Clasa a Va Portretul Complet

download Clasa a Va Portretul Complet

of 10

Transcript of Clasa a Va Portretul Complet

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    1/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    PROIECT DE LECIE

    DATA:

    COALA: coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    CLASA: a V-a A

    PROPUNTOR: prof. Vanca Gabriela

    OBIECTUL: Literatura romn

    SUBIECTUL: Mihai Viteazul, de Nicolae Blcescu caracterizarea protagonistului (I)

    DURATA: 1 or

    TIPUL LECIEI: Lecie mixt: dobndire de noi cunotine, formare de competene i deprinderi

    SCOPUL: Formarea deprinderilor de a analiza un personaj literar dintr-un text epic

    OBIECTIVE OPERAIONALE:a) Formative: la sfritul leciei, elevii vor putea: sidentifice elementele de portret ale personajului principal; sfacdiferena dintre portretul unui personaj literar i caracterizarea sa; sselecteze trsturile fizice i trsturile morale ale personajului din aciunile sale

    relaiile lui cu alte personaje; sdea definiia caracterizrii; s-i contientizeze rolul de parteneri pe care l au n raport cu autorul operei.

    b) Afective: cultivarea limbii i a literaturii romne

    c) Cognitive: elevul va trebui: sciteasc; sdescopere; saleag; sordoneze;

    sformuleze; smotiveze; sexemplifice; sreliefeze; ssublinieze.

    METODE I PROCEDEE: metoda deductiv;

    problematizarea; conversaia euristic; tehnica rspunsului subiectiv; munca pe grupe;

    activitatea frontal;

    analiza de text; metoda ciorchinelui; metoda cadranului.

    RESURSE: Coninuturi potrivit programei; Loc de desfurare: sala de clas.

    MATERIAL DIDACTIC I BIBLIOGRAFIC: Manualul de Limba i literatura romnpentru clasa a V-a, editura Humanitas Educationa Fie de lucru (pe grupe i individuale).

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    2/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    2

    SCENARIUL DIDACTIC

    ETAPELE LECIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI OBSERVAII

    1. Momentul iniial(organizatoric)a) evidena prezenei;b) verificarea temei.

    Profesorul noteazabsenii i,n propriul catalog, numeleelevilor care nu i-au rezolvattema de cas(daceste cazul).

    Elevii de serviciuanunabsenii.

    5 minute.

    2. Reactualizarea

    cunotinelori deschidereacadrului tematic

    Profesorul atrage elevii ntr-o

    scurtdiscuie ce urmreterecapitularea noiunilor dejanvate despre portret.Aspectele urmritesunt dupcum urmeaz: definiia portretului; definirea portretului literar; clasificarea portretelorliterare dup:a) numrul personajelordescrise;

    b) dupaccentul,complexitatea i scopul lor;

    Pentru a avea finalitateanecesar, se verifictema de

    cas.

    Elevii rspund ntrebrilor

    profesorului.

    Elevii citesc tema pentruacas, ilustrnd portretulgros-plan.

    10 minute

    - conversaia euris- problematizarea- tehnica rspunsusubiectiv

    -activitatea fronta

    3. Enunarea titlului ia obiectivelor

    Profesorul anunobiectiveleleciei de zi; apoi le scrie pe tablimediat duptitlu:

    Caracterizarea personajului (I)(identificarea algoritmului) definirea caracterizrii; descoperirea modalitilorde caracterizare a unui

    personaj; surprinderea trsturilordefinitorii ale lui MihaiViteazul.

    Elevii noteazn caiete atttitlul leciei, ct iobiectivele.

    2 minute

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    3/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    3

    ETAPELE LECIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI OBSERVAII

    4. Introducerea noilorconinuturi

    Profesorul trece acum la o nousecvena parcursului didactic:acesta organizeazo activitate

    pe grupe cu intenia de a daansa elevilor snvee prindescoperire;Profesorul:1.mparte elevii n patru grupe;2.le cere s-i aleagcte unpurttor de cuvnt;3. dfiecrei grupe cte o fide lucru;4.formuleazsarcina de lucru(Gsii ct mai multe exemple

    din text care silustrezecaracterizarea personajului dupcriteriul dat.Formulai rspunsurile subformde propoziii i daiexemple pentru a vsusineideile.a.Care sunt trsturile fiziceale lui Mihai Viteazulindicate de narator?

    b.Care sunt trsturile morale

    ale lui Mihai Viteazulindicate de narator?c.Care sunt aciunile persona-jului principal?d.Ce prere au celelaltepersonaje despre el?4. anuntimpul de lucru:10 minute5. verificmodul n care sendeplinete sarcina, ncura-jnd participarea tuturor ele-

    vilor din grupurile constituite;6. coordoneazprezentarearezultatelor.

    Apoi, mparte tabla rmasliberntr-un cadran ce urmeaza fi completat de elevi.

    Fiecare grup constituitdeine propria fide lucru.Grupurile i aleg fiecare

    reprezentantul i ncepsrezolve cerina primit.

