3 Educatie Pentru Sanatate
description
Transcript of 3 Educatie Pentru Sanatate
PROIECT DIDACTIC
DATA: UNITATEA DE INVATAMANT: PROPUNATOR: GRUPA: Mijlocie (Nivelul I)TEMA ANUALA:”Ce si cum vreau sa fiu”TEMA PROIECTULUI: ” Sanatate de la toate!”TEMA SAPTAMANII / ZILEI: “Vreau sa fiu sanatos!”MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrata DOS( Educatie pentru societate + ALA I) ALAIITIPUL ACTIVITATII: evaluare de cunostine
CATEGORII DE ACTIVITATE:
ADP Intalnirea de dimineata: “Stiu sa-mi mentin sanatatea” salutul, prezenta, calendarul naturii
Noutatea zilei : Prezentarea papusii ,,Murdarica,,
Rutine: “Ne spalam pe maini, pe fata, in fiecare dimineta!” – (deprinderea de a se spala, ori de cate ori este nevoie)
Tranzitii: “Unu , doi, faceti toti la fel ca noi”- exercitii de gimnastica “Mersul piticului”-exercitii de mersADE:
(DOS) Educatie pentru societate: “ Papusa se spala” – joc didactic
ALA IJoc de rol : “De-a medicul” – enunturi referitoare la ingrijirea si pastrarea sanatatiiArta : “ Obiecte necesare igienei personale!” – modelaj Constructii: ,, Cabinetul medical,, asamblare, alaturare, suprapunere
ALA IIJoc de miscare: “Cursa in saci”Joc imitativ : “ Spune ce fac”Joc linistitor: “Plimba sapunul”
SCOP.- verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor despre respectarea normelor de igiena
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ADE
DOS : O1: sa recunoasca obiectele necesare spalatului pe diferite parti ale corpului;O2: sa spuna de ce este necesar sa ne spalam;O3: sa constientizeze efectele negative produse de nerespectarea regulilor de igiena; ALA I
JOC DE ROL:O1: sa interactioneze in timpul jocului;O2: sa emita enunturi referitoare la regulile de pastrare a sanatatii.
ARTA:O1: sa recunoasca si sa modeleze obiectele necesare igienei personale( sapun, pasta de dinti, periuta de dinti,;O2: sa specifice la ce foloseste fiecare obiect;
CONSTRUCTII:O1: sa construiasca prin alaturare, suprapunere si imbinare cabinetul medical;O2: sa colaboreze pentru a realiza tema data;
ALA II
O1: sa respecte regulile jocurilor;O2: sa execute diferite deprinderi motrice (mers,alergare,) ;O3:sa manifeste atitudini de cooperare , spirit de echipa, de competitie si fair-play.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia,,exercitiul,lucrul individual, in grup, jocul ,
Evaluarea: Se va face prin aprecierea verbala, prin raspunsurile copiilor , expunerea lucrarilor,
MIJLOACE DIDACTICE: Papusa ,, Murdarica,,, plastilina, plansete, piese mici si mari de construit, trusa de doctor, imagini reprezentand diferite obiecte de igiena , surprize dulci, diplome
FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupeLOCUL DESFASURARII: sala de grupaDURATA: o ziRESURSE BIBLIOGRAFICE:
* Barcan, E., “Exercitii si jocuri pentru precolari”, Editura Turism,1976
SCENARIUL ACTIVITATII
Copiii intra in sala de grupa , sunt asezati fata in fata pentru a se vedea. Educatoarea, saluta copiii .Copiii raspund salutului, apoi se saluta reciproc, dand mana unul cu celalalt.Se face prezenta, prin intermediul jocului “Ce pitic lipseste astazi?”