ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea...

9
1

Transcript of ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea...

Page 1: ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

1

Page 2: ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

2

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Nivel I

TEMA ANUALĂ: Când/ cum şi de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: ”A sosit toamna”

SUBTEMA: ”Fructe bune şi gustoase”

TEMA ZILEI: „Merele vesele”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare şi verificare de cunoştinţe

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE:

Activităţi pe domenii experienţiale(ADE):

- Domeniul om şi societate -Activitate practică:”Mere vesele”- asamblare şi lipire

- Domeniul ştiinţă- Activitate matematică-Exerciţii cu material individual:”Alcătuire de

grupe de obiecte după culoare şi mărime”

Activităţi pe centre de interes (ALA):

Joc de rol/bucătărie: ”Salată de fructe”

Sarcini de lucru:

-să cureţe fructele;

-să utilize corect instrumentele de bucătărie primite;

- să toace mărunt fructele;

- să amestece ingredientele.

Materiale : fructe, tocătoare, cuţite, şorţuleţe, şerveţele, boluri, zahăr vanilat şi

frişcă,pahare şi linguriţe de unică folosinţă.

Construcţii :”Lădiţe pentru fructe”

Sarcini de lucru:

- să comunice între ei pentru realizarea unui plan de construcţie;

-să costruiască ladiţe mari şi mici utilizând trusa de construcţie ;

-să coopereze în grup pentru realizarea construcţiei.

Materiale: trusa de construcţii, fructe naturale şi artificiale, camion, roabă, coşuri.

Ştiinţă: jocuri de masă, puzzle, perspicacitate

Sarcini de lucru :

-să asambleze piesele lego în vederea obţinerii unor lădiţe ;

-să găsească drumul copilului către pomul cu mere ;

-sa taie cu o linie elementele care nu fac parte din categoria fructelor.

Materiale : piese lego, piese de mozaic, puzzle, fişe individuale, carioca, creioane

colorate.

Alfabetizare(Bibliotecă) : dezlegare de ghicitori despre fructe şi legume, citire de

imagini despre toamnă, elemente de limbaj citit – scris

Page 3: ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

3

Sarcini de lucru :

-să dezlege ghicitorile prezentate ;

-să denumească şi să descrie elementele din imagini ;

-să unească punctele pentru realizarea unui măr, să denumească şi să coloreze fructul.

Materiale : laptop, imagini cu aspecte de toamnă, fişe individuale, carioca, creioane

colorate.

Nisip şi apă: ,,Spălăm fructe ”

Sarcina de lucru:

-să spele fructele pentru salata de fructe

Materiale: vase, fructe, serveţele.

Artă: ,,Pomul cu mere”- desen, ,,Coşuleţul ce mere”-modelaj

Sarcini de lucru:

-să deseneze mere de diferite culori şi mărimi în pom;

-sa realizeze mere prin tehnica modelajului;

Materiale: foi de hârtie, creioane colorate, plastilină, planşete, coşuleţe.

Activităţi de dezvoltare personală (ADP): deprinderi de autoservire, de ordine la masa de

lucru.

Întâlnirea de dimineaţă : ştirea zilei : ,,De vorbă cu Zâna Toamna’’

Rutine : salutul, prezenţa, calendarul naturii.

Tranziţii : deplasarea pe centre

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

Sistematizarea, consolidarea şi evaluarea cunostinţelor despre anotimpul toamna;

Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor matematice cu privire la gruparea

obiectelor după unul sau două criterii;

Consolidarea priceperii şi deprinderii de a lipi şi asambla diferite materiale pentru a

realiza un accesoriu cu elemente de toamnă;

Stimularea creativităţii, a inteligenţelor multiple, a lucrului în echipă, a cooperării şi a

toleranţei ;

Dezvoltarea simţului practic şi estetic.

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

Domeniul om şi societate: activitate practică : “Mere vesele”

Obiective operaţionale:

-să combine elementele primite pentru personalizarea merelor;

-să folosească corect tehnicile de lucru însuşite anterior: lipire, asamblare ;

-să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei ;

-să găsească utilitate obiectelor realizate în cadrul activităţii practice;

-să păstreze ordinea şi disciplina pe tot parcursul activităţii ;

-să exprime sentimente de bucurie, satisfacţie, mulţumire în legătură cu activitatea

desfăşurată.

Domeniul ştiinţă: Activitate matematică-Exerciţii cu material individual:”Alcătuire

de grupe de obiecte după culoare şi mărime”

Obiective operaţionale:

-să alcatuiască grupe de mere după culoare şi mărime ;

-să denumească grupele formate şi să le încercuiască prin gestul rotund ;

-să realizeze sarcinile de lucru din fişa individuală ;

Page 4: ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

4

-sa utilizeze un limbaj matematic adecvat.

