Clasa I - a IV-a

download Clasa I - a IV-a

of 8

description

proiect didactic inv. simultan clr/matematica

Transcript of Clasa I - a IV-a

SCOALA PRIMARA NR.3 GAISEANCAINVATATOR: BURCEA LUCICA PROIECT DIDACTICClasa IDisciplina: Comunicare in limba romanaUnitatea de invatare: Imparatia literelorSubiectul: Comunicare- Sa fim politicosi!Tipul lectiei: mixtaCOMPETENE GENERALE:Receptarea de mesaje orale n contexte de comunicare cunoscuteExprimarea de mesaje orale n diverse situaii de comunicareReceptarea unor varieti de mesaje scrise, n contexte de comunicare cunoscuteRedactarea de mesaje n diverse situaii de comunicareCOMPETENE SPECIFICE: Comunicare n limba romn 1.1. Identificarea semnificaiei unui mesaj oral din texte accesibile variate; 1.2. Identificarea unor informaii variate dntr-un text; 2.1. Formularea unor enunuri proprii n situaii concrete de comunicare; 2.3. Participarea cu interes la dialoguri n diferite contexte de comunicare; 3.2. Identificarea mesajului unui text n care se relateaz ntmplri, fenomene din universul cunoscut; 4.1. Scrierea unor mesaje n diverse contexte de comunicare.Dezvoltare personala3.1. Identificarea unor de sarcini de lucru simple n contexte variate.Muzica si miscare2.1. Cntarea individual sau n grup, asociind micarea sugerat de text i ritm.Clasa a IV-aDisciplina: Matematic

Unitatea de nvare: FraciiSubiectul: Aflarea unei fracii dintr-un ntregTipul leciei: mixt

Obiectiv fundamental:Insuirea cunotinelor referitoare la aflarea unei fracii dintr-un ntreg

Obiective operaionale:O1- s opereze cu terminologia matematic specific;O2- s respecte algoritmul de aflare a unei fracii dintr-un ntreg;O3- s opereze cu obiecte concrete pentru aflarea unei fracii dintr-un ntreg;O4- s rezolve probleme cu mai mult de trei operaii;O5- s participe cu interes la lecie

OBIECTIVE OPERAIONALE:Cognitive : O1 - s rezolve careul, respectand cerintele date;O2 - s bifeze doar formulele de aresare civilizate;O3 - sciteasca situatiile date;O4 - s spuna cum ar reactiona in fiecare caz;O5 s scrie formule de adresare civilizate;O6 - s raspunda la ghicitori;O7- s realizeze corespondenta intre text si imagine. Afective:-s manifeste interes pentru efectuarea corespunztoare a sarcinilor;-s participe cu plcere la activitile desfurate.Motrice:-s scrie lizibil i ngrijit pe caiete i la tabl;-s-i coordoneze micrile pentru a manevra corect instrumentele de lucru.STRATEGIA DIDACTIC:Metode i procedee: conversaia, conversaia euristic, exerciiul, explicaia, munca independent.Forme de organizare: activitate frontal, activitate individual, activitate pe grupe.Resurse materiale:caietele elevilor, fie de lucru.Resurse temporale: 45 minuteResurse umane: 11 eleviForme i tehnici de evaluare: observarea sistematic a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.BIBLIOGRAFIE: Programa pentru disciplinele, Comunicare n limba romn, Dezvoltare personal, Arte vizuale i abiliti practice, aprobat prin ordinul Nr. 3418/19.03.2013Comunicare n limba romn-manual pentru clasa a II-a/Autori: Maria- Emilia Goian, Lucia Minchevici, Iulia Preda , Editura Corint -2014Curs formare: ,,Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar

I.Moment organizatoricSe asigur un climat educaional favorabil bunei desfurri a leciei.II.Verificarea cunotinelorActivitate indirect

Elevii rezolva individual fisa Litera in careu.

Activitate directaIII. Captarea atentiei

Solicit elevii sa gaseasca raspunsul unor ghicitori.Anexa 1.IV. Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom descoperi cuvinte magice care ne ajuta sa ne purtam civilizat.

V. Dobndirea noilor cunotineCuvinte... magice(2 poezii)CONCLUZIE: Acestea sunt cuvinte magice pe care le folosim cand ne comportam civilizat.VI.Fixarea cunotinelorSe lucreaza pe Fisa nr. 1.-Realizeaza corespondenta intre strofe si imagini date.Cantec: Un copil politicosVI.Tema pentru acasElevii vor nota pe caiete tema pentru acas.Exercitiile 1 si 3 ,pag. 95(Auxiliar Ars Libri).

VII.Concluzii i aprecieriVor fi evideniai elevii care au fost activi i care au rezolvat corect cele mai multe exerciii.

