biletul.doc

17
PROIECT DE LECŢIE Data: 22.05.2009 Propunător: inst. Drăgoi Lorena Clasa: a II-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba română Unitatea de învăţare: „Vară, vară, dulce vară, Bine ai venit!” Subiectul lecţiei: Scrierea funcţională - Biletul Tipul lecţiei: predare – învăţare MOTIVAŢIA: Prin parcurgerea etapelor acestei lecţii, elevii vor coopera în realizarea sarcinilor, găsind cea mai potrivită metodă pentru a le arăta colegilor modul în care au rezolvat sarcinile propuse. Acest lucru le stimulează gândirea critică şi îi îndeamnă la reflecţie. Exerciţiile de scriere pe care le vor realiza pe parcursul orei îi vor ajuta să se exprime mai uşor în scris şi să comunice corect şi eficient cu persoanele apropiate din jurul lor. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 4.2. să redacteze texte scurte pe baza indicaţiilor primite 4.4. să scrie corect, lizibil, îngrijit 4.5. să utilizeze convenţii ale limbajului scris OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive: O 1 – să identifice elementele specifice unui bilet (dată, formulă de adresare, conţinut, semnătură); O 2 – să ordoneze logic un bilet, respectând structura acestuia; O 3 – să redacteze fără ajutor un bilet adresat unui coleg;

description

knmknm

Transcript of biletul.doc

Page 1: biletul.doc

PROIECT DE LECŢIE

Data: 22.05.2009Propunător: inst. Drăgoi LorenaClasa: a II-aAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba românăUnitatea de învăţare: „Vară, vară, dulce vară,

Bine ai venit!”Subiectul lecţiei: Scrierea funcţională - BiletulTipul lecţiei: predare – învăţare

MOTIVAŢIA:Prin parcurgerea etapelor acestei lecţii, elevii vor coopera în

realizarea sarcinilor, găsind cea mai potrivită metodă pentru a le arăta colegilor modul în care au rezolvat sarcinile propuse. Acest lucru le stimulează gândirea critică şi îi îndeamnă la reflecţie.

Exerciţiile de scriere pe care le vor realiza pe parcursul orei îi vor ajuta să se exprime mai uşor în scris şi să comunice corect şi eficient cu persoanele apropiate din jurul lor.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:4.2. să redacteze texte scurte pe baza indicaţiilor primite4.4. să scrie corect, lizibil, îngrijit4.5. să utilizeze convenţii ale limbajului scris

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive:

O1 – să identifice elementele specifice unui bilet (dată, formulă de adresare, conţinut, semnătură);

O2 – să ordoneze logic un bilet, respectând structura acestuia;O3 – să redacteze fără ajutor un bilet adresat unui coleg;O4 – să extragă dintr-un text doar informaţiile esenţiale

constituirii unui bilet;

b) psiho-motorii:O1 – să participe activ la rezolvarea cerinţelor;O2 – să utilizeze corespunzător instrumentele de lucru;O3 – să manifeste disponibilitate în gruparea pe sarcini de

lucru;c) afective:

O1 – să manifeste toleranţă faţă de partenerii din grupă sau pereche;

Page 2: biletul.doc

O2 – să-şi îmbunătăţească abilităţile de comunicare, ascultare, cooperare;

RESURSE:a) procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, brainstorming,

ciorchinele, turul galerieib) materiale: fişe de lucru, fişe cu bilete, bucăţi de hârtie cu părţi

din bilet, flipchart, panouri de polistiren, buline roşiic) organizatorice: pe grupe, individual, frontal, în pereche

BIBLIOGRAFIE:- Curriculum Naţional – Programa şcolară pentru clasa a II-

a;- Oprea Crenguţa Lăcrămioara – „Strategii didactice

interactive”, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2006;

- Bratu Gabriela – „Aplicaţii ale metodelor de gândire critică la învăţământul primar”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2004

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

1. EVOCAREA (10 minute)- brainstorming în perechi: elevii vor scrie pe o foaie tot ceea

ce le trece prin minte legat de cuvântul „comunicare”;

Page 3: biletul.doc

- după 3 minute toate informaţiile sunt adunate într-un ciorchine, la flipchart (anexa 1);

- ne oprim asupra cuvântului „bilet”; se anunţă tema şi obiectivele orelor de limba română de astăzi.

