CERC2.doc

download CERC2.doc

of 6

Transcript of CERC2.doc

  • 7/23/2019 CERC2.doc

    1/6

    PROIECT DIDACTIC

    Clasa: a IX-a Obiectul: limba romn

    Subiectul: vocabularul limbii romne - mijloace de mbog ire

    Tipul lec iei: de predare

    Proesor: CO!C"# $ICO%&T'

    Strategii didactice: (etode i procedee )conversa ia* problemati+area* algoritmi+area*

    e,erci iul

    .ibliograie: manualele de limba i literatura romn de liceu )cap/ %I(." 0I

    CO(#$IC'!&* manualul de limba romn pentru clasele a IX-a i a X-a )licee i clase cu

    proil umanist* culegeri

    Obiective:

    %a sr itul lec iei to i elevii vor i capabili:

    O1 - s deineasc vocabularul )le,icul i s preci+e+e aptul c este compartimentul

    desc1is la toate sc1imbrile din via a soci al2

    O2 - s preci+e+e structura vocabularului i s numeasc mijloacele de mbog ire a

    vocabularului2

    O3 - s deineasc mijloacele interne de mbog ire a vocabularului )derivarea* compunerea*

    sc1imbarea valorii gramaticale2

    O4 - s deineasc derivarea cu ai,e )prei,e i sui,e2

  • 7/23/2019 CERC2.doc

    2/6

    O5 - s identiice prei,ele i sui,ele din cuvintele ntlnite i s le clasiice2

    O6 - s preci+e+e aptul c prei,ele sunt mai pu in recvente dect sui,ele/

    Con inutul:

    CO1 - totalitatea cuvintelor dintr-o limb ormea+ vocabularul sau le,icul limbii respective i

    toate sc1imbrile sociale se relect n limb )un rol esen ial l de ine mass-media2

    CO2 - vocabularul se poate mpr i n dou: ondul principal le,ical sau vocabularul

    undamental i masa vocabularului/ (ijloacele de mbog ire sunt: interne )derivarea*

    compunerea i sc1imbarea valorii gramaticale* respectiv e,terne )mprumuturile*

    neologismele din engle+ i engle+ american/

    CO3 - derivarea este procedeul prin care se ormea+ cuvinte noi cu ajutorul sui,elor

    le,icale i al prei,elor/

    compunerea este procedeul le,ical care const n unirea a dou sau mai multe

    cuvinte pentru alctuirea unui cuvnt nou/ &a poate i cut din cuvinte ntregi sau din

    abrevieri/

    Schimbarea valorii gramaticale (transpozi ia / conversiunea) este un procedeu care

    const din trecerea unui cuvnt de la o parte de vorbire la alta sau dintr-o clas lexico-

    gramatical la alta.

    CO4 - derivarea cu sufixe este foarte productiv (sunt circa ase sute de sufixe n limba

    romn). erivatele ob inute cu a!utorul sufixelor pot fi grupate" dup n eles " n# nume

    de agent sau de instrument" derivate augmentative" diminutivale" derivate ce indic

    originea. $e interpretarea valorii derivatului se grupeaz i clasele semantice ale

    sufixelor. $refixele sunt mai pu in frecvente dect sufixele. %le se mpart n trei# foarte

    vechi" vechi i noi. erivarea poate fi propriu-zis sau progresiv" respectiv derivareregresiv sau invers.

  • 7/23/2019 CERC2.doc

    3/6

    CO5 - sufixele sunt dup n elesul derivatului#

    o &ugmentative (- an" -andru" -oi)

    o iminutivale (- a " -u " -el" -ic )

    o Sufixe pentru denumirea agentului (- ar" -a" - eas" -ist)

    o Sufixe pentru denumirea nsu irii unor obiecte (- esc" -a " al" - bil)

    o Sufixe pentru denumiri abstracte (- tate" -eal" -ie"- an') Sufixe pentru

    denumirea unei colectivit i (-ime" -et" -i te)

    o Sufixe pentru indicarea modalit ii (-ete" -i)

    sufixele sunt dup rezultatul morfologic al atarii sufixului la tem#

    o substantivale (-ar" -eas" -u)

    o ad!ectivale (-esc" -iu" -os)

    o verbale (-a" -iza" -ui" -ifica)

    o adverbiale (-ete" -i)

    prefixele foarte vec1i sunt mo tenite din latin )des-* str-* cele vec1i sunt luate din

    slav )ne-* rs-* iar cele noi din limbile moderne i se olosesc mai ales n limbajul te1nico -

    tiin iic )ante-* anti-* con-* com-* co-* contra-* e,tra-* 1iper-* inter-* post-* supra-* ultra-

    CO3 - a a cum se poate observa din e,emple prei,ele sunt mai pu in recvente dec t

    sui,ele/ 4ac anali+m articolele din mass-media* observm c s-a ajuns la situa ii e,trem

    de ciudate/ 4e la anumite cuvinte s-au ormat dierite verbe cu ajutorul sui,elor* verbenemaintlnite pn n pre+ent/ Strategii didactice:

  • 7/23/2019 CERC2.doc

    4/6

    'ctivitatea se desoar n clas* conversa ia se sprijin pe ntrebri* iar interpretarea va i

    reali+at prin dialog cu to i elevii clasei/

    SO1 - preci+a i deini ia vocabularului* respectiv importanta lui2

    SO2 - identiica i structura vocabularului* respectiv mijloacele de mbog ire2

    SO3 - deini i mijloacele de mbog ire a vocabularului2

    SO4 - sublinia i rolul pe care l de ine derivarea ntre mijloacele interne de mbog ire a

    vocabularului2

    SO5 - deini i prei,ele i sui,ele )ai,ele care ajut la ormarea unor cuvinte noi2 stabili i

    rolul prei,elor i al sui,elor2

    SO6 - preci+a i sui,ele pe care le utili+a i recvent sau le-a i depistat n mass- media/

    Scenariul activit ii didactice

    &venimentul 'ctivitatea de nv are 4urata

    )minute

    5 /captarea aten iei 4ac studiem articolele din pres*observm c dup 5676 n vocabularullimbii romne au ptruns dierite cuvinte)anglicisme i mai ales s-au ormat peteren romnesc cu ajutorul prei,elor imai ales al sui,elor/

    8

    9/ enun ul obiectivelor Obiectivele e,ist n proiectul didactic

  • 7/23/2019 CERC2.doc

    5/6

    /reactuali+area celornv ate anterior

    ;ocabularul* structura i mijloacele dembog ire

    5inuturi )conorm programei Acolare n vigoare

    capacit>i de nv>are )bune Ai oarte bune

    locul de desaAurare )sala de clas