1proiectdidacticgeografie

14
PROIECT DIDACTIC Data: 28 octombrie 2009 Clasa: a IV- a C Aria curriculară: Om si societate Disciplina: Geografie Subiectul: Elemente de geografie a orizontului apropiat si local Tipul lecţiei: recapitulare Scopuri: S1- consolidarea cunoştinţelor referitoare la elementele de geografie a orizontului apropiat si local S2- imbogatirea vocabularului cu termeni geografici noi; S3- consolidarea deprinderii de a se orienta la harta ; S4- dezvoltarea spiritului de echipa.

description

geo

Transcript of 1proiectdidacticgeografie

Page 1: 1proiectdidacticgeografie

PROIECT DIDACTIC

Data: 28 octombrie 2009

Clasa: a IV- a C

Aria curriculară: Om si societate

Disciplina: Geografie

Subiectul: Elemente de geografie a orizontului apropiat si local

Tipul lecţiei: recapitulare

Scopuri:

S1- consolidarea cunoştinţelor referitoare la elementele de geografie a orizontului apropiat si localS2- imbogatirea vocabularului cu termeni geografici noi;S3- consolidarea deprinderii de a se orienta la harta ;S4- dezvoltarea spiritului de echipa.

Obiective de referinta :

O1.1.- sa se situeze in spatiul imediat, apropiat si local;O1.3.- sa utilizeze mijloace elementare de orientare in spatiul apropiat, al orizontului local si al tarii;O2.1.- sa observe progresiv elemente din realittea inconjuratoare;O3.2.- sa descrie in enunturi simple elemente reprezentate pe suporturi cartografice.

Page 2: 1proiectdidacticgeografie

Obiective operaţionale:

O1- sa recunoasca, identifice si localizeze orizontul si linia orizontului;

O2 -sa noteze punctele cardinale si intercardinale;

O3- sa interpreteze simbolurile/legenda unui plan sau a unei harti;

O4 - sa se orienteze la harta ;

O5 – sa recunoasca cladiri-simbol ale orasului Bucuresti ;

O6 - sa inteleaga urmarile miscarii de rotatie a Pamantului ;

O7 - sa se exprime folosind termeni geografici.

Metode şi procedee: conversaţia, observatia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual;

Resurse materiale: harta fizică a României, atlase individuale , planse, fişe de lucru,

Bibliografie:

Consiliul Naţional pentru Curriculum – „Programe şcolare pentru clasa a IV-a”, Bucureşti, 2005;„Geografie”- manual pentru clasa a IV-a, M. Popescu, St. Pacearca , Editura Aramis 2006„Metodica predării Geografiei la clasele I-IV”;

Timp: 45 minute

Page 3: 1proiectdidacticgeografie

DESFASURAREA LECTIEI

Page 4: 1proiectdidacticgeografie

Momentelelecţiei

Obop

Conţinuturile învăţării Strategii didactice Evaluare

1. Moment organizatoric

Se asigura conditiile necesare unei desfasurari optime a lectiei. Se asigura ordinea si disciplina,se pregatesc materialele necesare.

2. Captarea atentiei. Anunţarea temei lectiei

Am un ceas puţin ciudatCe-i cu litere marcat.Dacă ştii să-l foloseşti,Nu poţi să te rătăceşti.

(.....................)

Ne aflam astazi la finalul primului capitol de geografie. Sper sa nu ne ratacim prin el... Vom recapitula tot ce-am invatat de-a lungul primelor ore, incepand de la linia orizontului si cum sa ne orientam si pana la cele cateva informatii pe care vi le-am dat despre orasul Bucuresti. In partea a doua a orei, veti primi o fisa pe care va trebui sa raspundeti la cateva intrebari legate exact de ce vom discuta astazi.

- explicatia, conversatia

-frontala

2. Dirijarea consolidarii

O1O2

V-am pregatit o plansa, un colaj de imagini pebaza carora vom discuta pentru inceput despre orizont si puncte cardinale.

- Ce este orizontul? ( Spatiu observat in jurul nostru)- Ce este linia orizontului?( Linia unde ni se pare ca cerul se uneste cu pamantul, nu poate fi atinsa niciodata)- Cate parti principale are orizontul? Cum se numesc? (nord sau miazanoapte, vest sau apus, sud sau miazazi, est sau

-conversaţia, observatia, explicaţia,

frontala, individuala

Page 5: 1proiectdidacticgeografie

O3O4

rasarit)- De cine depinde stabilirea punctelor cardinale?( de pozitia Soarelui)- Cum se numesc punctele care se afla intre punctele cardinale? (puncte intercardinale)

Al doilea colaj prezentat elevilor se refera la plan si harta ca mijloace de orientare.

- Ce este planul?(este un desen pe care obiectele orientate dupa punctele cardinale apar micsorate si reprezentate prin semne conventionale)- Ce este harta? Ce elemente sunt comune tuturor hartilor?(harta este reprezentarea micsorata si conventionala a unei portiuni mari din suprafata Pamantului)- Care sunt componentele hartii? (titlul, scara si legenda)Ce intrebuintari au hartile? In ce scopuri au fost desenate? Ce informatii ofera hartile?- Care sunt asemanarile si deosebirile dintre un plan si o harta?

