55417136-Plan-de-Lectie.pdf

8
PROIECTUL UNEI LEC II PENTRU NIVELUL Ț LICEAL ÎN VIZIUNE INTERDISCIPLINARĂ

Transcript of 55417136-Plan-de-Lectie.pdf

  • PROIECTUL UNEI LEC II PENTRU NIVELUL LICEAL N VIZIUNE INTERDISCIPLINAR

  • Plan de lecie

    PROPUNTOR: Burcea Felix-Constantin

    DISCIPLINA: Consiliere i orientare - dirigenie

    TEMA: Detectiv n lumea profesiilor

    CLASA: a IX-a

    SCOALA:

    DATA:

    COMPONENTE SPECIFICE: analizarea conceptului de carier i a factorilor care influeneaz dezvoltarea acesteia.

    VALORI I ATITUDINI FORMATE:- respect i ncredere n sine i n ceilali;- orientarea spre o via de calitate n prezent i n viitor.

    CONCEPTE CHEIE: - avantaje;- dezavantaje;- caliti;- studii.

    OBIECTIV DE REFERIN: dezvoltarea capacitii de planificare a carierei.

    OBIECTIVE OPERAIONALE:O1: S cunoasc factorii care influeneaz decizia de carier;O2: S evidenieze caracteristicile unor meserii;O3: Posibiliti de adaptare la meseria aleas;O4: Dezvoltarea abilitii de informare privind caracteristicile capacitii decizionale;O5: S identifice avantajele i dezavantajele unei meserii.

    STRATEGII DIDACTICE: Resurse materiale: videoproiector, mape, coli A4, calculator, tabla; Resurse procedurale: conversaia euristic, argumentaia, slide show, fie de lucru

    observarea, expunerea, problematizarea; Forme de evaluare: observarea sistematic, analiza exerciiului, interviurile.

  • Scenariul didactic

    Nr crt

    Obiective operaionale Momentele leciei

    Timp acordat

    Activitate Metode i mijloace

    Tip de evaluareProfesor Elevi

    1 MOMENTUL ORGANIZATORIC3

    minute

    Salutul;Verificarea prezenelor;Se rezolv micile probleme dac e cazul;Elevii sunt informai ceea ce vor face pe parcursul urmtoarelor sptmni i c activitatea i va ajuta s-i identifice propriile interese, n funcie de care s fac propriile alegeri.

    Salut

    Prezint situaia absenilor

    Sunt ateni la informaii

    Conversaia OralFrontal

    2

    CAPTAREA ATENIEI I TREZIREA INTERESULUI PENTRU LECIE

    LECTIE

    2 minute

    Formularea scopului leciei a crei tem a fost anunat i stabilit cu elevii.

    Conversaia OralFrontal

    3

    PREGTIREA LECIEI I PREZENTAREA OBIECTIVELOR URMRITE

    2 minute

    mprirea pe grupe a elevilor;Anunarea sarcinilor ce vor fi/ au fost ndeplinite de ctre elevi pe parcursul mai multor sptmni.

    Se mpart n grupuri de lucru

    i noteaz obiectivele urmrite.

    Expunerea OralFrontal

  • 4O1

    O2

    O3

    O4

    O5

    PREZENTAREA MATERIALULUI

    27 minute

    Profesorul aduce la cunotina elevilor regulile i condiiile jocului i alege echipele; fiecare grup i va alege o profesie, avnd grij ca acestea s nu se repete; timp de o sptmn, ei vor culege informaii despre acea profesie; informaia trebuie s fie complet i clar, s rspund unor ntrebri de genul:- ce avantaje are practicarea acestei profesii?- ce dezavantaje are profesia prezentat?- ce caliti trebuie s aib cel ce vrea s mbrieze aceast profesie?- ce studii trebuie s fac acesta (traseul de urmat)?- exist instituii de nvmnt n zon (liceu, facultate, masterat; alte cursuri de specializare), care s m poat pregti pentru aceast profesie?- dac m rzgndesc n timpul pregtirii mele pentru aceast profesie, ce posibiliti de re-orientare a avea (profesii nrudite)?- ce anse am s practic aceast profesie n zona n care locuiesc?Pe timpul culegerii informaiilor,

    Sunt ateni i i noteaz indicaiile necesare Explicaia

    Expunerea

    Problematizarea

    Oral

    Frontal

  • elevii sunt liberi s-i mpart sarcinile de lucru, s lucreze individual i s-i confrunte rezultatele sau s lucreze efectiv mpreun.

