abilitare manuala

7
PROIECT DIDACTIC Scoala: Centrul Scolar de Educatie Incluziva, Braila Clasa: a IV-a B / DMS Data: 21.05.2013 Propunator: prof. psihopedagog Graur Loredana Aria curriculara: Tehnologii Disciplina: Abilitate manuala Subiectul: ,,Vaza cu flori” Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi Obiective de referinta: O.R. 1.1: Formarea si exersarea gesturilor manuale fundamentale si a coordonarii motrice O.R. 3.2: Exersarea tehnicilor de lucru utilizate in activitatile de abilitate manuala O.R. 3.3: Invatarea etapelor de realizare a unor produse simple Obiective operationale: O1: sa denumeasca materialele de lucru; O2: sa traseze corect conturul mainii pe carton; O3: sa decupeze florile dupa contur; O4: sa lipeasca (sa asambleze) corect si estetic partile componente ale florilor. Obiective psiho-motorii: - pastrarea unei pozitii corecte in banca; - dezvoltarea spiritului de observatie si coordonarea miscarilor oculo-motorii; - dezvoltarea musculaturii fine. Obiective afective: - participarea cu placere la desfasurarea orei; - manifestarea bucuriei la observarea rezultatelor muncii depuse. Strategii didactice: 1. Metode si procedee: conversatia, explicatia, observarea, demonstratia, exercitiul,

Transcript of abilitare manuala

PROIECT DIDACTIC

pROIECT DIDACTIC

Scoala: Centrul Scolar de Educatie Incluziva, Braila

Clasa: a IV-a B / DMS

Data: 21.05.2013Propunator: prof. psihopedagog Graur Loredana

Aria curriculara: TehnologiiDisciplina: Abilitate manuala

Subiectul: ,,Vaza cu floriTipul lectiei: formare de priceperi si deprinderiObiective de referinta: O.R. 1.1: Formarea si exersarea gesturilor manuale fundamentale si a coordonarii motrice

O.R. 3.2: Exersarea tehnicilor de lucru utilizate in activitatile de abilitate manuala

O.R. 3.3: Invatarea etapelor de realizare a unor produse simpleObiective operationale: O1: sa denumeasca materialele de lucru; O2: sa traseze corect conturul mainii pe carton;

O3: sa decupeze florile dupa contur;

O4: sa lipeasca (sa asambleze) corect si estetic partile componente ale florilor.

Obiective psiho-motorii: pastrarea unei pozitii corecte in banca;

dezvoltarea spiritului de observatie si coordonarea miscarilor oculo-motorii;

dezvoltarea musculaturii fine.Obiective afective:

participarea cu placere la desfasurarea orei;

manifestarea bucuriei la observarea rezultatelor muncii depuse.

Strategii didactice:

1. Metode si procedee: conversatia, explicatia, observarea, demonstratia, exercitiul, munca independenta.

2.Material didactic (resurse): plansa model, cosulete,floricele din carton colorat

rama, carton, glitter, lipici, foarfece.

3. Forma de organizare: frontal, individual.

4.Durata: 45 minute

Bibliografie:

- *** - Programa colar clasele I - a V-a, Bucureti, 2008

- Ursula Barff - Carte de construit pentru copii

DESFASURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

ETAPELE LECTIEIOB.

OP.ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILORSTRATEGII DIDACTICEFORME DE

EVALUA-

RE

METODE SI PROCEDEERESURSEFORMA DE ORGANIZA-RE

I.

MOMENT ORGANIZATO-RICAsigur conditiile optime pentru desfasurarea procesului instructiv-educativ:

aerisesc sala de clasa;

pregatesc materialul didactic;

asigur ordinea si linistea. Copiii se pregatesc pentru inceperea activitatii.

II.

CAPTAREA ATENTIEIGhici despre ce este vorba:

,,E un vas mai special

Ce-i facut doar pentru flori,

Mai rotund sau mai oval,In diferite culori

Ghici ce e? (vaza)

,,Atat de fragia si plina de soare,

Parfum, gingasie, frumusete, candoare...

In aceasta ghicitoare se vorbeste de o.... (floare)

Elevii asculta cu atentie si ghicesc despre ce este vorba.conversatia

ghicitoriactivitate frontala aprecieri verbale

III.

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Astazi la ora de abilitare manuala vom realiza cu ajutorul materialelor primite un colaj - ,,Vaza cu flori.

Prezint plansa model pe care o analizez impreuna cu copiii.

Adresez copiilor o serie de intrebari:

Ce forma are vaza?

Ce culoare are vaza? Dar florile?

Cum sunt aranjate florile?

Cat de mari sunt ele?

Precizez care sunt etapele de lucru pentru realizarea lucrarii finale:1. trasarea conturului mainii pe carton;

2. decuparea tulpinilor, frunzelor si a florilor;

3. lipirea florilor, tulpinilor si a frunzelor;

4. finisarea lucrarii.

Elevii sunt atenti la ceea ce li se comunica, observa plansa model cu atentie si participa la lectie raspunzand la intrebari.

conversatia

explicatia

plansa modelactivitate frontala

aprecieri verbale

IV.

ACTIVITATEA PRACTICA PROPRIU-ZISA

O1Indemn copiii sa se uite pe masute si sa denumeasca materialele pe care le-au primit.

Demonstrez si prezint modul de lucru.

Insist asupra decuparii cu atentie dupa contur, al asezarii corecte a vazei, florilor si frunzelor in plansa.

Execut exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor: ,,Ploaia, ,,Batem palmele, ,,Morisca.

Enumera materialele.

Copiii sunt atenti.

Realizeaza exercitii de incalzire a mainilor.

demonstratia

observarea

explicatia

cosuletefloricele din carton colorat

carton

rama

glitter

lipici

foarfeceactivitate frontala

O2

O3

O4Indemn copiii sa realizeze lucrarea.

Indrum permanent (individual sau frontal) elevii.

Verific modul de executie al lucrarii si fac observatii.Elevii traseaza conturul mainii, coloreaza in contur, decupeaza si lipesc florile, tulpinile si frunzele.

conversatia

exercitiul

munca independentacosulete

floricele din carton colorat

carton

rama

glitter

lipici

foarfeceactivitate individuala

aprecieri verbale

V.

EVALUAREAfisez plansele pe panou si evaluez impreuna cu copiii lucrarile dupa urmatoarele criterii:

-respectarea tehnicii de lucru;

-ntrebuintarea corect a materialelor necesare;

-corectitudinea execuiei;

-aspectul final al lucrrii.

Fac aprecieri referitoare la modul in care elevii au participat la lectie, pun calificative si ii indrum sa-si stranga materialele in ordine si sa-si faca curat la locul de munca.Isi exprima parerea despre lucrarile realizate.

observarea

conversatia

autoevaluarealucrarile finalizateactivitate frontala

calificative