Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

10

Click here to load reader

Transcript of Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

Page 1: Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

PLAN DE LECŢIE

INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grup Şcolar Industrial „Nicolae Teclu” DATA: 26. 10. 2009CLASA: a X-a BPROFESOR: Cojocaru MădălinaOBIECTUL: Limba românăSUBIECTUL : Caracterizarea unui personaj (Text suport: Moara cu noroc, Ioan Slavici)TIPUL LECŢIEI: mixtă

COMPETENŢE:

Generale:- Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;- Argumentarea instrumentelor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare.

Specifice: - Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare

studiate.

- Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în înţelegerea şi în producerea diverselor texte;- Utilizarea adecvată a conceptelor de teorie a literaturii în analiza şi în discutarea textelor

literare studiate.

OBIECTIVE:a) Cognitive: la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor trebui:

O1 – să definească conceptul operaţional personaj literar;O2 – să identifice tipuri de personaje;O3 - să recunoscă mijloacele de caracterizare a unui personaj;

b) Afective: - să îşi cultive plăcerea de a citi;

- să stimuleze gândirea autonomă, reflexivă şi critică, prin lectura textelor.

RESURSE EDUCAŢIONALE:a) Capacităţile de receptare ale elevilor;b) Timpul: 45 minute.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, expunerea, explicaţia, învăţarea prin descoperire, discuţia frontală, observaţia,metoda cvintetului, metoda ciorchinelui.

MIJLOACE: rebusul, manual, tabla, instrumente de scris, fişe de munca independentă.,flip-chart

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR:- Activitate frontală;

1

Page 2: Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

- Activitate independentă;- Activitate pe grupe.

LOCUL DE DESFĂŞURARE A LECŢIEI :- CDI

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Programa de limba şi literatura romana pentru clasa a XI-a;„Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a XI-a”, Ed.Corint;- Parfene, C., “Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ”, Iaşi, Ed. Polirom, 1999;

SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII DIDACTICE

1. Momentul organizatoric Notarea absenţelor şi crearea atmosferei propice desfăşurării lecţiei.

2. Verificarea temei şi reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior Elevii au avut ca temă să prezinte nuvela Moara cu noroc pe momentele subiectului

Se vor reactualiza idei şi problemă „ancoră” dintre obiectivele activităţilor didactice precedente:.Prezintă trăsături ale nuvelei realiste.

3. Captarea atenţiei şi asigurarea momentului afectiv: Elevii completează un rebus din care va rezulta personaj literar– anunţând titlul noii lectii.

Se reamintesc câteva noţiuni legate de personaj şi despre tipurile de caracterizare ale personajului dintr-o operă epică – dobândite anterior..

4. Anunţarea subiectului lecţiei şi enunţarea obiectivelor:

Se anunţă titlul lecţiei şi se notează pe tablă: Caracterizarea unui personaj. Sunt enunţate obiectivele ce vor fi urmărite pe parcursul activităţii.

5. Prezentarea sarcinilor de lucru şi conducerea procesului de sistematizare :

Activitatea se desfăşoară pe baza dialogului profesor – elev, elev – elev.Este definit personajul literar şi sunt identificate diferite tipuri de personaje, în functie de locul

pe care îl ocupă in opera, de trăsăturile morale, felul în care este construit, raportul cu realitatea.Elevii dau exemple din operele literare studiate.Sunt identificate elementele pe care trebuie să le cuprindă o caracterizare de personaj : trăsături

morale, fizice, modalităţile prin care acestea se evidenţiază, se dezvăluie cititorului, dar si modalităţile de caracterizare – directă şi indirectă.

Profesorul distribuie elevilor sarcinile de lucru : completarea unor fişe de caracterizare a unui personaj, luând ca exemplu personajul Ghită din nuvela « «Moara cu noroc « 

Elevii primesc pe fişe citate semnificative din nuvelă şi lucrează pe grupe mixte, conform stilurilor de învăţare : vizualul subliniază cuvintele cheie, practicul identifică trăsături fizice si morale, fapte, semnificaţii ale unor gesturi, obiceiuri etc., auditivul le explica întregii clase.

Gr. I.:

2

Page 3: Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

I. “- Vorba scurtă, răspunse Ghiţă, să rămânem aici să cârpesc şi mai departe cizmele oamenilor, care umblă toată săptămâna în opinci ori desculţi…”

“- Atunci să nu mai pierdem vorba degeaba: mă duc să vorbesc cu arândaşul şi de St. George cârciuma de la moara cu noroc e a noastră.”

“Rămâind singur cu Ana şi cu copiii, Ghiţă priveşte împrejurul său, se bucură de frumuseţea locului şi inima-i râde când Ana cea înţeleaptă şi aşezată deodată îşi pierde cumpătul şi se aruncă răsfăţată asupra lui, căci Ana era tânără şi frumoasă, Ana era fragedă şi subţirică, Ana era sprintenă şi mlădioasă, iară el însuşi, înalt şi spătos, o purta ca pe o pană subţirică”.

“…el pipăia prin întunerec să vadă daca Ana, care dormea ca un copil îmbăiat lângă dânsul, nu cumva s-a descoperit prin somn şi s-o acopăre iar.”

