amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

download amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

of 11

Transcript of amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    1/11

    Scoala Gimnaziala nr. 1 Dimitrie Luchian

    Com. Piscu, Jud. Galati

    PROIECT DE LECTIELIMBA SI LITERATURA ROMANA

    Clasa a V-a A

    Profesor: Axente Dorinela

    19. 05. 2008

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    2/11

    Proiect didactic

    Data: 19. 05. 2008

    Clasa: a V-a ADisciplina: Limba si literatura romana

    Subiectul: Amintiri din copilarie, de Ion Creanga Cunoasterea textului

    Tipul lectiei: fixare si consolidare de cunostinte

    Scopul lectiei: cunoasterea si intelegerea unui text literar (epic)

    Obiectiv specific: cultivarea receptivitatii intelectiv artistice a elevilor fata de textul literar

    Obiective cadru si de referinta:

    1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

    1.1 sa identifice informatiile esentiale dintr-un mesaj oral (modalitatile de expunere)2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

    2.6 sa manifeste interes pentru participarea la actul comunicarii

    3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris

    3.1 sa identifice ideile principale dupa citirea globala a unui text

    4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

    4.5 sa manifeste interes pentru redactarea unui text

    Obiective operationale:

    cognitive:

    - sa desprinda ideile principale potrivite fiecarui fragment in parte;- sa identifice trasaturile unui personaj argumentand cu exemple din text;

    - sa argumenteze apartenenta operei la genul literar corespunzator;

    - sa identifice secventele de dialog, naratiune, descriere;

    - sa explice semnificatia titlului.

    afective :

    - sa manifeste interes pentru lectura;

    - sa raspunda corect, constient si participative la intrebarile solicitate;

    - sa participe cu interes la actul comunicarii.

    Strategia didactica:

    Metode si procedee : conversatia, explicatia, ciorchinele, citirea selectiva, predarea

    reciproca, mai multe capete la un loc, explozia stelara, brainstorming, interpretarea pe

    roluri.

    Mijloace de invatamant : manualul, fise de lucru, flip-chart, volumul Amintiri din

    copilarie, de Ion Creanga

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    3/11

    Forme de organizare : pe grupe, individual, frontal

    Bibliografie:

    o Cornelia Dumitrascu Sechi, Indrumator pentru receptarea textelor literare, Ed. Casa

    Editoriala Regina, Iasi, 2001

    o Popa Ion, Literatura romana, Ed. Niculescu, Bucuresti, 2000

    o Geta Vintila, Maria Toader-Coman, Gandirea critica o capacitate esentiala a

    educatiei pentru valori, Ed. Scoala galateana, Galati, 2007

    o Parfene Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, Ed.

    Polirom, Iasi, 1999

    Motivatia:

    Activitatea se justifica, deoarece le ofera elevilor posibilitatea de a privi opera si

    personajele lui Ion Creanga dintr-o noua perspectiva.

    Activitatea le faciliteaza elevilor focalizarea atentiei catre un domeniu preferat(copilaria).

    Intregul demers didactic urmareste dezvoltarea creativitatii, a posibilitatilor de cunoastere

    a textului si a exprimarii libere a opiniei.

    Conditii preliminare:

    Elevii poseda anumite cunostinte despre volumul Amintiri din copilarie si sunt

    familiarizati cu modul de scriitura al lui Ion Creanga. Elevii au deja formate deprinderile de

    gandire, invatare si lucru in grup, incat lectia sa se poata baza pe o strategie de invatare dirijata

    care sa permita implicarea totala a elevilor in activitate.

    Demersul didactic

    Moment organizatoric se stabileste un climat adecvat desfasurarii lectiei

    EVOCARE

    1.Actualizarea cunostintelor anterioare se realizeaza prin reprezentarea a unui grup de

    elevi a fragmentului Calul balan, din opera Amintiri din copilarie de Ion Creanga. Curesursele reprezentarii scenice, elevii sunt mai adanc ancorati in text, intra in rezonanta cu

    personajele si intamplarile desfasurate.

    2.Captarea atentiei brainstorming de grup, ciorchine simplu

    Se da citire unui fragment din operaAmintiri din copilarie. Elevii recunosc fragmentul si

    tema acestuia = copilaria.

