calcul expresie

4
Colegiul Naţional Arany Janos Salonta Prof. Canahai Dana Proiect didactic Disciplina: Informatica An şcolar: 2008-2009 Clasa: a IX-a C Data: Profesor: Canahai Dana Unitatea de învăţare: Implementarea algoritmilor în limbajul de programare C++ Tema lecţiei: Aplicaţii. Tipul lecţiei: sistematizarea cunoştinţelor Scopul lectiei : formarea de priceperi şi deprinderi în rezolvarea de probleme utilizând instrucţiunile limbajului C++ Durata: 50 min Locul de desfăşurare: Sala de clasă Competente generale: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de utilizare a instrucţiunilor limbajului C++ Competente specifice: - Folosirea corectă a lui cin, cout, a instrucţiunii if (ambele variante) - Realizarea unor programe simple pornind de la exemple matematice. Nivelul iniţial al clasei: - elevii si-au format şi dezvoltat deprinderile de utilizare a editorului C++ Obiective educationale -Obiective cognitive - să explice principiul de funcţionare al instrucţiunilor limbajului C++ - să identifice părţile instrucţiunii,adică condiţia şi secvenţa de instrucţiuni - să aplice în rezolvarea problemelor instrucţiunile studiate - Obiective afective - să evalueze secvenţe de instrucţiuni - să rezolve probleme utilizând instrucţiunile limbajului C+ + Strategii didactice -Principii didactice: 1

description

Calcul expresie

Transcript of calcul expresie

Page 1: calcul expresie

Colegiul Naţional Arany Janos SalontaProf. Canahai Dana

Proiect didactic Disciplina: Informatica An şcolar: 2008-2009 Clasa: a IX-a C Data: Profesor: Canahai Dana Unitatea de învăţare: Implementarea algoritmilor în limbajul de programare C++ Tema lecţiei: Aplicaţii. Tipul lecţiei: sistematizarea cunoştinţelor Scopul lectiei : formarea de priceperi şi deprinderi în rezolvarea de probleme utilizând instrucţiunile

limbajului C++ Durata: 50 min Locul de desfăşurare: Sala de clasă Competente generale: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de utilizare a instrucţiunilor limbajului C++ Competente specifice: - Folosirea corectă a lui cin, cout, a instrucţiunii if (ambele variante)- Realizarea unor programe simple pornind de la exemple matematice. Nivelul iniţial al clasei:- elevii si-au format şi dezvoltat deprinderile de utilizare a editorului C++ Obiective educationale

-Obiective cognitive- să explice principiul de funcţionare al instrucţiunilor limbajului C++- să identifice părţile instrucţiunii,adică condiţia şi secvenţa de instrucţiuni- să aplice în rezolvarea problemelor instrucţiunile studiate

- Obiective afective- să evalueze secvenţe de instrucţiuni - să rezolve probleme utilizând instrucţiunile limbajului C++

Strategii didactice -Principii didactice:

-principiul asigurării progresului gradat al performanţei -principiul conexiunii inverse -principiul participării şi învăţării active

-Metode de învăţare: -conversaţia (CV)

-explicaţia(Exp) -exerciţiul(Ex) -problematizarea (Pr)

-Procedee de instruire: -conversaţia de consolidare -problematizarea prin crearea de situaţii problemă -exerciţiul de consolidare

1

Page 2: calcul expresie

-Forme de organizare: -frontală

-Resurse materiale: -fişe de lucru cu set de aplicaţii -Informatica – manual clasa a IXa, Mariana Milosescu

-Material bibliografic: -pentru elevi:

-Informatica – manual clasa a IXa, Mariana Milosescu-pentru profesor:

-Metodica predării Informaticii şi Tehnologia Informaţiei: Carmen Petic, Ştefania Crăcinescu, Daniela Popa -Informatica – manual clasa a IXa, Mariana Milosescu-Elemente de metodica predarii informaticii in scoala,C.Petre, C.Boboila, editura Dova ,1997

-Metode de evaluare: -evaluare continuă pe parcursul lecţiei

Desfăşurarea activităţii: I. PREGATIREA LECTIEI

- întocmirea proiectului didactic

II. STRUCTURA LECTIEI PE SECVENTE DE INSTRUIRE

Etapa Activitatea desfăşurată Strategie didactică1. Pregătirea clasei pentru lecţie

- Prezenţa, organizarea lecţiei- profesorul se asigură de existenţa materialului

didactic

Activitate comuna

2. Rezolvarea problemelor

Profesorul pune pe tablă problemele pregătite în prealabil, şi dă indicaţii cu privire la rezolvarea acestora, apoi scoate la tablă elevi în vederea rezolvării lor.

Elevii rezolva aplicaţiile pe tablă şi în caiete.

Algoritmizarea ProblematizareaExplicaţia

3. Notarea elevilor şi tema pentru acasă

Notarea elevilor .

Temă:1. Să se scrie un program care calculează expresia :E=2+5+8+....+2n-1, unde n este un număr natural citit de la tastatură.

Profesorul trece notele în catalog şi apoi dă indicaţii cu privire la tema pentru acasă

2