cetatea neamtului -2

8
PROIECT DE LECŢIE DATA: 10.03.2014 CLASA: a VI – a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română PROFESOR: PĂCURARU IULIANA SUBIECTUL: Cetatea Neamţului, de M. Sadoveanu – Ȋnţelegerea textului TIPUL LECŢIEI: Mixtă COMPETENŢE GENERALE: 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENŢE SPECIFICE: 3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textuli citit. 3.2. recunoaşterea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric. 4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan.

Transcript of cetatea neamtului -2

PROIECT DE LECIE

DATA: 10.03.2014CLASA: a VI a ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romnPROFESOR: PCURARU IULIANASUBIECTUL: Cetatea Neamului, de M. Sadoveanu nelegerea textuluiTIPUL LECIEI: Mixt

COMPETENE GENERALE:3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textuli citit.3.2. recunoaterea modurilor de expunere ntr-un text epic i a procedeelor de expresivitate artistic ntr-un text liric.4.1. redactarea unor lucrri scurte pe o anumit tem, urmrind un plan.

OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

1. O 1. s identifice ideile principale;1. O 2. s defineasc descrierea literar;1. O 3. s identifice figurile de stil i rolul lor n text;1. O 4. s identifice modul de expunere;1. O 5. s-i exprime opinia despre text pornind de la observaiile autorului.

STRATEGIA DIDACTIC:

1. Metode de nvmnt i procedee didactice: conversaia catihetic i euristic, explicaia, exerciiul, nvarea prin descoperire, problematizarea. 1. Mijloace de nvmnt i materiale didactice: fie de lucru, tabla, manualul.1. Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi.1. Locul de desfurare: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

1. Dumitru, Amalia, t. M. Ilinca, Mihaela Jianu, Limba i literatura romn pentru clasa a VI-a. Evaluare curent. Preparator pentru testrile naionale, Editura Art, Bucureti, 2002.1. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, II, Credis, Bucureti, 2005.1. Vasilescu, Andra, Adela Rogojinaru, Mircea Vasilescu, Limba romn. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educaional, Bucureti, 2000.

1. Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti sporite, iar restul posed resurse suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice. 1. Timp: 50 minute

DEMERSUL DIDACTIC ETAPELE LECIEI

TIMPACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

MetodeMijloace

1.Momentul organizatoric1-Salutul-Notarea absenilor-Voi avea grij ca elevii s i pregteasc materialele necesare orei de limba romn.-Rspund la salut- i pregtesc materialele necesare orei

2. Verificarea temei i a cunotinelor anterioare5-se verific tema selectiv.MO:

-elevii numii tema.

2.Captarea i meninerea ateniei3-Prezint n cteva cuvinte pagini din istoria Cetii Neamului.

conversaiatabla

3.Anunarea temei i a competenelor

2- Astzi vom aprofunda studiul fragmen-tului ,,Cetatea Neamului de M. Sadoveanu.- La sfritul orei va trebui s( anun obiectivele operaionale ).-Elevii i noteaz titlul leciei.

ExplicaiaTabla

Observare sistematc

4. Dirijarea nvrii28-Elevii identific ideile principale ale textului pe care le vor scrie n caiete, iar eu pe tabl. - Stabilim mpreun: Cine este autorul textului? Cine povestete? Care este scopul povestirii? Care este tema textului? Care sunt timpul i spaiul ,,aciunii? Cum este realizat descrierea? Ce metod este folosit? Exist personaje?- Elevii formeaz grupuri care pun mpreun piesele unui puzzle care conine epitete, personificri, comparaii din text. Se precizeaz valoarea stilistic a adjectivului.-Stabilim mpreun definiia descrierii literare.-identific i noteaz ideile principale.

-raspund ntrebrilor

-identific figurile de stil

-stabilesc definiia descrierii literareConversaia

Problemati-zareaJocul didactic

exerciiultabla

Fie de lucruncurajez i ajut elevii

Evaluare oral

Observare sistematic

5. Asigurarea feed-back-ului, a reteniei i a transferului10-mpart Anexa 2-rezolv, n perechi, anexa 2.Fie de lucru

6.Tema pt. acas1Profesorul anun tema pentru acas: Realizeaz un eseu de 1 pagin n care s comentezi afirmaia criticului literar Constantin Ciopraga: ,,timpul i distana modific formele, dndu-le umbre, sonoriti i dimensiuni nebnuite. n realizarea eseului vei ine cont de istoria Cetii Neamului.

Anexa 1EpiteteComparaiiPersonificriMetafore