.Este completat calendarul naturii cu elemente specifice vremii da afara.Noutatea zilei se realizeaza prin prezentarea papusii,, Murdarica,, venita in vizita, ea cere ajutor copiilor sa o ajute sa se spele.Tranzitii: “Unu,doi, faceti toti la fel ca noi”-deplasare in perechi, copiii se vor indrepta spre sectoarele deschise (Constructii,Joc de rol, Arta, Stiinta, ), unde ei vor afla ce au de facut la fiecare dintre acestea . La sectorul Stiinta, se desfasoara jocul didactic “Papusa se spala” din cadrul activitatii educatie pentru societate. La Joc de rol vor desfasura jocul ,, De-a medicul,,, la Arta vor modela obiectele necesare igienei personale, apoi vor ajunge la Constructii unde vor construi , Cabinetul medical,, Copiii vor juca jocul “Papusa se spala” la sectorul Stiinta, apoi o vor ajuta pe Papusa,, Murdarica,, sa -si aleaga obiectele cu care sa se spele, deoarece este foarte murdara. Prescolarii isi aleg sectorul unde vor lucra , voi supraveghea copiii din centrul stiinta.Voi avea grija ca toti prescolarii sa treaca pe la centrul Stiinta. La final se analizeaza produsele de la fiecare centru in parte, iar copii vor fi felicitati de Papusa Murdarica si recompensati. Pentru ca au ajutat-o pe papusa, propun copiilor sa jucam cateva jocuri de relaxare dupa munca pe care au depus-o. Atmosfera este destinsa prin jocurile: de miscare: “Cursa in saci”, imitativ : “La ce foloseste” si linistitor: “Plimba sapunul”.
MOMENTELEACTIVITATII
CONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICE
EVALUAREAMETODE SI PROCEDEE
MIJLOACE DIDACTICE
Moment organizatoric
Se vor asigura conditiile necesare pentru desfasurarea in bune conditii a activitatilor:
-se va aerisi sala de grupa;-mijloacele de invatamant vor fi distribuite la
fiecare sector.Intalnirea de dimineata: “Stiu sa-mi mentin sanatatea”,salutul,prezenta,calendarul naturii.
Captarea atentiei
Se va realiza prin prezenarea unei papusi pe nume ,, Murdarica,,
Conversatia Papusa
Anuntarea temei si a obiectivelor
Se prezinta copiilor tema zilei : “Vreau sa fiu sanatos”.Se vor anunta: tema , obiectivele si modul de desfasurare a activitatii.
Conversatia Explicatia
Reactualizarea cunostintelor
Prezentarea optima a
Se realizeaza prin cateva ghicitori despre obiecte de igiena personala
StiintaDOS: Educatie pentru societate,, Papusa se spala,, joc didactic
ExplicatiaConversatia
Ghicitori Raspunsurile copiilor
continutuluiSARCINA DIDACTICĂ:
-Denumirea corectă a părţilor corpului pe care le arata papusa ,, Murdarica,,;- Recunoasterea obiectelor de igiena personala; -Imitarea unor acţiuni făcute de om la spalatul mainilor, dintilor etc
REGULI DE JOC:- Copiii precizează acţiunile efectuate in timpul spalarii anumitor parti ale corpului;- Imita si ei aceste actiuni;
ELEMENTE DE JOC: mimarea unor acţiuni, aplauze, ghicirea.DESFĂŞURAREA JOCULUI:În prima parte a jocului voi folosi o păpuşă pentru a verifica cunoştinţele copiilor. Ea va imita spălatul pe maini, pe fata,pe piciore, pe dinti,pe cap întrebând: „Ce face păpuşa?”, iar copiii trebuie să răspundă în propoziţii, precizând ce parte a corpului spală păpuşa.Exemplu: „Păpuşa se spală pe faţă” sau „Păpuşa se spală pe mâini”. În a doua parte a jocului voi arăta copiilor
Conversatia
Explicatia
Jocul Papusa, imagini cu actiuni de igiena
Orala
Comportamentul in timpul jocului
Obtinerea performantelor
Evaluarea
imagini în care se efectuează acţiuni de igiena . Copiii precizează acţiunile având grijă să folosească un limbaj adecvat.Exemplu: „Copilul isi curata hainele”, „Baiatul isi spala ghetele”, „Fetita isi calca rochita”, „Mama se spala pe dinti”.În ultima parte a jocului voi imita unele acţiuni şi voi întreba copiii: „Ghici ce fac eu?” Copiii vor recunoaşte acţiunile, apoi le vor mima şi ei.Exemplu: „Ghici ce fac eu?”
