1grecia

5
PROIECT DE LECŢIE Data: 09.03.20015 Clasa a VI-a Obiectul: Geografia Europei Tema: Grecia Profesor: Popa Ioana-Alexandra Scopul: - Însuşirea cunoştinţelor cu privire la elementele fizico- geografice şi economice caracteristice Greciei; - Consolidarea deprinderii de a citi şi interpreta schiţele de hartã din manual şi de a localiza pe harta fizicã a Europei vecinii Greciei, elementele de relief, principalele oraşe. Conţinutul informativ al lecţiei: Noţiuni legate de mediul natural al Greciei: -- Grecia este o ţarã peninsularã şi insularã: - ocupã sudul peninsulei Balcanice; - în sudul Greciei se aflã peninsula Pelopones ce era legatã de restul ţãrii prin Istmul Corint, azi tãiat de Canalul Corint; - Grecia are 2000 de insule (1/5 din suprafaţa ţãrii) -- Relieful Greciei: - Grecia este o ţarã muntoasã (4/5 din suprafaţã):Munţii Rodopi în nord, Munţii Pindului de la nord la sud, cel mai înalt vârf – Muntele Olimp – 2911 m; - Câmpiile au suprafeţe mici; cea mai mare dintre ele este Câmpia Salonicului; - Insulele au relief muntos şi prezintã vulcani: Vulcanul Santorin -- Hidrografia: Grecia are râuri scurte ce seacã în timpul verilor aride. -- Clima şi vegetaţia sunt mediteraneene - Vegetaţia mediteraneanã, verde tot anul, este formatã din lauri, smochini, stejari verzi, cedri, maquis; - Plantele cultivate sunt: grâu, bumbac, tutun, legume, viţã-de-vie, mãslini, portocali, lãmâi -- Populaţia şi oraşele - capitala este Atena unde trãieşte 1/3 din populaţia ţãrii;

description

gf

Transcript of 1grecia

Page 1: 1grecia

PROIECT DE LECŢIE

Data: 09.03.20015Clasa a VI-aObiectul: Geografia EuropeiTema: GreciaProfesor: Popa Ioana-Alexandra

Scopul:- Însuşirea cunoştinţelor cu privire la elementele fizico-geografice şi economice

caracteristice Greciei;- Consolidarea deprinderii de a citi şi interpreta schiţele de hartã din manual şi de a

localiza pe harta fizicã a Europei vecinii Greciei, elementele de relief, principalele oraşe.

Conţinutul informativ al lecţiei: Noţiuni legate de mediul natural al Greciei:

-- Grecia este o ţarã peninsularã şi insularã:- ocupã sudul peninsulei Balcanice;- în sudul Greciei se aflã peninsula Pelopones ce era legatã de restul ţãrii prin Istmul Corint, azi tãiat de Canalul Corint;- Grecia are 2000 de insule (1/5 din suprafaţa ţãrii)

-- Relieful Greciei:

- Grecia este o ţarã muntoasã (4/5 din suprafaţã):Munţii Rodopi în nord, Munţii Pindului de la nord la sud, cel mai înalt vârf – Muntele Olimp – 2911 m;- Câmpiile au suprafeţe mici; cea mai mare dintre ele este Câmpia Salonicului;- Insulele au relief muntos şi prezintã vulcani: Vulcanul Santorin

-- Hidrografia: Grecia are râuri scurte ce seacã în timpul verilor aride. -- Clima şi vegetaţia sunt mediteraneene

- Vegetaţia mediteraneanã, verde tot anul, este formatã din lauri, smochini, stejari verzi, cedri, maquis;- Plantele cultivate sunt: grâu, bumbac, tutun, legume, viţã-de-vie, mãslini, portocali, lãmâi

-- Populaţia şi oraşele- capitala este Atena unde trãieşte 1/3 din populaţia ţãrii;- alte oraşe importante sunt: Salonic, Volos, Patras, Iraklion (Creta)

Resursele naturale şi economia:- Industria este concentratã în oraşele mari şi este reprezentatã de:

- petrochimie (petrol importat)- industria alimentarã- industria textilã- industria construcţiilor navale şi metalurgia dezvoltatã pe baza resurselor minerale limitate de bauxitã, crom, nichel

- Agricultura este reprezentatã de:- culturile mediteraneene- creşterea animalelor pe munţi (oi, capre)

- Transporturile maritime dau o parte importantã din veniturile ţãrii (a III-a flotã ca mãrime de pe Glob)

- Turismul are şi el o mare importanţã în economia ţãrii.

Durata lecţiei: 50 minute.

