Alina Proiect Grad II

download Alina Proiect Grad II

of 8

Transcript of Alina Proiect Grad II

PROIECT DIDACTICpentru activitate integratData: 20.10.2011 Propuntor: Creang Alina Maria Unitatea de nvmnt: G.P.P. Nr.9 Prichindel Suceava Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare pregtitoare CIepuraii hazlii Tema anual de nvare: Cnd, cum i de ce se ntmpl? Tema sptmnal: Mireasm i culoare Tema activitii: Toamna n grdina cu flori Elementele componente ale activitii integrate: - A.D.P.- ntlnirea de diminea Cum ngrijim florile? discuii libere Tranziii: - zborul fluturailor - poezia Flori de toamn - cntecelul Toamna - Clinchetul clopoelului Rutine: - Apa i spunul- prietenii mei exersarea unor deprinderi igienice - Locul meu de joac e curat i frumos exersarea unor deprinderi de ordine - A.L.A.1. Grdina cu flori construcii, poster, confecionare album - A.L.A.2. Bucheele, Bucheele, Coul cu flori- jocuri de micare - A.D.E. D.L.C. Povestea grdinii cu flori lectura educatoarei - D.O.S. Flori de toamn- confecionare

Scopul activitii: - Dezvoltarea capacitii de a nelege i transmite impresii, gnduri i intenii, mijlocite

de limbajul oral i scris, apelndu-se la experienele i cunotinele acumulate i la relaiile ce se stabilesc ntre elementele lumii nconjurtoare. Obiective operaionale:

S construiasc cu pmnt straturi pentru flori; S realizeze gardul grdinei, utliznd beioare i a; S realizeze schema grdinii conform proiectului; S rezolve operaiile matematice propuse; S reconstitue imaginile cu flori de toamn;

S confecioneze albumul cu flori de toamn; S scrie conform indicaiilor numele florilor de toamn; S audieze cu atenie textul povetii; S formuleze ntrebri de tipul Ce?, Cum?, De ce?, Cine?, Unde? S rspund la ntrebrile formulate de colegii lor; S confecioneze flori utiliznd tehnici cunoscute; S mnuiasc instrumentele de lucru corect; S manifeste n timpul activitii atitudini de cooperare, autocontrol, iniiativ;

S valorifice informaiile nou-primite coopernd pentru realizarea unui proiect-comun

Strategii didactice:a)

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia,lectura educatoarei, exerciiul, nvarea prin descoperire, problematizarea, munca independent, posterul, Explozia stelat; Elemente de joc: surpriza, aplauze, mnuirea materialelor, stimularea, micarea Resurse materiale:

b) c)

centrul Bibliotec foi colorate, puzzle-uri, lipici, creioane HB, plane cu povestea ; centrul tiin poster, floricele colorate, lipici; centrul Construcii polistiren, pmant, gleele, uneltele grdinarului,bee de bambus, a; centrul Art hrtie glace, hrtie creponat, lipici, forfecue, bee de bambus; Alte materiale folosite pe parcursul activitii plicuri, co trimis de Zna Florilor, ecusoane cu crizanteme, dalii i tufnele

d)

Forme de organizare: n grupuri mici, frontal, individual

Durata: 1 zi Bibliografie: - Curriculum pentru nvmntul precolar, D.P.H., 2009 - Activitatea integrat din grdini(ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), Laurenia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008 - Ziua bun ncepe de la ntlnirea de diminea Smaranda Maria, Camelia Lazr, Elena Ilie, Ed.tehno-Art 2010

- Totul....pentru copil ghid pentru educatoare i directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora, Ed. Diana, 2008, Piteti

