abecedar_i_abilitai

7
Proiect didactic Clasa: I Disciplina: Limba şi literatura română(citit+scris) Predare integrată Unitatea de învăţare: Înfloresc grădinile Subiectul lecției : Sunetul și grupul de litere ,,ghi de tipar și de mână Tipul lecției: predare- învățare Durata: 2 X45 minute Obiective de referin ţă: 1.1. să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral; 1.3. să distingă cuvintele dintr - o propoziţie dată, silabele dintr -un cuvânt si sunetele dintr- o silabă; 3.4. să citească în ritm propriu un text; 4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte; 4.2. să scrie corect, lizibil si îngrijit propoziţii scurte. Obiective operaţionale: Cognitive: O 1. să identifice sunetul ,, ghi” aflat în diferite poziţii ale cuvântului; O 2. să asocieze sunetul ,, ghi ” cu grupul de litere corespunzător; O 3. să identifice componența grupului,, ghi ” mic de tipar; O 4.să recunoască grupul ,, ghi” mic de tipar din diferite materiale ; O 5. să formeze cuvinte care conțin grupul ,, ghi” , la alfabetar ; O 6. să citească corect și conștient cuvintele,propozițiile,textul în vederea consolidării noului grup O 7. să integreze cuvintele noi în enunțuri proprii; O 8. s ă scrie grupul ,, ghi” corect, izolat şi în cuvinte O 9.să scrie corect cuvinte şi propoziţii; O 10. să ordoneze cuvintele date într - o propoziţie; O 11. să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit. Clasa: a III-a Aria curriculară :Tehnologii Disciplina: Educație tehnologică Unitatea de învăţare: Activităţi cu materiale sintetice. Mate Subiectul lecției : Vaza cu margarete Tipul lecției: Formarea de priceperi și deprinderi Obiective de referinţă: 1.2. să prelucreze materiale folosind ustensile adecv 2.2. să aprecieze calitatea unui produs în funcţie d 3.1. să - şi asume diferite roluri în executarea şi evaluar Obiective operaţionale: Cognitive: O1 - să răspundă cor ect la ghicitoare; O2 - - şi însuşească tehnici de lucru; O3 - să se încadreze în timp; O4 - să denumească tehnici, instrumente şi materiale de realizarea lucrării model; O5 - să aprecieze obiectiv lucrările ; Afective O6 - să-şiformeze gustul estetic; O7 să manifeste spirit de echipă ; Psihomotorii : O 8 să asambleze corect şi estetic elementele compoziţi O 9 să taie după contur. Resurse: a) Metodologice: m etode și procedee : demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, observaţia, problematizarea, munca independe mijloace didactice : lucrarea model, foarfece, lipici,

Transcript of abecedar_i_abilitai

Proiect didacticClasa: I Disciplina: Limba i literatura romn(citit+scris) Predare integrat Unitatea de nvare: nfloresc grdinile Subiectul leciei :Sunetul i grupul de litere ,,ghi de tipar i de mn Tipul leciei: predare-nvare Durata:2X45 minute Obiective de referin: 1.1. s neleag semnificaia global a mesajului oral; 1.3. s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt si sunetele dintr-o silab; 3.4. s citeasc n ritm propriu un text; 4.1. s scrie corect litere, silabe, cuvinte; 4.2. s scrie corect, lizibil si ngrijit propoziii scurte. Obiective operaionale: Cognitive: O1.s identifice sunetul ,, ghi aflat n diferite poziii ale cuvntului; O2.s asocieze sunetul ,, ghi cu grupul de litere corespunztor; O3.s identifice componena grupului,, ghi mic de tipar; O4. s recunoasc grupul ,, ghi mic de tipar din diferite materiale ; O5.s formeze cuvinte care conin grupul ,, ghi , la alfabetar ; O6.s citeasc corect i contient cuvintele,propoziiile,textul n vederea consolidrii noului grup O7.s integreze cuvintele noi n enunuri proprii; O8.s scrie grupul ,, ghi corect, izolat i n cuvinte O9.s scrie corect cuvinte i propoziii; O10.s ordoneze cuvintele date ntr-o propoziie; O11.s formuleze ntrebri i rspunsuri pe baza textului citit. Clasa: a III-aAria curricular: Tehnologii Disciplina:Educaie tehnologic Unitatea de nvare: Activiti cu materiale sintetice. Materiale plastice