Page 2: 1grecia

Obiective operaţionale:Elevii trebuie:

- sã localizeze Grecia pe harta fizicã şi politicã a Europei, sã enumere vecinii acesteia şi sã-i identifice pe hartã;

- sã enumere peninsulele de pe teritoriul Greciei, insulele ce aparţin acestei ţãri, mãrile în care se aflã şi sã le localizeze pe hartã;

- sã precizeze caracteristicile reliefului Greciei, sã enumere principalele forme de relief întâlnite şi sã identifice pe harta fizicã a Europei;

- sã precizeze caracterul climatic şi hidrografic a Greciei, sã enumere speciile vegetale mediteraneene care cresc spontan aici şi pe cele cutivate;

- sã enumere principalele oraşe ale ţãrii localizându-le pe hartã şi sã redea specificul economiei greceşti precizând importanţa agriculturii, transporturilor maritime şi turismului;

- sã manifeste interes, curiozitate pentru lecţia pusã în discuţie.

Tipul lecţiei: mixtã sau combinatã.Metode şi procedee: expunerea sistematicã, conversaţia, metoda descoperirii, comparaţia, problematizarea, metoda lucrului cu harta, metoda utilizãrii manualului.Mijloace de învãţãmânt: harta fizicã şi politicã a Europei, manualul.Organizarea activitãţii: frontal, individual.Evaluarea: iniţialã, pe parcursul lecţiei (continuã) şi finalã.

Desfãşurarea lecţieiEtapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea

elevilor1.Organizarea clasei

Se verificã prezenţa mijloacelor de învãţãmânt pentru lecţie, tabla; se noteazã absenţii.

Pregãtesc manualele, atlasele, caietele.

2.Reactualizarea cunoştinţelor din lecţia anterioarã: „Italia”

Se adreseazã frontal elevilor mai multa întrebãri şi se verificã pe rând la hartã. Tipuri de întrebãri:- Unde este aşezatã Italia, cu cine se învecineazã şi care sunt mãrile ce înconjoarã Peninsula Italicã?- Localizaţi regiunile Italiei.- Ce forme de relief dominã pe teritorul Italiei? Exemplificaţi.- Enumeraţi şi localizaţi pe hartã principalele oraşe ale acestei ţãri.- Care sunt ramurile importante ale economiei italiene?

Sunt atenţi, urmãresc, rãspund, localizeazã.

3.Captarea atenţiei şi trecerea la lecţia nouã

Aţi observat în lecţiile anterioare cã Europa Sudicã prezintã trei peninsule mari. Care sunt acestea? Sã localizãm Peninsula Bacanicã şi sã vedem ce ţãri se gãsesc aici.

Sunt atenţi, rãspund, localizeazã.

4.Anunţarea lecţiei noi

Se noteazã titlul lecţiei pe tablã şi se expun oral obiectivele ce reflectã conţinutul lecţiei.

Noteazã pe caiete.

5.Dobândirea de noi cunoştinţe

- Se precizeazã faptul cã Grecia este o ţarã peninsularã şi insularã şi se localizeazã pe hartã împreunã cu elevii peninsulele de aici şi principalele insule care aparţin acestei ţãri şi mãrile în care se gãsesc.- Se redacteazã pe tablã o shemã a principalelor elemente legate de Grecia notându-se mai întâi caracteristicile

- Sunt atenţi, localizeazã.

- Noteazã pe caiete.

Page 3: 1grecia

reliefului.- Localizaţi pe hartã principalele forme de relief de pe teritoriul acestei ţãri.- Se completeazã schema cu elemente de hidrografie, climã şi vegetaţie enumerându-se principalele specii ale vegetaţiei mediteraneene spontane şi cele cultivate.- Se enumerã principalele oraşe ale Greciei, se localizeazã pe hartã şi se noteazã pe tablã.- Se trece la completare schemei de pe tablã cu caracteristicile economiei greceşti ce se bazeazã pe culturile agricole mediteraneene, pe transporturile maritime şi pe turism.

- Localizeazã.

-Completeazã pe caiete, sunt atenţi.- Noteazã pe caiete.-Completeazã pe caiete, sunt atenţi.

6.Fixarea cunoştinţelor

Aplicaţii pe harta fizicã şi politicã a Europei. Localizeazã.

7.Evaluarea finalã

Prin întrebãri şi localizãri pe harta fizicã şi politicã a Europei.

Rãspund, localizeazã.

8.Tema pentru acasã

Învãţarea lecţiei utilizând simultan manualul şi caietul de notiţe.

Recepteazã.

Bibliografie:Daniela Strat, Manuela Popescu:

„Manual pentru clasa a VI-a (Geografia continentelor – Geografia Europei)”, Editura Teora