STRATEGII DIDACTICE :

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia euristică, exerciţiul,

problematizarea, munca în echipă, jocul.

Mijloace de învăţământ : măşti cu siluete de mere, elemente pentru personalizarea

fructelor şi decorarea lor, lipici, glitter-glue, şerveţele umede, CD cu muzică, calculator,

coşuleţe cu siluete de mere roşii, galbene, verzi, mari şi mici, coşuleţe-suporturi pentru

exerciţii, fişe de lucru individuale, creioane colorate.

FORME DE ORGANIZARE:

-frontal

-pe grupuri

-individual

DURATA : 60 min.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

1.«Revista Învăţământul Preşcolar 1-2/2010», Editura Arlequin.

2. « Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar », Editura Didactica

Publishing House, 2009.

3.« Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari », Editura Didactică

şi Pedagogică, Bucureşti, 2008.

4. « Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor cu vârsta cuprinsă între naştere şi 6/7

ani » , 2008

Page 5: ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

5

Sosirea copiilor la grădiniţă, explicarea şi îndrumarea la centrele de activitate, rezolvarea

sarcinilor didactice.

Centre deschise:

Joc de rol/Bucătărie: ,, Salată de fructe”

Construcţii :”Ladiţe pentru fructe”

Ştiinţă - jocuri de masă, puzzle, perspicacitate

Alfabetizare(Bibliotecă) : ,,Surprizele toamnei ’’

Nisip şi apă: ,,Spălam fructe ”

Artă: ,,Pomul cu mere’’- desen, „Coşuleţul cu mere”-modelaj

După terminarea activităţii pe centre, copiii vor face curat la locul de joacă: „Am lucrat şi la

centre fac curat!”

Tranziţii: Către baie ne-ndreptăm

Mâinile să ne spălăm.

Dăm cu apă şi săpun,

Mai curaţi suntem acum!

Rutine: Formarea deprinderilor igienico-sanitare.Micul dejun.

Întâlnirea de dimineaţă începe cu salutul, realizându-se prin intermediul versurilor:

“ Dimineaţa a sosit

Toţi copiii au venit!

În cerc să ne adunăm

Frumos să ne salutăm.

Salutul: La semnalul dat, copiii se adună în cerc cu educatoarea pentru a se saluta: „Bună

dimineaţa, fructelor! Bine aţi venit la grădiniţă!Astăzi veţi fi fructe din grădina Toamnei.De

aceea veţi primi toţi în piept ecusoane cu mere roşii, verzi şi galbene.”În timp ce se împart

ecusoanele, se recită versurile:

Mere, mere şi iar mere

Ne îmbie din panere

Mere, mere, merişoare

Galbene, verzi, roşioare,

Mai dulci sau mai acrişoare,

Din livadă adunate

Şi de Zâna Toamnă coapte.

Despre ele ştie-oricine

Pline sunt de vitamine.

Dacă-un măr pe zi mănânci,

La doctor nu te mai duci!

Fiecare copil salută strângând mâna copilului de lângă el. Ultimul copil va saluta

educatoarea, care la rândul ei va saluta copiii: ,,Bună dimineaţa, merişoarelor!”

Se face prezenţa: „Câte fructe sunt astăzi la grădiniţă?” Se va stabili împreună cu copiii ziua

săptămânii şi anotimpul, aspectele vremii din acea dimineaţă, se completează calendarul

naturii. Tema noastră de astăzi se numeşte ,, Merele vesele”.

Copiii vor cânta „Bate vântul frunzele”, apoi se vor regrupa pentru activităţile pe domenii

experienţiale. Medalioanele îi vor ajuta pe copii să se grupeze la centre.

Unu-doi, unu-doi,

Mergem toţi în pas vioi

Prin livadă ne plimbăm,

Page 6: ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

6

Fructele să le-adunăm.

Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

vom folosi la sfârşitul zilei pentru carnavalul fructelor.

La semnalul meu (o bătaie din palme) copiii închid ochii. Între timp voi aşeza coşuleţele cu

surprize. La două bătăi din palme vor deschide ochii şi îi voi invita să descopere surprizele.

Tranziţie: prezint modelul de mască copiilor şi le explic etapele realizării unui „Măr vesel”.

Încălzirea musculaturii mâinilor se va realiza cu ajutorul unor exerciţii:

„Mâna este ca o floare

Şi are cinci petale

Închid pumnul şi-l desfac,

Nu e greu deloc ce fac

Mâna lebadă o fac

Care dă mereu din cap

Si cand soarele-a ieşit

Poezia s-a sfârşit!”

Spor la lucru!

După ce copiii vor realiza măştile, vor dansa şi vor cânta după o melodie de toamnă.Apoi,

pentru a le răsplăti hărnicia, vor servi salata de fructe pregătită de ei.

