2_proiect_matematica

14
Proiect didactic Scoala Stefan Cel Mare Data : 11.12.2014 Clasa : a III-a Invatator : Goran Gabriela Aria curriculara : Matematica si stiinte ale naturii Obiectul de invatamant : Matematica Tipul lectiei : Recapitulare Subiectul lectiei : Impartirea numerelor naturale la 2,3,4 si 5 Obiectivele de referinta : Or 1.4 – sa efectueze operatii de inmultire si de impartire cu numere naturale mai mici decat 100; Or 3.1 – sa exprime clar si concis semnificatia calculelor facute in rezolvarea unei probleme; Or 4.3 – sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii dintr-un grup de lucru in cadrul activitatilor practice de rezolvare de probleme. Obiectivele operationale : Oo1 – sa opereze cu terminologia specifica matematica , utilizand corect notiunile de suma , termini , factori , produs ,diferenta , descazut , scazator , impartit , impartitor ; obiectivul va fi atins daca cel putin 80% din elevi vor defini corect aceste notiuni ;

description

asdvf

Transcript of 2_proiect_matematica

Proiect didacticScoala Stefan Cel Mare

Data : 11.12.2014Clasa : a III-a Invatator : Goran GabrielaAria curriculara : Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul de invatamant : Matematica

Tipul lectiei : Recapitulare

Subiectul lectiei : Impartirea numerelor naturale la 2,3,4 si 5

Obiectivele de referinta :

Or 1.4 sa efectueze operatii de inmultire si de impartire cu numere naturale mai mici decat 100;

Or 3.1 sa exprime clar si concis semnificatia calculelor facute in rezolvarea unei probleme;

Or 4.3 sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii dintr-un grup de lucru in cadrul activitatilor practice de rezolvare de probleme.

Obiectivele operationale :

Oo1 sa opereze cu terminologia specifica matematica , utilizand corect notiunile de suma , termini , factori , produs ,diferenta , descazut , scazator , impartit , impartitor ; obiectivul va fi atins daca cel putin 80% din elevi vor defini corect aceste notiuni ;Oo2 - sa exprime oral prin cuvinte proprii modul de parcurgere in rezolvarea unei probleme ; obiectivul va fi atins daca cel putin 80% din elevi vor exprima oral prin cuvinte proprii modul de parcurgere in rezolvarea unei probleme ;

Oo3 sa rezolve corect exercitii si problem de impartire la 2,3,4 si 5; obiectivul va fi atins daca 80% din elevi vor rezolva corect exercitii si probeleme la 2,3,4 si 5 .

Afective :

Oo4 sa manifeste rapiditate in competitie ; obiectivul va vi atins daca 80% din elevi vor manifesta rapiditate in competitie .

Metode si procedee didactice : conversatia de reactualizare , conversatia de verificare , explicatia , exercitiul de consolidare , dialogul ,instructajul.Mijloace de invatamant : rebus , fise de lucru , planse cu exercitii .

Bibliografie consultata : M. Neagu , G.Streinu-Cercel , E.I. Eriksen , N.I. Nedita , Metodica predarii matematicii/activitatilor matematice , Nedion , Bucuresti ,2006.

Etapele lectiei /timp2 minute Obiectivele operationale Continuturi , sarcini de predare-invatare-evaluare Strategii didacticeEvaluare

Momentul organizatoric

3 minute Voi pregati materialele necesare inceperii orei de matematica .