SCENARIUL ACTIVITIISala de grup a Iepurailor hazlii a mbrcat haine de toamn, un covor de frunze multicolore pe jos, o multitudine de fori de toamn i rspndesc mireasma i totul este asemeni unei grdini cu flori care a fost ngrijit cu foarte mult dragoste. Copiii intr sfioi intonnd cntecelul Toamnai descoper nc de la intrare multe din surprizele pregtite. Petalele de culori diferite aezate pe covor ne vor mbia s ne jucm cu ele, s le mirosim, dar nu nainte de a adresa salutul:Dimineaa a venit/Toi copiii au sosit/n cerc s ne adunm/Cu toii s ne salutm!, Bun dimineaa , petale nmiresmate!. Copiii sunt ndemnai s i aleag cte o petal: fetiele petale de culoare roie, iar bieii petale de culoarea galben, iar cu ajutorul acestora se vor saluta:Bun dimineaa, petal frumoas!,/Bun dimineaa, petal parfumat!, apoi pe rnd merg la panoul prezenei i i aeaz petala n jurul unui rotund portocaliu obinndu-se astfel o floare a grupei, iar pentru a afla ce floare este, copiii vor dezlega o ghicitoare :Spunei, spunei/ Care floare/nflorete toamna , oare?(crizantema). Copiii sunt curioi cte petale are crizantema grupei, iar pentru aceasta se vor numra copiii prezeni, apoi fetele i bieii. Floarea grupei este incomplet deoarece nu are tulpin i frunzulie, motiv pentru care Meteorogul Zilei, deoarece triete n armonie cu natura, va completa Calendarul Naturii descoperind ultimele zmbete ale soarelui de toamn. Floarea grupei este acum complet i ne zmbete, ns educatoarea este foarte curioas s afle dac toti copiii tiu s o ngrijeasca, iniiind dialogul cu tema Cum ngrijim florile?(.D.) Nu trece mult timp i se aud bti n u...oare cine o fi? Deodat ua se deschide ns nu apare nimeni, doar un co mare cu flori de toamn . Curioas educatoarea se duce s vad despre ce este vorba i descoper c acesta este trimis de Zna Florilor, ns n co pe lng flori sunt i alte surprize. O prim surpriz const ntr-un plic de culoare galben din care copii afl despre frumuseea florilor, dar i despre faptul c Zna Florilor este foarte trist deoarece o vrjitoare an de an i fur florile i le ine n castelul ei ntunecat unde acestea se ofilesc i mor. Pentru a afla ct de multe lucruri rele a fcut vrjitoarea, copiii sunt ndemnai audieze o poveste despre o feti care iubea foarte mult florile. Entuziasmai, copiii ascult povestea, dar se ntristeaz foarte tare atunci cnd afl ct de multe a avut de ndurat Mriua pentru a-i recupera florile din grdin, iar cnd erau mai curioi afl tot din scrisoare c fetia are nevoie de ajutor pentru construcia unei grdini, iar dac acest lucru nu se va ntmpla florile vor muri i povestea nu va mai continua. n scrisoare, Zna i roag s o ajute pe feti utiliznd materialele trimise de ea cu care vor face o grdin pregtit pentru plantarea florilor, o schem a grdinii pentru ca vrjitoarea s tie cum s planteze florile i un album de prezentare a floilor de toamn. Educatoarea va prezenta materialele, iar copiii legnndu-se ca florile n btaie vntului se vor ndrepta spre centrele deschise n funcie de ecusoanele pe care le au n piept astfel:

