anotimpurile

download anotimpurile

of 9

description

invatamant special

Transcript of anotimpurile

PROIECT DIDACTICPropuntor: Data: Clasa: a II-a AAria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Citire-Scriere-Comunicare

Tema: AnotimpurileTipul leciei: Dobndire de cunotineObiective de referin:1.1 Formarea i dezvoltarea auzului fonematic

1.4 Familiarizarea cu unitile lingvistice

2.1 Dezvoltarea limbajului prin mbogirea i activizarea vocabularului 2.3 Formarea i exersarea vocabularului specific mediului ambiant

Obiective operaionale:O1- s recunoasc cele patru anotimpuri dup elementele caracteristice;O2- s aeze corect jetoanele care corespund fiecrui anotimp;O3- s despart corect n silabe obiectele aflate pe jetoane;

O4- s recunoasc numrul de silabe din care este format obiectul aflat pe jetoane;O5- s formuleze propoziii despre anotimpuri;O6- s dea rspunsuri corecte la ghicitori;O7- s rspund corect, n propoziie, la ntrebri.Obiective specifice:

O8- s participe activ la lecie;

Strategii didactice:Metode i procedee: conversaia, prezentarea, explicaia, descrierea, jocul didactic, exerciiul, munca independent

Mijloace de nvmnt: imagini pe calculator, jetoane reprezentnd elemente specifice anotimpurilor, plane didactice reprezentnd cele patru anotimpuri, fi ghicitori, fi de lucru, creioane colorate, creion, calculator, panou, plsua cu surprize. Forme de organizare: frontal, individual, colectiv. Resurse: umane : 8 elevi temporale: 45 de minuteBibliografie:

1. Curriculum Deficiene mintale severe, profunde i/ sau asociate, Bucureti, 2008 2. Dama I. i col.- Dezvoltarea vorbirii n grdinie de copii i n clasa I i a-II-a. Ghid metodic, Ed. P.R.A Bucureti, 1996

3. Preda V.- Cu mine te ntrece, Ed. Diana, PitetiETAPELE

LECIEITimpOb

opCONINUTUL

INSTRUCTIV-EDUCATIVSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

1. Moment organizatoric

2 Creez condiiile necesare bunei desfurri a leciei. Elevii sunt aezai n bncile lor . Se spune o scurt poezie prin care elevii se vor prezenta musafirilor.

,, Bine ai venit la noi,

Noi cu toi v urm

Suntem mici, dar lucruri multe

Noi la coal nvm.

i s ne cunoatei mai bine

Noi pe rnd ne prezentm

Fiecare elev se va prezenta pe rnd.

Conversaia

Frontal

2.Captarea ateniei

1 Sub form de surpriz prezint copiilor cteva plane cu anotimpurile, iar ei trebuie sa-mi spun n ce dat suntem i n ce anotimp.(Primvara) ntr-adevr suntem n anotimpul primvara.ConversaiaPlane cu anotimpuri

CalculatorFrontal

3.Anunarea temei i a obiectivelor

2-Astzi, la ora de comunicare vom vorbi despre anotimpuri i caracteristicile lor, vom nva s facem legturi ntre nsuirile caracteristice ale anotimpurilor, vom formula propoziii i vom rspunde la ghicitori.

ConversaiaPrezentarea

Calculator

Plane cu anotimpuriFrontal

4. Predarea noului coninut

30O1

O1

O7O8O1

O7O2

O3

O4

O5

O6 Voi tii care sunt cele patru anotimpuri? Dac nu suntei siguri, haidei s aflm. V voi citi n continuare Legenda anotimpurilor (Anexa nr.1) prezentnd totodat plane cu cele patru anotimpuri i cele patru zne: primvara, vara, toamna, iarna.

n continuare voi prezenta o imagine pe calculator n care este ilustrat un copac n toate anotimpurile, imaginea este nsoit de o ghicitoare ( Anexa nr. 2)

Vom vorbi despre planele expuse i vom discuta dup urmtorul plan de ntrebri:

1. Ce vedei pe plane?

2. Care sunt caracteristicile fiecrui anotimp?

3. Ce se ntmpl primvara, ce flori nfloresc?

4. Ce facei voi primvara?

5. Ce se ntmpl vara?

6. Cum v petrecei voi vacana de var?

7. Ce se ntmpl toamna?

8. Ce facei voi toamna, v ajutai prinii la munca cmpului?

9. Ce se ntmpl iarna?

10. Ce facei cu ocazia srbtorilor de iarn?

Elevii sunt solicitai s rspund. Se urmrete corectitudinea rspunsului, dar i modul n care se formeaz o nou propoziie.

n continuare se va introduce un joc didactic numit "Plsua cu surprize". n plsua cu suprize vor exista jetoane cu elementele caracteristice fiecrui anotimp. Pe rnd fiecare elev va veni n fa i va extrage din plsu cte un jeton. Sarcina elevului este s identifice obiectele de pe jetoane, s le despart n silabe, s alctuiasc o propoziie cu obiectul respectiv i apoi s vin la panou i s pun imaginea potrivit anotimpului.