    Duprezolvarea sarcinii delucru, elevii vor folosinoiunile nscrise pentru ademonstra sistematizareacunotinelor.

    Reprezentantul fiecreigrupe va prezenta nfaa ntregii clase rezultatulmuncii lor, completndspaiul dedicat lor.Ceilali elevi completeazideile n propriile caiete.

    -metoda cadranel15 minute (organii desfurare)

    Avantaje:stimuleazateni gndirea ntrucreprezinto prov

    iese n evidenmodul propriu de

    nelege o temanume;

    cautci deacces spre propricunotine i deprderi;

    contientizeazelevul asupra propriului nivel al cunotinelor;

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    4/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    4

    ETAPELE LECIEI ACTIVITATEA

    PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVULUI OBSERVAII

    5. nvarea dirijat Pe baza conversaiei euristice,se stabilete diferena dintreportret i caracterizare.Acesta noteazpe tablideileprincipale sub formde schem.

    Elevii rspund ntrebriloradresate de ctre profesor,folosindu-se, punctual,de argumente.Elevii noteazi ei n caieteconcluziile la care au ajuns: caracterizarea nu trebuieconfundatcu portretulliterar;caracterizareareprezinttotalitatea modalitilor

    prin care autorul nfieaztrsturile unui personaj;un personaj poate fi carac-terizat: de ctre narator; de ctre alte personaje; de ctre el nsui; de ctre cititor, careanalizeaz:

    - aciunile personajului(ce face?);- numele su(Cum se numete?)- modul specific de a vorbi(Cum vorbete?);-relaia sa cu celelalte perso-naje:(Ce fel de relaie are acestacu restul personajelor?)

    10 minute-conversaia eurist-problematizarea;- tehnica rspunsusubiectiv;- rspunsurile elevsunt valorificate notate pe tabl, suformde schemPrin aceastmetodelevilor li se acordcredit, acetia fiinncurajai s-i exppunctul de vedere

    6. Reflecie asupraactivitii didactice

    Discuia cu elevii va urmri spunn evidenpaiiparcursului didactic prin

    ntrebrile: Ce am nvat azi?

    Cum am procedat?

    La ce ne folosesc informa-iile pe care le-am dobndit azi?

    Elevii rspund pe rnd: Azi am nvat ce n-seamna caracteriza un

    personaj dintr-o oper; Prin munca n grupe,am descoperit modalitileprin care se poate caracte-riza MihaiViteazul dinopera cu acelai nume. Avnd aceste informaii,putem caracteriza oricepersonaj literar.

    5 minute

    - conversaia euris

    -tehnica rspunsulsubiectiv;Acest moment alleciei are rolul deconsolida informai de a pune accenasupra transparenactului educativ.

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    5/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    5

    ETAPELE LECIEI

    _____________________7. Tema pentru acas

    ACTIVITATEAPROFESORULUI___________________________Profesorul respecttipologiaunei lecii eficiente i formulea-

    ztema de cas: Completai fia de

    caracterizare a personajuluiprimitc (de tip ciorchine) idai exemple din opera studiatpentru fiecare trsturdecaracter identificat.

    Apoi, distribuie fiecrui elevcte o fide lucru.

    ACTIVITATEA ELEVULUI

    _______________________

    Elevii noteaztema n caiete.

    OBSERVAII

    _______________2 minuteRolul temei de cas

    este acela de a intfica retenia i aasigura transferul informaii.

    8. Recompensareaelevilor care s-au im-plicat n parcursuldidactic

    Profesorul noteazn propriulcatalog gradul de implicare aelevilor n procesul de predare--nvare.

    1 minutTehnica stimulriiinterveniilor perti

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    6/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    6

    CARACTERIZAREA PERSONAJULUI LITERAR

    SCHIA TABLEI

    I. Paii leciei:1. Verificarea i corectarea temei de cas;2. Descoperirea modalitilor de caracterizare;3. Definirea caracterizrii personajului literar.

    II. Activitatea propriu-zis:1. Tema de cas;2. Munca pe grupe;3. Teoretizarea:

    caracterizarea nu trebuie confundatcu portretul literar;

    caracterizareareprezinttotalitatea modalitilor prin care autorul nfieaztrsturile unui personaj;

    un personaj poate fi caracterizat: de ctre narator:portret(trsturi fizice i morale);

    de ctre alte personaje:portret(trsturi fizice i morale);

    de ctre el nsui: autocaracterizarea(n opera noastrlipsete);

    de ctre cititor, care analizeaz:aciunile personajului (Ce face? Cum se comportn diverse situaii?);numele su (Cum se numete?)modul specific de a vorbi (Cum vorbete?) relaiile sale cu celelalte personaje ( Care este relaia sa cu celelalte

    personaje?)

