60895213 Colier Pentru Mămica Mea DS DOS

4
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa „Veseliei” ,Gherla EDUCATOARE: Iuga Denisa Paula DATA:09.03.2011 GRUPA: Mijlocie „ Voiniceilor” TEMA ANUALĂ: „CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM? ” SUBTEMA: „E ziua mamei mele” TEMA ZILEI: „Colier pentru mămica mea” TIPUL DE ACTIVITATE:Activitate integrată FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal; SCOPUL ACTIVITĂŢII Raportarea corectă a numărului la cantitate şi invers, exersarea calităţilor şi operaţiilor gândirii. Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum şi observarea diferitelor însuşiri şi transformări ale acestora ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP-ALA-ADE ADP:Întâlnirea de dimineaţă: „ De ce o iubesc pe mămica mea?” ALA: BIBLIOTECĂ : „ Citim imagini despre mama” CONSTRUCŢII : „Camera mamei ” ARTĂ : „ Flori pentru mama ” - colorare în contur ADE: DŞ+DOS: „Colier pentru mămica mea” OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă; ALA: - să citească şi să sorteze imagini referitoare la mama, la familie - să folosească culori corespunzătoare pentru a colora „Flori pentru mama” - să construiască prin îmbinare, suprapunere, alăturare „Camera mamei” - să exerseze norme de conduită civilizată prin jocurile propuse; - să participe activ la activităţile de joc; ADE: DŞ : - să alcătuiască grupe de obiecte după o anumită însuşire sumară (culoare); - să numere corect in limitele 1-3; - să raporteze corect numărul la cantitate - să asocieze corect cifra corespunzătoare numărului de elemente - să folosească un limbaj matematic adecvat DOS : - să înşire mărgelele pe aţă realizând sarcina propusă - să observe cu atenţie transformările care au loc - să utilizeze corect materialele puse la dispozitie - să respecte indicaţiile educatoarei. STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea MATERIAL DIDACTIC: mărgele, şnur, farfurioare cu material individual:mărgele, jetoane repr. cifre, creioane colorate, fişe de lucru BIBLIOGRAFIE: 1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008 2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani”, M.E.C.T. – 2008 3. Mihaela Neagu, Georgeta Beraru – „Activităţile matematice în grădiniţă, 1995, Editura ASS 1

description

bun

Transcript of 60895213 Colier Pentru Mămica Mea DS DOS

  • PROIECT DIDACTIC

    UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Veseliei ,GherlaEDUCATOARE: Iuga Denisa PaulaDATA:09.03.2011GRUPA: Mijlocie Voiniceilor TEMA ANUAL: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM? SUBTEMA: E ziua mamei meleTEMA ZILEI: Colier pentru mmica meaTIPUL DE ACTIVITATE:Activitate integratFORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal;SCOPUL ACTIVITII

    Raportarea corect a numrului la cantitate i invers, exersarea calitilor i operaiilor gndirii. Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum i observarea diferitelor nsuiri i transformri ale acestora

    ACTIVITI DE NVARE:ADP-ALA-ADEADP:ntlnirea de diminea: De ce o iubesc pe mmica mea?ALA: BIBLIOTEC: Citim imagini despre mama CONSTRUCII: Camera mamei

    ART: Flori pentru mama - colorare n conturADE: D+DOS: Colier pentru mmica meaOBIECTIVE OPERAIONALE:ADP: - s poarte discuii libere pe baza temei alese la ntlnirea de diminea;ALA: - s citeasc i s sorteze imagini referitoare la mama, la familie - s foloseasc culori corespunztoare pentru a colora Flori pentru mama - s construiasc prin mbinare, suprapunere, alturare Camera mamei - s exerseze norme de conduit civilizat prin jocurile propuse;

    - s participe activ la activitile de joc;

    ADE: D : - s alctuiasc grupe de obiecte dup o anumit nsuire sumar (culoare); - s numere corect in limitele 1-3;

    - s raporteze corect numrul la cantitate - s asocieze corect cifra corespunztoare numrului de elemente - s foloseasc un limbaj matematic adecvat

    DOS : - s nire mrgelele pe a realiznd sarcina propus - s observe cu atenie transformrile care au loc - s utilizeze corect materialele puse la dispozitie - s respecte indicaiile educatoarei.

