alimentebunesirele
Transcript of alimentebunesirele
PROIECT DIDACTICpentru activitate integrată
Data: 19 noiembrie 2009
Propunător: Creanga Alina Maria
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr.9 „Prichindel” Suceava
Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mijlocie C
Tema anuală de învăţare: „Cine sunt/suntem?”
Tema săptămânală: „Vitaminele,rădăcina vieţii”
Tema activităţii: „Alimente bune si rele”
Modelul integrării: Polarizat
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Lanţul alimentelor sănătoase” – discuţii libere cu
copiii
- A.L.A. 1. – sortare de jetoane,citire de imagini,construire
Tranziţii: - culegem frunze
- exerciţii de gimnastică
- „Hora legumelor” – repetare poezie
Rutine: - „Ştiu să mă îngrijesc singur” – exersarea unor deprinderi igienice
- A.D.E. – D.O.S. -abilităţi practice
- „Piramida alimentelor sănătoase ” – lipire
Scopul activităţii:
Obiective operaţionale:
Să enumere principalele alimente care alcătuiesc lanţul alimenetelor sănătoase
să identifice din imaginile lecturate şi alimentele care nu fac bine organismului
să sorteze jetoanele care reprezintă alimente sănătoase
să descrie elememntele din imagini prin propoziţii scurte şi corecte din punct de
vedere gramatical
să povestească pe baza imaginilor „citite”
să construiască coşuleţe pentru depozitat alimente
să lipeasca alimentele sănătoase conform indicaţiilor realizând piramida
alimentelor sănătoase
să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-
comun
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea
c) Resurse materiale: - centrul Bibliotecă –jetoane,decupaje din reviste cu alimente
sănătoase şi nesănătoase
- centrul Artă – carton pe care este reprezentată o
piramidă ,jetoane,decupaje din reviste, lipici
- centrul Construcţii – cuburi ,trusa OCTO
-centrul Ştiinţă-decupaje din reviste,jetoane cu alimente sănătoase şi
nesănătoase
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii – plic cu scrisoare,
aparat foto
d) Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual
Durata: 1h.30min
Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi
adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora,
Ed. Diana, 2008, Piteşti
Scenariul activităţii:
Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde vor găsi la centrul tematic un plic şi aparatul
de fotografiat, apoi se va purta un dialog între copii despre sănătatea fiecăruia dintre ei,dacă
mănancă fructe şi legume, realizându-se astfel Întâlnirea de dimineaţă; se va completa totodată şi
Calendarul naturii.
Educatoarea le citeşte copiilor scrisoarea primită care este de la Doctorul Măseluţă şi le
prezintă zonele de lucru şi materialele.
Copiii vor fi invitaţi în pas de furnicuţă spre centrul Ştiinţă, la Centrul tematic unde vor
lectura după imagini despre alimente sănătoase si nesănătoase şi despre vitaminele pe care le
întalnim în alimente.
Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă unde vor afla ce au de făcut mai departe.
Aici vor repeta poezia „Hora legumelor”.(R)
Copiii vor fi îndreptaţi spre centrele de lucru în pas de furnicuţă, spre centrul Bibliotecă
unde vor „citi” imagini cu alimentele sănătoase şi nesănătoase, spre centrul Construcţii unde vor
construi lădiţe pentru fructe şi spre centrul Artă unde vor colora fişele.
Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă unde vor face câteva exerciţii de gimnastică
şi vom afla ce ne-a pregătit Doctorul Măseluţă.
Activitatea se va încheia cu dezlegarea de ghicitori despre fructe şi legume.
Nr. crt
Etapele activităţii
Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Tipul de inteligenţă
activatăMetode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Evaluare /Metode şi indicatori
1. Captarea atenţiei Se va realiza prin găsirea scrisorii de la Doctorul Măseluţă la intrarea copiilor în grupă. Se va citi scrisoarea de către educatoare. În scrisoare copiii sunt rugaţi să îl ajute pe acesta să identifice ce alimente fac bine şi ne ajută să creştem mari şi care nu, iar pentru aceasta le-a pregătit un joc surpriză la sfârşit.
- conversaţia - scrisoarea - probă orală- precizarea
scopului trimiterii
scrisorii de către Doctorul
Măseluţă
- inteligenţă interpersonală
2. Enunţarea scopului şi a obiectivelor activităţii
Se vor enunţa scopul şi obiectivele activităţii trezindu-le interesul copiilor pentru activitate.
- explicaţia, conversaţia
- materialele de la fiecare centru
deschis
- inteligente lingvistică
3. Prezentarea optimă a
conţinutului şi dirijarea învăţării
Se prezintă zonele de interes şi materialele pregătite.Etapa I – Se vor aduna copiii la centrul Ştiinţă, la Centrul tematic, unde vor lectura după imagini „Vitaminele,izvor de sănătate”.(A.D.E.1)
Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă. Se va repeta poezia „Hora legumelor” - tranziţii „Ştiu să mă îngrijesc singur” – rutine
Etapa a II-a – Lucrul copiilor pe centre. La centrul Bibliotecă copiii vor citi imagini cu alimente sănătoase şi nesănătoase, vor povesti colegilor ceea ce văd în acele imagini; la centrul
- conversaţia, lectură după
imagini
- conversaţia
- conversaţia- explicaţia, exerciţiul
- centrul tematic – imagini cu
alimente sănătoase şi nesănătoase
- cărţi, reviste, imagini cu alimente
diferite,cu fructe şi
- probă orală- lecturarea imaginilor
- probă orală- repetarea
poeziei
- probă practică- realizarea
lucrărilor de la fiecare centru
- inteligenţă spaţial-vizuală
logico-matematică, lingvistică
- inteligenţă intrapersonală
- inteligenţă spaţial-vizuală, logico-
matematică, lingvistică
4. Obţinerea performanţei
Construcţii vor construi diverse lădiţe pentru depozitarea fructelor şi a legumelor; la centrul Artă copiii vor avea de colorat diferite imagini cu alimente de la care avem vitamine.(A.L.A.1)
Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă unde vom face câteva exerciţii de gimnastică – tranziţii
Finalizarea lucrărilor de la fiecare centru.
- conversaţia, - execiţiul
- conversaţia, explicaţia,
demonstraţia, execiţiul
legume, foi albe conturate, creioane colorate
- probă practică- realizarea
exerciţiilor de gimnastică
- inteligenţă corporal-
kinestesică
5. Asigurarea retenţiei şi a
transferului de cunoştinţe
Se va realiza prin dezlegare de ghicitori despre fructe şi legume.
- conversaţia, exerciţiul
- carte cu ghicitori
- probă orală- dezlegare de
ghicitori
- inteligenţă lingvistică
6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii.
- conversaţia