Cainele Si Catelul-1

6
PROIECT DE LECŢIE DATA: 07.05.2014 CLASA: a VI – a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română PROFESOR: PĂCURARU IULIANA SUBIECTUL: Fabula – Câinele şi căţelul, de G. Alexandrescu - observarea textului TIPUL LECŢIEI: Mixtă COMPETENŢE GENERALE: 2. Utilizarea corectă şi adevată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată. 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. COMPETENŢE SPECIFICE: 2.4. adaptarea vorbirii la situaţia concretă de dialog sau monolog; 3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit; 3.3. sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

description

proiect didactic fabula cainele si catelul - prima ora

Transcript of Cainele Si Catelul-1

Page 1: Cainele Si Catelul-1

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 07.05.2014

CLASA: a VI – a

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română

PROFESOR: PĂCURARU IULIANA

SUBIECTUL: Fabula – Câinele şi căţelul, de G. Alexandrescu - observarea textului

TIPUL LECŢIEI: Mixtă

COMPETENŢE GENERALE:

2. Utilizarea corectă şi adevată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată.

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.4. adaptarea vorbirii la situaţia concretă de dialog sau monolog;

3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;

3.3. sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O 1. să prezinte căteva date biografice despre autor;

O 2. să identifice tema comunicării;

O 3. să identifice figurile de stil;

O 4. să definească alegoria;

Page 2: Cainele Si Catelul-1

O 5. să explice sensul unor cuvinte în context;

O 6. Să precizeze structura poeziei.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode de învăţământ şi procedee didactice: conversaţia, lectura pe roluri, explicaţia, exerciţiul, învăţarea prin descoperire.

Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: fişe de lucru, tabla, manualul.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală, activitate ,,în perechi”.

Locul de desfăşurare: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

1. Pamfile, Alina, Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2003.

2. Popescu, Ştefania, Gramatica practică a limbii române, Editura Tedit FZH, Bucureşti, 2009.

3. Rusu, Mina-Maria, Geanina Cotoi, Carmen-Irina Hăilă, Mihaela Timingeriu, Exerciţii practice de limba română. Competenţă şi performanţă în

comunicare, Editura Paralela 45, Piteşti, 2012.

4. Sâmihăian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii şi literaturii române, vol.I, Credis, Bucureşti, 2005.

5. Vasilescu, Andra, Adela Rogojinaru, Mircea Vasilescu, Limba română. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educaţional, Bucureşti, 2000.

Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.

Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacităţi de învăţare sporite, iar restul posedă resurse

suficiente astfel încât să colaboreze cu profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

Page 3: Cainele Si Catelul-1

Timp: 50 minute

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE

LECŢIEI

T

I

M

P

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

Metode Mijloace

1.Momentul

organizatoric

1’ -Salutul

-Notarea absenţilor

-Voi avea grijă ca elevii să îşi pregătească

materialele necesare orei de limba română.

-Răspund la salut

- Îşi pregătesc materialele necesare

orei

2. Verificarea

temei şi a

cunoştinţelor

anterioare

5’ -se verifică tema selectiv.

MO:

-răspund întrebărilor puse.

2.Captarea şi

menţinerea

atenţiei

3’ -Cine are un animal de casă? Cum

comunicaţi cu el? Ce fel de personalitate

are?

-răspund cerinţelor Conversaţia tabla

3.

Anunţarea temei

şi a competenţelor

2’ -Astăzi, ne vom începe studiul unei noi

specii literare: Fabula. Câinele şi căţelul, de

G. Alexandrescu.

Scriu titlul lecţiei la tablă.

Precizez în mod clar obiectivele urmărite pe

parcursul activităţii.

-Răspund cerinţei.

-Elevii îşi notează titlul lecţiei.

Explicaţia Tabla Observare

sistematică

Page 4: Cainele Si Catelul-1

4. Dirijarea învăţării

2

3’

-Prezint în câteva cuvinte viaţa şi opera lui

Grigore Alexandrescu

-Citesc fabula, apoi o vor citi elevii pe

roluri.

-Identificăm figurile de stil.

-Cum este organizată fabula?

- Alegoria = procedeu artistic prin care

trăsăturile umane de caracter sunt ascunse în

spatele unor măşti – animale, plante,

obiecte.

-Precizaţi sensul cuvintelor: a preţui, a se

ciopli, capriţii, egalitate.

-Notează datele.

-Citesc fabula.

-Identifică figuriel de stil

Conversaţia

Exerciţiul

Învăţarea

prin

descoperire

Încurajez şi

ajut elevii

Evaluare orală

Observare

sistematică

5. Asigurarea feed-back-ului, a retenţiei şi a transferului

- Feed-back-ul se realizează pe întreg parcursul etapei Dirijarea învăţării şi se concretizează prin aprecieri verbale.

-

6.Tema pt. acasă 1’ Identificaţi ideile principale. Numiţi alţi

scriitori de fabule.

-notează tema