1. Subliniază cuvintele cheie. (V)2. Identifică trăsături ale personajului. (P)3. Prezintă rezultatul întregii clase. (A)II. Explică în ce constă complexul de inferioritate al lui Ghiţă.III. Care este obiectivul lui Ghiţă pentru început?

Gr. II:I. „Ghiţă întâia oară în viaţa lui ar fi vrut să n-aibă nevasta şi copii, pentru ca să poată zice:

„Prea puţin îmi pasă!" Se gândea la câştigul pe care 1-ar putea face în tovărăşia lui Lică, vedea banii grămadă înaintea sa şi i se împăiănjeneau parcă ochii: de dragul acestui câştig ar fi fost gata să-şi pună pe un an, doi capul în primejdie. Avea însă nevastă şi copii şi nu putea să facă ce-i plăcea.

1. Subliniază cuvintele cheie. (V)2. Identifică trăsături ale personajului. (P)3. Prezintă rezultatul întregii clase. (A)II. Care este atitudinea lui Ghiţă faţă de Lică la început?III. Ilustrează starea de nesiguranţă, de teama si suspiciune( masurile de precautie).

Gr. III: I. ,,Ca om harnic şi sârguitor, Ghiţă era mereu aşezat şi pus pe gânduri, dar el se bucura când o vedea pe dânsa veselă: acum el se făcuse mai de tot ursuz, se aprindea pentru orişice lucru de nimic, nu mai zâmbea ca mai-nainte, ci râdea cu hohot, încât îşi venea să te sperii de el, iar când se mai hârjonea câteodată cu dânsa, îşi pierdea lesne cumpătul şi-i lăsa urme vinete pe braţe.”

1. Subliniază cuvintele cheie. (V)2. Identifică trăsături ale personajului. (P)3. Prezintă rezultatul întregii clase. (A)II. Ilustrează procesul de îndepărtare al lui Ghiţă de propria familie.III. În ce constă conflictul psihologic?

Gr. IV:I. „Iartă-mă, Ano, iartă-mă cel puţin tu, căci eu n-am sa mă iert cat oi trai pe fata pamantului”.„Sărmanilor mai copii, voi nu mai aveţi (...) un tata om cinstit (...) tatăl vostru e un ticălos”.„aşa m-a lăsat Dumnezeu! Ce sa-mi fac daca e in mine ceva mai tare decât voinţa mea?! Nici

cocoşatul nu e însuşi vinovat ca are cocoaşa in spinare”.1. Subliniază cuvintele cheie. (V)2. Identifică trăsături ale personajului. (P)3. Prezintă rezultatul întregii clase. (A)II. Ilustrează trăirile contradictorii ale personajului.III. Prezintă legătura dintre cuvintele bătrânei din incipit şi destinul lui Ghiţă.

Rezultatele vor fi discutate cu toată clasa.

3

Page 4: Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

Facultativ – realizarea fişei de identitate a personajului (în limita timpului).

FIŞA DE IDENTITATE A PERSONAJULUI

NUME: LOCUL ÎN OPERĂ: DATE LEGATE DE FAMILIE: OCUPAŢIE : ASPECT FIZIC: PORTRET MORAL: TIPOLOGIE: GÂNDURILE ŞI VORBELE: FAPTE: GESTURI: COMPORTAMENTUL FAŢĂ DE ALTE PERSONAJE:

6. Atingerea performanţei Se împart întregii clase fişe care conţin scheme pentru caracterizarea personajului Ghiţă,

ataşate în anexele de la sfârşitul planului de lecţie.(metoda piramidei şi metoda ciorchinelui).

7. Asigurarea feed-back-ului :Se fac aprecieri în legătură cu nivelul şi calitatea activităţii elevilor. Profesorul sugerează

soluţii – acolo unde este cazul – având în vedere eliminarea erorilor şi a lacunelor.

8. Asigurarea retenţiei şi a transferului:

Se comunică tema pentru acasă: caracterizarea personajului Ghiţă urmărind reperele prezentate mai sus, ţinând cont de următoarele criterii :- complexitate ;- evoluţie ;- semnificaţie etică.

9. Fixarea cunoştinţelor se realizează prin metoda cvintetului. Elevii elaborează poezii prin intermediul cărora se observă ce au reţinut din caracterizarea personajului.

10. Evaluarea lecţiei :Li se împart elevilor fişe de autoevaluare (anexa 3)1. Ce am învăţat din această activitate?2. Ce dificultăţi am întâmpinat în această activitate?3. Ce aş face pentru a-mi îmbunătăţi activitatea?4. Cum îmi apreciez activitatea?

4

Page 5: Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

Anexa 1

Caracterizarea personajului Ghiţă dinnuvela “Moara cu noroc” de Ioan Slavici

5

Ghiţă cizma

rul Ghiţă cârciu-marul

Page 6: Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

Anexa 2

TREPTELE DEZUMANIZÃRII LUI GHIŢÃ

6

Page 7: Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

Anexa 3

Dată: Profesor: Simionescu MădălinaElev:Clasă: Fişă de autoevaluare

1. Ce am învăţat din această activitate?

2. Ce dificultăţi am întâmpinat în această

activitate? ☹

7

Page 8: Caracterizare Ghita Moara Cu Noroc

3. Ce aş face pentru a-mi îmbunătăţi

activitatea? � 4. Cum îmi apreciez activitatea? ✍

8