24.02.romana

download 24.02.romana

of 4

Transcript of 24.02.romana

  • 7/31/2019 24.02.romana

    1/4

    PROIECT DE LECTIE

    CLASA IIARIA CURRICULAR: Limba si comunicareDISCIPLINA: Limba romanaTEMA LEC IEI : Furnica si porumbita-exercitiiTIPUL LEC IEI : Consolidare de cunotin eDurata:50Scoala: Gen MariseluInvatatoare:Buta Florina

    OBIECTIVE DE REFERINTALa sfarsitul clasei II elevii vor fi capabili :3.1- sa identifice elemente de baza ale organizarii textului inpagina3.2 sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit

    4.2 sa redacteze texte scurte pe baza unui suport vizual si aunui sir de intrebari

    OBIECTIVE OPERATIONALE

    OO1-sa recepteze mesajul unui textOO2-sa raspunda la intrebari pe baza textului cititOO3-sa gaseasca cuvinte cu sens asemanator si cu sensopusOO4- sa desparta corect in silabe cuvinteOO5 sa gaseasca cuvinte dupa anumite schemeSTRATEGIA DIDACTIC :

    Resurse :Procedurale: conversa ia, explica ia, exerci iul, munca independent ,Organizatorice:frontal , individual Materiale:manual ,caiet,fisa de lucru

    Clasa: lVDISCIPLINA: Limba romanaTEMA LEC IEI : Alte forme ale pronumelui personal de politeteTIPUL LEC IEI : Dobandire de cunostinteDurata: 50 minScoala: Gen MariseluInvatatoare:Buta Florina

    OBIECTIVE DE REFERINTALa sfarsitul clasei IV elevii vor fi capabili :2.3.: s utilizeze corect formele flexionare ale p r ilor de vorbire;

    3.5.: s sesizeze utilizarea corect a cuvintelor n flexiune ntr-un

    text citit

    OBIECTIVE OPERATIONALEO1: s recunoasc pronumele personal n texte date;

    O2: s descopere genul,numarul si persoana pronumelor date

    O3: s precizeze categoriile gramaticale ale pronumelui personal n

    analiz morfologic ;

    O4: s alc tuiasc enun uri dup criterii date.

    STRATEGIA DIDACTIC :Resurse :

    Procedurale: conversa ia, explica ia, munca independenta Organizatorice:frontal , individual Materiale:manual ,caiet

  • 7/31/2019 24.02.romana

    2/4

    PROIECT DE LECTIE

    Bibliografie:Limba si Literatura Romana- manual cls II, Tudora Pitila,Cleopatra MihailescuA doua carte a vacantei, Ed. Tamar, Alexandrina Dumitru(coordonator)

    Programa pt invatamantul primar

    Bibliografie:Limba si Literatura Romana manual cls II, Tudora Pitila, CleopatraMihailescu, Programa pt invatamantul primar

  • 7/31/2019 24.02.romana

    3/4

    PROIECT DE LECTIE

    1Moment organizatoric 1Asigur conditiile necesare pentru buna desfasurare aorei de curs.

    2.Reactualizarea cunostintelor si verificarea

    temei-Despre ce am discutat ora trecuta la limbaromana?Ce a facut porumbita pentru furnica?Cum asalvat o furnica pe porumbita?

    3 Anuntarea temei si a obiectivelor-Astazi vomefectua cateva exercitii pe baza textului suport:,,Furnicasi porumbita-dupa Lev Nicolaevici Tolstoi.

    4 Dirijarea invatarii-Prezint copiiilor exercitiile de pe

    fisa de lucru pe care o vor primi:

    1)Imaginati-va un dialog intre furnica si porumbita.Prezentali dialogul in fata clasei.

    2)Cum considerati ca a procedat furnica?Dar porumbita?Motiveaza.

    3)Scrie trei propozitii despre prietenul tau.

    4)Scrie un proverb despre prietenie.

    5 Evaluarea cunostintelor-se verifica calitatit exercitiile depe fisa oral

    1Moment organizatoric 1Asigur conditiile necesare pentru buna desfasurare a orei decurs.

    2 Reactualizarea cunostintelor si verificarea temei-Se

    verifica calitativ tema de casa.Ce este pronumele?Care suntformele pronumelui personal la singular?dar la plural?3.Captarea atentiei-Se prezinta propozitia:Mieimi place lascoala.Ce cuvinte sunt subliniate?3 Anuntarea temei si a obiectivelor -Astazi la ora de limbaromana vom discuta despre Alte forme ale pronumeluipersonal.Notez titlul pe tabla iar copiii in caiete.

    4 Dirijarea invatarii -Revenim la propozitia noastra :Mieimi place la scoala.Ce forma a pronumelui personal credeti lecorespunde la cuvintele subliniate?Acum haideti san uintreptam privirile la textul din manual de la exercitiu 1:(IonCreanga-Capra cu trei iezi fragment)Copiii citesc textul ingand.Apoi le voi cere copiilor sa citeasca primul enunt sis aschimbe cuvantul ,,dansa cu o forma a pronumelui personalcunoscuta de ei.Ce observati ,se schimba sensul enuntului?Acum haideti da ne intreptam atentia la cuvintelesubliniate:un copil va citi cuvintele(ti,-I ,le,ne,-l) si cer copiilorsa indentifice substantivele carora aceste cuvinte le tin locul.Deci copii pe langa formele cunoscute de voi pronumele personalmai are si alte forme.Dansul ,dansa,dansele si dansii sunt pronumepersonale la persoana a 3 acare se pot folosi in locul pronumelorpersonale el,ea,ei,ele.Ex:Dansul a plecat acasa.El a plecatacasa.Dar mai sunt alte forme precum:

  • 7/31/2019 24.02.romana

    4/4

    PROIECT DE LECTIE

    6 Asigurarea retentiei si a transferului-Copiii ies inpauza.

    Persoana Singular Plurall mie,imi,mi,mine,ma

    ,m-Noua,ne,ni

    a-ll-a tie,iti,ti,te,tine voua,va,vi,v-a-lll-a lui,ei,il,i,i-,-l,l-,o lor,le,li,ii,i,i-

    Copiii noteaza in caietele lor informatiile iar eu pe tabla.Se dacopiiilor urmatorul exercitiu:Indentificati pronumele personale dinversurile urmatoare:

    ,, Mama mi-l canta si eaSi la viersul lui cel dulcePuiul ei se potoleaSi-o lasa frumos sa-l culce.

    5 Obtinerea performantei-Se da copiilor un alt exercitiu:

    Analizati pronumele personale din versurile de mai jos precizandfelul,numarul si persoana:

    *El la vazut pe colegul Mariei*Noi v-am cerut permisiunea sa-l invitam*Lor le-au spus ca v-am vizitat

    6 Asigurarea retentiei si a transferului-se da tema decasa si se explica cerinta.