Le citesc elevilor ghicitori despre anotimpuri (Anexa nr. 3). Ei trebuie s dea rspunsul corect identificnd anotimpul.

Prezentarea

Descrierea

Conversaia

Dialogul

Explicaia

Conversaia

Jocul didactic

Conversaia

ExerciiulPlane cu anotimpuri

Plane cu cele patru zne

Plane cu anotimpuri

PlsuaDiferite jetoane

Panou

Fi ghicitori

Calculator

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

IndividualOral

Oral

Oral

Oral

5. Intensificarea reteniei

9O1

O5

O1 Pentru o bun consolidare a cunotinelor voi adresa elevilor 12 ntrebri legate de anotimpuri (Anexa nr. 4) iar ei rspund cu DA sau NU.

n continuare elevii vor primi fiecare cte o fi a crei sarcini const n a unii elementele care se potrivesc, n a sesiza greelile, n a colora cerculeele din dreptul imaginilor conform regulilor. Elevilor li se explic fia de lucru i sunt ajutai cnd solicit acest lucru.( Anexa nr.5)Conversaia

Exerciiul

Munca independentCalculator

Sliduri cu ntrebri

Fi de lucru

Creion

Creione colorateFrontal

Individual

Oral

Scris

6. Aprecierea activitii i concluzii

1 Voi face aprecieri asupra modului n care au participat la or i vor primi fiecare cte o bulinu zmbitoare pentru c au fost activi i au rspuns la ntrebri.Conversaia Bulinue zmbitoareFrontal

Anexa nr. 1

LEGENDA ANOTIMPURILOR A fost odat un btrn, tare btrn... i avea patru fiice. Oamenii i spuneau Btrnul An.

Fiicele moneagului veneau la el, dar, tot pe rnd.Venea prima, cea mai tnr dintre ele, pe care Btrnul An o dezmierda Primvara. i venea, aceast fat cu un alai ntreg de psrele, care l ncntau cu cele mai frumoase triluri, mbrcat n frumoasele ei haine verzi mpodobite cu gingae flori de ghiocei, toporai, lcrimioare i lalele. Dup ce i oferea tatlui un buchet de flori de cmp cu maci, nu-m-uita i albstrele amestecate cu spicele verzi ale grului, i lua rmas bun i pleca.

Sosea apoi, cea de a doua fiic-Vara. Pe infinitul albastru al cerului soarele strlucea i dogorea tot mai tare. Grnele erau din ce n ce mai aurii. Oamenii o salutau bucuroi si dispreau lsnd n urm zgomotul frenetic al seceriului. Vara pleac i ea s se rcoreasc i s asculte clinchetul cristalin al izvoarelor, fonetul de neptruns al pdurii.

n urma ei pomii i pleac frunzele care devin tot mai ruginii. Sosete, parc purtat de vnt cea de-a treia fiic a Btrnul An, Toamna. E mbrcat n rochia-i de gal ruginie, mpodobit cu porumb, mere, pere, nuci i ciorchini mari de struguri.

Sosete apoi Iarna nvelit ntr-o mantie argintie, cu bagheta ei fermecat transform ntreaga natur n imagini de basm poleite cu zahr. Aduce bucurie i veselie pe chipul tuturor cu srbtorile de iarn i cu jocurile nesfrite ale copilriei. Dei friguroas i rece, ea-l salut clduros pe Moneagul aezat ntr-un jil de ghea care ateapt cu nerbdare o nou ntinerire i transformare, ce urmeaz s vin n clinchet de clopoei la cumpna dintre ani.

Anexa nr. 3FI GHICITORI

Ziua se mrete

Zpada se topete

Grdina a nverzit

Cine a sosit?

( Primvara)

De pe cer btrnul soare,

Arde fr ncetare

Ziua-i mare dogoreal

i noaptea-i ndueal

(Vara)

Au plecat spre ri cu soare

Psrile cltoare

Vntul bate cu putere

Frunzele-au czut i ele.

n cmar adunate

Stau la sfat fructele coapte

Nu e greu de ghicit

Ce anotimp a sosit!

(Toamna)

Cine vine dup toamn

Natura s o adoarm

i s-o mbrace mireas

Cu hain alb, pufoas?

(Iarna)

ANEXA nr. 4Fia cu cele 12 ntrebri

PRIMVARA- Facem oameni de zpad? DA NU

nfloresc pomii? DA NU

Srbtorim Invierea Domnului? DA NUVARA- Mncm ciree pe sturate? DA NU

Mergem la trand? DA NU

Elevii ncep coala? DA NU

TOAMNA- Adunm recoltele n hambare? DA NU

Vine Mo Crciun? DA NU

nglbenesc frunzele? DA NU

IARNA- Culegem flori din grdin? DA NU

Psrile i gsesc greu hrana? DA NU

mpodobim bradul? DA NU

Anexa nr. 2

Pom rotat, necltinat

Din trunchi patru crengi i-au dat

Prima creang nflorete (Primvara)

A doua fructele rodete (Vara)

A treia frunza-nglbenete (Toamna)

Iar a patra friguroas, (Iarna)

Prinde sloi de-argint s eas.

Cine ghicete, le numete