45proiectdeactivitate

8
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 14 III 2008 GRĂDINIŢA: UILEACU DE CRIŞ GRUPA: COMBINATĂ (nivel II ) EDUCATOARE: KONCZ ANDREEA RAMONA CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE INTERDISCIPLINARĂ ( EDUCAREA LIMBAJULUI- ACTIVITATE MATEMATICĂ) MIJLOC DE REALIZARE ŞI TEMA: JOC DIDACTIC: RĂSPUNDE REPEDE ŞI BINE! SCOP: - formarea deprinderii de a despărţii cuvintele în silabe; - consolidarea deprinderii de a forma grupe de obeicte după un criteriu dat; - consolidarea deprinderii de a raporta numarul la cantitate şi invers. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să răspundă în propoziţii corecte din punct de vedere gramatical întrebărilor adresate de educatoare; - să denumeasca ceea ce văd în imaginile primite; - să despartă corect în silabe cuvintele reprezentate în imaginile pe care le-au primit; - să formeze mulţimi de obiecte corespunzătoare numărului de silabe al cuvăntului cerut; - să raporteze corect numarul la cantitate şi invers; - să manifeste interes şi bună dispoziţie pe tot parcursul activităţii; - să participe ca ascultător şi ca vorbitor la activitatea organizată; 1

description

PROIECT DE ACTIVITATE, INFORMATICA, CLUBUL COPIILOR

Transcript of 45proiectdeactivitate

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATEDATA: 14 III 2008

GRDINIA: UILEACU DE CRI

GRUPA: COMBINAT (nivel II )EDUCATOARE: KONCZ ANDREEA RAMONA

CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE INTERDISCIPLINAR

( EDUCAREA LIMBAJULUI-ACTIVITATE MATEMATIC)

MIJLOC DE REALIZARE I TEMA:

JOC DIDACTIC: RSPUNDE REPEDE I BINE!

SCOP: - formarea deprinderii de a desprii cuvintele n silabe; consolidarea deprinderii de a forma grupe de obeicte dup un criteriu dat;

consolidarea deprinderii de a raporta numarul la cantitate i invers.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

s rspund n propoziii corecte din punct de vedere gramatical ntrebrilor

adresate de educatoare;

s denumeasca ceea ce vd n imaginile primite; s despart corect n silabe cuvintele reprezentate n imaginile pe care le-au primit;

s formeze mulimi de obiecte corespunztoare numrului de silabe al cuvntului cerut;

s raporteze corect numarul la cantitate i invers;

s manifeste interes i bun dispoziie pe tot parcursul activitii;

s participe ca asculttor i ca vorbitor la activitatea organizat; s respecte regulile jocului pe tot parcursul desfurrii acestuia.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul

MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu imagini reprezentnd aspecte caracteristice primverii( primvara, mmru, flutura, ciuperc, nori, polaie, soare, ghiocel, umbrel,sap, soare etc), ppua Zmbrici, jucrii, jetoane cu cifre, mainu.REGULILE JOCULUI: copilul solicitat va denumi desenul din imaginea primit, dup care l va desprii n silabe, preciznd numrul acestora.Un alt

copil va forma o mulime cu attea elemente cte silabe a avut

cuvntul enunat de colegul su iar apoi va asocia mulimii

cifra corespunztoare.

ELEMETE DE JOC: surpriza, aplauzele, manipularea materialelor.

DURATA: 30-35 MINUTE

BIBLIOGRAFIE:

M.E.N., (2005), PROGRAMA ACTIVITILOR INSTRUCTIV-EDUCATIVE N GRDINIA DE COPII, ED. V&I INTEGRAL, BUCURETI; HANGANU, I., RACLARU, C., (2005), JOCURI PENTRU PRECOLARI-CULEGERE-, ED. ARAMIS, BUCURETI;

www.didactic.ro nvmnt precolar

CONINUTUL ACTIVITIINR.

CRT. ETAPELE

LECIEI ACTIVITATEA

EDUCATOAREI ACTIVITATEA

COPIILOR

1. MOMENT ORGANIZATORIC- aerisirea slii de grup;

- aramjarea scunelelor n form de semicerc;

- pregtirea materialelor necesare desfurrii activitii;- organizarea intrrii ordonate a copiilor n sala de grup.- intr ordonat n sala de grup i ocup loc pe scunele.

