Activ It Ate de Social Iz Are

5
PROIECT DE ACTIVITATE GIMNAZIUL MIHĂILENI CLASA:Grupa de elevi cu CES CADRUL DIDACTIC DE SPRIJIN:Iaz Ala ARIA CURRICULARĂ:Socializare TEMA ACTIVITĂŢII: Familia mea MOTIVAŢIA: Îmbogăţirea cunoştinţelor privind noţiunea de grup OBIECTIVE: O1- să cunoască relaţiile în cadrul grupului O2- să cunoască drepturile şi îndatoririle membrilor grupului O3- să cunoască alcătuirea şi funcţiile familiei: biologică, socială, economică, culturală, educativă CONDIŢII PREALABILE: - clasa sub nivel mediu - elevii provin din medii diferite - elevii au capacitatea de a-şi însuşii informaţii propuse de temă RESURSE: a) timp: 45 minute b) mijloace materiale: fişe, acte de identitate c) metode: conversaţia, discuţia colectivă, explicaţia, munca cu fişe, problematizarea BIBLIOGRAFIE: Codul familiei

description

socializare

Transcript of Activ It Ate de Social Iz Are

PROIECT DE ACTIVITATE

GIMNAZIUL MIHILENICLASA:Grupa de elevi cu CES

CADRUL DIDACTIC DE SPRIJIN:Iaz Ala

ARIA CURRICULAR:Socializare

TEMA ACTIVITII: Familia mea

MOTIVAIA: mbogirea cunotinelor privind noiunea de grup

OBIECTIVE:

O1- s cunoasc relaiile n cadrul grupului

O2- s cunoasc drepturile i ndatoririle membrilor grupului

O3- s cunoasc alctuirea i funciile familiei: biologic, social, economic,

cultural, educativ

CONDIII PREALABILE: - clasa sub nivel mediu

elevii provin din medii diferite

elevii au capacitatea de a-i nsuii informaii propuse de temRESURSE: a) timp: 45 minute

b) mijloace materiale: fie, acte de identitate

c) metode: conversaia, discuia colectiv, explicaia, munca cu fie,

problematizarea

BIBLIOGRAFIE: Codul familiei

DESFURAREA ACTIVITII

ETAPELE ACTIVITIIACTIVITATEA EDUCATORULUIACTIVITATEA PROBABIL A ELEVILORMETODE

Momentul organizatoricAsigur cadrul adecvat i necesar desfurrii activitiiSe pregtesc pentru activitateC

O

N

V

E

R

S

A

I

A

Explicaia

D

I

S

C

U

I

A

C

O

L

E

C

T

I

V

P

R

O

L

E

M

A

T

I

Z

A

R

E

A

C

O

N

V

E

R

S

A

I

A

Munca cu fie

Captarea atenieiExpun materialele necesareObserv

Reactualizarea cunotinelorCer ctorva elevi s se identifice cu numele de familie

- de ce este necesar aceast identificare?

Cine alctuiete o familie?Rspund

s se deosebeasc..

prinii i copiii

Anunarea temei i a obiectivelorAnun tema

Discutm din nou despre familie, ne mbogim cunotineleRecepioneaz

Asimilarea cunotinelorFamimli este alctuit din prini i copii. Fiecare familie are un nume i fiecare membru al familiei are un prenume.

- familia trebuie s fie unit

- n familie trebuie creat un climat afectiv bazat pe ncredere i respect reciproc

Ce nelegei prin ncredere i respect reciproc?

Scriu pe tabl:

F de la Fericire

A de la Armonie

M de la Modelare

I de la Iubire

L de la Legtur

I de la Intimitate

E de la Educaie

i dau explicaiile necesare

O familie cuprinde minim dou generaii. Familia se ntemeiaz pe cstoria liber consimit ntre soi, pe egalitatea acestora i pe dreptul i ndatorirea de a asigura educaia i instruirea copiilor.

Statul ocrotete i sprijin familia.

Adresez copiilor urmtorele ntrebri:

- suntei de acord ca anumite activiti din cas s le fac numai mama?

- alte treburi s le fac tata?

- copiii trebuie s participe dup puterile lor la treburile gospodreti?

- s fac totul numai mama?

- mamele s ngrijeasc copiii pentru c au mai mult rbdare?

Copiii sprijin familia prin:

- efectuarea cureniei i meninerea ordinei n cas

- ngrijirea plantelor din cas sau a animalelor din curte

Execut lucrri simple ca: aranjarea i strngerea mesei, splatul vaselor, efectuarea unor cumprturi, ngrijirea frailor mai mici, ajutorarea bunicilor, suplinirea mamei cnd e bolnav.

Recepioneaz

nelegem ca membrii familiei s se respecte unii pe alii, s nu se mint, s se ajute reciproc, s colaboreze, s se sftuiasc i s aib ncredere unii n alii

Recepioneaz

Rspund

Fixarea cunotinelorCer copiilor s rein:

- componena familiei

- fiecare membru este responsabil de bunstarea , fericirea i sntatea familie

Cer copiilor s completeze fie individuale de lucru- completeaz fiele

Concluzii finaleVerific cteva fie mpreun cu copiii

Fac unele aprecieri i recomandri-particip la analiza fielor