carmen_textargumentativ

8
 PROIECT DIDACTIC Data:09 .04. 2009 Clasa: a XII-a A (matematică- informatică) Titlul lecţiei: Textul argumentativ Tipul lecţiei: fixare de cunoştinţe Competenţe generale: 1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare 2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare 3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare Competenţe specifice: a) COGNITIVE: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: C1 –Să prezinte trăsăturile textului argumentativ; C2 – Să voteze un citat pe care ulterior să îl comenteze; C3 - Să aplice noţiunile dobândite anterior în crearea unor texte argumentative; C4- Să identifice mijloace lingv istice de persuasiune în texte argumentative date; C5- Să-şi susţină punc tul de vedere pe o temă dată; C6 - Să identifice si sa utilizeze în compunerile argumentative conectorii logici. b) AFECTIVE : C1 – Să dovedească receptivitate faţă de propunerea făcută prin acest demers didactic; C2 – Să fie dispuşi să integreze cunoştin ţele în sistemul propriu d e valori estetice ; C3- Să-şi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru l iteratură 1

Transcript of carmen_textargumentativ

Page 1: carmen_textargumentativ

5/14/2018 carmen_textargumentativ - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/carmentextargumentativ 1/8

 

PROIECT DIDACTIC

Data:09 .04. 2009Clasa: a XII-a A (matematică- informatică)Titlul lecţiei: Textul argumentativ

Tipul lecţiei: fixare de cunoştinţeCompetenţe generale:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare

2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare

3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

Competenţe specifice:a) COGNITIVE:

La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:C1 –Să prezinte trăsăturile textului argumentativ;C2 – Să voteze un citat pe care ulterior să îl comenteze;C3 - Să aplice noţiunile dobândite anterior în crearea unor texte argumentative;C4- Să identifice mijloace lingvistice de persuasiune în texte argumentative date;C5- Să-şi susţină punctul de vedere pe o temă dată;

C6 - Să identifice si sa utilizeze în compunerile argumentative conectorii logici.

b)  AFECTIVE :C1 – Să dovedească receptivitate faţă de propunerea făcută prin acest demers didactic;C2 – Să fie dispuşi să integreze cunoştinţele în sistemul propriu de valori estetice ;C3- Să-şi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru literatură

1

Page 2: carmen_textargumentativ

5/14/2018 carmen_textargumentativ - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/carmentextargumentativ 2/8

 

Strategia didactică: euristică Metode şi procedee :• învăţarea prin descoperire• spargerea gheţii• învăţarea prin cooperare• „profesor pentru 5 minute”• „votaţi citatul”• problematizarea• ciorchinele• scaunul autorului

Mijloace:•  prezentare Power Point• videoproiector, calculator • fişe de lucru

  Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe RESURSEa) umane: elevii clasei a XII-a A; b) de timp: 50 minutec) materiale: fişe, caiete de notiţe, suport magnetic, noile tehnologiid) bibliografice: 1. oficiale:

• Curriculum şcolar naţional• Curriculum Aria „Limbă şi comunicare”. „Limba şi literatura română”, pp.18-22.

2. pedagogice:

• Sinteze didactice, Casa Corpului Didactic, Bacău, 1991, pp.11-15;• Dumitriu Gheorghe şi Dumitriu Constanţa, Psihopedagogie, Bacău, Editura Alma Mater, 2002

3. metodice:• Constanţa Bărboi coordonator, Limba şi literatura română în liceu, Craiova, 1988.• Alexandru Bojin coordonator, Îndrumări metodice privind studierea limbii şi literaturii române în şcoală, Bucureşti, Editura

Didactică şi Pedagogică, 1980.

2

Page 3: carmen_textargumentativ

5/14/2018 carmen_textargumentativ - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/carmentextargumentativ 3/8

 

• Constantin Parfene,  Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Iaşi, Editura Polirom,1999.

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentinstrucţional

Conţinutul instructiv-educativ

Conexiune inversă Timp Strategia didactică Evaluare

1. Momentorganizatoric

- salut, pregătirea materialuluinecesar 

- elevii îşi pregătesc materialelenecesare

1`

2. Captarea atenţiei - Se începe discuţia de la unexerciţiu de spargere a gheţii princare elevii vor pătrunde în lumeaargumentării.

Exerciţiu de spargere a gheţii:

- Profesorul şi elevii se prezintăspunându-şi prenumele şi caracterizându-se cu un adjectiv care începe cu aceeaşiliteră cu care începe prenumele, aducândşi câte un argument al alegerii aceleicaracteristici.Ex. Ionela – isteaţă pentru că mă descurcîn orice situaţie

2`

- „spargerea gheţii”

- activitate frontală

- activitate individuală

Chestionarea orală

3. Enunţarea temei şia obiectivelor - Se anunţă tema lecţiei (Textulargumentativ) , obiectivele şisarcinile de lucru.

- Se prezintă obiectivele lecţiei în termeniaccesibili, aşa încât elevii să înţeleagă nuatât finalitatea acesteia în ceea ce priveştecunoştinţele însuşite, cât mai ales lanivelul comportamentelor aşteptate.

