Camaradul Meu Coretti

7

Click here to load reader

description

Camaradul Meu Coretti

Transcript of Camaradul Meu Coretti

Page 1: Camaradul Meu Coretti

Proiect de activitate didactică

DATA: 27.11.2013

CLASA: Pregătitoare

OBIECTUL: Comunicare în limba română

SUBIECTUL: ” Camaradul meu, Coretti” de Edmondo de Amicis

TIPUL ACTIVITAȚII: Predare-învățare

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Formarea și dezvoltarea capacității de receptare a mesajului oral și exprimarea orală

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să identifice personajele din povestea dată cu ajutorul imaginilor;

O2- Să alcătuiască enunțuri folosind cuvintele date (prieten,harnic,caiet);

O3- Să precizeze cuvinte cu sens asemanator pentru cuvintele indicate (car,odaie,să rostească);

O4- Să raspundă corespunzător întrebărilor legate de conținutul textului ” Camaradul meu, Coretti” de Edmondo de Amicis;

O5- Să descrie conform imaginilor întâmplările din text;

Page 2: Camaradul Meu Coretti

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, exercițiul,lectura explicativă, observația.

MIJLOACE DIDACTICE: imagini sugestive pentru textul ” Camaradul meu, Coretti” de Edmondo de Amicis.

Page 3: Camaradul Meu Coretti

Scenariul activității didactice

Nr.Crt.

Secvențele activității didactice

Obiective Conținutul instructiv-educativ și strategia didactică Evaluare

1. Moment organizatoric Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a lecției: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic și stabilirea liniștii.Conversația,frontal.

2. Verificarea conținuturilor anterioare

O1O5

Anunț tema săptămânii(Prietenia), le prezint imagini ce ilustrează textul și discutăm pe baza acestora.Explcația, observația, conversația,frontal.

Aprecierea cunoștințelor elevilor și implicarea activă a acestora

3. Prezentarea, explicarea și valorizarea noului conținut:

a) Introducere in tema nouă

Astăzi vom studia textul ” Camaradul meu, Coretti” de Edmondo de Amicis.Conversația,frontal.

Page 4: Camaradul Meu Coretti

b) Anunțarea temei și obiectivelor

c) Dirijarea învățării propiu-zise

O1O5O4

O3

O2

O6

Le aduc elevilor la cunoștință că astăzi vom studia un nou text, vom discuta pe baza acestuia și vom face exerciţii pe baza textului suport(cuvinte cu sens asemanator, de alcatuit propozitii , de explicat cuvintele necunoscute)Conversația,explicația,frontal.

Le comunic elevilor să fie atenți la textul ”Camaradul meu, Coretti” de Edmondo de Amicis, pe care îl voi citi.Se asigură înțelegerea textului: se explică cuvintele și expresiile necunoscute, apoi pentru fixarea lor vor alcătui propoziții cu acestea și vor extrage ideile principale ale textului.Discutăm pe baza imaginilor.Copiii vor povesti conținutul textului.Le pun întrebări legate de text:

- Cu cine s-a întâlnit băiatul din povestire?- Cum își ajută Coretti părinții?- Ce făcea el în timp ce muncea?- Ce i-a spus colegul său la despărțire lui

Coretti?- Ce te-a impresionat cel mai tare la Coretti?

Vor găsi cuvinte cu sens asemănător pentru cuvintele: car, odaie, să rostească.Vor alcătui propoziții folosind cuvintele: prieten,harnic,caiet.

Apreciez corectitudinea răspunsurilor dar și capacitatea elevilor de a esențializa conținutul.

Page 5: Camaradul Meu Coretti

d) Fixarea cunoștințelorO4O6

Vor explica proverbul ”Munca e brățară de aur”.Își vor exprima părerea despre cum își ajută părinții în gospodărie.Conversația,explicația,observația, exercițiul,lectura explicativă,frontal.

Vom ține discuții pe baza înțelegerii textului, concentrându-ne pe informațiile esențiale:

- Cum se numește textul studiat?- Cine este autorul?- Despre ce se vorbeste în text?

Conversația, explicația, frontal.- Ce este prietenia?

Voi aprecia modul de exprimare și corectitudinea răspunsurilor.

4. EvaluareÎn încheierea lecției voi face aprecieri asupra modului de lucru și al participării la lecție.Conversația, frontal și individual.

Voi face aprecieri generale și individuale oferindu-le mai apoi stimulente.