topica si punctuatia subordonatei completive directe ;- sa construiasca fraze cu subordonate completive directe introduse prin diferite elemente introductive.

STRATEGII DIDACTICEMetode şi procedee: conversaţia euristică, analiza gramaticală, exerciţii, dezbaterea, jocul didactic. Metode de evaluare: observarea curentă, chestionarea oralăForme de organizare: activitate frontală, activitate individuală.Resurse: a. materiale şi mijloace tehnice de învătământ: tablă, cretă, caiete de notiţe, fişe de lucru.b. umane - capacităţi de învăţare: 12 elevi ai clasei a VIII-a: capacitatea de receptare a elevilor, capacitatea elevilor de a colabora, cunoştinţele însuşite anterior.CONDIŢII PREALABILE:

- clasă la nivel mediu;- elevii vor lucra individual vor expune rezultatele produselor lor.

c. de timp: 50 de minute.

2

Page 3: Completiva Directa Bun Insp

SCENARIUL DIDACTIC

I.Organizarea clasei Se stabileste ordinea in clasa , se noteaza absentii si se pregatesc cele necesare desfasurarii optime a lectiei: asigurarea liniştii, pregătirea materialului didactic, cretă, burete, caiete, manuale, pixuri etc.

II.Actualizarea cunostintelor anterioarePrin verificarea temelor elevilor , se reiau cunostintele despre tipurile de propozitii invatate pana acum . Elevii au avut ca tema de rezolvat un exercitiu in care au avut de completat niste proverbe si de identificat felul subordonatelor existente in acele proverbe. Folosind conversatia catihetica se verifica tema:

Vor fi verificati toti elevii:

Nr. crt.

Proverbul Felulsubordonatei

1 Cine învață la tinerețe/ se odihnește la bătrânețe. SB2 Lenea e cucoană mare/ care cere de mâncare. AT

3 Singurul mod de a avea prieteni este/ să fii tu însuți un bun prieten.

PR

4 Piatra care te loveşte/ nu vine de departe. AT

- Ce fel de predicate avem in fiecare propozitie?

- Care sunt elementele de relatie?

- Ce subordonate ati identificat?

III.Captarea atentiei elevilor pentru activitatea didactica ce urmeaza

Elevii vor primi câte o fișă cu un fragment pe care-l vor citi, vor scoate ideea principală și vor argumenta folosirea cratimei în construcția „n-a”. De asemeni, sunt solicitați să alcătuiască un enunț cu omofonul „na!”, precizându-i valoarea morfologică. ( Anexa 1) IV.Anuntarea subiectului nou si a competentelor derivate :

Se comunică elevilor, în limbaj accesibilizat, competentele derivate anunţate mai sus. Se scrie titlul pe tablă.

Vom continua studiul propozitiilor subordonate si anume propozitia subordonata completiva directa , care face parte din categoria subordonatelor necircumstantiale , iar la sfarsitul orei va trebui sa…. ( se anunta competentele mentionate mai sus ).

3

Page 4: Completiva Directa Bun Insp

V.Prezentarea sarcinilor de invatare Li se vor da elevilor fise de lucru , cuprizand fapte de limba ilustrative pentru ceea ce

inseamna propozitia completiva directa in contextul relatiei sale cu alte propozitii : (anexa 2)

Se solicită elevilor să rezolve primul exercițiu care cuprinde exemple cu propoziții ce conțin complemente directe.

În timp ce elevii rezolvă exercițiul, propozițiile sunt trecute pe tablă. Elevii analizează propozițiile, urmărind descoperirea complementelor directe și a elementelor

regente.

Elevii sunt solicitați să înlocuiască complementele identificate cu propoziții corespunzătoare, folosind ca procedeu expansiunea.

Prin conversație euristică privind echivalența dintre complementul direct și propoziția subordonată completivă directă, ajung să descopere singuri definiția și întrebările: Propoziția subordonată completivă directă îndeplinește, la nivel de frază, funcția de complement direct și răspunde la întrebările pe cine? ce?. Pe tablă se va alcătui următorul tabel:

Elementeregente

Elementeintroductiv

e

Topica Punctuația

Se identifică apoi, prin conversație euristică, elementele regente specifice propoziției completive directe și se notează în tabel. Pentru identificarea elementelor introductive, se solicită elevilor să rezolve, discutând cu colegul de bancă, exercițiul doi din fișa de lucru. (Anexa 2) Pe rând, elevii vor transcrie pe tablă frazele și le vor analiza, identificând elementele introductive pe care, mai apoi, le vor nota în tabel. Pentru a se evidenția topica și punctuația propoziției completive directe, se vor analiza frazele anterior trecute pe tablă. Toți elevii vor avea în caiete definiția, întrebările, elementele regente, introductive, topica și punctuația propoziției completive directe.

VI.Asigurarea feed-back-uluiAre loc pe tot parcursul lectiei , prin aprecieri verbale si prin efectuarea exercitiilor de pe

fisele de lucru.

VII.Evaluare formativa Elevii sunt solicitați să faca expansiunea complementelor directe din enunturile urmatoare:

Spune-mi data sosirii in Bucuresti.Monica si-a recunoscut greseala.Ai aflat pretul cartii?

VIII.Asigurarea retentiei si a transferuluiTema pentru acasă: exercițiul 6, pagina 158

4

Page 5: Completiva Directa Bun Insp

5

Page 6: Completiva Directa Bun Insp

ANEXA 1

FIȘĂ DE LUCRU

Citiți cu atenție textul:

„Deodată s-a făcut tăcere. În locul tropăiturilor și strigătelor s-a întins o tăcere ca un covor pe nisipul arenei. O tăcere așa cum n-a fost nici atunci când în văzduh zbura din trapez în trapez trupa gimnaștilor cu tricou negru; nici atunci când miss Ellian se afla cu capul între colții tigrului de Bengal. De după perdeaua de catifea vișinie se ivise Fram. Cu laba mai ținea încă o parte din perdeaua ridicată. Se opri să privească sala, miile de capete, miile de ochi din loji, din staluri și din galerii.

Dădu drumul perdelei jos.Înaintă până în mijlocul arenei. Salută ca întotdeauna.”

(Cezar Petrescu – Fram, ursul polar)

Se cere:1. Precizați ideea principală care se desprinde din fragment;2. Precizați rolul cratimei în structura „n-a”;3. Alcătuiți un enunț cu omofonul structurii date, precizându-i valoarea morfologică.

6

Page 7: Completiva Directa Bun Insp

ANEXA 2

Fișă de lucru

1. Identificați complementele directe din următoarele enunțuri și precizați elementele lor regente:

a. Aud ciripind păsările.

b. Ei au băgat de seamă greșelile noastre.

c. Iată fotografia bunicului tău!

2. Identificați propozițiile subordonate completive directe din următoarele enunțuri, precizând elementele lor de relație:

a. L-am întrebat dacă a înțeles ceva.

b. Am auzit cum că ești un elev serios.

c. I-a ajutat pe cati au venit la el.

d. Ceea ce s-a întâmplat știm cu toții.

e. Cumpăr ce carte doresc.

f. Bătrânul întreba pe oricine întâlnea în cale.

g. Mănânc orice desert găsesc.

h. L-am întrebat cum a rezolvat exercițiul.

i. El știe oriunde mă ascund.

Si acum pot singur!

Gaseste complementele directe si fa expansiunea lor in propozitii subordonate completive directe.Spune-mi data sosirii in Bucuresti.Monica si-a recunoscut greseala.Ai aflat pretul cartii?

7