1`-  prezentarea orală

3

Page 4: carmen_textargumentativ

5/14/2018 carmen_textargumentativ - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/carmentextargumentativ 4/8

 

4.Actualizareainformaţiilor ancoră

- Utilizându-se tehnica „Profesor  pentru 5 minute”, unul dintre elevieste solicitat să reactualizeze câtevainformaţii cu privire la textulargumentativ ( definiţia, structură,conectori)

- Elevii urmăresc prezentarea coleguluilor referitoare la textul argumentativ, punând întrebări acolo unde este cazul.

5`- prezentare Power Point

- activitate frontală

Tehnica întrebărilor şi a răspunsurilor 

5. Dirijarea învăţării

- Profesorul propune 3 citate dinvariantele de bacalaureat, urmândca elevii să voteze unul dintre ele pe baza căruia să se realizeze untext argumentativ în clasă.- După alegerea citatului, se propune realizarea câte unuiciorchine pentru cuvintele –cheieale acestuia, urmând ca ideile

discutate să stea la baza realizăriitextului argumentativ.- Pe baza informaţiilor obţinute înurma realizării ciorchinelui, eleviisunt împărţiţi în mai multe grupe pentru a redacta textulargumentativ. Unii vor lucra în perechi, fiecare având o anumităsarcină (primii scriu ipoteza, ceilalţi primul argument, alţii exemplu

 pentru primul argument, al doileaargument, exemplu şi pentru acestargument şi ultimii concluzia), întimp ce alţii vor fi împărţiţi în douăgrupe , dintre care una va lucra untext argumentativ care să susţină punctul de vedere cuprins în citat,iar cealaltă să îl combată.

- Elevii votează unul dintre cele 3 citate propuse. (Anexa 1)

- Elevii vor propune cuvinte care să facă parte din ciorchine, referindu-se şi la personaje din operele literare studiate caresă constituie exemple în cadrul textului

argumentativ.

- Cei care sunt grupaţi în perechi vor rezolva pe rând sarcinile de lucru.

- Dintre cele două grupe rămase, una va

susţine afirmaţia din citat, iar cealaltă ova combate, cu argumente pertinente.

- Toate cele 3 texte argumentativerezultate vor fi citite şi discutate, învederea evidenţierii punctelor tari şi punctelor slabe ale acestora.

20`

- tehnica „Votaţicitatul”

- ciorchinele

- activitate frontală

- activitate pe grupe delucru

- expunerea

- exerciţiul

- explicaţia

- învăţarea prindescoperire

Observareasistematică aelevilor 

Proba orală

Rezolvareasarcinilor de lucru

4

Page 5: carmen_textargumentativ

5/14/2018 carmen_textargumentativ - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/carmentextargumentativ 5/8

 

6. Obţinereaperformanţelor şiasigurarea feed-backului

- Profesorul propune spre vizionareun fragment din piesa lui Caragiale,O scrisoare pierdută (discursul luiFarfuridi), cerând elevilor sămotiveze dacă textul întruneştecondiţiile unui text argumentativ.

- Într-o oră anterioară, profesorul acerut elevilor să-şi aleagă doireprezentanţi care să candideze pentru funcţia de Primarul elevilor.Acum ei îşi vor prezentadiscursurile, încercând să fie câtmai convingători.- Înainte de a se stabili câştigătorul

se va utiliza tehnica scaunulautorului.

- Frontal, elevii vor observa că textul nurespectă tehnica argumentării şi nu este persuasiv, nerespectând structura unuiasemenea text şi nici calităţile generaleale stilului.

- Cei 2 elevi vor participa la un concursde discursuri argumentative, prin care vor încerca să convingă auditoriul că merităsă devină Primarul elevilor. Ceilalţi elevivor primi un barem ( Anexa 2) şi pe bazaacestuia vor hotărî câştigătorulconcursului, menţionând motivele care i-adeterminat să ia respectiva decizie.Baremul dat va da prilejul elevilor de a se

 pune în valoare, a-şi dezvolta personalitatea, prin forma de prezentare aactivităţii si prin metoda autoevaluării.

5`

7 `

-  problematizarea

- activitate frontală

- activitate individuală

- conversaţia euristică

- interpretarea

- scaunul autorului

Observareasistematică aelevilor 

Evaluarea fişelor delucru

Autoevaluarea

7. Evaluarea performanţelor 

- Evaluarea se face pe tot parcursullecţiei prin aprecieri şi observaţiicurente. Sunt notaţi cei cu ocontribuţie deosebită la realizareaorei.