Voi saluta si ma voi prezena elevilor.

organizare frontala

Verificarea calitativa si cantitativa a temei de acasa

5 minute Voi verifica tema oral (punand cate un elev sa citeasca tema ).organizare frontalaconversatia

frontalaorala

Captarea atentiei

5 minute Oo1Voi realiza la tabla un rebus pe care elevii il vor rezolva fiind indrumati de mine. (rebus -anexa 1)

organizare frontala

dialogul

conversatia

frontala

orala

Informarea elevilor cu privire la subiectul lectiei si oboiectivele urmarite 2 minuteVoi intreba elevii ce am obtinut pe verticala rebusului , apoi le voi spune titlul lectiei , Impartirea numerelor la 2,3,4 si 5 si le voi prezenta obiectivele lectiei .organizare frontalaconversatiafrontala

orala

Dirijarea recapitularii si sistematizarii cunostintelor20 de minute Oo2

Oo3Voi propune rezolvarea unor exercitii orale simple Produsul numerelor 5 si 4 este 20

Produsul numerelor 5 si 10 este 50

Catul numerelor 27 si 3 este 9

Catul numerelor 40 si 5 este 8

Voi scoate la tabla cate un elev pentru a rezolva exercitii si probleme , ce vor fi scrise si in caiete . (Exercitii si probleme -anexa 2 )

organizare frontala

conversatia

exercitiul explicatia frontala

orala

Obtinerea performantei si asigurarea feed-backului 8 minute Oo2

Oo3

Oo4Voi organiza un concurs format din trei grupe si le voi da cate o fisa de lucru. ( fisele de lucru anexa 3 )organizare pe grupe

conversatia

instructajulpe grupe

orala si scrisa

Evaluarea performantei 3 minute Voi scoate la tabla reprezentantii fiecarei grupe pentru rezolvarea fiselor de lucru.

Grupa care a rezolvat prima si corect fisa de lucru va primi 3 puncte deci castigatorii iar ceilalti 2 puncte si 1 punct in functie de timp si de rezultate .

Grupa castigatoare va fi felicitata si aplaudata iar celelalte grupe vor fi incurajate .

organizare pe grupe

conversatia

explicatia

exercitiul Pe grupe

orala si scrisa

Intensificarea procesului de retentive si transfer2 minuteVoi anunta tema pentru acasa apoi voi explica exercitiile si problemele pentru acasa .organizare pe grupe

conversatia

explicatia

ANEXA 1REBUS MATEMATIC

A1.DEIMPARTIT

2.MIC

3.SAPTE

4.IMPARTIRE

5.ZERO

6.IMPARTITOR

7.CINCI

8.MARE

9.SASE

10.CAT

B

1) Numrul care se mparte se numete ...

2) ntr-o mprire cu rest, restul trebuie s fie mai ... dect mpritorul.

3) Dupa 6 vine ....

4) A afla un numr de attea ori mai mic dect un alt numr nseamn a efectua o operaie de ...

5) ntr-o mprire exact, restul este ...

6) Numrul la care se mparte se numete ...

7) Ctul numerelor 50 si 10 este .....

8) Ctul numerelor 40 i 5 este mai ... dect ctul numerelor 27 i 9.

9) n exerciiul 48 : 6 = 8, mpritorul este ...

10) Rezultatul operaiei de mprire se numete ...

ANEXA 2

Exercitiul 1

-De cate orie este mai mare numarul 35 dect 5 ?

-De cate ori este mai mic numarul 4 decat 32 ?

-De cate ori se cuprinde numarul 5 in 40 ?

-Care este cincimea numarului 45 ?

-Care este e treia parte din numarul 15 ?

-Alfa numarul stiind ca cincimea lui este 4

Exercitiul 2

-De cate ori e mai scurt un linar de 5 cm fata de unul de 50 de cm ?

-Cu cat e mai greu un sac de 28 de kg dect o punga de 4 kg ?

- De cate ori e mai mare un stejar de 12 m fata de un mar de 3 m ?

-Cu cat este mai usor un pepene de 3kg fata de unul de 15 kg ?

Problema 1

Un fermier cumpara 5 saci de seminte a cate 8 kg sacul . Intreaga cantitate o foloseste pentru a insamanta 4 parcele .

Cate kilograme de seminte seaman pentru fiecare parcela ?

Problema 2

La cofetarie s-au adus 6 cutii a cate 6 ciocolate . Acestea au fost folosite pentru a face 4 pachete .

Cate ciocolate au fost in fiecare pachet ?