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    4/11

    Nu tiu alii cum sunt, dar eu, cnd m gndesc() la stlpul hornului unde

    lega mama o far cu motocei la capt, de crpau mtele jucndu-se cu ei, la

    prichiciul vetrei cel humuit, de care m ineam cnd ncepusem a merge

    copcel, la cuptiorul pe care m ascundeam, cnd ne jucam noi bieii de-a

    mijoarca i la alte jocuri i jucrii pline de hazul i farmecul copilresc, parc-mi

    salt i acum inima de bucurie.

    Profesorul noteaza in mijlocul tablei cuvantul COPILARIE. Elevii scriu sintagme sau

    cuvinte care le vin in minte in legatura cu acest termen.

    Reguli pentru utilizarea tehnicii ciorchinelui:

    - scrieti tot ce va trece prin minte referitor la tema propusa;

    - nu judecati/evaluati ideile propuse, ci doar notati-le;

    - nu va opriti pana nu epuizati toate ideile care va vin in minte, insistati pana apar idei

    noi;

    - nu limitati numarul ideilor;

    - lasati sa apara cat mai multe si mai variate conexiuni intre idei.Se citesc expresii despre copilarie, de pe flip-chart.

    Se enumera si alti scriitori care au abordat in scrierile sale tema copilariei ( L. Blaga, I.

    Teodoreanu, Barbu St. Delavrancea, Ioan Al. Bratescu - Voinesti, M. Eminescu, M. Sadoveanu,I.

    Agarbiceanu, E. Farago, etc.)

    REALIZAREA SENSULUI

    Demersul didactic

    1.Anuntarea subiectului si a obiectivelor

    Profesorul face cunoscut elevilor faptul ca urmeaza o lectie de fixare si consolidare a

    cunostintelor despre opera Amintiri din copilarie, fragmentul Calul balan; pe parcursul

    lectiei se vor desprinde ideile principale ale fragmentului, se vor discuta modurile de expunere,

    constructia personajelor, semnificatia titlului si apartenenta fragmentului la genul epic.

    2.Incadrarea fragmentului in opera

    Opera este alcatuita din patru parti (primele trei , publicate intre anii 1880-1882, partea a

    IV-a , publicata postum in 1892).

    Continutul celor patru parti:

    Partea I se deschide cu evocarea scolii, ridicata prin stradania parintelui Ioan. Rupt de vatra

    satului, Nica pleaca impreuna cu bunicul sau la scoala din Brosteni. Aici, eroul va avea parte de

    o serie de peripetii: caderea in Ozana, sederea in gazda la Irinuca, umplerea de raie capreasca,

    fuga cu pluta pe Bistrita.

    Inceputul partii a II-a sta sub semnul evocarii casei parintesti. Apare chipul mamei, odata cu

    intamplarile din copilarie: uratul de Anul Nou, pupaza din tei, la scaldat, etc.

    In capitolul al III-lea, eroul, devenit adolescent este infatisat urmandu-si in continuare drumul,

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    5/11

    ca elev la scoala domneasca din Targul Neamtului, apoi la scoala de catiheti din Falticeni.

    In capitolul al IV-lea, in toamna lui 1855, paraseste satul pentru a urma seminarul de la Socola.

    3.Semnificatia titlului brainstorming de grup

    Titlul subliniaza caracterul de evocare al scrierii si sugereaza faptul ca scriitorul a selectat

    doar o parte din intamplarile copilariei sale care au caracter general, deoarece Creanga aprezentat prin propria lui copilarie, copilaria copilului universal.

    4.Predarea reciproca ( 15 min.)

    Se imparte textul din manual in 6 fragmente in conformitate cu numarul membrilor din

    grup. Se numara in cadrul grupului de la 1-6, fiecare elev va indeplini pe rand rol de profesor si

    rol de elev. Fragmentele numerotate de la 1 la 6 vor fi prezentate colegilor din grup in raport cu

    numarul pe care il au: elevul nr. 1 va indeplini rol de profesor la fragmentul nr. 1 si asa mai

    departe.

