3 b Proiectdidacticsilaghireligie

9
PROIECT DIDACTIC DATA: CLASA: I B PROFESOR: Gradinaru Emanuel ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate DISCIPLINA: Religie UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vechiul Testament DETALIERI DE CONŢINUT: 1. Cain şi Abel – recapitulare 2. Noe şi potopul – predare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.1 să utilizeze în mod concret termenii religioşi învăţaţi; 3.2 să înţeleagă că prin Biblie Dumnezeu se adresează oamenilor; 4.1 să identifice principalele calităţi ale unui bun creştin; 4.3 să respecte regulile de comportament moral – religios în familie şi în clasă. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 - să răspundă corect la întrebările adresate de către propunătoare cu privire la lecţia parcursă anterior, Cain şi Abel ; O 2 - să dovedească înţelegerea conţinutului lecţiei Noe şi potopul , prin răspunsurile corecte la întrebările adresate de către propunătoare; 1

description

a

Transcript of 3 b Proiectdidacticsilaghireligie

Page 1: 3 b Proiectdidacticsilaghireligie

PROIECT DIDACTIC

DATA: CLASA: I BPROFESOR: Gradinaru EmanuelARIA CURRICULARĂ: Om şi societateDISCIPLINA: ReligieUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vechiul TestamentDETALIERI DE CONŢINUT: 1. Cain şi Abel – recapitulare

2. Noe şi potopul – predare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.1 să utilizeze în mod concret termenii religioşi învăţaţi;3.2 să înţeleagă că prin Biblie Dumnezeu se adresează oamenilor;4.1 să identifice principalele calităţi ale unui bun creştin;4.3 să respecte regulile de comportament moral – religios în familie şi în clasă.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1- să răspundă corect la întrebările adresate de către propunătoare cu privire la lecţia parcursă anterior, Cain şi

Abel;O2- să dovedească înţelegerea conţinutului lecţiei Noe şi potopul, prin răspunsurile corecte la întrebările adresate

de către propunătoare;O3- să identifice comportamentul bun, respectiv cel rău din imagini, prin observarea acestora;O4- să coloreze animalele de pe fişa primită. BIBLIOGRAFIE:M.E.C., Programa de Religie – cultul ortodox pentru clasa I, Bucureşti,2004.

1

Page 2: 3 b Proiectdidacticsilaghireligie

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

OBIECTIVE OP.

ACTIVITĂŢI DE

ÎNVĂŢARECONŢINUTURI

METODEŞI

PROCEDEE

MIJL. DE ÎNV.

FORME DE

ORG.EVALUARE

O1 - exerciţii de exprimare orală directă

(Asigur climatul necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei; elevii se pregătesc pentru ora de religie).[La începutul orei de religie, elevii rostesc rugăciunea Doamne, Doamne, ceresc Tată. [Are loc reactualizarea cunoştinţelor cu privire la lecţia învăţată anterior, Cain şi Abel:Cine au fost Cain şi Abel?(Cain şi Abel au fost primii copii ai lui Adam şi Eva)Ce au oferit ei lui Dumnezeu?(ei au oferit câte un dar lui Dumnezeu)Cum se numeşte acest dar oferit lui Dumnezeu?(dar oferit lui Dumnezeu se numeşte jertfă)A cui jertfă a fost primită?(a fost primită jertfa lui Abel)

-conversaţia

-anexa 1

-frontal răspunsuri corecte la întrebări

2

Page 3: 3 b Proiectdidacticsilaghireligie

O2 - exerciţii de exprimare orală dirijată

De ce? Ce a adus el?(pentru că Abel a dus un miel)De ce a refuzat Dumnezeu jertfa lui Cain?(pentru că produsele agricole aduse de el nu au fost aduse din toată inima, el era un om rău, spre deosebire de Abel, care era un om bun)[Ce faptă rea a săvârşit Cain?(şi-a ucis fratele)Ce pedeapsă a primit Cain pentru faptele sale?(Dumnezeu l-a pedepsit pe Cain să fie zbuciumat şi fugar toată viaţa)[La fel cum Cain a fost un om rău, tot aşa au fost şi urmaşii lui, oameni răi. Ei nu se mai închinau lui Dumnezeu.[Ascultaţi ceea ce vă citesc, despre Noe şi potopul. (citesc elevilor textul referitor la lecţia Noe şi potopul, din manual)[Cum se comportau aşadar urmaşii lui Cain?(urmaşii lui Cain au început să facă multe lucruri rele, şi astfel l-au supărat pe Dumnezeu)

-explicaţia

-citirea

-conversaţia-explicaţia

-manualul

-frontal

-frontal

-frontal

audiţia lecţiei

răspunsuri corecte la întrebări

3

Page 4: 3 b Proiectdidacticsilaghireligie

O3 - exerciţii de observare- exerciţii de identificare a unor compor-

Cine a rămas credincios şi ascultător?(Singurul credincios şi ascultător a rămas Noe)Cum l-a răsplătit Dumnezeu?(Dumnezeu l-a răsplătit salvându-i familia)De la ce a fost salvată familia lui?(a fost salvată de la potop)Ce înţelegem prin potop?(prin potop înţelegem o mulţime de ape care au acoperit pământul)De ce i-a pedepsit Dumnezeu pe ceilalţi oameni cu potop?(pentru că erau necredincioşi)Ce au făcut Noe şi familia sa după potop?(după potop, ei au adus jertfă de mulţumire lui Dumnezeu)Ce trebuie să facem şi noi după orice ajutor primit?(trebuie să mulţumim)[Priviţi imaginile din manual, de la pagina 45.Unde se petrece acţiunea? (la şcoală, în clasă)Ce calificativ este trecut în primul

-observaţia -manualul -frontal observarea imaginilordiscuţii pe baza acestora

4

Page 5: 3 b Proiectdidacticsilaghireligie

tamente carnet?(calificativul „Fb”)Dar în al doilea carnet?(calificativul „I” (insuficient))Cine primesc calificativul „Fb”?(elevii care ascultă şi răspund corect la lecţii)Calificativul „I” cine îl primeşte?(elevii neatenţi la ore)Voi ce trebuie să faceţi în timpul orelor?(să fim atenţi la ore şi să facem ce ne spune doamna învăţătoare)[Primiţi o fişă pe care sunt desenate animal. Voi trebuie să le coloraţi. Ce animale observaţi? (pisici, bufniţe, oi, urşi, papagali)[Acestea sunt câteva din animalele salvate de Noe. El a salvat câte o pereche din toate animalele.[Înainte să începeţi să coloraţi, observaţi această planşă.Ce formează toate aceste culori, ce reprezintă ele?(un curcubeu)Ce însemnă faptul când pe cer apare

-observaţia-conversaţia

-explicaţia

-observaţia

-fişe cu animale desenate

-planşă cu un curcubeu

-frontal

-frontal

-frontal

identificarea animalelor de pe fişă

observarea culorilor curcubeului

5

Page 6: 3 b Proiectdidacticsilaghireligie

O4

un curcubeu, după ploaie?(că ploaia s-a oprit şi nu va mai fi potop)[Elevii colorează animalele de pe fişă.[În încheierea orei de religie, se rosteşte rugăciunea Doamne, Doamne, ceresc Tată.

-exerciţiul -fişe cu animale desenate

-indivi- dual

colorarea animalelor de către elevi

6