Afective:-s manifeste interes pentru efectuarea corespunztoare a sarcinilor;-s participe cu plcere la activitile desfurate.Motrice:-s scrie lizibil i ngrijit pe caiete i la tabl;-s-i coordoneze micrile pentru a manevra corect instrumentele de lucru.STRATEGIA DIDACTIC:Metode i procedee: conversaia, conversaia euristic, exerciiul, explicaia, munca independent.Forme de organizare: activitate frontal, activitate individual, activitate pe grupe.Resurse materiale:caietele elevilor, fie de lucru.Resurse temporale: 45 minuteResurse umane: 4 eleviForme i tehnici de evaluare: observarea sistematic a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.Bibliografie:1.Programa colar pentru clasa a IV-a2.Metodica predrii matematicii n ciclul primar, Edit.Collegium POLIROM, 2007

I.Moment organizatoricSe asigur un climat educaional favorabil bunei desfurri a leciei.II.Verificarea cunotinelorActivitate directVerificarea cantitativ i calitativ a temeiVoi verifica tema de acasa.Verificarea teretic a cunotinelorCe reprezint linia de fracie?(o mprire)Cum se numete numrul care se scrie deasupra liniei de fracie?(numrtor)Cum se numete numrul care se scrie sub linia de fracie?(numitor)Cum este numitorul i numrtorul cnd fracia reprezint un ntreg?(egale)III.Captarea atenieiActivitate directO cutie de ciocolat cost 140 lei. n cutie sunt 14 bucele de ciocolat.Cum putem afla ct cost o bucic? Dar cinci bucele?IV. Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom nva s aflm o fracie dintr-un ntreg.Scriu titlul pe tabl.V. Dobndirea noilor cunotineCum putem scrie sub form de fracie o bucic de ciocolat din 14? (1/14).Cum aflm ct cost o bucic din cele 14 dac tim c toate cost 140 lei? ( mprim pe 140 la 14)Deci, pentru a afla o fracie dintr-un ntreg procedm astfel:- mprim numrul la numitorul fraciei- nmulim rezultatul cu numrtorul fraciei.140 : 1410 x 1-Scriu regula pe tabl i elevii pe caiete.Fiecare elev va iei la tabl, extrgnd cte un bileel pe care va fi scris cte un exerciiu de aflare a unei fracii dintr-un ntreg.3/4 din 202/3 din 122/5 din 404/5 din 10VI.Fixarea cunotinelorActivitate indirectAnexa 2

VI.Tema pentru acasElevii vor nota pe caiete tema pentru acas.

VII.Concluzii i aprecieriVor fi evideniai elevii care au fost activi i care au rezolvat corect cele mai multe exerciii.

Anexa 2

1.Calculai :

5/7 din 644 =

3/9 din 918 =

4/6 din 120 = 2/3 din 21 = 3/5 din 155 = 1/3 din 309 = 6/10 din 700 = 4/5 din 20 =

6/7 din 147= 2/5 din 765=

2.Veveriele din pdure au mncat multe alune i au aruncat cojile peste tot n loc s le pun n locurile special amenajate. Atunci pdurarul s-a hotrt s le pedepseasc i s le dea doar 2/3 din cele 12 alune care le erau destinate. Aflai cte alune vor primi veveriele................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

,,La coal de cum venim/ Regulile ne-amintim:/ Mna s o ridicm,/ Rndul s ni-l ateptm,/ Pe holuri mergem ncet,/ Colegii-i ascultm atent./ Ne respectm ntre noi/ i ne-ajutm la nevoie./ Sarcinile le-mplinim/i recompense primim.

CUVINTE ... MAGICEAscult i descoper cuvintele magice !

Zizi e o pisicuDe la mama-n dar primitDrgla, jucu i de toi mult ndrgit.

TE ROG !

Bolul cu lptic, fugua,Eu mereu i pregtesc,Ea m-atinge cu lbua,Vrea s-mi spun: ........

MULTUMESC!MULTUMESC!

Irinuca-i gospodin,Dar nu tiu ce s-a ntmplat,Printre ou i fin,Astzi s-a cam ncurcat !

Acum, suprat foc,O cheam pe bunicuai i spune, printre lacrimi:Vrei s termini prjitura,Tu, n locul meu?

LA REVEDERE !Ascult cu atenie. Realizeaz corespondena ntre strofe i imaginile corespunztoare.

Dimineaa, cu plcere,Eu plec iute ctre coalDar, orict de mare-i graba,Nu uit s-o salut pe mamai s-i spun: .

Soarele rotund i vesel,Prin fereastr, mi-a zmbitMngindu-mi uor faa.Eu, ndat, m-am trezit,i-am spus: .

BUN DIMINEAA !

NOAPTE BUN !

Martinel e obositi-adoarme visnd la lun,Iar ea intr pe fereastri i spune: .

BUN ZIUA !

Clopoelul a sunat,Orele s-au terminat.Ctre cas vom pleca, Dup ce vom salutai vom spune fiecare:.........................., doamna nvtoare !