4rapsodiidetoamna

16
PROIECT DIDACTIC Data: 11 octombrie 2010 Clasa a IV-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina : Limba şi literature română Unitatea de învăţare: “ A ruginit frunza din vii....Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de cunoştinţe Subiectul lecţiei: „Rapsodii de toamnă”, fragment, George Topîrceanu Notă : Activitate proiectată pentru prima oră (pentru studierea aceste poezii am alocat 3 ore) Obiective operaţionale O 1 Să citească corect, conştient, fluent şi expresiv textul (integral, în lanţ, selectiv); O 2 Să integreze prin diferite procedee noile cuvinte în contexte proprii; O 3 Să decodifice imaginile artistice din text; O 4 Să identifice trăirile poetului în versurile poeziei O 5 Să găsească sinonime pentru cuvintele date; O 6 Să identifice structura textului şi tablourile poeziei; O 7 Să perceapă sensul global al poeziei ; O 8 Să aprecieze frumosul din natură.

Transcript of 4rapsodiidetoamna

Page 1: 4rapsodiidetoamna

PROIECT DIDACTIC

Data: 11 octombrie 2010Clasa a IV-aAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina : Limba şi literature românăUnitatea de învăţare: “ A ruginit frunza din vii....”Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de cunoştinţeSubiectul lecţiei: „Rapsodii de toamnă”, fragment, George Topîrceanu

Notă : Activitate proiectată pentru prima oră (pentru studierea aceste poezii am alocat 3 ore)

Obiective operaţionale O 1 Să citească corect, conştient, fluent şi expresiv textul (integral, în lanţ, selectiv); O 2 Să integreze prin diferite procedee noile cuvinte în contexte proprii; O 3 Să decodifice imaginile artistice din text; O 4 Să identifice trăirile poetului în versurile poeziei O 5 Să găsească sinonime pentru cuvintele date; O 6 Să identifice structura textului şi tablourile poeziei; O 7 Să perceapă sensul global al poeziei ; O 8 Să aprecieze frumosul din natură.

Strategia didactică: Resurse procedurale:

1. Metode şi procedee Conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, observarea, lucrul cu manualul, munca independentă, brainstorming, analiza, sinteza, comparaţia, problematizarea 2. Forme de organizare : frontal, pe grupe, individual.

Page 2: 4rapsodiidetoamna

Resurse materiale: calculator, planşe, fişe de lucru, CD – prezentare Power Point, tablou de toamnă, portretul poetului. planşă cu rebus didactic, video - proiector. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, autoevaluare, evaluare de către colegi.

Bibliografie Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, “Limba şi literatura română”, manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006; Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm tainele textelor literare – clasa a IV-a, Editura Carminis, Piteşti, 2006; George Topârceanu, Balade vesele şi triste, ed. Garamond, 2004

Page 3: 4rapsodiidetoamna

Ob.ref.

Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific detaliat Strategii didacticeMetode şi procedee

Mijloace didactice

Forme organiz.

Evaluare- instrumente-

Moment organizatoric

Pregătesc elevii pentru buna desfăşurare a activităţii: prezenţa, necesarul de materiale, starea psihică.

indicaţii pt. pregătirea celor necesare

frontal

O 1

O 8

Captareaatenţiei(5 min)

Le voi cere să completeze Anexa 1 (Brainstorming) şi apoi le voi prezenta elevilor un tablou de toamnă. Se vor purta discuţii pe marginea tabloului.

brainstormingconversaţia

fişă de lucru, tablou

pe grupefrontal

Observarea sistematică

O 1 Reactualizarea cunoştinţelor(7 min.)

Voi verifica tema cantitativ.Voi cere elevilor să citească şi să povestească, în lanţ, textul “ Culesul porumbului” de Ion Agârbiceanu, apoi le voi cere să dea un alt titlu textului.

conversaţia, povestirea

caiete frontal Observarea sistematicăEvaluarea de către colegi

Anunţarea temei şi a obiectivelor(3 min)

Voi prezenta obiectivele într-o formă accesibilă elevilor şi voi anunţa tema: - Astăzi vom studia poezia “Rapsodii de toamnă” de George Topîrceanu.

explicaţiaconversaţia

frontal

O 1

O 3

Dirijarea învăţării(15 min)

Prezint elevilor câteva date biografice despre autor şi portretul acestuia. (Anexa 2 şi Anexa 3)Se deschid manualele.Ce peisaj observaţi în ilustraţia din manual? ( flori, toamnă);Analiza elementelor de ansamblu a textului în versuri ( tipul textului, titlul, poetul, versuri , strofă)Care este titlul poeziei?Rapsodia este o operă literară (sau muzicală) inspirată din folclor.Ce fel de text este “Rapsodii de