Al treilea colaj se refera la orasul in care locuim- Bucuresti.

Locul in care traim este diferit de alte locuri din tara. Se recunosc imaginile prezentate si se discuta pe marginea lor.- Cum se numeste orasul nostru? Ce inseamna ca este capitala Romaniei? (este centru politic, administrativ, industrial si cultural)- Unde este situat pe harta Romaniei?

Page 6: 1proiectdidacticgeografie

- Ce forma de relief se afla in jurul Bucurestiului?- Ce rau traverseaza Bucurestiul?

Ora trecuta am vorbit despre miscarea de rotatie a Pamantului in jurul axei sale si in jurul Soarelui.

Care sunt urmarile miscarii de rotatie a Pamantului in jurul sau? Cat dureaza o miscare completa? Cum se formeaza anotimpurile?

6. Evalurea Elevii vor primi o fisa de evaluare pe care o vor rezolva individual. Exercitiile sunt explicate , se lamuresc eventualele neclaritati.

explicaţia, exerciţiul, problematizarea,

Individuala

7.Incheierea activitatii. Tema pentru acasa

Elevii sunt apreciati pentru activitatea din timpul orei.Pentru ora urmatoare de geografie, elevii sunt rugati sa caute informatii despre Romania pe care sa le ataseze la portofoliu.

Evaluare individuala si colectiva

Page 7: 1proiectdidacticgeografie

TEST DE EVALUARE

1. Descoperă înţelesul fiecărui termen de mai jos şi scrie explicaţiile pe spaţiul liniat:a) linia orizontului

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

b) est

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

c) harta

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Fixaţi punctele cardinale si intercardinale :

unde ni se pareLinia de jur-

împrejurul nostrucă cerul atinge

pământul.

mult micşorate şi orientate

după punctele cardinale.

folosind semnele

convenţionale

Desen care înfăţişează

întinderi mari de pământ

apare soarele locului în care Punct pe dimineaţa.linia

orizontuluiaflat în dreptul

Page 8: 1proiectdidacticgeografie

4. Notaţi pe foaie punctele cardinale şi apoi localizaţi în desen următoarele obiecte:

În centrul foii se află o cană; La nord de cană se află o

floare; La sud de cană se află un măr; La est de măr se află un

fluture; La vest de măr se află o

minge; La nord de minge este o

frunză.

4. Completează enunţurile:

a)Orasul meu se numeşte ...................................... şi se află în partea de ……………………… a României.

b) Zona de relief în care se află localitatea mea este o zonă de .......................... .

c) Prin oraşul meu curge râul ............................................ .

5. Care sunt urmarile miscarii de rotatie a Pamantului:

a) in jurul axei sale______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

b) in jurul Soarelui______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

6. Colorează dreptunghiurile cu culoarea convenţională corespunzătoare fiecărei forme de relief:

câmpii dealuri munţi

Page 9: 1proiectdidacticgeografie

DESCRIPTORII DE PERFORMANŢĂ

OBIECTIVE OPERATIONALE:Se urmăreşte modul în care elevii reuşesc:

O1 – să descopere intelesul termenilor;O2 – să fixeze punctele cardinale si intercardinale;O3 – să localizeze in desen obiecte dupa punctele cardinale;O4 – să sa completeze enunturi lacunare;O5 – să explice formarea zi/noapte si a anotimpurilor;O6 – să coloreze cu culorile conventionale, forme de relief.

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

Calificativ/item

Foarte bine Bine Suficient

I 1 Descopera intelesul a trei termeni dati si scrie explicatiile.

Descopera intelesul a doi termeni dati si scrie explicatiile.

Descopera intelesul unui singur termen dat si scrie explicatia

I 2 Fizeaza toate punctele cardinale si intercardinale;

Fizeaza toate punctele cardinale si doar partial pe cele intercardinale;

Fizeaza punctele cardinale;

I 3 Localizeaza in desen toate obiecte dupa punctele cardinale;

Localizeaza in desen 3 dintre obiectele date dupa punctele cardinale;

Localizeaza in desen 2 obiecte dupa punctele cardinale;

I 4 Completeaza propozitiile lacunare cu 4 termeni corecti;

Completeaza propozitiile lacunare cu 3 termeni corecti;

Completeaza propozitiile lacunare cu 2 termeni corecti;

I 5 Explica corect formarea zi/noapte si a anotimpurilor;

Explica corect dar cu unele omisiuni formarea zi/noapte si a anotimpurilor;

Explica doar partial formarea zi/noapte si a anotimpurilor;

I 6 Coloreaza cu culoarea conventionala corespunzatoare fiecarei dintre cele 3 forme de relief;

Coloreaza cu culoarea conventionala corespunzatoare fiecarei dintre cele 2 forme de relief;

Coloreaza cu culoarea conventionala corespunzatoare 1 forma de relief;

Page 10: 1proiectdidacticgeografie