4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

14
Proiect didactic Educatoare: Șuhani Simona Data: 29.11.2012 Grupa: Mica - Buburuzele Tema anuala: ,,Cand/cum si de ce se intampla?” Tema proiectului: „Armonia Zanei Toamna” Tema saptamanii: ,,Darurile toamnei” Tema zilei: ,,Legume de toamna” Forma de realizare: activitate integrata – ALA+ADE+ADP Domenii experientiale: Stiinte (Activitate matematica), Estetic si Creativ (Educatie plastica) Tipul activitatii: verificarea cunostintelor dobandite anterior Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici Mijloc de realizare: observare, dactilopictura Durata: o zi Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor Consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrari prin dactilopictura. 1

description

v

Transcript of 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

Page 1: 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

Proiect didactic

Educatoare: Șuhani Simona

Data: 29.11.2012

Grupa: Mica - Buburuzele

Tema anuala: ,,Cand/cum si de ce se intampla?”

Tema proiectului: „Armonia Zanei Toamna”

Tema saptamanii: ,,Darurile toamnei”

Tema zilei: ,,Legume de toamna”

Forma de realizare: activitate integrata – ALA+ADE+ADP

Domenii experientiale: Stiinte (Activitate matematica), Estetic si Creativ (Educatie plastica)

Tipul activitatii: verificarea cunostintelor dobandite anterior

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici

Mijloc de realizare: observare, dactilopictura

Durata: o zi

Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor

Consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrari prin dactilopictura.

Stimularea expresivitatiisi creativitatii prin activitatile artistico-plastice.

Obiective operationale:

ALA:

Sa coloreze cu o culoare adecvata leguma prezentata – rosia. (Arta)

Sa recunoasca legumele din cosul prezentat prin denumirea acestora. (Stiinta)

1

Page 2: 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

Sa identifice culoarea legumelor prezentate. (Biblioteca)

ADE:

1.Cognitive:

Stiinte:

O: Sa identifice corect pozitiile si relatiile spatiale ale elementelor din imagine.

O: Sa utilizeze leguma la culoarea solicitata in redarea pozitiilor si relatiilor spatiale.

O: Sa coloreze morcovul mai mic de pe fisa de lucru cu o culoare corespunzatoare.

Estetic si creativ:

O: Sa denumeasca in mod corect materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie (hartie, acuarele, pahar cu apa, servetele).

O: Sa aplice culoarea cu degetul aratator pe suprafata data conform tehnicii de dactilopictura respectand indicatiile primite.

O: Sa utilizeze corect culorile raportat la imaginea ce urmeaza a fi obtinuta.

2.Afectiv-volitive:

O: Sa participe activ la activitatile propuse.

3.Psihomotorii:

O: Sa pastreze o pozitie corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordoonare oculo-motorie .

O: Sa manipuleze materialele prezentate in mod organizat.

Strategii didactice:

Metode si procedee: brainstorming, explicatia, observatia, problematizarea, demonstratia, exercitiul, dactilopictura, jocul, intrecerea.

Mijloace didactice:

ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenta copiilor, Morcovel (imagine si poveste)

ALA: legume de plastic si naturale, imagini cu legume de diferite culori, fise de lucru, creioane colorate.

2

Page 3: 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

ADE: fisa de lucru, jetoane cu legume, lipici, model-morcov, acuarele, pahar, apa, servetele umede, stimulente, scaunele.

Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici

Timp: 30 min

Bibliografie:

Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.

3

Page 4: 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

Scenariul zilei„Legume de toamna”

I.ADP

Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

Salutul: Buna dimineata buburuze mici „Ce legume cunoaștem?”–se enumera legume de toamna.

Prezenta: fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica si alege o leguma de toamna.

Impartasirea cu ceilalti: In fata voastra se afla un cos cu legume. Stiti o mancare in care se utilizeaza cel putin una din legume? De exemplu

cartoful il putem folosi la ciorba cu cartofi. Ce exemple imi puteti da?

Noutatea zilei: A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar povesti....o leguma. Aceasta leguma traia in regatul legumelor unde toti prietenii

sai traiau veseli si se distrau toata ziua. Morcovel, pentru ca asa il cheama, era tare uituc. Nu prea isi aducea aminte cum ii cheama pe prietenii

sai. Mereu incurca pe doamna Rosie cu doamna Ridiche, sau pe domnul Cartof cu domnul Ardei. Morcovel, a venit azi la noi sa ne ceara

ajutorul. Ne roaga sa il ajutam sa invete numele prietenilor sai. Daca o sa il ajutam vom face o petrecere mare sa sarbatorim victoria. Ce spuneti

copii? Il ajutam?