2`- expunerea

- frontal

Observarea curentă

8. Asigurarea retenţieişi a transferului - Se reiau punctele esenţiale cetrebuie urmărite într-un textargumentativ şi li se dă elevilor catemă fişa de lucru din Anexa 3.

- Elevii răspund întrebărilor profesoruluişi îşi notează tema pentru acasă.

2`- conversaţia euristică

- activitate frontală

Proba orală

5

Page 6: carmen_textargumentativ

5/14/2018 carmen_textargumentativ - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/carmentextargumentativ 6/8

 

ANEXA 1

1. " Acei care cred numai în bani nu sunt prea cinstiţi" (Cilibi Moise, Apropouri)

2. " Inteligenţa face mai mult decât o avere." (Constantin Argetoianu, cf G.Marcuson, Cărticica înţelepciunii româneşti)

3. "Gloria nu este efemeră. Efemeri sunt numai cei care o au." (Tudor Muşatescu, Scrieri)

6

Page 7: carmen_textargumentativ

5/14/2018 carmen_textargumentativ - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/carmentextargumentativ 7/8

ANEXA 2 - Barem

Se vor puncta următoarele elemente: a. Conţinutul şi structura argumentării

- formularea clară a ipotezei/ a propriei opinii fata de afirmaţia dată;- enunţarea a doua argumente (pro şi/ sau contra) viabile, pertinente, adecvate ipotezei si dezvoltarea lor convingătoare, prinexemplificări sau prin explicaţii clare- formularea unei concluzii adecvate.

b. Construcţia discursului de tip argumentativ

- organizarea ideilor in scris (coerenţa si coeziunea textului; text clar organizat, cu echilibru între cele trei componente: ipoteza -argumente - concluzie; construcţia paragrafelor subliniază ideile);- utilizarea mijloacelor lingvistice adecvate discursului de tip argumentativ (de exemplu, verbe de opinie: a crede, a considera, a

 presupune etc.; adverbe/ locuţiuni adverbiale de mod folosite ca indici ai subiectivităţii evaluative: probabil, posibil, desigur, fărăîndoială, cu siguranţa etc.; conjuncţii/ locuţiuni conjuncţionale cu rol argumentativ, utilizate pentru exprimarea raporturilor de tipcauzal, consecutiv, final, conclusiv etc.: deoarece, din cauza ca, încât, ca sa, aşadar etc.; conectori argumentativi: în primul rând, în

 plus, de fapt, oricum, în ceea ce priveşte, prin urmare, în realitate etc.).

c. Corectitudinea limbii utilizate

d. Capacitatea de a comunica în mod deschis:

• Prezintă argumentele fără ezitări• folosesc elemente non-verbale şi paraverbale cu rol persuasiv (intonaţie, contact vizual, gesturi)

7

 

Page 8: carmen_textargumentativ

5/14/2018 carmen_textargumentativ - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/carmentextargumentativ 8/8

ANEXA 3

Se dă textul :

,,În opinia mea, afirmaţia lui N. Iorga, conform căreia Şcoala cea mai bună e aceea în care înveţi înainte de toate a învăţa esteîndreptăţită, căci şcoala trebuie să furnizeze, înainte de toate, metode de învăţare, nu cunoştinţe de-a gata, pe care memoria nu le

 poate găzdui la nesfârşit.Pe de o parte noţiunea de şcoală a fost mereu asociată cu cea de educaţie. De altfel, sensul etimologic însuşi al cuvântului se poate

constitui în argument care să susţină afirmaţia gânditorului, căci în limba latină educatio însemna   formare a spiritului, creştere spirituală, iar acest sens încă se menţine. Desigur că şcoala trebuie să devină tot mai dinamică şi să răspundă ritmului alert aldezvoltării societăţii. De aceea, ea trebuie să-l formeze pe elev în aşa fel încât el să-şi canalizeze atenţia totdeauna spre ceea ce esteesenţial pentru cariera pe care vrea s-o urmeze.

Pe de altă parte, nimeni nu poate nega importanţa şcolii în formarea omului, întrucât acesta este o fiinţă raţională pe care ocaracterizează capacitatea de a învăţa. Cu certitudine arma imbatabilă a omului este gândirea şi cred că, în afara, şcolii aceasta esteinsuficient stimulată.

În concluzie, conservatoare sau liberală, şcoala nu trebuie niciodată să abdice de la rolul ei suprem, acela de a forma spiritul uman.Pentru aceasta orice elev trebuie, fireşte, să înveţe mai întâi a învăţa.”

Cerinţe:

1. Identificaţi părţile componente ale textului argumentativ.2. Găsiti conectorii specifici fiecăreia dintre cele trei etape ale argumentaăii şi precizaţi rolul lor în text.

8