ala_1.doc
Transcript of ala_1.doc
PROIECT DE ACTIVITATE
PROIECT DIDACTIC
DATA:
UNITATEA DE NVMNT :
GRUPA : Mijlocie
EDUCATOARE: TEMA DE STUDIU : Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC :
SUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC: La gura sobei
TEMA ZILEI :
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activiti Liber Alese I (activiti pe centre de interes)
TEMA ACTIVITII: FLORI DE PRIMVARA
SUBIECTUL: - Art: Bradutul(pictur)
- Stiinta:
(sortare dupa culoare) - Joc de masa: Alba ca zapada (puzzle)
FORMA DE REALIZARE: Activitate pe grupuri mici
SCOPUL:
-Exersarea abilitilor practice i artistico-plastice specifice nivelului vrstei;
-Verificarea cunotinelor dobndite n activitile anterioare , referitoare la anotimpul primvara;
-Educarea abilitii de a intra n relaie cu ceilali.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul i la sfritul activitii copiii vor fi capabili:
s realizeze zambile folosind tehnica buretelui, folosind o cromatic la libera alegere; s sorteze dupa culoare lalele formand multimi; s intregeasca puzzle-ul formand la final un ghiocel; STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: Conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.
Material didactic: coli carton, acuarele, burete, erveele umede, fise de lucru, jetoane reprezentand lalele, imagini puzzle cu povestea ,,Alba ca zapada.
Mijloace de nvmnt: CD player, CD cu Anotimpurile- Vivaldi.
Forma de organizare: frontal i individual
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru nvmnt precolar, M.E.C.T., 2008
SCENARIUL ACTIVITII
EVENIMENTUL DIDACTICACTIVITATEA EDUCATOAREIACTIVITATEA PRECOLARILORSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE
1.
MOMENT ORGANIZATORICPentru o bun desfurare a activitii se iau urmtoarele msuri:
( aerisirea slii de grup;
( pregtirea materialelor didactice necesare;
( intrarea ordonat a copiilor n sala de grup.
2.
INTRODUCEREA N ACTIVITATECaptarea ateniei se va realiza printr-o scurt expunere:
,
,Copii, pentru c voi suntei foarte cumini i harnici , Soarele v-a adus mai multe materiale din care voi s realizai diferite lucrri, precum i recompense pe care le vei primi dup terminarea lucrrilor.
Reactualizarea cunotinelor dobndite n activitile anterioare se va realiza printr-o scurt convorbire referitoare la anotimpul iarnaAnunarea temei i a obiectivelor: Se vor anuna jocurile i activitile ce urmeaz a fi desfurate n fiecare centru de interes, se vor intui materialele, iar copiii vor merge la centrul care corespunde ecusonului ales la intrarea n clas.
Ascult cu interes.
Rspuns la ntrebri.Explicaia
Conversaia
Explicaia Evaluarea oral
3.
DESFURAREA ACTIVITIIPentru fiecare centru (sector) se vor purta discuii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziie i modul de utilizare a ustensilelor.
Se reamintete copiilor comportamentul pe care trebuie s-l aib n cadrul acestor activiti:
- vorbim n oapt pentru a nu deranja pe alii;
- lucrm frumos, s nu ptm, s utilizm cu grij materialele;
- apreciem i protejm lucrrile fcute de colegi ;
Copiii se organizeaz n centrul dorit, intuiesc i se familiarizeaz cu materialele pregtite .
La sectorul ART copiii vor picta zambila, aplicnd cu buretele culoarea. La sectorul STIINTA, copiii vor sorta lalelele dupa culoare utiliznd ca mijloc de ajutor fluturasii corespunzatori.
La sectorul JOC DE MASA copiii realizeaza ghiocelul din bucatile de puzzle.
Se vor face exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii: nchiderea i deschiderea pumnilor, micarea degetelor, rotirea pumnilor, bti din palme.
Pe tot parcursul activitii se vor asigura condiiile optime pentru realizarea sarcinilor propuse.
n timpul lucrrilor, copiii vor asculta Anotimpurile de Vivaldi.Observaia
Conversaia
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Exerciiul
Audiia muzicalFrontal
Individual
5.
EVALUAREA PERFORMANEISe cere copiilor s fac aprecieri i autoaprecieri, exprimnd opinii referitoare la modul cum s-a lucrat, i la rezultatele pe care le-au obinut. Analizeaz cu intere lucrrile colegilor.ConversaiaFrontal
Individual
6.
NCHEIEREA ACTIVITIISe vor face aprecieri stimulative de ctre educatoare cu referire la fiecare grup n parte i se vor nominaliza copiii care s-au remarcat. Conversaia
Aprecierea Frontal
Individual