Subiectul leciei : Vaza cu margarete Tipul leciei: Formarea de priceperi i deprinderi Obiective de referin: 1.2. s prelucreze materiale folosind ustensile adecvate i tehnici variate; 2.2. s aprecieze calitatea unui produs n funcie de criteriile simple date 3.1. s-i asume diferite roluri n executarea i evaluarea unui produs Obiective operaionale: Cognitive: O1- s rspund corect la ghicitoare; O2- s-i nsueasc tehnici de lucru; O3- s se ncadreze n timp; O4- s denumeasc tehnici, instrumente i materiale de lucru folosite n realizarea lucrrii model; O5- s aprecieze obiectiv lucrrile ; AfectiveO6- s-i formeze gustul estetic; O7 s manifeste spirit de echip;

Psihomotorii : O8 s asambleze corect i estetic elementele compoziiei; O9 s taie dup contur. Resurse: a) Metodologice: metode i procedee: demonstraia, explicaia, exerciiul, conversaia euristic, observaia, problematizarea, munca independent. mijloace didactice: lucrarea model, foarfece, lipici,

Motrice: O12.s-si coordoneze micrile pentru a foileta n condiii de igien i eficien manualul i caietul; O13.s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes vizat de nvtor; O14.s pstreze poziia corect a corpului n timpul scrierii. Afective: O15.s manifeste interes pentru coninutul textului i scrierea corect, caligrafic; O16.s se mobilizeze n vederea rezolvrii sarcinilor propuse. Resurse: a) Metodologice: metode i procedee: fonetic ,analitico sintetic, jocul didactic, observaia, conversaia, exerciiul, explicaia, , demonstraia,munca independent. mijloace didactice: *plan cu ghicitori *fie cu texte pt. recunoaterea literei *alfabetar i stelaj * caiet auxiliar *manual *jetoane cu imagini *fie de consolidare forme de organizare:frontal, individual, n perechi ,difereniat b)Bibliografice: - Metodica predrii limbii romne n clasele primare Silviu Ni, Ed. Aramis, 2001 - ndrumtor pentru folosirea Abecedarului, Marcela Pene, Vasile Molan, Ed. Aramis, 2001 -Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/nvtorilor. Curriculum pentru clasele I-II Bucureti, 2003; c) Temporale: 45 minute d) Umane: 6 elevi din care 1 necesit tratare difereniat

hrtie colorat, abloane, carton, capsator. b)Bibliografice: Stan, Lucian (coord.), Abiliti practice ghid metodologic clasele I IV, Bucureti, Editura Aramis, 2002; Stoica, Daniela, Abiliti practice clasele I IV, Piteti, Editura Carminis, 2004; Programe colare pentru clasele I-IV www.didactic.com c)Temporale : 45 min d) Umane: 8 elevi (un elev CES)

OB.I

EVENIMENTELE LECIEI/ CONINUTURI / SARCINI DE NVARE Activitatea clasei I

OB.

STRATEGII EVALUAREIII

EVENIMENTELE LECIEI/ CONINUTURI / SARCINI DE NVARE Activitatea clasei a III-a

STRATEGII EVALUARE

Moment organizatoricSe asigur condiii optime pentru nceperea orei

Conversaia

Moment organizatoricSe asigur condiii optime pentru nceperea orei i se pregtesc materialele necesare pentru lecie .