2. CAPTAREA ATENIEI- voi prezenta copiilor musafirii care au venit s i vad la activitate, precum i pe prietenul lor, ppua Zmbrici care a auzit c la activitatea de azi copiii vor avea musafiri i de aceea m-a rugat s l aduc i pe el s se joace mpreun cu ei.- vor saluta musafirii i i vor manifesta bucuria cauzat de revederea cu Zmbrici.

3.REACTUALIZAREA CUNOTINELOR- voi purta o scurt conversaie cu copiii legat de anotimpul primvara i cteva aspecte specifice acestui anotimp.- vor participa la conversaie, formulnd rspunsuri la subiect i n propoziii corecte din punct de vedere gramatical

4. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR- voi anuna copiii c la activitatea de azi m-am gndit s desfaurm un joc n care ei vor desparii cuvinte n silabe, vor forma mulimi de obiecte, jocul numindu-se RSPUNDE REPEDE I BINE!- voi solicita repetarea titlului jocului pentru fixare.- vor asculta cu atenie enunarea temei i a obiectivelor, repetnd titlul jocului, la solicitarea mea pentru fixare.

5. DIRIJAREA NVRII

a)ENUNAREA REGULILOR JOCULUI

Pentru nceput voi ateniona copiii c pentr ca jocul nostru s fie eficient va trebui s m asculte cu mult atenie fiindc voi enuna regulile jocului care se cer a fii respectate pe tot parcursul activitii.- voi formula cerinele(regulile jocului), respectiv c n timp ce ei vor sta cu ochii nchii, Zmbrici va alege o imagine pe care o va trimite cu o mainu unuia dintre ei.Copilul la care a ajuns mainua va intui imaginea i va denumi ceea ce vede n imagine, dup care va desprii cuvntul n silabe, preciznd numrul acestora.Un alt copil va avea apoi sarcina de a forma o mulime cu attea elemente cte silabe a avut cuvntul enunat anterior, asociind i cifra corespunztoare mulimii.- vor asculta cu atenie i interes enunarea regulilor jocului.

b) JOCUL DE PROB

c) REALIZAREA JOCULUI CU COPIII

d) COMPLICAREA JOCULUI- pentru a verifica dac regulile jocului au fost nelese, voi organiza un joc de prob.

- dac regulile au fost nelese de copii voi trece la desfurarea efectiv a jocului cu copiii, n caz contrar, voi reveni cu explicaii suplimentare.

- voi desfura jocul cu copiii, urmrind respectarea regulior jocului, exprimarea corect a copiilor, desprirea corect a cuvintelor n silabe, asocierea corect a elementelor mulimilor cu numrul silabelor cuvintelor precum i raportarea corect a numrului la cantitate.

- n complicarea jocului voi cere copiilor s gseasc ei cuvinte cu pe baza unui numar dat de silabe, respectiv , voi face modificri la mulimile de jucrii, ei avnd sarcina de a descoperii schimbrile- vor participa la jocul de prob, demonstrnd c i-au nsuit regulile de joc.

- vor participa activ i manifestndu-i buna dispoziie pe tot parcursul desfurrii jocului, respectnd cerinele formulate de mine la nceputul activitii.

- rspunsurile corecte vor fii aplaudate.

- vor asculta formularea noilor cerine, desfurnd jocul n conformitate cu acestea.

6.EVALUAREA ACTIVITII- o voi realiza prin aprecieri verbale colective i individuale referitoare la respectarea regulilor jocului, gradul de participare al copiilor la joc, corectitudinea executrii sarcinilor, disciplin.- vor asculta aprecierile i recomandrile fcute, aplaudnd copiii care s-au remarcat prin activitate, disciplin, corectitudinea executrii sarcinilor.

7.NCHEIEREA ACTIVITII- o voi realiza prin interpretarea a 1-2 cntece inspirate de imaginile folosite la activitate ( la alegerea copiilor).- voi oferi recompense copiilor, dup care voi organiza ieirea ordonat a copiilor din sala de grup.- vor intona 1-2 cntece( n limita timpului disponibil), vor primi recompensele, dup care vor iei ordonat din sala de grup.

PAGE 1