Calendarul naturii: Azi este joi, a patra zi din saptamana. Cum este vremea afara? Ce cartonas ar trebui sa alegem?

Tranzitie - „Țăranul e pe câmp”

ALA 1

Dar inainte sa il ajutam pe Morcovel trebuie sa fim siguri ca noi ii cunoastem prietenii. Copiii, am discutat despre legumele de toamna si acum ca

sa ne pregatim sa dam o mana de ajutor lui Morcovel haideti sa ne reamintim ce prieteni are si mai ales cum arata ei.

Biblioteca – „Imagini cu legume”. Aici avem imagini cu prietenii lui Morcovel. Prietenul nostru va roaga sa ii spuneti cum se numesc prietenii

sai si mai ales – ce culoare au ei?

Arta – „Rosia”. Trebuie sa ii dam culoare prieteni noastre- Rosia. Morcovel va intreaba.

4

Page 5: 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

Stiinte – „Cosul cu legume”.-Morcovel, uituc cum este el va intreaba care sunt prietenii lui din cosul cu legume.

La terminarea timpului acordat se reia fiecare leguma si se lipeste pe tabla in jurul personajului central- Morcovel.

Tranzitie- Fiecare copil primeste imaginea unei legume (rosia, varza, cartoful). Educatoarea verbalizeaza cateva actiuni ce trebuiesc indeplinite

numai de anumite legume.

DS-Activitate matematica

Acum, ca ne-am adus aminte de prietenii lui Morcovel putem sa mergem mai departe. Morcovel a pregatit un cos iar noi trebuie sa ii asezam

prietenii intocmai cum ne spune el.

Se imparte copiilor fisa de lucru pregatita si se explica sarcinile. La finalizare se acorda stimulente.

Fiecare copil a primit mai multe legume si o foaie. Ce legume am primit?

DEC- Educatie plastica

Copiii se aseaza la masute iar educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere materialele puse la dispozitie. Dupa enumerare se repeta

materialele si se prezinta copiilor produsul final realizat fara depasirea conturului.

-Ce leguma am pictat eu pe foi ? 

-Ce culori am folosit pentru a realiza lucrarea? 

Vom picta cu degetul aratator. Toti copiii ridica degetul. Degetul aratator il punem in apa, apoi in culoare portocaliu si pe foaie. Exersam

impreuna in aer! (de 2 ori). Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea musculaturii fine. Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit soarele!

Copiii incep activitatea sub indrumarea educatoarei.

Se fac aprecieri globale si individuale (pentru 3 lucrari realizate corespunzator cu indicatiile oferite).

Morcovel ii multumeste copiilor si ii invita la petrecerea organizata de el. Se ofera stimulente pentru lucrarile realizate corect si pentru

raspunsurile din cadrul activitatilor.

ALA recreativ- Se propune copiilor jocul de miscare „Scaunele muzicale”.

5

Page 6: 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

Etapele lectiei

Continutul invatarii

Strategii didactice Evaluare

Forme de

org.

Metode si

procedee

Mijloace de

invatare

T

1.Moment

organizatoric

Se asigura conditiile unei bune desfasurari a activitatii prin pregatirea

materialelor didactice.

2. Captarea

atentiei

Salutul: Buna dimineata buburuze mici! „Ce legume cunoaștem?”

Prezenta: fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica si alege o

leguma de toamna.

Impartasirea cu ceilalti: In fata voastra se afla un cos cu legume. Stiti

o mancare in care se utilizeaza cel putin una din legume? De exemplu

cartoful il putem folosi la ciorba cu cartofi. Ce exemple imi puteti da?

Noutatea zilei: A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar

povesti ...a fost o leguma. Aceasta leguma traia in regatul legumelor

unde toti prietenii sai traiau veseli si se distrau toata ziua. Morcovel,

pentru ca asa il cheama, era tare uituc. Nu prea isi aducea aminte cum

ii cheama pe prietenii sai. Mereu incurca pe doamna Rosie cu doamna

Ridiche, sau pe domnul Cartof cu domnul Ardei. Morcovel, a venit azi

la noi sa ne ceara ajutorul. Ne roaga sa il ajutam sa invete numele

prietenilor sai. Daca o sa il ajutam vom face o petrecere mare sa

sarbatorim victoria. Ce spuneti copii? Il ajutam?

Frontal

Individual

Grup

Explicatia

Brainstorming

Problematizare

Calendarul

naturii

Morcovel

Cos cu

legume

4 Observarea

copiilor,

aprecieri

verbale

6

Page 7: 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

3.Anuntarea

temei si

obiectivelor

Astazi il vom ajuta pe Morcovel sa isi aduca aminte ce prieteni are si

mai ales cum arata ei. La final Morcovel ne invita la o petrecere sa

sarbatorim.