Conversaia

Reactualizarea cunotinelor dobndite anteriorActivitate independent Joc didactic: Ordoneaz cuvintele pentru a forma o propoziie Bondarul jur c nu poate munci. Elevii ordoneaz cuvintele corespunztor Citesc propoziia Recunosc apoi scriu la stelaj i n fia primit numele textul din care face parte propoziia citesc enunul pentru a rezolva sarcina urmtoare Jocul didactic O.1

Captarea atentieiActivitate frontal Citesc elevilor o ghicitoare al crui rspuns va fi n legtur cu lucrarea pe care o vor executa n aceast or: Un soare n mijloc de floare, Alb dantel pe margine are Pe cmpie crete ndat i poart nume de fat! Dac nu cunosc rspunsul se vor ajuta de imaginea pe care le-o voi prezenta Jocul didactic Aprecieri orale

O.10 O.16

Anunarea temei noi i a obiectivelorAstzi, la ora de Abiliti practice, a dori s ne bucurm de frumuseile naturii prin intermediul Informarea lucrrilor pe care le vom realiza! - Vom realiza o compozitie din materiale sintetice: Coul cu margarete

nsuirea unor cunotine necesare desfurrii activitiiO.4 O.5

Prezint lucrreamodel cu subiectul compoziiei Demonstraia Conversaia propuse. Antrenez elevii n discuii pe marginea lucrrii prezentate. - Ce observai?

-Ce materiale s-au folosit n realizarea lucrrii ? - Ce tehnici de lucru credei c au fost aplicate ?

Demonstraia sau execuia modelPrezint elevilor modul de execuie al lucrrii O.2 O.4 se taie benzi de hrtie creponat verde de 4 -5 cm lime se ruleaz benzile de hrtie creponat verde n jurul beelor pentru a forma tija margaretelor se lipesc benzile de hrtie cu lipici se iau pahare mici i se taie cu foarfeca fii late de 4-5 cm lime pn la fundul paharului pentru a forma petalele margaretei se deschid petalele margaretei pentru a forma floarea se decupeaz cercuri din hrtie origami ct fundul paharului pentru centrul florii se lipesc cercurile n centrul paharului se lipete tija (tulpina) margaretei la fiecare floare se realizeaz ct mai multe margarete se ia paharul mai mare i se introduce n el polistiren apoi se aeaz margaretele se nvelete paharul n hrtie creponat pentru a forma o vaz se aplic n partea de jos a vazei fire de rafie ct mai colorate. se nfig cu grij margaretele n polistiren Explicaia

O.11 O.15 O.16

Conversaia Activitate frontal Elevii citesc n lan, pe roluri, spun un proverb despre Exerciiul Observaia lene/hrnicie. Se poart o scurt conversaie despre text: Aprecieri verbale Cine a scris poezia? Care sunt personajele textului? Cum e furnica ?Dar bondarul?

Activitate independent O.6 O.7 O.8 O.9 Elevii execut lucrarea.

O.1 O.16

Captarea ateniei

Solicit elevii s rspund la cteva ghicitori. Dirijez elevii spre aflarea sunetului nou i ntreb ce le-am citit ? (ghicitori) Desprim cuvntul ghicitori n silabe.Din cte silabe este format? Care este prima,a doua ,a treia silab? Ce Apreciez sunete se aud n prima,a doua,a treia silab? ncurajez Care sunet v este necunoscut?

Exerciiul oral Conversaia Metoda fonetic,analiticosintetic

O.13 O.16

Anunarea temei noi i a obiectivelor Elevii sunt anunai c vor nva sunetul i grupul de litere ghi mic de tipar i de mn, vor citi i vor scrie cuvinte care conin acest grup de litere Explicaia

O.1 O.16

Dirijarea nvrii

Se fac exerciii de pronunare corect Exerciiul oral a sunetului ghi (pronun demonstrativ,elevii repet n cor i individual. Insist asupra sonoritii pure a sunetului. Jocul didactic Joc pentru descoperirea sunetului nou Metoda *Elevii vor da exemple de cuvinte care conin sunetul fonetic,analiticoghi sintetic *Elevii despart cuvintele n silabe i precizeaz locul sunetului n cadrul cuvntului. Observaia

O.2 O.3 O.4 O.16

Explicaia *Elevii observ alctuirea grupului i o verbalizeaz. Apreciez Se discut asemnrile i deosebirile dintre grupul prezentat rspunsurile Prezint plana cu grupul ghii celelalte grupuri nvate