    Elevul care indeplineste rol de profesor realizeaza urmatoarele sarcini:

    - rezuma paragraful;

    - pune o intrebare celorlalti colegi referitoare la continutul paragrafului;

    - clarifica impreuna cu ceilalti colegi unele aspecte care par mai dificile de inteles;

    - formuleaza ideea principala a fragmentului;

    - anticipeaza ce se va intampla in fragmentul urmator;

    - completeaza fisa de lucru Planul simplu de idei.

    Activitatea este urmata de un brainstorming frontal. Se sintetizeaza ideile principale din

    cele 6 paragrafe, se clarifica anumite notiuni mai dificile, se trec ideile in caiete.

    5. Mai multe capete la un loc

    In cadrul grupelor de elevi deja constituite, acestia numara de la 1-4. Se formuleaza prima

    intrebare. Elevii se gandesc la solutie singuri, apoi problema este discutata in grup. Profesorul

    spune un numar (3) si toti elevii care au acel numar raporteaza clasei ce s-a discutat in grupul lor,

    dupa ce au completat impreuna fisa explozia stelara. Se trece la a doua intrebare si asa mai

    departe.

    Intrebari:

    1. Unde se desfasoara actiunea?

    2. Cand se petrec faptele?

    3. Cine se distinge in fragmentul analizat?4. Ce modalitati de expunere se folosesc?

    5. In ce gen literar se incadreaza textul?

    Se noteaza pe flipp-chart: timpul, locul, modalitatile de expunere, personajele, genul

    literar in care se incadreaza textul. (elevii noteaza in caiete)

    Se cere elevilor sa selecteze acele fragmente si expresii sugestive pentru conturarea

    portretelor fizice si morale ale personajelor: parintele Ioan, badita Vasile, Smarandita, Nica. Se

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    6/11

    descopera analogii ale acestor personaje cu alte personaje din operele studiate. (elevii noteaza in

    caiete)

    REFLECTIA

    Metoda CadraneleSe imparte o coala de hartie in 4 si, pe rand, vor fi completate individual cele 4 cadrane

    cu urmatoarele cerinte:

    1. Intocmiti un desen vizualizat in timpul lecturii.

    2. Notati emotiile si sentimentele traite pe parcursul lecturii.

    3. Notati legaturile care se pot face cu un fapt petrecut in viata voastra.

    4. Dati un nou titlu povestirii.

    Sarcinile vor fi date pe rand si rezolvate tot pe rand, pentru fiecare acordandu-se un timp de

    lucru.

    Evaluare aplicarea unui chestionar (5 min.)1. Ce ati invatat astazi?

    2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?

    3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?

    Extindere: Realizati o compunere narativa cu titlulAmintiri din copilaria mea, in care sa

    povestiti o intamplare hazlie din viata voastra.

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    7/11

    FISA DE LUCRU

    EXPLOZIA STELARA

    UNDE se desfasoara

    actiunea?

    CE CAND

    mod. de expunere apar? se petrec faptele?

    CINE IN CE gen literar se

    participa la actiune? incadreaza textul?

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    8/11

    FISA DE LUCRU

    PLANUL SIMPLU DE IDEI

    Fragmentul 1

    Fragmentul 2

    Fragmentul 3

    Fragmentul 4

    Fragmentul 5

    ....

    Fragmentul 6

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    9/11

    Chestionar

    1. Ce ati invatat astazi?......................................................................................................

    2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?................................................................

    3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?...............................................................................

    Chestionar

    1. Ce ati invatat astazi?......................................................................................................

    2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?................................................................

    3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?...............................................................................

    Chestionar

    1. Ce ati invatat astazi?......................................................................................................

    2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?................................................................

    3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?...............................................................................

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    10/11

    Chestionar

    1. Ce ati invatat astazi?......................................................................................................

    2. Ce v-a impresionat placut la lectia de astazi?................................................................

    3. Ce coleg a fost cel mai activ astazi?...............................................................................

    METODA CADRANELE

    Desen vizualizat in timpul lecturii Emotiile si sentimentele traite pe parcursullecturii

    Legaturile ce se pot face cu un fapt petrecut inviata voastra

    Un nou titlu povestirii

  • 8/6/2019 amintiridincopilarie_proiectdidactic (3)

    11/11