explicaţiaconversaţia

conversaţiaexplicaţia

analiza

portretul autorului

manualul

frontal

Observarea sistematică

Page 4: 4rapsodiidetoamna

O 5

O 3

toamnă”? Care sunt caracteristicile acestuia?De cine este scrisă poezia ?Câte strofe are această poezie?Voi cere elevilor să citească poezia în gând. Îi voi întreba ce sentimente au după ce au citit poezia.Ce anotimp prezintă autorul în această poezie? Această poezie, are mai multe strofe (39), dar în manual este doar un fragment (7 strofe).Din ce este formată fiecare strofă ?Ce recunoaşteţi în ilustraţie din conţinutul poeziei?Citirea model a poeziei va fi însoţită de imagine (prezentare Power Point).Lectura explicativă a textului Se citeşte poezia pe strofe .Se explică cuvintele necunoscute din fiecare strofă .Se analizează semnele de punctuaţie întâlnite.Explicarea cuvintelor necunoscuteCuvintele necunoscute se notează la tablă şi în caiet.rapsodie = compoziţie muzicală inspirată din creaţiile populare.boare = vânticel rece;ponoare = (pop.) povârniş abrupt, adâncitură;elită = grup de personae valoroase,

problematiz

conversaţia

lucru cu manualul

explicaţialectura explicativaexerciţiul

explicaţiaexerciţiulconversaţia

video- proiectorul

manualul caiete

individual

Page 5: 4rapsodiidetoamna

O 8

deosebit;vibraţie = mişcare oscilatorie periodică, emoţie puternică, freamăt;libelulă = insectă de baltă;graţie = fineţe, gingăşie, delicateţe, eleganţă;culme = vârf, pisc, creastă, creştet, apogeu (fig.);campanulă = clopoţel (plantă)melopee = melodie lentă, tristă.curcubitacee = familie de plante (cu tulpini subţiri, fragede, moi, cu frunze mari, fructul cărnos) din care fac parte pepenele şi dovleacul.

O 2

O 4

O 7

Obţinerea performanţelor(10-15 min)

Se alcătuiesc enunţuri cu aceste cuvinte.Se identifică câteva expresii frumoase.Voi împărţi clasa în cinci grupe şi voi da fiecărei grupe câte o fişă. Fişe de lucru – (Anexa 4)

exerciţiul

problematizsinteza

fişe de lucrufrontalpe grupe

Observarea sistematicăEvaluarea de către colegiAutoevaluarea

O 6

O 7

Asigurarea feed-back-lui (3 min)

Fiecare elev va primi câte o frunză pe care va nota un vers din poezie, apoi, acestea se vor lipi pe “Copacul Toamnei”. (Anexa 5)

joc didacticplanşă copac individual

Observarea sistematicăEvaluarea de către colegi

Evaluarea cunoştinţelor(2 min)

Voi face aprecieri referitoare la desfăşurarea activităţii şi voi nota câţiva elevi.

aprecieri

Asigurarea transferului (2 min)

Se vor memoriza, la alegere, trei strofe din poezie şi se vor transcrie ultimile două strofe.

Page 6: 4rapsodiidetoamna
Page 7: 4rapsodiidetoamna

BRAINSTORMINGAnexa 1 Scrie tot ce-ţi trece prin minte când citeşti cuvântul !

Page 8: 4rapsodiidetoamna

Anexa 2

George Topârceanu

(1886-1937)

poetul umoristic, indragit de copii; s-a nascut la Bucuresti, unde incepe scoala primară; secretar de redacţie la "Viaţa Românească"; cade prizonier la bulgari, în primul război mondial; stă doi ani într-un lagar (1916-1918); publică amintirile din război; în 1926, obţine Premiul Naţional de poezie; Volume de versuri :

"Balade vesele si triste"; "Parodii originale"; "Migdale amare".

Cele mai cunoscute poezii: "Balada unui greier mic"; "Rapsodii de toamna"; "Balada chiriasului grabit"; "Acceleratul".

Page 9: 4rapsodiidetoamna

Anexa 3

Page 10: 4rapsodiidetoamna

Anexa 4

Grupa IRealizează corespondenţa între sinonime:rapsodie vânticel rece boare adânciturăponoare compoziţie muzicalăvibraţie mişcare, freamătlibelulă fineţe, gingăşiegraţie insectă campanulă melodie lentă, tristă melopee familie de plantecurcubitacee clopoţel - plantă

Grupa II Alege din paranteză însuşirile potrivite pentru cuvintele :petunii ................................ floarea – soarelui ............................... zbor .................................. toamna .................................. cântec ............................ (bătrână, sfânt, subţirele, graţios, ruginie)

Grupa III

Subliniază varianta corectă:1. Deasupra viilor trece o boare o libelulă un puf2. Se agită campanula florile zâna3. Se sperie petunia floarea-soarelui păpădia

Grupa IVTaie florile care nu apar în poeziezambila, trandafirul, dalia, panseluţa, petunia, ghiocelul, floarea-soarelui, campanula.

Grupa V

Scrie A (adevărat) sau F (fals) în dreptul fiecărei afirmaţii:1. Pe deasupra viilor a trecut o boare. 2. Florile în grădină dansează.3. Zborul libelulei este plin de graţie.4. Floarea-soarelui se sperie.5. Petuniile nu stau de vorbă între ele.

Page 11: 4rapsodiidetoamna

Şcoala cu clasele I-VIII Iecea Mare, jud. Timiş Profesor Viorica Achim

Anexa 5