Animale Şi Forme

2
Schiţa de lectie: Animale şi forme Unitatea de Învăţămant: Terapeut: Copil: Data: Subiectul:Animale şi forme Scopul: dezvoltarea abilităţilor ludice în context interactiv Obiective operaţionale: Să identifice formele de cerc, pătrat, dreptunghi, triunghi, steluţă, semicerc Să denumească figurile geometrice prezentate Să denumească animalele identificate pe imagini sau jucării Să asocieze imaginea animalului cu imaginea adăpostului potrivit Să asocieze imaginea unui element al corpului cu imaginea unei forme rotunde Să participe activ pe parcursul desfăşurării activităţii Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic Material didactic: piese lego cartonaşe cu imagini, animale de plastic, cub cu forme geometrice, jocul: ”Joacă-te cu noi – Animale domestice”, incastre cu animale domestice, bulină Material bibliografic: Dumitrana M., Jocuri şi jucării pentru preşcolari, ghid metodic de activităţi realizate cu ajutorul unor materiale simple(2005), Editura Compania, Bucureşti, 2005 Lăzărescu Păişi M, Ezechil Liliana, Laborator preşcolar,Editura V&Integral, Bucureşti, 2002.

description

knlkml

Transcript of Animale Şi Forme

Schia de lectie:

Animale i forme

Unitatea de nvmant:

Terapeut:

Copil:

Data:

Subiectul:Animale i forme

Scopul: dezvoltarea abilitilor ludice n context interactiv

Obiective operaionale: S identifice formele de cerc, ptrat, dreptunghi, triunghi, stelu, semicerc

S denumeasc figurile geometrice prezentate

S denumeasc animalele identificate pe imagini sau jucrii

S asocieze imaginea animalului cu imaginea adpostului potrivit

S asocieze imaginea unui element al corpului cu imaginea unei forme rotunde

S participe activ pe parcursul desfurrii activitiiMetode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didacticMaterial didactic: piese lego cartonae cu imagini, animale de plastic, cub cu forme geometrice, jocul: Joac-te cu noi Animale domestice, incastre cu animale domestice, bulinMaterial bibliografic:

Dumitrana M., Jocuri i jucrii pentru precolari, ghid metodic de activiti realizate cu ajutorul unor materiale simple(2005), Editura Compania, Bucureti, 2005Lzrescu Pii M, Ezechil Liliana, Laborator precolar,Editura V&Integral, Bucureti, 2002.

Etapele leciei:1. Moment organizatoric: Pregtirea materialelor i introducerea copilului n cabinet.

2. Captarea ateniei: Prezentarea sub forma surprizei a unui animal de jucrie

3. Reactualizarea cunotinelor: verificarea cunotinelor legate de animalele domestice( - Ce animale domestice, cunoti?)

4.Prezentarea temei i a obiectivelor: - Astzi vom vorbi despre Animale i forme.Ne vom juca mpreun cu imaginile i jocurile de pe mas. potrivind animalele i figuri geometrice pe forme corespunztoare.5.Dirijarea nvrii: Se realizeaz prin jocuri: Construcii cu piese lego : se folosesc ca obiective cutarea formelor de ptrat i dreptunghi necesare construirii unui adpost de animale, Potrivire de forme pe un cub de plastic: se folosesc ca obiective:identificarea formelor cunoscute precum i denumirea acestora. Prezentarea animalelor: de jucrie i pe jetoane, Jocul Joac-te cu noi-Animalele domestice: se folosesc ca obiective: asociere jucrie cu imagine(animal si adapost), Incastre cu animale domestice: realizarea de incastre cu animale domestice cu indicarea denumirii acestora i a formei rotunde identificate pe diverse elemente ale corpului animalelor prezentate.

6.Obinerea performanei:Jocul:Te rog s( ...-mi dai: un caine, o pisic, spui ce form au/are: ochii, botul...animalului prezentat).

7.Incheierea activitii: Se fac aprecieri individuale privind participarea copilului la lecie precum i participarea activ a acestuia n realizarea sarcinilor.