    5 O4

    OBINEREA PERFORMAEI, REALIZAREA FEEDBACK-ULUI SI A PRECIZRILOR CE SE IMPUN

    5 minute

    Exerciiul se va desfura pe parcursul mai multor sptmni; n prima sptmn este necesar o or ntreag; apoi se vor rezerva 20-25 minute din fiecare or de dirigenie, pe o perioad de timp stabilit mpreun cu elevii i conform unui grafic realizat cu ajutorul acestora i afiat n clas; la sfritul acestei perioade se va face analiza activitii ntr-o or separat.

    Rspund la ntrebri fcnd apel la practic i la cunotinele generale

    ConversaiaOral

    Frontal

    6 EVALUAREA PERFORMANEI ELEVILOR

    5 minute

    20-25 minute

    ,,CUM M VD N VIITOR?magini-v cum vei fi peste 10 ani. Gndii-v la o zi obinuit din viaa voastr. Descriei pe o foaie de hrtie aceast zi ncercnd s rspundei la ntrebrile urmtoare:- Ce voi face: voi lucra, voi studia sau voi face altceva?- Care va fi domeniul n care voi lucra sau voi studia?- Care vor fi persoanele care m vor sprijini?- Cum mi voi petrece timpul

    Fiecare elev i va prezenta n faa clasei ideile

    Exercitiul, conversaia/ mijloace: fie de lucru

    Scris

    Individual

  • liber?Dup ce ai terminat, prezentai n faa clasei imaginea pe care o avei despre viitorul vostru.

    7

    STABILIREA I EXPLICAREA TEMEI PENTRU ACAS

    5 minute

    Elevii vor realiza obligatoriu un portofoliu despre acea profesie. Portofoliile realizate se afieaz n clas, n urma prezentrii. Acestea vor rmne expuse pe pereii clasei pn la ora n care se face analiza activitii, cnd portofoliile fiecrei echipe se vor transforma ntr-o carte a profesiilor, intitulat: Cartea viitorului meu.Rezultatele cercetrilor se vor prezenta sintetic. Se folosesc mai multe metode de prezentare: - interviul regizat (profesorul adreseaz membrilor echipelor ntrebri, iar ei rspund conform unui scenariu regizat);- joc de rol - imitarea unor profesii;- exerciiu: recunoate meseriile ce pot fi desprinse din imaginile prezentate n Power Point sau care sunt sugerate prin cuvinte cheie;- broura profesiei.

    i noteaz ceea ce au de realizat pentru viitor

    Conversaia

    Scris

    Oral

    Frontal

  • 8 NCHEIEREA ACTIVITII 1 minutSalut i mulumete pentru atenia acordat Salut

  • Structur-cadru pentru un proiect de lecie n viziune interdisciplinarTema Detectiv n lumea profesiilor

    CONCEPTE CHEIE: - avantaje- dezavantaje- caliti- studii

    OBIECTIVUL GENERAL al temei Detectiv n lumea profesiilor: Dezvoltarea capacitii de planificare a carierei

    OBIECTIVE SPECIFICE:1. S cunoasc factorii care influeneaz decizia de carier;2. S evidenieze caracteristicile unor meserii;3. Posibiliti de adaptare la meseria aleas;4. Dezvoltarea abilitii de informare privind caracteristicile capacitii decizionale;5. S identifice avantajele i dezavantajele unei meserii.

    RESURSELE MATERIALE: videoproiector, mape, coli A4, calculator, tabla, etc.

    RESURSELE TEMPORALE: 21 zile

    FORMA DE LUCRU:Forma de lucru de baz va fi cea frontal. Pe parcursul leciei se va opta pentru lucrul

    n perechi prin metoda jocului de roluri. Fiecare grup va strnge informaii, le va sintetiza i le va prezenta. Se vor realiza apoi eseuri individuale, alte lucrri originale pe care le vor prezenta.

    EVALUAREA: Elevii vor realiza obligatoriu un portofoliu despre o profesie. Portofoliile realizate se

    afieaz n clas, n urma prezentrii. Acestea vor rmne expuse pe pereii clasei pn la ora n care se face analiza activitii, cnd portofoliile fiecarei echipe se for transforma ntr-o carte a profesiilor, intitulat: Cartea viitorului meu.

    CALENDARUL PROIECTULUIEtapa de pregtire: cu o sptmn nainte de derularea propriu-zis, familiarizarea cu

    obiectivele proiectului, mprirea pe grupe;Etapa de realizare: se vor acorda lmuriri suplimentare asupra modului de realizare a

    temei date.Timpul alocat proiectului: 3 sptmni.