2. REALIZAREA SENSULUI (75 de minute)

Frontal: - se discută despre informaţiile pe care copiii le deţin deja

despre bilet;- se analizează un bilet scris pe tablă (anexa 2)- se observă părţile componente ale acestuia precum şi felul în

care sunt aşezate în pagină acestea;- se notează pe caiet câteva noţiuni teoretice despre bilet

(anexa 3);- se atrage atenţia asupra faptului că biletul nu se adresează

oricui, ci doar persoanelor apropiate, şi nu se trimite prin poştă;15 minute

Pe grupe:

1. – copiii sunt aşezaţi în grupe de câte 4 elevi;– fiecare copil din grupă primeşte un plic în care sunt nişte fâşii

de hârtie pe care sunt scrise diferite părţi ale unui bilet (anexa 4);– elevii ordonează bucăţile, respectând structura unui bilet, apoi

îl transcriu pe o foaie de mărime A6, de culoare roz;– biletele obţinute sunt aşezate pe un panou;

[fiecare grupă va realiza până la sfârşitul orei un panou pe care vor aşeza cât mai frumos toate biletele realizate pe parcursul activităţilor]

10 minute

2. – copiii sunt aşezaţi în grupe de câte 4 elevi;– fiecare copil din grupă primeşte o fişă pe care este redactat un

bilet lacunar (anexa 5);– elevii completează biletul cu părţile sau informaţiile care

lipsesc, apoi îl transcriu pe o foaie de culoare verde;– biletele obţinute sunt aşezate pe un panou;

10 minute3. – fiecare elev primeşte o fişă pe care sunt scrie nişte enunţuri referitoare la bilet (anexa 6);

– elevii completează pe fişă cu A sau F, după cum enunţurile sunt adevărate sau nu;

5 minute

În perechi:

Page 4: biletul.doc

4. – fiecare elev lucrează cu colegul de bancă;– perechea primeşte o fişă pe care sunt scrise amestecat părţi

din două bilete distincte (anexa 7);– elevii separă cele două bilete, apoi fiecare îşi transcrie biletul

pe o foaie galbenă;– biletele obţinute sunt aşezate pe un panou;

15 minute

Frontal şi pe grupe:

5. – se prezintă la tablă un text;– elevii observă că seamănă cu un bilet dar are mult mai multe

informaţii (anexa 8);– se citeşte textul şi se discută puţin pe baza conţinutului său;– li se cere copiilor să scoată din textul dat informaţiile care nu

sunt necesare, aşa încât să transforme textul dat într-un bilet corect conceput;

– fiecare grupă va scrie pe o foaie portocalie biletul obţinut, care se va afişa pe panou;

15 minute

Individual:

6. – fiecare elev va redacta un bilet pentru unul dintre colegii săi de grupă;

– biletul va fi scris pe o foaie albastră, apoi se vor afişa pe panou;10 minute

3. REFLECŢIA (10 minute)

Turul galeriei– se vor expune panourile realizate de elevi;– fiecare copil va avea o bulină roşie pe care o va lipi pe panoul

care i-a plăcut cel mai mult; li se atrage atenţie să urmărească modul în care au fost realizate biletele, scrisul corect, frumos, aranjarea armonioasă a biletelor pe panou

– se va observa faptul că biletele scrise pe aceleaşi culori au un conţinut asemănător, realizându-se astfel o uşoară clasificare a lor.ANEXA 1

COMUNICARE

ORALĂ

SCRISĂ

INVITAŢII

MESAJE TELEFONICE

CĂRŢI FELICITĂRI

SCRISORI

BILETE

TV

TELEFONDIALOG

RADIO

Page 5: biletul.doc
Page 6: biletul.doc

ANEXA 2

ANEXA 3

22.05.2009

Biletul

Biletul cuprinde un scurt mesaj scris, adresat unei persoane apropiate.

El cuprinde: data, formula de adresare, conţinutul, semnătura.

ANEXA 4- biletele tăiate

22 mai

Dragă Costel,

Nu pot veni la patinoar, deoarece nu mă simt bine.

Andrei

10 martieDragă Anca,

Îţi mulţumesc pentru cadoul pe care mi l-ai trimis.

Aura

5 aprilieDragă Maria,

Îţi mulţumesc pentru că l-ai ajutat pe fratele meu să rezolve problema.

Ionuţ

Page 7: biletul.doc

ANEXA 5- biletele lacunare

15 maiRodica,

Cărţile pe care mi le-ai împrumutat mi-au plăcut foarte mult. Îţi mulţumesc!

Ioana

20 martieGina,

Am primit astăzi buchetul de flori de la tine. Este deosebit. Îţi mulţumesc!

Gabi

14

Dragă ,

Îmi pare rău că nu am ajuns aseară la tine, dar mama mea………… ……………………………………….