    STRATEGII DIDACTICEMETODE I PROCEDEE:conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizareaMATERIAL DIDACTIC: mrgele, nur, farfurioare cu material individual:mrgele, jetoane repr. cifre, creioane colorate, fie de lucruBIBLIOGRAFIE: 1. ,, Activitatea integrata din gradinita , ed. Didactica Publishing House, 2008 2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani, M.E.C.T. 2008

    3. Mihaela Neagu, Georgeta Beraru Activitile matematice n grdini, 1995, Editura ASS

    1

  • SCENARIUL ZILEI:

    I. ADPActivitatea incepe cu ntlmnirea de diminea:

    1.Salutul: Dimineaa a sosit Toi copiii au venit n cerc s ne aezm Cu toii s ne salutm Bun dimineaa, dragi voinici! M bucur c suntei aici A nceput o nou zi Bun dimineaa copii!2.mprtirea cu ceilali: De ce o iubesc pe mmica mea?3. Activitatea de grup: Copiii i dau cu prerea rspunznd la ntrebare. Activitatea continu cu jocul cu text si cant Hai veniti frati si surori.4. Noutile zilei Astzi vom face un colier pentru mmica voastr. Va trebui s numrm i s nirm mrgele pe nur dup crieteriul cerut (culoare) .Cele mai frumoase lucrri vor fi recompensate.

    Tranziii: Ctre centre noi plecm i frumos o s lucrm O s ne jucm Apoi o sa nvm S numrm

    II. ALACopiii i continu ziua cu activitatea la centrele de interes: la Bibliotec copiii vor citi i vor

    sorta imagini referitoare la mama, la familie , la Art copiii vor folosi culori corespunztoare pentru a colora flori pentru mama, iar la Construcii copiii vor construi prin mbinare, suprapunere, alturare Camera mamei

    Tranziii: Cte unul. cte doi Frumos alergm i noi Pe bncua ca s stm S nvm

    S numrm!

    III. ADE D+DOS: Colier pentru mmica mea

    2

  • DEMERSUL DIDACTIC

    EVENIMENTE DIDACTICE

    CONINUT TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE

    EVALUARE (instrumente i indicatori)

    Moment organizatoric

    Pentru o bun desfurare a activitii se vor lua urmtoarele msuri: - aerisirea slii de grup;- aranjarea mobilierului sub form de careu deschis;- intrarea ordonat a copiilor n sala de grup;

    Captarea atenieiCaptarea ateniei se face prin intuirea materialul didactic de pe masu: mrgele de diferite culori, nur, jetoane cu cifre.

    Conversaia Observarea comportamentului copiilor

    Anunarea temei i a obiectivelor

    Dirijarea nvrii

    La activitatea de astzi vom face un colier pentru mmica voastr. Va trebui s numrai i s nirai mrgele pe nur dup crieteriul cerut (culoare) .Cele mai frumoase lucrri vor fi recompensate.

    Introducerea n activitate se va face prin intuirea materialului distributiv. - Ce ai primit pe msue ? - Ce avei n farfurioare ? - Oare toate mrgelele au aceeai culoare ? - Ce culoare au mrgelele ?( roie, albastr, verde, alb, galben) Astzi la activitatea matematic, vom nira mrgelele pe nur realiznd astfel un colier pentru mmica voastr.. Educatoarea explic i demonstreaz modul de nirare al mrgelelor pe nur. Am s cer copiilor s ia nurul n mn i s fie ateni la cerina educatoarei.- V rog s nirai pe nur 2 mrgele roii.-Acum vreau s ridicai jetonul cu

    Explicaia

    Conversaia

    Explicaia

    Demonstraia

    Evaluarea rspunsurilor copiilor

    Observarea comportamentului copiilor

    3

  • Obinerea performanei

    i asigurarea feed-back-ului

    cifra corespunztoare numrului de mrgele pe care l-ai nirat pe nur.Copiii ridic jetonul cu cifra 2.-V rog s mai nirai o mrgea roie.-Acum s numrm mrgelele.-V rog s ridicai jetonul cu cifra care arat cte mrgele roii avem acum pe nur.- n continuare vom nira 1 mrgea albastr.- Care este jetonul cu cifra corespunztoare? Se procedeaz aa pn ce toate mrgelele au fost nirate pe nur.Educatoarea verifica modul n care copiii tiu s asocieze corect cifra corespunztoare numrului de elemente. Va ridica un jeton repr o cifra( ex. cifra 1). Copiii vor trebui s aleag attea mrgele cte arat cifra

    Pentru asigurarea feedback-ului voi mpri copiilor fie de lucru. Vor trebui s coloreze attea mrgele cte le arat cifra. Lucrarile copiilor vor fi expuse la Centrul tematic; se face Turul galeriei pentru evaluarea lucrrilor

    Exerciiul

    Problematizarea

    Exerciiul

    Evaluez capacitatea copiilor de a se exprima corect, clar si expresiv

    folosind un limbaj matematic adecvat

    Evaluare: - frontala - individual

    - oral

    Incheierea activitiiIn finalul activitii se fac aprecieri asupra modului de comportare i participare al copiilor pe parcursul activitii i se acord recompense

    Aprecieri verbalerecompense

    4