Clasa a VI a Atributul

20
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VI-a Profesor: Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de invatare: Universul textului. Fabula Element de continut: Atributul Tipul lecţiei:Recapitulare si sistematizare Durata: 50 minute Competente generale: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; 2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata; 3.Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse; 4.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare ,cu scopuri diverse. Competente specifice: 1.3 Sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral 2.3 Alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical; 3.4 Sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramaticale invatate.

description

Proiect

Transcript of Clasa a VI a Atributul

Proiect didactic

PROIECT DIDACTICClasa: a VI-aProfesor:Aria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romn

Unitatea de invatare: Universul textului. Fabula

Element de continut: AtributulTipul leciei:Recapitulare si sistematizareDurata: 50 minute

Competente generale: 1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare; 2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata;

3.Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse;

4.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare ,cu scopuri diverse.

Competente specifice:1.3 Sesizarea abaterilor de la normele gramaticale ntr-un mesaj oral2.3 Alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical;

3.4 Sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramaticale invatate.4.3. Alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice i de punctuaie ; Obiective operationale:- COGNITIVE

1. S identifice atributele n diferite enunuri;

2. S precizeze partea de vorbire pe care o determin atributul;

3. S numeasc prile de vorbire prin care sunt exprimate atributele;

4. S realizeze enunuri n care s utlizeze atribute exprimate prin diferite pri de vorbire;

5. S diferenieze atributul de alte pri de propoziie ; 6. Sa analizeze atributele dintr-un text- AFECTIVE

1. S participe afectiv la lecie;

2. S accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor;

Strategii didactice:

Metode si procedee: invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, rebusul, metoda ciorchinelui, metoda cubului, analiza gramaticala, exercitiul , exemplul.

Mijloace de invatare:fise de lucru, manualul , tabla , caietele elevilor, markere , planse,.Forme de organizare a activitatii : activitate pe grupe, activitate frontala , activitate individuala.

Bibliografie:

- Manual de limba romana pentru clasa aVI-a, Editura Humanitas.- Gramatica practica a limbii romane, Stefania Popescu, Editura Tedit Fzh.

- Metodica predarii limbii si literaturii romane, Marilena Pavelescu, Editura Corint.

Scenariul didactic

NrcrtEtapele lecieiDuratOb opConinutul nvriiStrategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForma de organizare

1.Moment organizatoric1 Organizarea clasei i asigurarea climatului necesar bunei desfurri a leciei;Conversaia

Activitate frontal

2. Verificarea temei si captarea atentiei6Se verific tema , att cantitativ ct i calitativ.

Pe o coal A3 se prezinta un rebus a carui rezolvare va da titlul lectiei: ATRIBUT( anexa 1)

ConversaiaExerciiul

RebusulFia A3Activitate frontalProfesorul face aprecieri privind corectitudinea rezolvrii temei pentru acasa

3.Anunarea temei i a obiectivelor3Anunt elevii c n aceast or vor recapitula i sistematiza cunotinele acumulate despre atribut i felurile lui i le voi comunic obiectivele operaionale.Notez data i titlul pe tabl

Conversaia Tabla Caietele

Elevilor.Activitate Frontal

4.Prezentarea sarcinilor de invatare.

Conducerea procesului de sistematizare si recapitulare

25O1O2O3

O1Pe un carton duplex voi prezenta elevilor trunchiul unui copac ce va contine cuvantul ATRIBUT, impreuna cu ramurile si ramurelele ce formeaza coroana acestuia.Impart elevii in grupe si distribui fiecarei grupe frunze confectionate din foi cartonate, pe care elevii vor trebui sa le lipeasca pe ramura corespunzatoare.Pe fiecare frunza este scris un anumit tip de atribut si un exemplu in care elevii vor trebui sa identifice atributul si felul acestuia. La fiecare tip de atribut recunoscut elevii vor completa ramurile.

(anexa 2)Cu ajutorul catorva intrebari puse de profesor elevii isi actualizeaza cunostintele despre atribut.

Prof.: Ce stiti despre atribut? Ce parte de vorbire determina acesta?Elevii: Atributul determina un substantiv sau o locutiune substantivala ori un inlocuitor al substantivului.Prof: La ce intrebari raspunde atributul?Elevii: Atributul raspunde la una din intrebarile:Care?. Ce fel de?, Al(a,ai,ale) cui? Cat?Cate?pusa cuvantului determinat.Prof: Dupa partea de vorbire prin care se exprima, cate tipuri de atribut cunoasteti?

Elevii: Atributul poate fi:

adjectival,substantival,pronominal, verbal, adverbial.

Fiecare tip de atribut va fi scris pe ramurile principale ale copacului.

