2_dirigentie

14
PROIECT DIDACTIC A. ALGORITM INTRODUCTIV Unitatea de învățământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOALE BĂLCESCU” ORADEA Clasa a V-a B Profesor :TOMA FLORINA Data:20.X.2015 Disciplina: Consiliere și educație Tema: Televizorul-prieten sau dușman? Modulul: Managementul informațiilor și al învățarii. Obiective de referință: 3.2 acceseze diferite surse de informații cu rol în adaptarea școlară. Obiective operaționale: La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili: O1. să identifice sursele de informare mass-media O2. să recunoască avantajele sau dezavantajele utilizării televizorului O3. să argumenteze prin cel puțin două exemple avanatajele sau dezavantajele utilizării televizorului. Metode: - euristice: conversaţia euristică (M1), explicaţia (M2), - interactive: comparaţia (M3), problematizarea (M4), observarea (M5), ciorchinele (M6) Resurse: de timp-50 de minute umane-26 de elevi materiale-m1 chestionare- pentru părinți

description

Dirigentie

Transcript of 2_dirigentie

Page 1: 2_dirigentie

PROIECT DIDACTIC

A. ALGORITM INTRODUCTIV

Unitatea de învățământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOALE BĂLCESCU” ORADEA

Clasa a V-a B

Profesor :TOMA FLORINA

Data:20.X.2015

Disciplina: Consiliere și educație

Tema: Televizorul-prieten sau dușman?

Modulul: Managementul informațiilor și al învățarii.

Obiective de referință:

3.2 să acceseze diferite surse de informații cu rol în adaptarea școlară.

Obiective operaționale:

La sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:

O1. să identifice sursele de informare mass-media

O2. să recunoască avantajele sau dezavantajele utilizării televizorului

O3. să argumenteze prin cel puțin două exemple avanatajele sau dezavantajele utilizării televizorului.

Metode: - euristice: conversaţia euristică (M1), explicaţia (M2),

- interactive: comparaţia (M3), problematizarea (M4), observarea (M5), ciorchinele (M6)

Resurse: de timp-50 de minute

umane-26 de elevi

materiale-m1 chestionare- pentru părinți

m2 chestionare -pentru elevi

m3-videoproiector

m4 -prezentare PPT

m5-tabla

m6-schema logică-TABEL T

Page 2: 2_dirigentie

Bibliografie:

1.Băban, A., Consiliere educațională. Ghid metodologic pentru orele de dirigenție și consiliere, Editura PSINET, Cluj-Napoca, 2001.

2. Cozma, T., Iancu, S., Ora de dirigenție, Editura Gama, Iași, 2005.

3.Sălăgean, Daniela, Pintilie, Mariana, Managementul activităților educative. Ghidul profesorului diriginte și consilier, Editura Eurodidact, Cluj-Napoca, 2004.

4. Baciu, Amelia,Cazan Manuela, Chendea, Cătălina, Educația părinților,Editura Marlink,2007.

Page 3: 2_dirigentie

B. DEMERS DIDACTIC

Secvenţele didactice

Conţinuturi vizate

Obiective operațion

a-le

Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Instrumente de evaluare

procedura

lemateria-

le

Moment organizatoric

-Absenţe

-Pregăteşte materialele didactice

-Organizează clasa

-Crează un climat cooperant

-Răspund cerinţelor

-Pregătesc materialele solicitate

Captarea atenției

-solicită elevilor să identifice sursele de informare

-Sunt atenţi

-identifică sursele de informare și notează în caiete

M1

M6

m5

m6

Observare sistematică a activităţii şi comportamentu-lui elevilor

Anunţarea temei

Televizorul-prieten sau dușman

-anunță tema

- Prezintă elevilor obiectivele operaționale urmărite pe parcursul lecției

-notează titlul

Dirijarea învățării

Noţiuni, concepte:

