Activitate Matematica-grupa Mare

download Activitate Matematica-grupa Mare

of 5

Transcript of Activitate Matematica-grupa Mare

COALA DE ARTE I MESERII BIU

1

http://ro.scribd.com/doc/86917780/JOCURI-DIDACTICE-PRESCOLARI

Proiect de activitate

DATA:13.03.20012GRUPA:marePROPUNATOR:Banu Georgiana-NicoletaDOMENIUL DE CUNOASTERE:StiinteCATEGORIA DE ACTIVITATE:Activitate matematica TIPUL ACTIVITATII:consolidarea cunostintelorTEMA ACTIVITATII:,,Ne jucam cu cifrele FORMA DE REALIZARE:frontal,pe perechi,individualDURATA: 25-30min OBIECTIVE DE REFERINTA: sa efectueze operatii cu grupele de obiecte constituite in functie de diferite criterii date sau gasite de el insusi:triere,grupare/regrupare,comparare,clasificare,ordonare,aprecierea cantitatii prin punerea in corespondenta; ; sa numere de la 1 la 10,recunoscand grupele cu 1-10 obiecte si cifrele corespunzatoare;

OBIECTIVE OPERATIONALE: sa formeze multimi de obiecte si sa asocieze fiecaruia cifra corespunzatoare ; sa numere corect crescator si descrescator in limitele 1-9 ; sa stabileasca vecinii numerelor in limitele 1-9; sa foloseasca un limbaj matematic corect; METODE SI PROCEDEE: explicatia; conversatia; exercitiul; analiza.

MATERIAL DIDACTIC: ,,cutia fermecata; jetoane cu cifre mari si mici de la 1 la 9; jetoane cu lalele,randunele,albinute,ghiocei,zambile,pasari,berze,gargarite,floricele; roata multicolora ornata cu fluturasi; carlige pe care sunt lipite cifre; fise;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Neagu,Mihaela,1997,Metodica predarii activitatilor matematice in gradinita- Indrumar metodologic,Editura Polirom,Iasi. Manolescu ,Marin ,2004,Curriculum pentru nvmntul primar i precolar. Teorie i practic, Editura Credis,Bucuresti. Rou,Mihail,2004,Metodica predrii matematicii pentru colegiile universitare de institutori,Editura Credis,Bucuresti. Petrovici,Constantin,Neagu,Mihaela,2002,Elemente de didactica matematicii n grdini i nvmntul primar, Editura Pim,Iasi.

ETAPECONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIVSTRATEGII DIDACTICE

Evaluare

MetodeMateriale didacticeFormedeorganizare

Momentul organizatoricCrearea conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii;Asezarea meselor si scaunelor.

frontal

Captarea atenitieiLe spun copiilor ca am venit sa le arat ce cadou am primit de la Zana Primavara (cutia fermecata).Insa acesta cutie are un secret,acela de a nu se deschide decat in fata acelor copii care sunt cuminti,atenti si mai ales,stiu matematica;Ei vor trebui sa dovedeasca toate acestea pentru a putea deschide cutia si a descoperi surpriza din ea.

-conversaia ,,cutia fermecatafrontal

ReactualizareacunotinelorIi intreb pana la ce cifra au invatat sa numere si daca recunosc cifrele.Scot cate un jeton si ii intreb ce cifra este,iar cine va raspunde cel mai repede va primi jetonul cu cifra respectiva.Copiii care au primit cifre ies pe rand la panou sa le lipeasca in ordine pentru a construi sirul crescator al cifrelor-conversaia- exercitiul

Jetoane cu cifrefrontalEvaluare oral a rspunsurilor

Anuntarea temei si a obiectivelorLe spun ca ne vom juca impreuna cu cifrele de la 1 la 9 numarandu-le crescator si descrescator,stabilindu-le vecinii si vom forma multimi de obiecte asociind cifra corespunzatoare.Ei vor trebui sa fie atenti si sa-i demonstreze cutiei fermecate ca sunt adevarati matematicieni pentru ca ea sa se deschida si sa descoperim surpriza.

-conversatiafrontal

Dirijarea invatariiAct.1:pe masute aveti jetoane cu vestitorii primaverii(gargarite,randunici,ghiocei,albi-nute etc.)si jetoane cu cifre 1-9.Lucrand doi cate doi veti forma o multime de cate degete va arat eu(2),apoi cautati si cifra corespunzatoare.La multimea formata mai inainte mai adaugati un vestitor.Cati sunt acum?cautati cifra corespunzatoare.

Act.2:avem aici Floricica Multicolora.Pe fiecare culoare s-au asezat fluturasi.Vreti sa vedem pe care culoare s-au asezat cei mai multi?(floarea este o roata colorata care are pe fiecare culoare un anumit numar de fluturasi de care copiii vor atasa carlige pe care sunt lipite cifre).Vor iesi pe perechi sa numere fluturasii de pe culoarea indicata de mine si sa ataseze carligele,astfel incat cifra de pe carlig sa corespunda cu numarul fluturasilor.Pun copiii sa numere crescator si descrescator,pe baza sirului format pe Floricica Multicolora.

Act.3:folosindu-ma de sirul de cifre format la actualizarea cunostintelor,ii intreb pe copii care sunt vecinii lui 3,5,7.

-conversatia-explicatia-exercitiul

-coversatia-explicatia-exercitiul

-conversatia-exercitiul-jetoane cu gargarite, randunici,ghiocei,al-binute,pasari,lalele,berze,flori,zambile.-jetoane cu cifre de la 1 la 9.

-roata colorata in 9 culori diferite ornata cu fluturasi

-carlige pe care sunt lipite cifre

-jetoane cu cifre

-pe perechi

-pe perechi

Evaluare oral a rspunsurilor

Obinerea performanei Copiii vor primi fise individuale de lucru ai caror itemi vor corespunde activitatii desfasurate(anexa nr.1).

-explicatia-exercitiul -fise-individualEvaluare orala

ncheierea activitii

Cutia fermecata se va deschide si copiii vor descoperi surpriza.Voi face aprecieri individuale i generale n funcie de rspunsurile date de copii.

-conversatia-analiza-surprizaEvaluare orala