Tranzitie - „Țăranul e pe câmp”

Frontal Explicatia 1 Observarea

comporta-

mentelor

copiilor

4. Dirijarea

invatarii prin

redarea

integrata a

continutului

Dar inainte sa il ajutam pe Morcovel trebuie sa fim siguri ca noi ii

cunoastem prietenii. Copiii, am discutat despre legumele de toamna si

acum ca sa ne pregatim sa dam o mana de ajutor lui Morcovel haideti

sa ne reamintim ce prieteni are si mai ales cum arata ei.

Biblioteca – „Imagini cu legume”. Aici avem imagini cu prietenii lui

Morcovel. Prietenul nostru va roaga sa ii spuneti cum se numesc

prietenii sai si mai ales – ce culoare au ei?

Arta – „Rosia”. Trebuie sa ii dam culoare prieteni noastre- Rosia.

Morcovel va intreaba. Ce culoare are rosia? Care este culoarea rosu?

Sa o coloram si apoi poate Morcovel nu o sa mai uite de doamna

Rosie.

Stiinte – „Cosul cu legume”.-Morcovel, uituc cum este el va intreaba

care sunt prietenii lui din cosul cu legume.

La terminarea timpului acordat se reia fiecare leguma si se lipeste pe

tabla in jurul personajului central- Morcovel.

Tranzitie- Legume saltarete

Grup

Individual

Explicatia

Problematizare

Exercitiul

Imagini cu

legume

Creioane

colorate

Imagine-

rosie

10 Aprecieri

verbale

7

Page 8: 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

5.Fixarea

continutului

DS-Activitate matematica

Acum, ca ne-am adus aminte de prietenii lui Morcovel putem sa

mergem mai departe. Morcovel a pregatit un cos iar noi trebuie sa ii

asezam prietenii intocmai cum ne spune el.

Se impart copiilor materialele si li se solicita sa le identifice: jetoane cu

legume colorate, lipici, foaie de lucru cu un cos- in cos se afla rosii.

Se explica sarcina de lucru:

-Fiecare copil trebuie sa lipeasca legumele intocmai cum spune

morcovel.

De exemplu: rosiile le punem in cos.

La finalizare se acorda stimulente.

Frontal

Grup

Explicatia

Demonstratia

Imagini cu

mere

Mere

Foi

Creioane

colorate

10 Recompen-

se

Aplauze

6. Asigurarea

retentiei

si a

transferului

DEC- Educatie plastica

L-am ajutat foarte mult pe Morcovel si el ne este recunoscator. Dar ce

s-a intamplat? Morcovel a aflat cum ii cheama pe prietenii lui, acum

stie cum arata ei...dar, atentie! A uitat morcovel cum arata el insusi!

Trebuie sa il ajutam sa isi aduca aminte. Ce culoare are morcovul? Dar

frunza? Vom picta cu degetelul pe Morcovel! Copiii se aseaza la

masute iar educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere

materialele puse la dispozitie. Dupa enumerare se repeta materialele si

se prezinta copiilor produsul final realizat fara depasirea conturului.

-Ce leguma am pictat eu pe foi ? 

Frontal

Individual

Explicatia

Demonstratia

Dactilopictura

Hartie

Pahar cu

apa

Acuarele

Servetele

Model

12 Observarea

comport.

Aprecieri

verbale

8

Page 9: 4. Joi Legume de Toamna Ds Matdec Desen

-Ce culori am folosit pentru a realiza lucrarea? 

Vom picta cu degetul aratator. Toti copiii ridica degetul. Degetul

aratator il punem in apa, apoi in culoare portocaliu si pe foaie. Exersam

impreuna in aer! (de 2 ori). Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea

musculaturii fine. Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit soarele!

Copiii incep activitatea sub indrumarea educatoarei.

Se fac aprecieri globale si individuale (pentru 3 lucrari realizate

corespunzator cu indicatiile oferite).

Mere colorate

7.Evaluarea

progresului

realizat

Morcovel ii multumeste copiilor si ii invita la petrecerea organizata de

el. Se ofera stimulente pentru lucrarile realizate corect si pentru

raspunsurile din cadrul activitatilor.

Grup

Individual

Explicatia 2 Aprecieri

orale

Stimulente

8. Incheierea

activitatii

Educatoarea propune copiilor sa aduca paharele cu apa la baie si sa

aranjeze scaunele, dezvoltand astfel copiilor deprinderi de ordine si

disciplina.

ALA recreativ- Se propune copiilor jocul de miscare „Scaunele

muzicale”

Frontal Exercitiul 1 Aplauze si

aprecieri.

9