O1

-solicită elevilor să definească noțiunea de mass-media

-solicită elevilor să identifice sursele mass-media și să

-elevii definesc noțiunea de mass-media

-identifică sursele mass-mediaM1

M1

m4

m3

OBSERVARE SISTEMATICĂ

Page 4: 2_dirigentie

Mass-media

chestionar

Efecte pozitive

Efecte negative

Dependența de TV

Agresivitate

Conflict

O2

urmărească un scurt istoric al televizorului în lume și în România

-solicită elevilor să identifice modificările survenite de-a lungul istoriei televizorului

-cere elevilor să rezolve un chestionar de 5’

Compară rezultatele chestionarelor elevilor și a părinților

- Organizează activitatea pe grupe de lucru solicitând elevilor să identifice avantajele respectiv dezavantajele utilizării televizorului

-elevii analizează comparativ elementele vechi ale televizorului cu cele actuale

-răspund la chestionar

-elevii compară rezultatele chestionarelor cu cele ale părinților

-identifică avantaje respectiv dezavantaje

M5

M3

M1

M4

m2

m1

m2

m5

m6

A ELEVILOR

Sistematizarea și fixarea

cunoștințelorO3 -prezintă elevilor câteva sfaturi

în privința utilizării televizorului

-elevii urmăresc ppt-ul M5

M1

m3

m4

OBSERVARE SISTEMATICĂ A ELEVILOR

Page 5: 2_dirigentie

Asigurarea retenției și a transferului

-împarte elevilor fișa de feed-back

-profesorul apreciază activitatea elevilor și implicarea lor pentru buna desfășurare a lecției.

-anunță tema pentru ora viitoare

-elevii răspund la întrebări

M2

Page 6: 2_dirigentie

FIȘA DE FEED-BACK

1. Care a fost elementul de noutate pe care l-ai aflat din această lecție?

2. Ce ți-a plăcut cel mai mult din această lecție?

3. Cum te-ai simțit la finalul lecției? Încercuiește imaginea care te definește!

Page 7: 2_dirigentie

Nume și prenume............................................................

Clasa a V-a B.

CHESTIONAR PENTRU PĂRINȚI

Timpul petrecut la programele TV

1. Are copilul dvs televizor în cameră: a)DA b)NU

2. Ce fel de spectator este copilul dvs.?Indică!

a) E devotat tuturor programelor TV.b) E un iubitor la filmelor.c) E un iubitor al serialelor ,telenovelelor.d) E atras de desenele animate.e) Îi plac documenaterele.f) Urmărește emisiunile muzicale,despre animale,sportive.

3 .Cât timp stă în fața televizorului?

Zilnic ½ oră 1 oră 2ore Mai mult de 2 ore

4. Dacă copilul dvs ar avea posibiliatatea de a alege între o piesă de teatru și o vizionare TV,pe care credeți că ar alege-o?

Teatrul (pentru că:-în sfârșit,se poate îmbrăca cu hainele noi; acolo se poate întâlni cu prietenii;programul TV este și așa reluat; este un spectacol în direct).

Televizorul (pentru că:-participă actori celebri;nu necesită pregătiri anticipate,ținută deosebită;este mai ieftin; poate să-l închidă oricând).

5 .Dacă în timpul vizionării programului TV vă vin musafiri,ce face copilul dvs?

Închide aparatul și se ocupă cu dvs de musafiri; Dă volumul aparatului mai încet,ca să nu deranjeze discuția; Pleacă din camera cu musafiri și se uită la TV.

6.. Din ce a văzut copilul dvs în ultima săptămână ce v-a povestit?Sau ce l-a întristat?

........................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................

7. Cât de des stă copilul până la miezul nopții la emisiunile preferate:

a) doar în week-end c)niciodată

b) uneori d)când stăm și noi cu copilul

Page 8: 2_dirigentie

Nume și prenume............................................................

Clasa a V-a B.

CHESTIONAR PENTRU ELEVI

Timpul petrecut la programele TV

1. Ai televizor în cameră: a)DA b)NU

2. Ce fel de spectator ești tu?Indică!

a) Ești devotat tuturor programelor TV.b) Ești un iubitor la filmelor.c) Ești un iubitor al serialelor ,telenovelelor.d) Ești atras de desenele animate.e) Îți plac documentarele.f) Urmărești emisiunile muzicale,despre animale,sportive.