Page 7: ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

7

SECVENŢELE

ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-

EDUCATIV AL ACTIVITĂŢII

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUAREA

1. Moment

organizatoric

Pregătirea materialului pentru

fiecare centru de activitate.

Rutine : salutul, prezenţa, calendarul

naturii.

Conversaţia

Corectitudinea

răspunsurilor.

2. Captarea

atenţiei

Intâlnirea de dimineaţă : « De vorbă

cu Zâna Toamna »

Captez atenţia copiilor cu o

scrisoare de la ZânaToamna.

Anunţarea temei decurge din

conţinutul scrisorii:

„Eu sunt Zâna Toamnă

Ce colind întreaga ţară

Astăzi am venit la voi

Peste câmpuri şi zăvoi.

Din livadă, am înţeles

Că fructe multe aţi cules!

Pentru că este darnică şi bună, Zâna

Toamna v-a pregătit în clasă pe

mese materialele cu care astăzi veţi

lucra.

Elementul

surpriză

Zâna Toamna

Conversaţia

Explicaţia

Atenţia,

promptitudinea

răspunsurilor.

3. Enunţarea

scopului şi a

obiectivelor

Se anunţă tema activităţii în termeni

accesibili : astăzi vom desfaşura o

activitate care se numeşte: “Merele

vesele”.

Vor fi anunţate centrele pe care vor

lucra şi anume:

-centrul Artă unde vom realiza

măşti cu mere vesele ;

-centrul Ştiinţă, unde vom învăţa să

formăm grupe de mere ;

-centrul Joc de rol unde vom face o

salată de fructe.

Copiii se vor grupa pe centre în

funcţie de culoarea merelor din

piept.

Expunerea

Atenţia cu care

ascultă

4.Prezentarea

conţinutului şi

dirijarea învăţării

La activitatea matematică

(DŞ)copiii vor intui materialul

primit (mere mari şi mici, roşii,

galbene şi verzi)şi-i voi solicita să le

Exerciţiul

Conversaţia

Mânuirea

materialului după

indicaţiile

educatoarei

Page 8: ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

8

grupeze după culoare şi

mărime.Voi insista să folosească

gestul de încercuire cu degetul a

grupelor formate.

La activitatea practică (DOS) vor

realiza lucrarea cu titlul ,,Mere

vesele’’.

Voi purta o scurta discuţie cu copiii

referitoare la instrumentele de lucru

pe care le vor folosi.

Se realizează intuirea materialului

(măştile-fructe, lipici, elemente

decorative).

Se va explica modul de realizare al

lucrării :fiecare copil va combina şi

asambla elementele primite pe care

le va lipi în aşa fel încât să realizeze

chipul unui măr vesel.Apoi masca

va fi înfrumuseţată cu glitter glue.

Se vor lua în considerare

următoarele criterii:

-respectarea tehnicilor de lucru

-creativitatea şi originalitatea

-finalizarea lucrării

La Jocul de rol copiii vor pregăti o

salată de fructe.

Copiii vor fi supravegheaţi,

îndrumaţi şi ajutaţi acolo unde este

cazul . Voi interveni cu explicaţii

suplimentare acolo unde este

nevoie, sugerând copiilor diverse

soluţii.

Explicarea

Demonstraţia

Rezolvarea

corectă a

sarcinilor

Respecterea

etapelor de lucru

Realizarea

intuirii

materialelor de

către copii

Respectarea

acurateţii lucrării

Felul cum

cooperează şi se

ajută între ei

5.Obţinerea

performanţei

După desfăşurarea exerciţiilor de

formare a grupelor de mere, copiii

vor primi fişe individuale de lucru

în care vor avea de rezolvat

următoarele sarcini: să grupeze

merele după culoare;să coloreze cu

roşu merele mari şi cu galben

merele mici.

La activitatea practică după ce copiii

au realizat chipul mărului, au

libertatea de a decora măştile cu alte

elemente şi glitter-glue în aşa fel

încât să fie cât mai frumoase.

Problemati-

zarea

Rezolvarea

corectă a

sarcinilor din

fişele individuale

de lucru

6. Realizarea Copiii îşi vor pune măştile de Exerciţiul Interpretarea

Page 9: ACTIVITATE INTEGRATA-MERELE VESELE - timtim · PDF file6 Fructele să le-adunăm. Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le

9

feed-back-ului.

carnaval, se vor aşeza în trei cercuri

după culoarea acestora, vor cânta şi

vor dansa cântecul”Toamna”.

expresivă a

copiilor şi

executarea

mişcărilor

sugerate de text

7.Evaluarea

Se va realiza evaluarea lucrărilor şi

a salatei de fructe, evidenţiind

efortul individual şi colectiv.

Aprecieri verbale

8. Încheierea

În încheiere copiii vor servi salata

de fructe pregătită de ei.