Mirela

Mioara,

Spectacolul s-a terminat foarte târziu şi nu am mai ajuns la tine. Sper să ….………………………….… Îmi pare rău!

maiRaluca,

Îmi pare rău că ţi-am stricat jucăria. Nu am vrut. Dacă vrei îţi aduc mâine……………………………….

20 martieGigel,

Te rog să mă ierţi că………… … … ………….. Îţi promit că nu mai fac aşa ceva!

Page 8: biletul.doc

ANEXA 7

Dragă Viorel,

Mamă,

3 iunie

7 decembrie

Nu uita că mâine avem serbare la ora 16.

Nu te îngrijora.

Irina

Am plecat la teatru cu Simona.

Ne vedem acolo!

Trebuie să vii costumat.

Mă aduce tatăl ei acasă.

Geanina

Page 9: biletul.doc

Dragă Anca, 10 martie

Îţi mulţumesc pentru cadoul pe care mi l-ai

trimis.

Aura

Dragă Maria, 5 aprilie

Îţi mulţumesc pentru că l-ai

ajutat pe fratele meu să

rezolve problema.

Ionuţ

Dragă Mircea,

Tată,

13 august

27 martie

Vine astăzi la noi.

Adu şi mingea ta cea nouă.

Carmen

Dimineaţă a sunat bunica.

Te aşteptăm pe teren.

Ajunge pe la ora 12.

Am plecat cu George să jucăm baschet.

Radu

Page 10: biletul.doc

Rodica, 16 mai

Cărţile pe care mi le-ai

împrumutat mi-au plăcut

foarte mult. Îţi mulţumesc!

Ioana

Gina, 20 martie

Am primit astăzi buchetul

de flori de la tine, este

deosebit. Îţi mulţumesc!

Gabi

ANEXA 8

20 mai 2009

Dragă Mariana,

Mi-am petrecut ziua de ieri la bunici, într-un sat peste Dunăre. Totul a fost frumos, dar la întoarcere o ploaie cumplită a împiedicat circulaţia bacului. Aşa că astăzi nu am putut ajunge la şcoală. Te rog să-mi dai temele pentru orele la care am lipsit. Nu vreau ca doamna învăţătoare să se supere pe mine. Mulţumesc mult!

Cu drag, colega ta de bancă,Iulia

Page 11: biletul.doc

20 mai 2009

Dragă Mariana,

Mi-am petrecut ziua de ieri la bunici, într-un sat peste Dunăre. Totul a fost frumos, dar la întoarcere o ploaie cumplită a împiedicat circulaţia bacului. Aşa că astăzi nu am putut ajunge la şcoală. Te rog să-mi dai temele pentru orele la care am lipsit. Nu vreau ca doamna învăţătoare să se supere pe mine. Mulţumesc mult!

Cu drag, colega ta de bancă,Iulia

Page 12: biletul.doc
Page 13: biletul.doc

p

14

Dragă ,

Îmi pare rău că nu am ajuns aseară la tine, dar

mama mea………………………………………… …….

Mirela

Mioara,

Spectacolul s-a terminat foarte târziu şi nu am

mai ajuns la tine. Sper să ….………………………

………..….… Îmi pare rău!

mai

Raluca,

Îmi pare rău că ţi-am stricat jucăria. Nu am vrut.

Dacă vrei îţi aduc mâine……………………………….

20 martie

Gigel,

Te rog să mă ierţi că………… ………………. …

………….. Îţi promit că nu mai fac aşa ceva!

Biletul

Biletul se poate adresa oricui.

Biletul nu se trimite prin poştă.

Biletul este o formă de comunicare orală.

Biletul nu are semnătură.

Data se scrie la mijlocul foii.

După formula de adresare se scrie virgula.

Biletul

Biletul se poate adresa oricui.

Biletul nu se trimite prin poştă.

Biletul este o formă de comunicare orală.

Biletul nu are semnătură.

Data se scrie la mijlocul foii.

După formula de adresare se scrie virgula.

Page 14: biletul.doc

ANEXA 6

Biletul

Biletul se poate adresa oricui.

Biletul nu se trimite prin poştă.

Biletul este o formă de comunicare orală.

Biletul nu are semnătură.

Data se scrie la mijlocul foii.

După formula de adresare se scrie virgula.

Biletul

Biletul se poate adresa oricui.

Biletul nu se trimite prin poştă.

Biletul este o formă de comunicare orală.

Biletul nu are semnătură.

Data se scrie la mijlocul foii.

După formula de adresare se scrie virgula.

Page 15: biletul.doc