3 .Cât timp stai în fața televizorului?

Zilnic ½ oră 1 oră 2ore Mai mult de 2 ore

4. Dacă ai avea posibiliatatea de a alege între o piesă de teatru și o vizionare TV,pe care ai alege-o?

Teatrul (pentru că: în sfârșit,mă pot îmbrăca cu hainele noi; acolo mă pot întâlni cu prietenii;programul TV este și așa reluat; este un spectacol în direct).

Televizorul (pentru că: participă actori celebri;nu necesită pregătiri anticipate,ținută deosebită; este mai ieftin; pot să-l închid oricând).

5 .Dacă în timpul vizionării programului TV vă vin musafiri,ce faci tu ?

Închid aparatul și mă ocup cu părinții de musafiri; Dau volumul aparatului mai încet,ca să nu deranjeze discuția; Plec din camera cu musafiri și mă uit la TV.

6.. Din ce ai văzut tu în ultima săptămână la TV ce ai povestit părinților ?Sau ce te-a întristat?

........................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................

7. Cât de des stai până la miezul nopții la emisiunile preferate:

a) doar în week-end c)niciodată

b) uneori d)când stau și părinții cu mine.

Page 9: 2_dirigentie

Schița lecției

Televizorul-prieten sau dușman?

Mass-media= ansamblul mijloacelor și modalităților tehnice moderne de informare și influențare a opiniei publice

Mijloacele de comunicare în masă pot fi clasificate după următoarele criterii:

modul de vehiculare a informației, de ex. mijloace scrise (ziarele, revistele), mijloace audio-vizuale (radioul, televiziunea) gradul de noutate și de complexitate, de ex. mijloace tradiționale (ziarele, radioul), mijloace moderne (televiziunea,

Internetul, complexe multimedia).

-surse de informare mass-media: ziarul, televizorul, internetul, radioul, revistele, cinematograful

Televizorul= aparat care recepționează imagini transmise prin televiziune

Avantajele utilizării televizorului: • Are un caracter informativ prin emisiunile de tip documentar,culturale si educative .• Este un mijloc de relaxare. • Prin emisiunile transmise este un formator de opinie. • Este cel mai eficient mijloc de publicitate, se reţine uşor datorită combinaţiei dintre imagine şi sunet;• Oferă o flexibilitate creativă prin diverse emisiuni sau ştiri ce întrunesc o doză de măiestrie artistică;• Te ajută să uiţi de problemele cotidiene prin varietatea ce ţi-o oferă;• Este accesibilă şi simplă în alegerea programelor, avînd o telecomandă alături.

Stimulează gândire

Te ajută să vizitezi alte locuri .

Dezavantaje:

• Violenţa de pe micul ecran transpusă in realitate.• Modelele negative prezentate, pe care le urmăm, duc la decăderea societăţii.

Page 10: 2_dirigentie

• Creează dependență.• Creează deficiențe de învățare.• Rupe contactul omului cu realitatea prin imagini de rezoluţie foarte mare, distrăgandu-i atenţia de la ceea ce se întamplă în jurul

său .• Tulburări de limbaj: scris,citit,vorbit.• Apatie și dezinteres pentru lectură ,citit.• Informaţia poate fi uşor uitată, atunci cînd nu putem să revenim la ea şi nu este redifuzată;• Copiii şi adolescenţii pot să aleagă filme şi emisiuni, care nu sunt în concordaţă cu vîrtsa lor;• Difuzarea filmelor sau emisiunilor cu scene de violenţă, aduc la schimbări grave în viaţa socială;• Vizionarea filmelor horror sau a emisiunelor şocante aduc stări de oboseală, crize de panică;• Este un mijloc eficient de manipulare în masă;• Nu îţi oferă de fiecare dată informaţie veridică;• Tot mai des apar experţi falşi ce îşi impun punctul de vedere(ce să mîncăm,cu ce să ne îmbrăcăm,cum să ne comportăm etc).