3

8
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA GIMNAZIALĂ “SFINŢII ÎMPĂRAŢI” GALAŢI CLASA a III-a A şi B PROPUNĂTOARE: înv. Cernat Tatiana Înv. Zanoschi Maria ARIA CURRICULARĂ: Limba şi literatura română DISCIPLINA: Limba şi literatura română – Lectură SUBIECTUL: Apolodor, un pinguin călător de Gellu Naum MOTIVAŢIA: Lecţia este valoroasă pentru că: oferă elevilor posibilitatea de a reflecta asupra unui text, dintr-o perspectivă transdisciplinară. mesajul pe care îl transmite,şi anume acela că fiecare dintre ei trebuie să lupte pentru a-şi îndeplini visele, că nici un obstacol nu este prea mare, dacă există voinţă, că prietenia şi familia sunt comori de preţ. oferă prilejul de exersare critică: să întrebe, să asculte, să argumenteze, să lucreze individual şi în grup; corelează întâmplările derulate cu altele din experienţa anterioară OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.3. să redea prin cuvinte proprii conţinutul unui text citit sau al unui mesaj audiat; 3.3. să citească conştient, corect, fluent,şi expresiv texte cunoscute; 3.7. să manifeste interes şi iniţiativă pentru lectura unor texte variate literare sau nonliterare; 4.6. să manifeste interes şi spirit critic faţă de redactarea diverselor tipuri de texte.

description

3

Transcript of 3

Page 1: 3

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ “SFINŢII ÎMPĂRAŢI” GALAŢICLASA a III-a A şi BPROPUNĂTOARE: înv. Cernat Tatiana Înv. Zanoschi MariaARIA CURRICULARĂ: Limba şi literatura românăDISCIPLINA: Limba şi literatura română – LecturăSUBIECTUL: Apolodor, un pinguin călător de Gellu NaumMOTIVAŢIA: Lecţia este valoroasă pentru că:

oferă elevilor posibilitatea de a reflecta asupra unui text, dintr-o perspectivă transdisciplinară.

mesajul pe care îl transmite,şi anume acela că fiecare dintre ei trebuie să lupte pentru a-şi îndeplini visele, că nici un obstacol nu este prea mare, dacă există voinţă, că prietenia şi familia sunt comori de preţ.

oferă prilejul de exersare critică: să întrebe, să asculte, să argumenteze, să lucreze individual şi în grup;

corelează întâmplările derulate cu altele din experienţa anterioară

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.3. să redea prin cuvinte proprii conţinutul unui text citit sau al unui mesaj audiat; 3.3. să citească conştient, corect, fluent,şi expresiv texte cunoscute; 3.7. să manifeste interes şi iniţiativă pentru lectura unor texte variate literare sau nonliterare; 4.6. să manifeste interes şi spirit critic faţă de redactarea diverselor tipuri de texte.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:A. Cognitive Să citească fluent, corectez, expresiv; Să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit; Să perceapă sensul global al lecturii; Să valorifice în enunţuri proprii cuvintele şi expresiile noi; Să fie capabil să-şi exprime păreri personale şi să le argumenteze;

B. Afective Vor exprima interes pentru actul comunicării; Se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor primite;

C. Motrice

Page 2: 3

Să păstreze poziţia corectă în bancă pe durata desfăşurării lecţiei; Să scrie corect şi lizibil pe fişe;

CONDIŢII SPECIFICEElevii trebuie:Să fi citit „Cartea cu Apolodor, un pinguin călător” de Gellu NaumSă colaboreze cu ceilalţi colegi pentru realizarea sarcinilor de grup;

RESURSE:A. METODOLOGICE:1. strategia didactică: dirijată, inductiv-deductivă;2. metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic;3.forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;4.mijloace didactice: Cartea cu Apolodor, planşe, fişe, calculatoare, videoproiector, markere;

B. BIBLIOGRAFICE/WEBOGRAFICE:1.oficiale: - -Curriculum naţional, Programa şcolară pentru clasele III-IV, Bucureşti, 2004- www.edu.ro2.metodico – didactice: Ioan Surdu, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, E.D.P. Bucureşti, 1998 Dumitru Gherghina, Limba română în şcoala primară, Craiova, Ed. „Didactica Nova”1999

- www.didactic.roB. TEMPORALE: - 50 minute

EVALUARE: observare sistematică, Evaluarea răspunsurilor elevilorAnaliza produselor activităţiiAutoevaluare

DESFĂŞURAREA LECŢIEIIntroducereFond muzical – „La circ” interpretat de Vasile Şeicaru

EVOCARE(5 MINUTE)Brainstorming în vederea captării atenţiei şi a interesului pentru lecţie.Ciorchinele: „ Ce ştiţi despre pinguin?”

REALIZAREA SENSULUI (30 MINUTE)a) Prezentarea cărţii şi a autorului.b) Anunţarea obiectivelor operaţionale.

Page 3: 3

Ce legătură putem face între melodia ascultată şi cartea pe care aţi avut-o de citit?c) Teatrul cititorilor. Acesta este atelierul în care elevii vor folosi diferite tehnici

de citire. Se citesc diferite părţi din lectura propusă de către toţi copiii pe rând: Citirea în perechi Citirea în dialog Citirea pe roluri Teatrul cititorilor: Se înviorează atmosfera folosind intonaţii diferite, timbre

diferit, gesturi chiar ( folosind limbajul trupului) Citirea în cor şi recitarea (tare, uşor, crescendo, cu silabe punctate, cu silabe

care se unesc, punctând un sunet, cu o pauză pronunţată, cu o intonaţie care urcă şi coboară, cu voce joasă şi înaltă, cu toţi deodată, solo, în perechi, spusă de o jumătate de grupă, apoi de cealaltă jumătate);

Ghemul naraţiunii. Fiecare elev deapănă firul povestirii – pentru auditori. Pânza de întrebări, activitate dirijată de lectură şi gândire.

f)) Atelier de lecturăRoluri:

Sintetizatorul ( va pregăti o scurtă prezentare a lecturii, va nota patru idei cheie ale textului)

Interogatorul (va realiza un interviu cu Apolodor)☼ Conectorul (va face conexiuni cu întâmplările din cartea cu Apolodor şi alte experienţe asemănătoare) Călătorul (Va urmări traseul parcurs de Apolodor, pe o hartă a lumii)

g)Atelier de creaţie: Reclama (afişul) Harta povestirii Piramida povestirii

Ilustratorul(desen: Pinguinul Apolodor, Familia lui Apolodor, Personaje de la circ, ) REFLECŢIA (10 MINUTE):

Prezentarea produselor obţinute în urma muncii independente.

EVALUARE (5 MINUTE)Ce ai învăţat din această lectură?Cu ce te-ai îmbogăţit citind această lectură?

Tema pentru acasă: Jurnalul lui ApolodorAnexe:

Cine era Apolodor?

Page 4: 3

Cine era Apolodor?

Ce făcea el la circ? De ce plângea el?

Cum a ajuns la familia sa? Când se afla la polul sud cum se simţea?

Page 5: 3

PIRAMIDA POVESTIRII

1. Numele personajului principal.2. Doua cuvinte ce descriu personajul.

3.Trei cuvinte ce descriu cadrul.4. Patru cuvinte ce expun problema.

5. Cinci cuvinte ce descriu primul eveniment.6. Şase cuvinte ce descriu al doilea eveniment.7. Şapte cuvinte ce descriu al treilea eveniment.

8. Opt cuvinte ce conţin soluţia.

Page 6: 3