Activitate independent * Voi cere elevilor s recunoasc grupul ghi mic de tipar printre literele alfabetarului mare(mic), iar n lecie s ncercuiasc grupul ghi. Elevii deseneaz n caietul cu foaie velin grupul de litere Copiii alctuiesc o propoziie n legtur cu imaginea primit Activitate frontal Familiarizarea cu sunetul nou elevii spun propoziiile la care s-au gndit se alege o propoziie Veveria mnnc ghinde. se analizeaz propoziia numr de cuvinte,silabe se separ cuvntul care conine sunetul nou se analizeaz cuvntul ghinde se scrie la stelaj/alfabetar cuvntul ghinde Citirea cuvintelor din manual Cer elevilor s citeasc n oapt,apoi cu voce tare cuvintele de sub grupulghidin manual Se despart cuvintele n silabe ,se precizeaz sunetele din fiecare silab i se identific poziia sunetului ghin fiecare cuvnt Se alctuiesc cteva propoziii cu unele din cuvintele citite Prezint grupul ghi mic de mn *Se intuiesc literele care compun grupul *Se stabilesc asemnri i deosebiri cu alte grupuri. *Se scrie pe tabl grupul de ctre nvtoare, mai nti ntreg, apoi pe elemente componente. Apoi iar se scrie ntreg.

Observaia Exerciiul Apreciez activitatea independent Exerciiul creator

Activitate frontal Ajut elevii nendemnateci; Dau indicaii individuale, suplimentare; Fac observaii acolo unde e cazul Observ,ndrum,ajut dac este nevoie

Exerciiul creator

O.2 O.3 O.4 O.2 O.3 O.5 O.16

Metoda fonetic,analiticosintetic Exerciiul

Activitate independent Elevii continu realizarea lucrrii

Explicaia Apreciez ncurajez

O.6

Exerciiul creator

Observaia Demonstraia

O.13

*Copiii scriu n aer, pe banc cu degetul, cu stiloul nchis, pe maculator, fr liniatur, la tabl, fr linii de spaii. Exerciiul Activitate independent Se scrie grupul ghi mic de mn Inclzirea minilor pentru scriere se face prin joc *Se reamintete poziia corect n timpul scrierii. *Se reactualizeaz cunotinele referitoare la ncadrarea corect n pagin: data, titlul, alineatul, spaiul dintre litere *Elevii scriu trei litere n caietul special. Se verific modul de scriere. *Elevii care au scris corect continu, ceilali mai exerseaz pe maculator, sunt ajutai, li se explic *Elevii scriu dou/trei rnduri cu grupulghe mic de mn. Activitate frontal Se scriu cuvintele care conin grupul nou elevii citesc cuvintele din caietul special despart cuvintele n silabe identific poziia sunetul ghi n cuvnt stabilim frontal cum se leag grupul ghi de celelalte litere Activitate frontal Observ,ndrum,ajut dac este nevoie Observaia Explicaia Demonstraia

O.8 O. 12 O. 14 O.15 O.16

Apreciez oral scrierea corect ncurajez scrierea corect

O.9

Metoda fonetic,analiticosintetic Exerciiul

Activitate independent Elevii finalizeaz lucrarea Expun lucrrile pe o msu n spatele clasei

Observaia

O.14 O.9 O.16

Exerciiul Activitate independent cer elevilor s scrie cuvintele citite i verific permanent corectitudinea scrierii

Analiza i aprecierea performanelor elevilorActivitate frontal Propun elevilor s analizeze i s aduc Evaluarea argumente n susinerea observaiilor fcute, lucrrilor Aprecieri apoi s voteze fiecare lucrare n parte verbale ncheierea activitii Notez elevul cu cele mai multe aprecieri. Apreciez lucrrile realizate Activitate independent Elevii strng materialele de lucru

O.4 O.5 O.6

Activitate frontal

ncheierea activitiiAprecieri asupra modului cum s-a desfurat prima parte a leciei

Aprecieri verbale

Un soare n mijloc de floare Alb dantel pe margine are Pe cmpie crete ndat i poart nume de fat!