Prof: Sa ne amintim cate ceva despre fiecate tip de atribut si sa completam copacul nostru cu partile de vorbire prin care se exprima acesta.

Ne vom folosi de frunzele pe care le-ati primit la inceputul orei.

Elevii vor identifica atributele din enunturile date si vor preciza partea de vorbire prin care sunt exprimate adaugand formand astfel trunchiul copacului. In urma acestui exercitiu vom recapitula definiia atributului, tipurile acestuia si partea de vorbire prin care se exprima fiecare.

Copacul ideilor

nvarea prin descoperireProblemati-zareaConversaia

Explicaia

ConversatiaExercitiul

Plansa

Plansa

Material autocolant

Activitate n perechiActivitate pe grupeActivitate individual

Activitate pe grupeApreciere verbala.

5. Asigurarea feed-back-ului si asigurarea retentiei15

O2

O6

O4 Pentru a aplica informatiile recapitulate propun elevilor rezolvarea unui exercitiu, iar pentru aceasta prezint un cub.

Pe cele ase fee ale cubului exist instruciuni de tipul :

DESCRIE !

COMPAR !

ASOCIAZ !

ANALIZEAZ !

APLIC !

ARGUMENTEAZ !

Copiii vor lucra pe 6 grupe. Fiecare grup va primi o fi de lucru pe care se gasesc exercitii corespunztoare cu fetele cubului.Din fiecare grupa elevii desemneaza cate un reprezentant care va arunca zarul, numarul descoperit pe latura zarului va corespunde cu numarul de pe fata cubului. (anexa 3)

Propun fia de lucru nr.2 ,in care elevii vor regasi cate un exercitiu pentru fiecare tip de atribut. Aceasta se va verifica frontal.

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Cubul

Fisa de lucruActivitate in echipe

Activitate individual

6.Evaluarea activitatii 1Aprecieri ConversatiaActivitate frontala

Anexa 1

Completnd rebusul vei obine pe vertical, de la A la B, denumirea unei pri de vorbire pe care ati nvat-o si pe care o vom recapitula astazi.

1.ADJECTIV

2.INTERJECTIE

3.PRONUME

4.INFINITIV

5.VERBUL

6.SUBIECT

7.ARTICOL

1.Partea de vorbire care linguseste si insoteste substantivul. 2. Valoarea morfologica a cuvantului subliniat: Ahh! Ce cald este! 3.Poate inlocui un substantiv, are si forme de politete. 4.Modul la care este trecut verbul in dictionar. 5.Partea de vorbire care arata actiunea, starea sau existenta. 6. Arata intr-o propozitie cine face actiunea

7.Identificati partea de vorbire subliniata: Am vazut un vultur.

Anexa 41.ARGUMENTEAZA1. Corecteaza greselile din enunturile de mai jos si argumenteaza modificarile facute. Dau unei eleve silitor o carte.( ce fel de eleva?- silitoare)Silitoare- atribut adjectival, se acorda in gen si numar cu substantivul eleve.(eleve silitoare) Acolo se intalnesc doi rauri. ( cate rauri?- doua) Doua- atribut adjectival exprimat prin numeral cardinal, se acorda in gen si numar cu substantivul rauri.(doua rauri) Nu-si aduce aminte titlul cartii cumparat de la anticariat.( care carte?- cumparata) Cumparate- atribut adjectival exprimat prin adjectiv provenit din verb la participiu, se acorda in gen si numar cu substantivul cartii.( cartii cumparate)

2. ANALIZEAZA

1. Analizeaza cuvintele subliniate: Pomul din spatele casei este plantat de bunicul meu.

( care pom?- din spatele casei- atribut substantival prepoziional, cazul genitiv, exprimat prin substantiv comun, determin substantivul pomul;)

Psrelele ciripind n copaci m liniteau.

(care pasrele?-ciripind- atribut verbal exprimat prin verb la modul gerunziu, determin substantivul psrelele)

Opririle din loc n loc ne-au fcut s ntrziem.

( care opriri?- din loc n loc- atribut adverbial exprimat prin locuiune adverbial, determin substantivul opririle)

3.COMPARACompara cele trei enunturi si incercuieste numele elevului care si-a invatat bine lectia. Radu: Atributul este partea de vorbire care exprima insusirea unui obiect, determina un substantiv

sau un substitut al acestuia. Mihai: Atributul este partea principala de propozitie care raspunde la intrebarea ce fel de? pusa

substantivului de langa el.

Florin: Atributul este partea secundara de propozitie care determina un substantiv sau un substitut al acestuia. Raspunde la una din intrebarile care? Ce fel de ? al (ale,ai,a) cui? Cat? Cate?