Copiii care au crizantem se vor ndrepta spre centrul Construcii unde vor ajuta la construirea grdinei. Mai nti vor pune pmnt n ronduri, apoi o vor mprejmui cu un gard. Tufnelele vor merge la centrul tiin unde vor avea de realizat schema grdinii , doar c sunt puE n dificultate, deoarece pentru a afla cte flori trebuie puse n fiecare strat vor trebui s rezolve unele operaii matematice. Centrul Bibliotec vine cu alte surprize, aici Daliile vor avea de confecionat un album de prezentare a florilor de toamn pentru ca vrjitoarea s cunoasc toate florile. Acest lucru nu va fi uor de realizat deoarece, mai nti vor fi reconstituite cteva puzzle-uri, sub fiecare imagine va trebui scris numele florii, iar apoi se va confeciona albumul. Bucuroi c o vor ajuta pe Mriua copiii i ncep lucrul cu drag, iar atmosfera din grup este una foarte plcut, antrenant i relaxant, copiii fiind ntr-o permanenta micare , joc i munc. Se ncerc o atenionare n ceea ce privete finalizarea lucrrilor de la fiecare centru, dup care se trece n revist activitatea finalizat. Copiii i fac curat la locul unde au lucrat (Locul meu de joac e curat i frumos), apoi imitnd zborul fluturaior se ndreapt spre grupul sanitar pentru a dovedi c sunt adevrai prieteni ai cureniei.(Apa i spunul- prietenii mei). Revenii n sala de grup copiii se ndreapt spre centrul Bibliotec, unde descoper o alt surpriz, un plic portocaliu cu continuare povetii despre Mriua i florile furate de vrjitoare , dar i cu mulumirile Znei. Aezai pe covor copiii ascult n continuare povestea, ns se ntristeaz din nou deoarece nici acum vrjitoarea nu vrea s i dea napoi florile fetiei pn cnd nu i va face i ei flori care s poata tri n ntuneric. De data acesata copiii ndemnai de educatoare se ofer s o ajute pe feti i se hotrsc s confecioneze diferite flori. Srind ca iepuraii se ndreapt spre centrul Art i veseli vor ncepe lucrul apelnd la multe dintre tehnicile cunoscute de ei pentru a confeciona cele mai frumoase flori care s fie pe plac vrjitoarei. Florile frumoase tocmai confecionate de copii vor fi puse n grdin aa cum arat schia. Intorcndu-se pe covor, copiii descoper un alt plic de data aceasta de culoarea roie din care vor afla finalul fericit al povetii. Bucuroi c au reuit s o ajute pe feti, copiii recita poezia Crizantema, ns se mai uit n co s vad dac nu cumva Zna le-a mai pregtit o supriz. Gsesc cinci flori de pe care acetia citesc ntrebrile Ce?, Cine?, Cum?, Unde?, De ce?, cu care se vor juca. Grupa de copii va fi mprit n cinci subgrupe, fiecare subgrup va formula ntrebri referitoare la poveste, iar copiii din celelate subgrupe vor rspunde. Educatoarea va aprecia att ntrebrile adresate ct i rspunsurile primite. Cnd veselia din grup era n toi se aud bti la u, Educatoarea merge s deschid, ns din nou nu vede pe nimeni, doar o vaz mare cu flori de toamn i un bilet. Deschizndu-l aceasta afl c vrjitoarea le mulumeste copiilor i c a trimis flori din cele pe care le-a furat. Fiecare copil i va lua cte o floare i vor juca jocurile Bucheele, bucheele i Coul cu flori. La final se vor face aprecieri asupra intregii activitati si se vor mpari alte recompense.

Nr Crt. 1.

Etapele activitatii Captarea atentiei Enuntarea scopului si a obiectivelor

Continut stiintific Metode si procedee Conversatia Explicatia Conversatia

Strategii didactice Mijloace de invatamant Co cu flori Plicuri colorate Evaluare/Metode si indicatori Prob orala: -realizarea conversatiei -intelegerea mesajului transmis;

Tipul de inteligenta activata Interpersonal Intrapersonal Lingvistica

2.

Se realizeaz prin gsirea unui co cu cteva flori la u trimis de Zna Florilor n care se gsesc mai multe plicuri cu sarcini de diferite culori. -se comunica tema si obiectivele ce urmeaza a fi atinse pe parcursul activitatii sub forma unor formulri accesibile care s le trezeasc interesul copiilor pentru activitate; ADE D.L.C. Povestea grdinii cu flori- lectura educatoarei -se audiaz de ctre copii textul povetii -se observ planele ce reprezint povestea la momentul potrivit -se explic cuvintele necunoscute Tranziia:Florile n btaia vntului ALA1Grdina cu flori Centrul Construcii: -se pune pmntul din galetele in spaiile decupate n polistiren; -se formeaza rondurile din pmnt ; -cu ajutorul uneltelor gradinarului, copiii vor pregati pamantul ; - se vor pune bee de bambus pe marginea grdinii la distane egale formnd gardul acesteia; - se va trece un fir de a mai groas printre bee;

3.

Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii

Lectura educatoarei Explicaia conversaia

Plicul cu povestea Plane cu povestea

Prob oral: -intelegerea mesajului transmis

Lingvistic Vizual- spaial

Explicatia Exerciiul Munca independent

Galetele cu nisip Ronduri decupate n polistiren Uneltele grdinarului Bee de bambus A

Prob practic: Construcia unei grdini i a gardului acesteia

Corporalchinestezica Logicomatematica

Centrul Stiin: - se sorteaz floricelele dup culoare; -se rezolv operaiile de adunare i scdere; -se lipesc flori n figurile geometrice ce reprezint straturile n funcie de culoare precizat i de rezultatul operaiei matematice; - realizaaz posterulGrdina cu flori Centrul Bibliotec: -se realizeaz imaginile cu flori de toamn prin reconstructia puzzle-ului; -puzzle-urile realizate se lipesc pe foi colorate; -se scrie pe liniile punctate sub fiecare imagine denumirea florii prezentate; - confecionarea albumului cu flori de toamn.

Conversatia Explicatia Exerciiul Posterul Problematizarea

Floricele de diferite culori din hartie colorat Schia grdinii pe carton Lipici Creioane

Prob practic: sortarea florilor dup culoare,rezolvarea operaiilor matematice, lipirea florilor conform indicaiilor Prob practic: reconstituirea imaginilor; confecionarea albumului Prob scris: Exerciiu grafic

Lingvistic Vizual-spatial

Explicatia Conversatia Munca independent

Puzzle-uri cu flori de toamn Lipici Foi colorate Creioane HB

Lingvistic Vizual-spatial Interpersonal

Rutina - Locul meu de joac e curat i frumos Tranzitie:Zburam ca fluturasii Rutina -Apa i Spunul- prietenii mei, Continuarea povetii. ADE D.L.C. Povestea grdinii cu flori- lectura educatoarei -se audiaz de ctre copii, textul povetii; -se observ planele ce reprezint evenimente din poveste ( la momentul potrivit) -se explic cuvintele necunoscute.

Exerciiul

Corporalkinestezica Interpersonal

Conversatia Explicatia Lectura educatoarei

Plicul cu povestea Plane cu povestea

Prob oral: -intelegerea mesajului transmis

Lingvitic Vizual-spaial

Tranziie:Srind ca iepuraii ADE- D.O.S. Flori de toamnconfecionare -Confecionarea de flori de toamn prin utilizarea mai multor tehnici de lucru nvate( decupare, tiere, lipire, rupere, rsucire) Continuarea povetii ADE D.L.C. Povestea grdinii cu flori- lectura educatoarei -se audiaz de ctre copii finalul povetii; - se explic cuvintele necunoscute; - se alctuiesc propoziii cu toate cuvintele necunoscute ntlnite n poveste; -fixarea evenimentelor din poveste cu ajutorul planelor i a ntrebrilor Ce?, Cine?, Cum?, Cnd?, De ce? Realizarea lucrrilor de catre copii la centrele deschise; construcia grdinii i a gardului acesteia, confecionarea conform cerinelor a albumului, realizarea schiei grdinii. Confecionarea florilor de la D.O.S, prin diferite tehnici. Fixarea evenimentelor din poveste cu ajutorul ntrebrilor. Formularea de ntrebri conform cerinelor Exerciiul Munca independent Munca n echip Hartie colorat, hartie creponat, lipici forfecue, bee de bambus Prob practic; Confecionarea florilor Vizual spaial Logicomatematic

Lectura educatorei Conversatia Explicaia Exploziia stelar nvarea prin descoperire

plicul cu povestea gradina cu flori relizat -florile cu ntrebri

Prob oral: -intelegerea mesajului transmis - formularea de propoziii corecte -formularea de ntrebri i rspunsuri

Lingvistic Visual-spaial

4.

Obtinerea performante i

Munca independenta Munca in perechi, munca in grup Conversatia Exerciiul

Materialele realizate de copii la centre;

-capacitatea de a duce la bun sfrit toate sarcinile cerute

Interpersonal

5.

Evaluare

Aprecieri asupra activitatii i mai ales a comportamentului copiilor i a aportului adus la realizarea temei Toamna n grdina cu flori

Conversaia evaluativ

- capacitatea de autoevaluare

Lingvistic