Problema 3

Lucica are 4 fundite albastre si de 5 ori mai multe fundite rosii. Ea le foloseste pentru a orna 4 cosulete. Fisa de lucru1. Calculati :

7 x 5 = 25 : 5 =

3 x 4 = 36 : 4 =

7 x 3 = 50 : 10 = 2. Aflati rezultatul :

35 : 5 + 38 = 21 : 3 + 33 =3. Alina are 3 stelute albastre si de 5 ori mai multe stelute galbene . Alina foloseste stelutele pentru a confectiona 2 felicitari . Cate stelute foloseste pentru fiecare felicitare ?

Fisa de lucru

1. Calculati :7 x 2 = 45 : 5 =

5 x 4 = 28 : 4 =

7 x 5 = 25 : 5 =2. Aflati rezultatul :

45 : 5 + 38 = 36 : 4 + 11 =

1. Alina are 4 stelute albastre si de 5 ori mai multe stelute galbene . Alina foloseste stelutele pentru a confectiona 3 felicitari . Cate stelute foloseste pentru fiecare felicitare ?

Fisa de lucru1. Calculati :

3 x 5 = 24 : 3 =

4 x 7 = 35 : 5 =

6 x 3 = 20 : 4 =2. Aflati rezultatul :30 : 5 - 6 = 90 36 : 4 =3. Alina are 5 stelute albastre si de 7 ori mai multe stelute galbene . Alina foloseste stelutele pentru a confectiona 5 felicitari . Cate stelute foloseste pentru fiecare felicitare ?Inmultirea cu 2

2 x 1 = 2

2 x 2 = 4

2 x 3 = 6

2 x 4 = 8

2 x 5 = 10

2 x 6 = 12

2 x 7 = 14

2 x 8 = 16

2 x 9 = 18

2 x 10 = 20

Inmultirea cu 3

3 x 1 = 3

3 x 2 = 6

3 x 3 = 9

3 x 4 = 12

3 x 5 = 15

3 x 6 = 18

3 x 7 = 21

3 x 8 = 24

3 x 9 = 27

3 x 10 = 30

Inmultirea cu 4

4 x 1 = 4

4 x 2 = 8

4 x 3 = 12

4 x 4 = 16

4 x 5 = 20

4 x 6 = 24

4 x 7 = 28

4 x 8 = 32

4 x 9 = 36

4 x 10 = 40

Inmultirea cu 5

5 x 1 = 5

5 x 2 = 10

5 x 3 = 15

5 x 4 = 20

5 x 5 = 25

5 x 6 = 30

5 x 7 = 35

5 x 8 = 40

5 x 9 = 45

5 x 10 = 50

Inmultirea cu 6

6 x 1 = 6

6 x 2 = 12

6 x 3 = 18

6 x 4 = 24

6 x 5 = 30

6 x 6 = 36

6 x 7 = 42

6 x 8 = 48

6 x 9 = 54

6 x 10 = 60

Inmultirea cu 7

7 x 1 = 7

7 x 2 = 14

7 x 3 = 21

7 x 4 = 28

7 x 5 = 35

7 x 6 = 42

7 x 7 = 49

7 x 8 = 56

7 x 9 = 63

7 x 10 = 70

Inmultirea cu 8

8 x 1 = 8

8 x 2 = 16

8 x 3 = 24

8 x 4 = 32

8 x 5 = 40

8 x 6 = 48

8 x 7 = 56

8 x 8 = 64

8 x 9 = 72

8 x 10 = 80

Inmultirea cu 9

9 x 1 = 9

9 x 2 = 18

9 x 3 = 27

9 x 4 = 36

9 x 5 = 45

9 x 6 = 54

9 x 7 = 63

9 x 8 = 72

9 x 9 = 81

9 x 10 = 90

Inmultirea cu 10

10 x 1 = 10

10 x 2 = 20

10 x 3 = 30

10 x 4 = 40

10 x 5 = 50

10 x 6 = 60

10 x 7 = 70

10 x 8 = 80

10 x 9 = 90

10 x 10 = 10