Cati? puse pe langa cuvantul determinat. 4. APLICAConstruiti un enunt in care sa utilizati un atribut substantival apozitional. Prietenul meu, Andrei, isi va petrece vacanta la mine.Alcatuiti o propozitie dupa urmatoarea schema: S+ Pv+ Subs+Subs+ Atr. Gradinarul culege ciresile si capsunile coapte 5. ASOCIAZAAsociaza cuvintele subliniate din prima coloana cu functia sintactica corespunzatoare din a doua coloana.

a) Al doilea elev a rspuns corect la intrebare. a) atribut pronominal n dativ

b) Mersul de-a lungul rului i-a dus la locul dorit. b) atribut adverbial

c) Sufletu-mi tnjea dup el. c) atribut verbal

d) Avea aerul de a nu-i aminti de ntmplare. d) atribut adjectival

e) atribut substantival genitival

a- d ( al doilea- atribut adjectival exprimat prin numeral)

b-e (de-a lungul raului- atribut substantival genitival)c-a ( mi- atribut pronominal in dativ)d- c ( de a nu-si aminti- atribut verbal exprimat prin verb la modul infinitiv)

6.DESCRIE

Descrie in trei propozitii o dimineata din viata ta, folosind atribute adjectivaleAnexa 2Adjectiv propriu-zisBaiatul zburdalnic face pozne.

Atribut adj. provenit din verb la participiuPomii infloriti imi placAtribut adj. provenit din verb la gerunziu

Fata suferinda sta in pat.

Atribut adj. pron. posesivColegii mei sunt simpatici.

Atribut adj. pron. demonstrativ

Pisica aceea este gri.

Atribut adj. expr prin numeral cardinalDoi baieti au participat la cursa.Atribut adj. expr prin numeral ordinal

Al doilea baiat s-a accidentat usor.

Atribut adj. expr prin numeral colectivAmandoi sunt invingatori.Atribut subst. genitivalParerea copilului este interesanta.

Atribut subst. prep. in cazul Ac.Cuierul de lemn este inalt.Atribut subst. prep. in cazul GRafturile dinauntrul dulapului sunt rupte.

Atribut subst. prep. in cazul DLampa asemenea unei mingi este preferata lui Andrei.

Atribut subst. apozitionalVarul meu, Costin, merge cu mine.

Atribut pron genitival

Norocul lor a fost mare.

Atribut pron. prep. in cazul AcCadoul de la el este frumos.

Atribut pron. prep in cazul G

Copilul dinaintea lor este mic.

Atribut pron. prep in cazul D

Comportamentul asemenea lor nu este recomandabil.

Atribut verbal exp. prin verb la infinitivBucuria de a asculta cantecul pasarilor este mare.Atribut verbal exp. prin verb la supinNu voi uita aceasta vara cate zile de trait voi avea.Atribut verbal exp prin verb la gerunziuTrilurile rasunand umplu vazduhul.

Atribut adverbial exp prin adverb Peisajul de aici este frumos. Fisa de lucru nr 21. Transformai atributele adjectivale scrise cursiv n enunurile de mai jos n atribute substantivale, ca n modelul dat:

Parcurile bucuretene sunt frumoase. Parcurile din Bucureti sunt frumoase.

Petrecerea familial a fost plcut. .........................................................................................

O pasre nocturn l-a speriat. .....................................................................................Dan a vizitat inuturile nordice. ..........................................................................................

Briza marin a rcorit atmosfera. .........................................................................................

2. ncercuii litera corespunztoare rspunsului corect:

Atributul verbal poate fi exprimat prin:

a) infinitiv, participiu, supin;

b) gerunziu, infinitiv, participiu;

c) infinitiv, supin, gerunziu

n textul Noi, copiii, alergam inaintea tatalui pentru a primi ceva in dar, cuvntul subliniat este:

a) atribut adjectival;

b) atribut substantival genitival;

c) atribut substantival apoziional.

3. Completai tabelul din stnga cu cifre corespunztoare, ca n modelul dat, pentru a obine mbinri cu atribute genitivale din cuvintele din dreptunghiuri.

mbinri cu atribute genitivale

1

6 3

1

paltonul negru 2

ai 3

copilului

4

papucii moi 5

mamei

6

al 7

a 8

dorina fierbinte

9

hainele groase 10

ale

11

lor 12

vremea rece 13

acestora

14

iernii 15

a

4. . Completai tabelul de mai jos cu atributele verbale din enunurile urmtoare:

Problema de rezolvat acas era foarte grea.

M-a speriat rana sngernd a colegului meu.

Hotrrea de a pleca la bunici fusese luat ieri.

Daca am scapat cu bine de aici inseamna ca mai am zile de trait

Atribut verbal la modul

infinitiv supin gerunziu