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    7/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    Tema de cas

    Fide lucru individual

    Cerine:

    1) Indictrsturile definitorii ale protagonistului din operaMihai Viteazul, de Nicolae Blcescu dupexemplul dat - (pe cele morale noteaz-le n partea dreapt, iar pe cele fizice n partea stng);2) Dcte un exemplu din text pentru fiecare trsturde caracter;3) Identifici exemplificfigurile de stil i imaginile artistice utilizate de autor pentru a caracterizaprotagonistul;4) Exprim-i opinia despre acest personaj (i place? Nu-i place? De ce?)

    7

    Ex.:

    Imagine..

    Ex.: Imagine..

    FrumosEx.: frumuseea trupului su imagine vizual

    ----------------------------Ex.:

    -------------------------Ex.:

    -------------------------Ex.:

    -------------------------Ex.:

    -------------------------Ex.:

    -------------------------Ex.:

    -------------------------Ex.:

    -------------------------Ex.:

    -------------------------Ex.:

    Ex.:

    Imagine..

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    8/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    8

    Schema tablei

    -ALGORITMUL E C I PERSONAJ-D ARACTERIZARE A UNUpe baza fielor de lucru pe

    MIHAI VITEAZU

    - realizat grupe-

    DINPUNCTDE VEDEREFIZIC DINPUNCTDEVEDEREMORAL

    Frumos: -> Deosebit;Ex.:frumuseea trupului su; ->Binecunoscut;

    -> Apreciat; Cu privirea ptrunztoare: ->Drept;

    Ex.: acea cutturslbatici ngrozitoare; -> Sincer;-> nelegtor;

    Tnr: ->Darnic;

    Ex.:june brbat; ->Echilibrat;-> Blnd.

    Impuntor: ->Patriot;Ex.:trup mre ->Credincios;

    -> Plin de caliti;Este descris de ctre narator, care folosete imagini

    artistice(de tip vizual) i epitetul ca figurde stildominant(simplu i dublu).

    Este descris de ctre narator.

    DUPACIUNILESALE DUPRELAIILESALECUCELELALTEPERSONAJE

    Iste: aflde capcana lui Alexandru-Vod; -Iubitde popor, care-l privete ca pe-unsalvator;

    Demn: cnd i se pregtete execuia, - Urt i invidiatde Alexandru-Vodpentrunu cere mil, ci doar privete pe clu cu ur; calitile sale deosebite;

    - Temutde clu, care e nspimntat de

    privirea sa;Cititorul l caracterizeazpe personaj, dupce l - Divinizatde ctre mulimea adunatanalizeazcu atenie. impresionat, care l privete ca pe-un trimis

    de-al lui Dumnezeu.

    Cititorul l caracterizeazpe personaj, dupce lanalizeazcu atenie. Acesta devine, astfel, unpartener al autorului n crearea operei.

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    9/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    9

    Fide lucru pe grupe (3)

    Rspundei la urmtoarele ntrebri:

    1) Care sunt aciunilelui Mihai Viteazul? Ce face el? Completai-le n schema de mai jos.2) Cine l poate caracteriza analizndu-i faptele i comportamentul?3) Cum l-ai caracteriza? Completai bulinele de mai jos, potrivind fiecrei aciuni cte o trstur.

    Aciuni:Ce face el? Este:Numii-i aciunile, raportndu-vla urmtoarele aspecte: Capcana pregtitlui de Alexandru-Vod

    - nainte de execuie

    -

    Fide lucru pe grupe (4)

    Rspundei la urmtoarele ntrebri:

    Mihai Viteazul

    1) Ce prere/ sentimente au celelalte personaje despre Mihai Viteazul?Care este relaia lui cu celelalte personaje?

    2) Cum l-ai caracteriza din acest punct de vedere?

    Care este relaia lui cu celelalte perosonaje? Este:Raportai-vla urmtoarele aspecte:

    Relaia lui cu poporul-

    Sentimentele i atitudinea lui Alexandru-Vodfade el-

    Atitudinea clului fade el

    - Prerea mulimii adunate despre el

    -

    Fide lucru pe grupe (1)

    Cum este Mihai Viteazul din punct de vedere fizic?Rspundei la urmtoarele ntrebri:

    Mihai Viteazul

    1) Care sunt trsturile fiziceale lui Mihai Viteazul? Completai-le n schema de mai jos.2) Cine l descrie astfel?3) Ce imagini artistice sunt folosite?4) Ce figuri de stil sunt folosite?

    Mihai Viteazuleste

    ..

    Ex.:

    ..

    Ex.:

    ..

    Ex.:

    ..

    Ex.:

  • 5/28/2018 Clasa a Va Portretul Complet

    10/10

    Prof. Vanca Gabriela, coala cu clasele I-VIII George Cobuc, Baia Mare

    10

    Fide lucru pe grupe (2)

    Cum este Mihai Viteazul din punct de vedere moral?Rspundei la urmtoarele ntrebri:

    1) Care sunt trsturile moraleale lui Mihai Viteazul? Completai-le n schema de mai jos.2) Cine l descrie astfel?

    Mihai Viteazul

    este