,,Vă pieptănaţi”.Toţi copiii imtă acţiunea.
Se va cere copiilor sa denumeasca obiectele folosite la spalatul dintilor, al mainilor, al parului.
Se face dupa criteriile dinainte stabilite.Copiii vor fi recompensati cu diplome.
Conversatia
Aprecierea verbala, aprecierea produselor realizate de copii
ADP TRANZITIE: “Mersul piticului”exercitii de mers
ALA I+ADE(EPS)Prezentarea optima a continutuluiExplicarea modului de lucru
Joc de rol:In acest centru copiii vor desfasura jocul ,, De-a medicul,, ei vor avea ca sarcina folosirea corecta a instrumentelor puse la dispozitie si emiterea unor enunturi despre cum trebuie sa ne pastram sanatatea si ce reguli trebuie sa respectam.Arta:In acest centru copiii vor avea ca sarcina de lucru modelarea obiectelor pe care le folosim la spalatul dintilor, al mainilor, al parului.Constructii:In acest centru, copiii vor avea de
Explicatia
Conversatia
Imagini , planseta, plastilina Lucrarile
copiilor
Obtinerea performantelor
Evaluarea
ADP
costruit ,,Cabinetul medical,, prin imbinarea, alaturarea si suprapunerea pieselor existente la acest sector
Copiii isi aleg centrul unde vor sa lucreze, fiind atent supravegheati .Sunt ajutati prescolarii care solicita ajutor.Copiii se vor roti in centre, astfel incat fiecare sa treaca pe la sectorul Stiinta.Copiii vor fi solicitati sa verbalizeze actiunile intreprinse , sa formuleze enunturi despre modul cum au lucrat
Se va face dupa criteriile dinainte stabilite, fiind apreciata munca prescolarilor in fiecare centru.
TRANZITIE: “Uu, doi, unu, doi , faceti toti la fel ca noi”- exercitii de gimnastica
Conversatia
Cuburi de lemn si plastic
Comportamentul copiilor, produsele copiilor
ALA IIAnuntarea temei si a obiectivelor
Se anunta jocurile propuse:jocul de miscare : “Cursa in saci”jocul imitativ : “Spune ce fac”jocul linistitor: “Plimba sapunul”.
Prezentarea jocurilor si a regulilor acestora:1.”Cursa in saci”Regulile jocului:Se aleg doua echipe.Fiecare membru al echipei va trebui sa parcurga un traseu sarind, cu picioarele bagate in niste saci Pornirea se face la startul dat de educatoare.Castiga echipa ai carei membrii parcurg cel mai repede si corect traseul.
2.”Spune ce fac”:Regulile joculuiUn copil va mima diferite actiuni de igiena ale diferitelor parti ale corpului si va intreba : ,, Spune ce fac,, Ceilalti vor spune ce actiuni a mimat . Copilul care greseste
ExercitiulExplicatiaDemonstratia
ExplicatiaConversatia
Conversatia
Saci de rafie
Surprize dulci
Recompense
Aprecieri verbale
Obtinerea performantelor
Evaluare
iese din joc.
3.”Plimba sapunul”Regulile jocului:Copiii se aseaza in semicerc , iar eu voi da un sapun ambalat sa circule din mama in mana pana se va spune stop.Copilul in mana caruia se afla sapunul va trebui sa spuna o calitate a sapunului.Dupa explicarea regulilor jocurilor, se trece la realizarea jocurilor de proba.Intr-o atmosfera de relaxare, copiii executa pe rand jocurile, fiind indrumati de mine, punandu-se accent pe colaborare.
Se face prin complicarea jocurilor, voi cere copiilor sa fie ei conducatorii jocurilor.
Sunt emise aprecieri asupra desfasurarii activitatii, asupra respectarii regulilor jocului, asupra comportamentului individual
Jocul Sapun
Incheierea activitatii
si colectiv al prescolarilor.
Se fac aprecieri generale si individuale.Papusa ,, Murdarica,, da recompense dulci copiilor